PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Λίπος σε καναρίνι

χρηστος
09-01-2011, 17:49
ένα από τα αρσενικά καναρίνια μου έχει λίπος στην κοιλιά του τι να κάνω σκέφτομαι να το απομονώσω από το θηλυκό αλλα τι διατροφή να ακολουθήσω

Αλέξανδρος96
09-01-2011, 17:56
βάλτο σε μεγάλο κλουβί για να πετάει.
δω στου μηλοξυδο στο νερό η μήλο.(άλλα όχι συχνά γιατί θα κάνει ΔΙΑΡΡΟΙΑ )
Αν του δίνεις αυγοτροφη σταμάτησε την....
και στην τροφή που του δίνεις βάλε παραπάνω κεχρί....στα πουλιά ΑΡΕΣΟΥΝ οι λιπαροί σπόροι και τρώνε μόνο αυτούς γιαυτό να μην
αδιαζεις την ταΐστρα συχνά..να το αφήνεις μερχι να φάει όλη την τροφή να αναγκάζετε να τα τρώει όλα μέσα όχι μόνο τους λιπαρούς σπόρους
Γενικα επηδει είχα και έχω αυτό το πρόβλημα και ακόμα το έχω πρεπει σε καθε περιοδο να δινεις συγκεκριμενω μειγμα αναλογα που εχεις τα πουλια (μεσα έξω) για περισσότερα να μιλήσεις με τον κύριο ΜΑΚΗ (mgerom) αυτός με είχε βοηθησει και μένα για την διατροφή των πουλιών μου

φιλικα

χρηστος
09-01-2011, 18:08
κλασικό μείγμα τής versele laga δεν γνωρίζω την αναλογία το μήλοξυδο που το βρίσκω αλλά δεν έχω μεγάλο κλουβί για να το βάλω

Αλέξανδρος96
09-01-2011, 18:11
http://petbirds.gr/forum/t17660/
δες και αυτό λέει την διατροφική αξία τον σπόρων
αν η τροφή που δίνεις έχει μεγάλη ποσότητα από αυτούς τους σπόρους μείωσε τους......και αύξησε το κεχρί....

χρηστος
09-01-2011, 18:23
ο κανναβουροσπορος είναι σε μικρή ποσότητα αλλά το μείγμα που έχω δεν έχει καθόλου κεχρί και επίσης ότι κανένα άλλο καναρινί μου δεν έχει λίπος και κανένα τούς δεν τρώει κεχρί

jk21
09-01-2011, 19:03
χρηστο πιο μιγμα εχεις της verse που δεν εχει κεχρι και ειναι για καναρινια; κεχρι εννοει ο φιλος τον σπορο που αναφερεται ως canary seed . πιστευω οτι πιθανοτατα εχεις αυτο τομιγμα
http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?lng=3&mkt=11963&fam=138&ani=140&ran=166&pro=5085¨

επισης να ξερεις οτι κεχρι εννοουμε αυτο τον σπορο

13090καταρχην θελω φωτο να δουμε σε τι βαθμο εχει λιπος.πρεπει να το διαχωρισεις για να ακολουθησει δικο του προγραμμα .ενα παχουλο καναρινι αν ειναι αρσενικο εχει ελαχιστες πιθανοτητες για ενσπορα αυγα οποτε δεν πρεπει να βιαστεις να το ζευγαρωσεις.επειδη ομως δεν πρεπει να του κανεις αυστηρη διαιτα ως προς τα θρεπτικα συστατικα για να παραμεινει ετοιμοπολεμο και να μην οδηγηθει σε καμμια προωρη πτεροροια απο την ξαφνικη αλλαγη δεν θα του δωσεις εντελως σκετο καναρινοσπορο.στο μιγμα σου θα προσθεσεις αλλο τοσο καναρινοσπορο (κεχρι ) .δηλαδη 1 μερος καναρινοσπορο ενα μερος μιγμα που εχεις.αυτο θα σου δημιουργησει ενα νεο μιγμα γυρω στο 80% αμυλουχους σπορους.θα δινεις (ΚΡΙΣΙΜΟΤΑΤΟ αν το πουλί φάει περισσότερο αν η ενέργεια που δίνει η αμυλούχα τροφή δεν ξοδευτεί απο το πουλί ,μετατρέπεται στον οργανισμό του στο τέλος της ημέρας σε λίπος .) μονο 1 κουταλακι του γλυκου καθε μερα .δεν θα του δινεις νεο μιγμα αν δεν τρωει το παλιο.ολο και τον καναρινοσπορο .ενω καθημερινα θα του δινεις ειτε μπροκολο ,ειτε πικρο ραδικι απο τη λαικη και αν βρισκεις στη φυση εκει πουμενεις (αλλα με πολυ καλο πλυσιμο) αντι ραδικιου ταραξακο (το αγριοραδικο με το κιτρινο λουλουδακι ,οχι το μπλε ) .στο νερο θα του βαχεις ανα δευτερη μερα μηλοξυδο σεβ μικροτερη ομως αναλογια απο οτι συστηνω σαν προστασια απο βακτηρια.και αυτο γιατι θελω να το χορηγεις ανα δευτερη μερα συνεχως.δωσε μισο κουταλακι του γλυκου ανα 200 ml νερου.θα το παρεις ειτε απο καταστημα βιολογικων ,ειτε απο τον παγκο των βιολογικων στα μαρκετ .ΜΟΝΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ
Το μηλοξυδο βοηθα στην καυση των λιπων.αν εχεις σκευασμα χολινης ή λεκιθιης διαθεσιμο ή μπορεις να βρεις σε καποιο πετ σοπ να το χορηγεις οσο συστηνει τις μερες που δεν εχεις μηλοξυδο .
την ετοιμη αυγοτροφη θα την κοψεις γιατι εχει ζαχαρη και καποια φυτικα λιπαρα αλλα θα του δινεις ειτε ασπραδι αν το τρωει ειτε κανοντας στο μουλτι δικια σου με 2 δαχτυλα φρυγανια και 1 σπαδι αυγου.θα την διατηρεις στο ψυγειο για 3 μονο μερες.θα δινεις 3 μερες καθε βδομαδα .τις αλλες οχι .σε αυτες που θα δινεις θα βαλεις λιγοτερο απο κουταλι του γλυκου σπορους

το πουλακι σου αν ειναι λιγο παχυτερο απο το κανονικο με την κινηση στο κλουβι του ( θα εχεις μονο μια πατηθρα και να ειναι ευρυχωρο ) και την διαιτα θα επανελθει.τοτε θα μειωσεις σταδιακα τη διαιτα αλλα θα το ξαναδουμε.αν ομως συνεχιζει και συ εχεις εφαρμοσει οσα ειπαμε πιθανων για γενετικους λογους προδιαθεσης να εχει δημιουργηθει λογω προτιμησης σε παχυντικους σπορους με κυριοτερο ενοχο το ρουπσεν προβλημα και στο συκωτι του που εχει την ονομασια fatty liver

http://www.avianweb.com/liverdisease.html

δες και το θεμα των παχουλων πουλιων εδω αλλα αν κανεις οσα σου λεω θα δουμε πως παει και βλεπουμε για οσα λεω στο αρθρο επιπλεον
http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?21919-Δίαιτα-ειδική-διατροφή-για-παχουλά-καναρίνια

χρηστος
09-01-2011, 19:12
φώτο αύριο
το κερχι που λες εσύ εγώ το ξέρω σαν ασπουρί
την τρίτη θα ψάξω για μηλοξυδο
ναι αυτή είναι η τροφή που χρησιμοποιώ

jk21
09-01-2011, 19:37
συνηθιζεται (λαθος ) να το λεμε κεχρι.η κανονικη του ονομασια ειναι καναρινοσπορος (canary seed ) .το ασπουρι ειναι αλλη μια ονομασια του που εχουμε δωσει εδω στην ελλαδα .φροντισε σε παρακαλω να τηρεις ακριβως την καθημερινη ποσοτητα σπορων .αλλιως θα παιδευεσαι αδικα .για να αδυνατισει ενας οργανισμος πρεπει να μην εχει να φαει οσο καιει αλλα λιγοτερο (αρα ελεγχομενο αλλα οχι τραγικα λιγοτερο μιγμα ) ή να τρωει ποσοτητες οι οποιες του δινουν το αισθημα του κορεσμου αφου πιανουν ογκο στο στομαχι του (πχ χορτα ) ενω εχουν μεγαλο μερος ουσιων (φυτικες ινες ) που τελικα αποβαλλονται χωρις να δινουν θερμιδες.θα δινεις χορτα καλα πλυμμενα και στεγνωμενα καθημερινα και μην φοβασαι καμμια διαρροια.η αυξημενη ποσοτητα κουτσουλιας οφειλεται στις φυτικες ινες που θα αποβαλλονται.επισης και η σχετικη καπως παραπανω υδαροτητα τους.ειναι το ιδιο πραγμα που βλεπουμε και μεις στα αποβλητα μας αν τρωμε αρκετες φυτικες τροφες.

αν μπορεις με καποιο τροπο (πχ κοσκινο με φαρδια σχετικα τρυπα) να αποβαλλεις απο την τροφη μερος του ρουπσεν θα ειναι οτι καλυτερο!!!

χρηστος
09-01-2011, 22:37
θα αγοράσω την τροφή σε κομμάτια δηλαδή τι σπόρους να αγοράσω αυριο θα αγωρασω μισο κιλο καναβουρι μισο κιλο ασπουρι τι άλλα σπόρια να αγοράσω και σε τι ποσότητα να είναι ο κάθε σπόρος στο μείγμα
και από λαχανικά έτσι και αλλιώς τα δίνω σπανάκι και μαρούλι ανά 2 μέρες

jk21
09-01-2011, 22:49
αφου εχεις το μιγμα μην παιρνεις αλλους.ειδικα επαρχια που ισως να μην υπαρχει πολυ καταναλωση οι χυμα να μην ειναι και πολυ καλοι.ξεχνα αυτο που σου ειπα για το ρουπσεν σε πρωτη φαση και ανεμειξε ενα μερος απο το μιγμα με ενα σκετο καναρινοσπορο.αυτον να παρεις. σπανακι να δινεις αντι μπροκολου αν και θα προτιμουσα μπροκολο.το πικρο ραδικι και ειδικα αν ειναι ταραξακο
http://laspistasteria.wordpress.com/2008/11/16/taraxacumofficinale/ ειναι πληρως απαραιτητο .το μαρουλι αστο προς το παρον.και θα δινεις καθε μερα .

οσοι μιλανε οτι αν δινεις καθε μερα τα πουλια εχουν διαρροια ,δινουν και το ξερουν ή καπου το διαβασανε και το αναμασανε; απο τη στιγμη που ηδη δινεις ανα δευτερη μερα μπορεις και καθε μερα.σε διαφορετικη περιπτωση απλα θα χρειαζοτανε σταδιακη αυξηση αν εβλεπες πολυ υδαρες κουτσουλιες

αν δεν τρωει με συγκεκριμενο οριο ποσοτητας σπορους καθε μερα και αν δεν τρωει τροφες με πολλες φυτικες ινες που χορταινουν αλλα δεν αφομειωνονται και δεν δινουν θερμιδες στον οργανισμο μην περιμενεις να αδυνατισει!

Windsa
09-01-2011, 23:54
6-7 μήνες πριν είδα οτι ενα απο τα Gouldian είχε λίπος στη κοιλιά. Γιαυτό δεν μπορούσε να γεννήσει αυγό και είχε συνέχεια πρόβλημα δυστοκίας. Μόλις τα έβαλα σε μεγάλο κλουβί, που μπορούν να πετάνε ο λίπος εξαφανίστηκε σε 10 μέρες. Η διατροφή δεν ηχα αλλάξει καθόλου. Τώρα το πουλάκι γεννάει αυγά χωρίς πρόβλημα.

http://img33.imageshack.us/img33/558/dsc07285ag.jpg

χρηστος
10-01-2011, 16:31
σας ευχαριστώ για την βοήθεια
σπόροι χύμα υπάρχουν στην πόλη μου κάθε σπίτι έχει τουλάχιστον 3 ζευγάρια καναρίνια και 1 ζευγάρι καρδερίνες τα πετ σοπ δεν προλαβαίνουν την ζήτηση έτσι υπάρχει μεγάλη ποικιλία σπόρων
πωλίνα έτσι ακριβώς είναι και η κοιλιά του καναρινιού μου
στο κλουβί το καναρίνι πόσες ταΐστρες να έχει ?

voutsigoutsi
10-01-2011, 17:38
Χρήστο το εν λόγω καναρίνι είναι κάποιας ράτσας η ημίαιμο??Να δούμε αν το ομολογουμένως πολύ ρούπσεν ενδείκνυται για την ράτσα ...
Επίσης πες μας αν του χορηγείς αυγοτροφή η "βιταμίνη χύμα" όπως την λένε τα καλόπαιδα οι πετσοπάδες?
Πόσα kgr μείγμα σπόρων versele laga έχεις πάρει?
Μόνο μετά απ αυτές τις πληροφορίες θα μπορούμε να πούμε πόσο ασπούρι να βάλεις και ποιόν άλλο σπόρο....
Πάντως μισό κιλό κανναβούρι ούτε να το σκέφτεσαι... Εκτός κι αν έχεις ένα τσουβάλι τροφή...

Ούτε gr από οποιονδήποτε άλλο λιπαρό σπόρο δηλαδή.
Άλλωστε όπως είπαν και τα παιδιά προηγουμένως αυτό (και η αυγοτροφή ) δημιούργησε το πρόβλημα.

χρηστος
10-01-2011, 18:15
Χρήστο το εν λόγω καναρίνι είναι κάποιας ράτσας η ημίαιμο??Να δούμε αν το ομολογουμένως πολύ ρούπσεν ενδείκνυται για την ράτσα ...
Επίσης πες μας αν του χορηγείς αυγοτροφή η "βιταμίνη χύμα" όπως την λένε τα καλόπαιδα οι πετσοπάδες?
Πόσα kgr μείγμα σπόρων versele laga έχεις πάρει?
Μόνο μετά απ αυτές τις πληροφορίες θα μπορούμε να πούμε πόσο ασπούρι να βάλεις και ποιόν άλλο σπόρο....
Πάντως μισό κιλό κανναβούρι ούτε να το σκέφτεσαι... Εκτός κι αν έχεις ένα τσουβάλι τροφή...είναι ημιαιμο και υπάρχει φώτο στο φορουμ σε μια παρουσίαση που έκανα
έχω να τα δώσω αυγοτροφη περιπου2 μήνες μόνο βιταμίνες υδατοδιαλιτες έδωσα σε όλα
είχα πάρει 6 κιλά τροφή και για τα 20 καναρίνια μου
όταν λέω θα πάρω μισό κιλό καναβουρι ενοω ότι να πάρω κάποιους συγκεκριμένους σπόρους και μετά μόνος μου θα κάνω το μείγμα για να υπολογίσω την σωστή αναλογία

voutsigoutsi
10-01-2011, 18:22
Τα καναρίνια είναι όλα κοινά λοιπόν να υποθέσω.
Πολύ ρούπσεν χωρίς λόγο.
Αν θέλεις την γνώμη μου έχεις λάθος μείγμα ειδικά για την περίοδο της συντήρησης.
Η πάρε 6 κιλά ασπούρι σκέτο και αναμειξέ το με το versele laga η ακόμα καλύτερα άστο πάρε ένα ελαφρύ μείγμα και βάζε στο καινούργιο και 1/4 αναλογία απ το παλιό έτσι για να μην το πετάξεις δηλαδή.
To νέο μείγμα καλό είναι να χει ΜΟΝΟ ασπούρι,λινάρι,νίζερ,περίλ α και λίγο κανναβούρι
Εξτρα σπόρους πάρε μόνο Chia και ίσως μια φορά στο τόσο σπόρους υγείας.

χρηστος
10-01-2011, 18:33
οχι δεν ειναι ολα κοινα εχω 2 gloster και 1 tibrano
ok αύριο θα παω να αγοράσω ασπουρι και θα δουμε πωσ θα τα παει το καναρινι
ααα και κάτι ακόμα του έβαλα μυλοξιδο και πρέπει να του άρεσε

jk21
10-01-2011, 18:33
χρηστο μεχρι το βραδυ γιατι τωρα φευγω εκτος σπιτιου θα σου γραψω μιγμα για την διαιτα του πουλιου,μιγμα για ολα σε εποχη συντηρησης και αλλο ενα για αναπαραγωγη και πτεροροια.ποσο σου εχει μεινει απο το υπαρχον; βρισκεις επισης εκει περιλλα; αν μπορεις ανεφερε ποιους σπορους βρισκεις ξεχωρα εκει απο τους παρακατω

καναρινοσπορο ,βρωμη ,περιλλα ,νιζερ ,λιναροσπορο ,κανναβουρι , κια ,καμελινα,

voutsigoutsi
10-01-2011, 18:34
το νέο μείγμα καλό είναι να έχει μονο ασπούρι,λινάρι,νίζερ,perilla και λίγο κανναβούρι.
εξτρα σπόρους πάρε μονο chia foniopaddy,και σπόρους υγείας μια φορά στο τόσο.:jumping0011:

χρηστος
10-01-2011, 18:37
αύριο θα ρωτήσω στα μαγαζιά αν έχουν τούς συγκεκριμένους σπόρους
μου έχει μείνει περίπου 1 κιλό τροφή ακόμα

jk21
10-01-2011, 21:23
λοιπον χρηστο ακου το μιγμα που θεωρω καλο να φτιαχνεις γενικα για τα πουλια σου (αν δεν βρεις καποιους σπορους τα ξαναλεμε) ειναι:

για περιοδο συντηρησης απο τελος πτεροροιας εως μεσα δεκεμβριου αν τα εχεις μεσα και εως τελος νοεμβριου αν τα εχεις εξω (γιατι εισαι βορεια και αρχιζει το κρυο πιο νωρις )

70 % καναρινοσπορο (75% αν δεν τρωνε τη βρωμη )
5 % βρωμη
10 % περιλλα
8% νιζερ
4% λιναροσπορο
3% κανναβουρι

δινεις παντα 1 κουταλι του γλυκου ανα πουλι την ημερα .εννοειται υπολογιζεις και ποσοτητα στην ταιστρα και για περισσοτερες μερες αλλα αν δεις οτι στην τρωνε πιο γρηγορα ,ελεγχεις την ποσοτητα που τους δινεις ανα ημερα μεχρι να αποδεχθουν να τρωνε λιγοτερο.αυτο ισχυει μονο για την περιοδο συντηρησης και μονο αν σε ολες αυτες τις μερες δεν περιλαμβανονται μερες με αποτομο κρυο οπου η τροφη ειναι σε επαρκεια και παραπανω γιατι οι αναγκες αυξανονται

για περιοδο απο τελος συντηρησης εως τελος πτεροροιας (αναπαραγωγή+πτερόρροια)

65% καναρινοσπορο ( 70 % αν δεν τρωει βρωμη )
5% βρωμη
12% περιλλα
8 % νιζερ
3 κανναβουρι
2 λιναροσπορο

και 3 % καμελινα 2% κια που θα τα υπολογισεις σαν ποσοστα βαρους στο μιγμα αλλα θα τα εχεις σε ξεχωρη ταιστρα 1 κουταλακι απο το καθενα για ενα ζευγαρι πουλιων το οποιο θα ειναι για ολη τη βδομαδα και οποτε το φανε .δεν θα βαζεις επιπλεον .

σαν μιγμα για πουλια με λιπος θα δινεις

80% καναρινοσπορο
12 % περιλλα
3 % νιζερ
5% λιναροσπορο

για καθε πουλι που κανει διαιτα θα τηρεις παντα την μια μονο ταιστρα με καθημερινο ελεγχο στην ποσοτητα τροφης που σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να ξεπερναει το 1 κουταλακι.αλλιως δεν προκειται να πετυχεις κατι ,ειδικα αν το πουλακι δειχνει οτι εχει προδιαθεση αφου ηταν μαζι με αλλα πουλακια με το ιδιο διαιτολογιο αλλα εκεινο παχυνε περισσοτερο

ακομα και στο τιμπραντο οταν τελειωσει το παρον μιγμα που εχεις να μην ξαναδωσεις ρουπσεν .ειναι αχρειαστο και το εχω διακιολογησει σε πολλα θεματα στην ενοτητα της διατροφης αλλα και στο θεμα της λουτεινης στα φαρμακα ,συμπληρωματα.να μην γινομαι κουραστικος.....η λεξη ερουκικο οξυ τα λεει ολα.ψαξτο!

χρηστος
10-01-2011, 21:58
OK ευχαριστώ αύριο θα το δω το θέμα με τούς σπόρους
έχω μια απορία πόσες ταΐστρες να έχει το κλουβί και εγώ πάντα σε όλα μου τα καναρίνια γεμίζω αρκετά τις ταΐστρες τούς αυτό είναι πρόβλημα και εννοώ αυτές τις ταΐστρες http://www.ornitalia.gr/images/uploads/ajesouar/taistres/thumbs/thumb_91art_147_verde.jpg

jk21
10-01-2011, 23:31
για το πουλι που εχει το προβλημα ημουνα σαφης χρηστο .μια ταιστρα και ελεγχο ποσοτητας καθημερινα.οταν βαζεις και αυγοτροφη οπως σου την ειπα τοτε βαζεις και μια δευτερη για κεινη.στα αλλα το ιδανικο θα ηταν να τα κοιτας και κεινα καθε μερα το τι τρωνε.εγω αυτο κανω.δεν ξερω βεβαια ποσα εχεις (το εχεις πει δεν το θυμαμαι αυτη τη στιγμη ) αλλα αν δεν μπορεις να βαζεις καθε μερα την ποσοτητα θα την ελεγχεις ετσι οπως σου ειχα πει και στη προηγουμενη αναρτηση Νο 20

δινεις παντα 1 κουταλι του γλυκου ανα πουλι την ημερα .εννοειται υπολογιζεις και ποσοτητα στην ταιστρα και για περισσοτερες μερες αλλα αν δεις οτι στην τρωνε πιο γρηγορα ,ελεγχεις την ποσοτητα που τους δινεις ανα ημερα μεχρι να αποδεχθουν να τρωνε λιγοτερο.αυτο ισχυει μονο για την περιοδο συντηρησης και μονο αν σε ολες αυτες τις μερες δεν περιλαμβανονται μερες με αποτομο κρυο οπου η τροφη ειναι σε επαρκεια και παραπανω γιατι οι αναγκες αυξανονται

ταιστρες αν ειναι αυτου του τυπου να εχεις 1 για καθε πουλι για να μην μαλωνουνε και για να μην μενει καποιο νηστικο που δεν ειναι ιδιαιτερα δυναμικο στη διεκδικηση.ομως οι σποροι οπως σου ειπα σε ποσοτητα.αν ελεγχεις ανα 15 μερες την κοιλια τους ,θα ξεχωριζεις τα παχουλα για επιπλεον διαιτα.

αυτη ειναι η δικια μου γνωμη αλλα τα παιδια μπορει να εχουν και διαφορετικη.

jk21
11-01-2011, 08:02
...και επειδη ισως να μην μπορω να γινω κατανοητος γιατι επιμενω στον ελεγχο της καθημερινης ποσοτητας σπορων ακομα και σκετος καναρινοσπορος να ηταν να ξαναυπεθυμισω αυτο

(ΚΡΙΣΙΜΟΤΑΤΟ αν το πουλί φάει περισσότερο αν η ενέργεια που δίνει η αμυλούχα τροφή δεν ξοδευτεί απο το πουλί ,μετατρέπεται στον οργανισμό του στο τέλος της ημέρας σε λίπος .)

για να σου δωσω να καταλαβεις οσο μπορω καλυτερα οι υδτανθρακες (και το αμυλο των σπορων ) μετατρεπονται στο λεγομενο γλυκογονο που ανεβαζει τα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα και δινει ενεργεια.οταν αυτο ειναι σε υπερεπαρκεια πανω απο τις ημερησιες αναγκες μετατρεπεται μεσω του συκωτιου σε λιπος που εναποτιθεται στους ιστους.ειδικα αν οι υδατανθρακες δεν ειναι οι λεγομενοι συνθετοι (οπως αυτοι των χορταρικων πχ που σου προτεινω ή και των ολικης αλεσης αλευρων ) αλλα επεξεργασμενα αλευρα χωρις ιχνος του φυτρου και του πιτουρου ή και σακχαρα οπως η ζαχαρη (οπως τα αλευρα και η ζαχαρη των ετοιμων αυγοτροφων ) αυτη η διαδικασια γινεται και πιο γρηγορα.πρεπει δηλαδη να καουν γρηγοροτερα και αμα δεν προλαβει ο οργανισμος αυτα γινονται λιπη.γιαυτο και στις αυγοτροφες που εχω δωσει συνταγες προτεινω και τη χρηση αλευρων οχι μονο του απλου χωριατικου που και αυτο εχει φυτρο αλλα λιγο αλλα και του ολικης αλεσης.ενα επιπλεον συν ειναι οι περισσοτερες βιταμινες β που σε υπαρχουν στα λευκα αλευρα σε πολυ μικροτερη ποσοτητα και οι οποιες ειναι απαραιτητες για τον καλο μεταβολισμο των τροφων απο τους οργανισμους

χρηστος
11-01-2011, 12:51
πήγα να δω για σπόρους δεν βρήκα λιναρόσπορο και περιλα γιατί τούς τελείωσε και δεν ξέρω πότε θα ξαναφέρουν

Αλέξανδρος96
11-01-2011, 15:08
για περιοδο συντηρησης απο τελος πτεροροιας εως μεσα δεκεμβριου αν τα εχεις μεσα και εως τελος νοεμβριου αν τα εχεις εξω (γιατι εισαι βορεια και αρχιζει το κρυο πιο νωρις )

70 % καναρινοσπορο (75% αν δεν τρωνε τη βρωμη )
5 % βρωμη
10 % περιλλα
8% νιζερ
4% λιναροσπορο
3% κανναβουρι

εγω δηλαδι στα γλοστερ που δινω:ενα μειγμα με 85% ασπουρι ειναι λαθος???

jk21
11-01-2011, 16:03
χρηστο την περιλλα την θεωρω βασικοτατο ως προς την αξια του σπορο και αξιζει να το ψαξεις εστω διαδικτυακα απο καποιο e-shop να βρεις.αν δεν βρεις τοτε αθροιζοντας τα ποσοστα περιλλα και λιναροσπορο να αντικαταστησεις το ιδιο ποσοστο με 1 μερος καναρινοσπορο ,1 μερος νιχερ και 1/2 του μερους καναβουρι και 1/2 του μερους κια και καμελινα

αλεξανδρε για εσωτερικο χωρο (εκει μιλαω για εξω) αν δεν δινεις βρωμη ενα 80% καναρινοσπορος ειναι οκ .αν δινεις βρωμη τοτε 75% καναρινοισπορο και 5% βρωμη.για εξω και ειδικα στα βορεια θελεις 5% παραπανω λιπαρους.μιλαω παντα για συντηρηση.αν βεβαια εχεις πουλακια με λιπος (και τα γκλοστερ ειναι λιγο επιρεπη ) καλο ειναι και αυτο που ειπες.αλλα μονο τοτε για την περιοχη που εισε

χρηστος
11-01-2011, 16:07
τι σπόρους να αγοράσω βρήκα βρώμη νιζερ καναβουρι ασπουρι και αν είμαι τυχερός μπορει κάποιο μαγαζι να εχει λιναρόσπορο σε τι ποσότητα να αγοράσω
δηλαδή να βάλω 80% ασπουρι 8% βρώμη 6% νιζερ και 6% καναβουρι είναι καλα

jk21
11-01-2011, 21:26
χρηστο μιλας για την διαιτα ή για βασικο μιγμα; για τη διαιτα θα βαλεις 80% καναρινοσπορο ,4% βρωμη ,8 % νιζερ και 8 κανναβουρι .εχω βαλει λιγο παραπανω αμυλουχους απο το 80% που σου ειχα πει γιατι τα νιζερ και κανναβουρι ειναι πιο παχυντικα λιγο απο την περιλλα που δεν βρισκεις.

ομως για βασικο μιγμα θα σου ελεγα μην βιαστεις .να παραγγειλεις (σιγουρα θα μπορει να σου φερει ) περιλλα και αν δεν μπορει να γινει αυτο ,τοτε να την ψαξεις διαδικτυακα για e-shop απο αθηνα ή θεσσαλονικη για κανενα καλο μιγμα.κρινω οτι μιγμα με περιλλα κατω απο 5% δεν ειναι κατι που θα συμβιβαζομουνα.επισης θεωρω σημαντικο να παρεις καμελινα και κια .

αν δεν βρισκεις με τιποτα τοτε σαν μιγμα για αναπαραγωγη πτεροροια φτιαξε

70% καναρινοσπορο
5% βρωμη
15% νιζερ
10 % κανναβουρι

και εισηγαγε σιγουρα αντι περιλλας στη διατροφη των πουλιων τον σπορο κινοα που σιγουρα θα βρεις στα καταστηματα με βιολογικα ανακατευοντας στον βρασμενο λιγο και στραγγισμενο στην αυγοτροφη οπως προτεινω εδω http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?25308-ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ-προετοιμασια-για-την-Περιοδο-της-ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

εχει γυρω στα 3.5 το μισοκιλο αλλα ειναι σπορος με μεγαλη αξια σε πρωτεινες και λιπαρα οξεα και λιπαρα οσο ο καναρινοσπορος http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%B1

χρηστος
11-01-2011, 22:12
ok αγόρασα το μείγμα αλλά έβαλα και λίγο λιναρόσπορο πειράζει στο μείγμα για την δίαιτα δηλ έβαλα
70% καναρινοσπορο
5% βρώμη
15% νιζερ
5% κανναβουρι
5% λιναρόσπορο

voutsigoutsi
11-01-2011, 22:39
Καλύτερα....
Το νίζερ είναι εξαιρετικά παχυντικός και λιπαρός σπόρος βέβαια...
Λίγο περίλλα αν είχε 5% αντι του 15% νίζερ (10% νίζερ δηλ) θα σουν σούπερ.
Οπωσδήποτε CHIA σε ξέχωρο ταιστράκι. Για την καμελινα( θα χρειαστεί στο πύρωμα μιας κι είναι πλούσια σε βιταμίνη Ε) και το foniopaddy μην σε πειράζει πολύ...
Έτσι κι αλλιώς για τα κοκκίδια το chia είναι από μόνο του παραπάνω από αρκετό.
Οι σπόροι που προανέφερα δεν έχουν ούτε το 10% από τις θεραπευτικές και προστατευτικές του ιδιότητες...

jk21
11-01-2011, 23:26
χρηστο οχι γιατι το μιγμα που σου δινω εγω για διαιτα ( 80% καναρινοσπορο ,4% βρωμη ,8 % νιζερ και 8 κανναβουρι ) εχει 83% αμυλουχους και 17% λιπαρους .αυτο που λες εσυ εχει 75% αμυλουχους και 25 λιπαρους .ειναι καλο για συντηρηση αλλα σε καμμια περιπτωση για διαιτα σε παχουλο ηδη πουλι .οσο και να σου φανει πολυ πρεπει στα 100 γρ του μιγματος σου να βαλεις αλλα 50 καναρινοσπορο .ετσι θα εχει σε συνολο 150 γρ σπορων αμυλουχους 75 και αλλους 50 συνολο 125 γρ αμυλουχους στα 150 συνολο σπορων .αυτο βγαινει 83% αμυλουχοι.
νομιζω αυτη την φορα να ειναι ξεκαθαρο

στο υπαρχον φτιαγμενο μιγμα σου που ειναι οκ για συντηρηση αν προσθεσεις αλλο 10% (5 % και 5% κια και καμελινα που απο τι καταλαβαινω μαλλον και αυτους δεν βρισκεις) και δινεις σε ξεχωρες ταιστρες θα εισαι οκ και για την προετοιμασια αυτη την περιοδο.μην ξεχνας την κινοα.αν δεν βρεις καμελινα και κια ,αυξησε το νιζερ κανναβουρι λιγο στα αρσενικα και το λιναροσπορο στα θηλυκα οσο τα εχεις ξεχωρα