PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κανάρα άσπρη έχασε την φωνή της

οδυσσέας
06-02-2011, 00:08
Έχω μια κοινή κανάρα άσπρη δεν ξέρω ηλικία (πάνω από 2 χρόνων) την έχω από τον Ιούνιο του 2010 και όταν κάνει πιτ δεν ακούγεται καθόλου η φωνή της και έχει εμφανιστεί η καρίνα της. Η κοτσιλια της είναι όχι καλά σχηματισμένη σαν διάρροια πράσινου ανοιχτού χρώματος δεν έχει φάει χορταρικά εδώ και 20 μέρες που εμφανίστηκαν τα συμπτώματα η κοιλιά της είναι κανονική. Έχω κάνει θεραπεία για σκουλήκια. Η διατροφή της είναι μόνο το μείγμα για καναρίνια Manitoba t6 και νερό, τρωει κανονικά και κινείτε κανονικά χωρίς να φουσκώνει. Είναι σε δωμάτιο με φυσικό φωτισμό με θερμοκρασία 13 βαθμούς έως 17 και υγρασία από 40 έως 65. η αναπνοή της είναι κανονική χωρίς συριγμούς. Τι έχει και τι θεραπεία μπορώ να κάνω?

andreas142
06-02-2011, 00:12
Οδυσσέα κάποια μελή μπορούν να δουν την κοτσιλιά και να καταλάβούν το είδος του προβλήματος .Αν θές βάλε μια κολα α4 στο πατού του κλουβιού για να κοτσιλισει πάω η κανάρα και μέτα βγάλε μία φωτογραφία την κοτσιλια να φαίνεται όσο τον δυνατον πιο καθαρά και βάλε την φωτογραφία στο θέμα αυτό .

jk21
06-02-2011, 00:38
οδυσσεα πρεπει οπως σου ειπε και ο ανδρεας να δουμε φωτο απο την κουτσουλια.δες και εδω σχετικο θεμα με παρομοια περιγραφη κουτσουλιας
http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?25563-%CE%86%CF%81%CF%81%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BB%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%85&highlight=%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE% BF+%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%BF+%CE%BA%CE% BF%CF%85%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%B1
13421

αν εχεις λευκο υπολειπομενο να ξερεις οτι απαιτει εξτρα χορηγηση βιταμινης Α .Δεν νομιζω να εχει αμεση σχεση στο προβλημα σου αν δεν δινεις αλλα εμμεση ισως αφου ο οργανισμος απο ελλειψη της ειναι πιο επιρρεπης στην προσβολη απο καποια λοιμωξη

panos70
06-02-2011, 08:59
τη θεραπεια την εκανες σωστα? κι εγω που ειχα παρομοια προβληματα με καρινα εβαζα την διπλασια δοση για 7 μερες ετσι μου ειπε ο φυλος μου ο πετ σοπας γιατι η δοση που γραφει δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα και μετα οπωσδηποτε βιταμηνες για 4-5 μερες,την κουτσουλια καλα την βλεπω αλα για να λες καρινα τοτε εχει καρινα,(και καθε μερα να αλαζεις το χαρτι του πατου μεχρι να τελιωσει η θεραπεια)

jk21
06-02-2011, 12:44
πανο για πιο σκευασμα μιλας;

panos70
06-02-2011, 13:49
Γεια σου jk21 για το teniazine με την κανονικη δοση δεν κανει σχεδον τιποτε γιατι το σκουλικη το διωχνει με την κουτσουλια και δεν το σκοτωνει ,ενω με την διπλασια το καθαριζει μια και καλη,οπως ειπα πρεπει να αλαζει το χαρτι καθε μερα για 7 μερες οσο διαρκει η θεραπεια γιατι το μικροβιο αποβαλετε με την κουτσουλια και ειναι εκει και ειναι κολλητικο και μετα ενα μηνα ξανακανεις προληπτικα την θεραπεια για 4 μερες

οδυσσέας
06-02-2011, 14:17
Για τα σκουλικια εδωσα το Wormmiddel (http://petbirds.gr/forum/t17718/)Ascapinal (http://petbirds.gr/forum/t17718/).
θα προσπαθησω να βγαλω φωτο. απο της κοτσιλιες σας ευχαριστω ολους.

jk21
06-02-2011, 15:02
τα δυο σκευασματα εχουν σαν δραστικη ουσια την λεβαμιζολη .για τα πτηνα η δοση κυμαινεται αναλογα με το ειδος του παρασιτου (απουσια εξετασης που να δειχνει πιο ειναι αναγκαστικα καλως ή κακως παμε στην πιο ισχυρη )
http://www.virbac.gr/p-virbacgrpubgr/pdf/5ANTIPARASITIKAN.pdf (σελ 29 )

Πτηνά
Η χορήγηση της λεβαμιζόλης από το στόμα υπό μορφή φαρμακούχου προμείγματος θεωρείται ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος για την αντιμε-τώπιση των ενήλικων άωρων και προνυμφικών μορφών των Ascaridia spp., Heterakis spp., Capillaria spp., και Amidostomum anseris. Θεω-ρείται επίσης αρκετά αποτελεσματική κατά του Syngamus trachea. Η θεραπευτική δόση της λεβαμιζόλης στα πτηνά κυμαίνεται μεταξύ 20 και 40 mg/kg σ.β. ανάλογα με το είδος του παρασίτου και του πτηνού. Ειδι-κότερα αυτή ανέρχεται σε 20 mg/kg σ.β. κατά των Ascaridia spp. και Heterakis spp., 25 mg/kg σ.β. κατά του Amidostomum anseris και 30 mg/kg σ.β. κατά των Capillaria spp.

αν τα καναρινια ειναι 25 γρ τοτε η δοση που πρεπει να παρουν αν ειναι 40 mg ανα κιλο βαρους πουλιου,υπολογιζεται σε 0,025 χ 40 mg = 1 mg .αρα 1 mg πρεπει να περιεχεται σε 4 ml νερο που πινει μη καλοκαιρινους μηνες ενα καναρινι .αρα σε ποτιστρα 100 ml πρεπει να χορηγηθουν 100/4 φορες το 1 mg δηλαδη 25 mg λεβαμιζολης. οδυσσεα το δικο σου σκευασμα γραφει ποσα mg λεβαμιζολης εχει το 1ml ή 1cc ή 1 σταγονα σκευασματος;

καλα ειναι να μην παρεκλεινει απο τις οδηγιες γιατι ολα τα φαρμακα δεν εχουν την ιδια πυκνοτητα και το σκεπτικο που η καθε εταιρια εχει προτεινει τη δοση (ακομη και αν στο τενιαζιν θελει τροποποιηση -εγω και κει θα ρωτουσα γιατρο) μπορει να ειναι διαφορετικο.δηλαδη πχ η bogena να εχεις υπολογισει τις παραμετρους που ο πανος λεει.

παντως εχω την εντυπωση οτι δεν εχουμε να κανουμε με σκουληκια .ανεβασε καποια φωτο αν θες με τις κουτσουλιες και πες μου αν παρατηρεις λευκο σε καποιο σημειο αν οχι γυρω γυρω περα απο το πρασινο .επισης αν οι κουτσουλιες ειναι ετσι για 20 μερες ή απλα τοτε χαθηκε η φωνη της.

οδυσσέας
07-02-2011, 15:42
Θεραπεία για σκουλήκια έκανα προληπτικά σε όλα τα πουλιά όλο το μπουκαλάκι 40ml σε 1 λίτρο για 24 ώρες όπως μου είπε αυτός που το αγόρασα. Απλά το ανέφερα σαν ιστορικό.
εδώ οι φωτο. από τις κοτσιλιες της κανάριας.

http://img132.imageshack.us/i/p1010008g.jpg/

http://img121.imageshack.us/i/p1010009ya.jpg/

jk21
07-02-2011, 16:01
για την διαλυση του πετσοπα στο 1 λιτρο θα επρεπε να ειναι 50 ml και οχι 40 αν αναλογιστεις οτι στα 200 ml νερου ειναι 10 ml .

οι κουτσουλιες εκτος απο 1-2 που εχουν λιγο πρασινο τριγυρω ,οι αλλες μακροσκοπικα δειχνουν οκ .οι πρασινες μπορει να ειναι απο καποια υδαρη κουτσουλια που λογω τροφης ειχε πρασινο κεντρικο τμημα και απλωθηκε και στο ουρα τριγυρω ή απο στρεςς (εχω διαβασει οτι συμβαινει προσκαιρα καποιες φορες ) .οι κουτσουλιες ειναι ενος πουλιου ή εχεις και αλλα στο κλουβι;

η αφωνια μπορει να οφειλεται και σε αλλους λογους.εχεις κανει καποια αλλαγη στα κλουβια,στα πουλια που ειχες μαζι της ;βαλε το πουλακι σε ζεστο χωρο μην τυχον ειναι κρυωμενο και δεν εχεις καταλαβει απλα σημαδια του κρυωματος.μην πας επισης κατευεθειαν στην ευκολη λυση της σκεψης για ακαρεα που ισως να ακουσεις.δεν στα αποκλειω αλλα δεν εμφανιζονται στα καλα καθουμενα και μαλιστα σε 1 πουλακι μονο οταν υπαρχουν και αλλα στην εκτροφη

* η πρωτη με τη δευτερη φωτο τι χρονικη διαφορα εχουν; στη δευτερη ειναι πιο καλες απο τις πρωτες κουτσουλιες

οδυσσέας
07-02-2011, 17:11
Οι κοτσιλιες είναι μόνο από την κανάρα και οι 2 είναι σημερινές (από χθες το βραδύ μέχρι σήμερα το μεσημέρι που έβγαλα τις φωτο). Η μονή αλλαγή που έκανα ήταν να την βγάλω από την κλούβα που την είχα με άλλες κανάριες όταν διαπίστωσα την καρίνα και την βραχνάδα που μετά έγινε αφωνία. πριν λίγες μέρες οι πράσινες και όχι σχηματισμένες κοτσιλιες ήταν πιο πολλές.
Τις δίνω εδώ και 4 μέρες Βchol στο νερό.

xXx
07-02-2011, 21:36
Bchol???