PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Διατροφική προετοιμασία για την περίοδο της αναπαραγωγής στα καναρίνια

jk21
04-01-2011, 11:16
Στο θέμα αυτό,

θα καταθέσουμε τις απόψεις μας, σχετικά με τον βέλτιστο τρόπο προετοιμασίας των πουλιών μας , συμφωνα με την πρόταση που θα δουμε στο παρακάτω άρθρο.

Διατροφική προετοιμασία για την περίοδο της αναπαραγωγής στα καναρίνια (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?41229-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%C E%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%C F%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9%C E%B1)

anton
04-01-2011, 20:49
Μπραβο Δοκτωρα. Απιθανο αρθρο.Καλη επιτυχια σε ολους παιδια.

voutsigoutsi
05-01-2011, 23:07
Δημήτρη είσαι ΘΗΣΑΥΡΟΣ!!!!!

COMASCO
01-06-2012, 22:51
συγχαρητηρια κυριε δημητρη....!!!αριστο αρθρο!!!!και παλι μπραβο...ευγε!!!:welldone:

billakos
12-09-2012, 14:30
Καταπληκτικό άρθρο Δημήτρη, συγχαρητήρια. Θα μας χρησιμεύσει μετά τις γιορτές. Όποιος το θυμηθεί εκείνες τις μέρες ας μας το φέρει στην επιφάνεια και πάλι.
Συμφωνώ απόλυτα, και μου άρεσε ιδιαίτερα, το κλείσιμο του άρθρου.;)

jk21
12-09-2012, 14:54
στις γιορτες; να ξερεις οτι η πραγματικη προετοιμασια εχει ηδη αρχισει με την οσο γινεται ανωδυνη διαβαση των πουλιων απο την Πτερόρροια (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?23605-%CE%A0%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%8C%CF%81%CF%81%CE%BF%C E%B9%CE%B1) !

να σαι καλα !

billakos
12-09-2012, 16:13
στις γιορτες; να ξερεις οτι η πραγματικη προετοιμασια εχει ηδη αρχισει με την οσο γινεται ανωδυνη διαβαση των πουλιων απο την Πτερόρροια (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?23605-%CE%A0%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%8C%CF%81%CF%81%CE%BF%C E%B9%CE%B1) !

να σαι καλα !
Επειδή η δημοσίευση του άρθρού σου έγινε στις 4 Ιανουαρίου, θεώρησα οτι και η προετοιμασία ξεκινά κάπου εκεί....Οκ λάθος μου!:scared0016:

jk21
12-09-2012, 16:21
καλα εκανες βρε και θεωρησες οτι ετσι ειναι ! στην ουσια λιγο νωριτερα και σταδιακα μετα αυξανομενα σε ενταση .απλα βρηκα ευκαιρια να τονισω τη σημασια μια ευκολης διαβασης μεσα απο την πτεροροια

panos70
12-09-2012, 16:27
Δημητρη πολυ ωραιο και κατατοπιστικο το αρθρο σου σε ευχαριστουμε για τα οσα μας διδασκεις

plakos
10-10-2012, 13:42
Πολυ καλο αρθρο ακομα κ για αρχαριους που θελουν να μπουν σε αυτην την διαδικασια

kostasloutraki
12-12-2012, 13:44
πολυ καλο αρθρο... Κυριε Δημητρη συνεχιστε την καλη δουλεια.. και μεταφερετε τισ γνωσεις σας και τα φωτα σας για τα πουλακια μας.. ευχαριστουμε...

fysaei
12-12-2012, 18:57
Σ`ευχαριστώ κι εγώ φίλε Δημήτρη για τα τόσα θεμελιώδη που μας προσφέρεις..:hi:

fysaei
02-01-2013, 12:07
καλησπέρα Δημήτρη ! καλή και δημιουργική χρονιά σου εύχομαι!! ρε συ έχω μία απορία..αν υποθέσουμε ότι με το αυγουλάκι και την ενισχυμένη διατροφή πριν την αναπαραγωγή τα καναρινάκια πάρουν λίγο έξτρα λίπος, θα καει αυτό από την καταπόνηση και την έντονη περίοδο του ζευγαρώματος και της ανάθρεψης των απογόνων;:confused0007:

Gardelius
02-01-2013, 19:30
Να ρωτήσω και εγω το εξης,...σε τι ποσοστό παραπάνω απ το 65% πρεπει να ειναι ο σπόρος περιλλα?? Το άρθρο ....απλα είναι άξιο συγχαρητηρίων!!!!!! :hi:

Θοδωρής
02-01-2013, 19:44
Δεν ξερω αν μπορω να καταλαβω την ερωτηση σου αλλα εγω δινω το μιγμα 65% κεχρι, 10% βρωμη, 10% περιλα, 5% καναβουρι, 5% λιναρι, 5% νιζερ.
Αυτο εννοεις?

Gardelius
02-01-2013, 20:13
Δεν ξερω αν μπορω να καταλαβω την ερωτηση σου αλλα εγω δινω το μιγμα 65% κεχρι, 10% βρωμη, 10% περιλα, 5% καναβουρι, 5% λιναρι, 5% νιζερ.
Αυτο εννοεις?

Σ ευχαριστώ!!!! Λάθος!!:doh: Αυτο εννοούσα ....απο 10% περιλα .....ποσο παραπάνω πρέπει να ειναι σε περίοδο αναπαραγωγής?? ( το 65 % ειναι κεχρί!!!!!:fighting0029:)

jk21
02-01-2013, 21:45
η περιλλα ειναι υπερεπαρκης με 10% .μεχρι προσφατα ενα μιγμα υπηρχε στο εμποριο με 7% .ας φτιαχνουμε με 10 και ειμαστε μια χαρα .το μιγμα που εχω προτεινει ειναι και για αναπαραγωγη και για αναπτυξη και για πτεροροια

ΓΡΗΓΟΡΗ το λιπος αν υπαρξει στην προετοιμασια ,ειναι κυριως προβλημα στα αρσενικα που και πιο δυσκολα θα εχουν κατα το βατεμα την ανατομικη θεση ωστε να γινει σωστο και πληρες ζευγαρωμα ,και μπορει να επηρεαστει η τεστοστερονη τους προς τα κατω (το λιπος απορροφα την ελευθερη τεστοστερονη )

στα θηλυκα σχεδον παντα κατα την αναπαραγωγη χανεται .αν οχι τοτε ,σιγουρα στην πτεροροια .δεν μιλαμε βεβαια για παρα φυση λιπαρα πουλια

fysaei
03-01-2013, 19:02
καλησπέρα Δημήτρη ! απ`ότι κατάλαβα, αφού τα αρσενικά δεν καταπονούνται τόσο κατά την αναπαραγωγική περίοδο, λες θά`ταν καλό να τρώει ο άρρεν πιό αραιά φρέσκο αυγουλάκι δίνοντας έμφαση στα χορταρικά για βιταμίνη Ε; ίσως και να πετάει περισσότερο για να διατηρείται σε καλή φυσική κατάσταση....τα λέω καλά..;:confused0006:

jk21
03-01-2013, 22:03
ΓΡΗΓΟΡΗ υποθετω θα εχεις δει το ετησιο προγραμμα διαχειρισης Ετήσιο πρόγραμμα διαχείρισης εκτροφής (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?33021-%CE%95%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%C E%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%C F%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82) υγο οσο προτεινω σκετο ( για οσους ισως εχουν λιγα πουλακια και δεν θελουν να δινουν αυγοτροφη ) αρκει οσο λεω εκει .Αρκει (και δεν περισσευει) και για τα δυο φυλα .Απο ενα σημειο και μετα που η αυγοτροφη γινεται συχνοτατη ,εως καθημερινη ,δεν αναφερω αυγο ,αλλα αυγοτροφη .Η αυγοτροφη που εννοω ,ειναι καποια απο τις συνταγες μου ,που ειναι μετρημενες να μην παχαινουν (σε γενικες γραμμες ) τα πουλια ,εφοσον σαν ημερησια ποσοτητα ,παραλληλα με ημερησια ποσοτητα σπορων ,δινονται ελεγχομενα .Αν δινονται ετσι ,τοτε μονο πουλια που εχουν προδιαθεση ή ειναι σε πολυ μικρο κλουβι ,θελουν προσοχη .Σε αυτα ,αν και μονο υπαρξει θεμα παχυνσης (το ελεγχουμε εστω ανα 15 μερες ) τοτε αντικαθιστουμε την αυγοτροφη με σκετο ασπραδι (αν το τρωνε ) ή με αυγοτροφη χωρις κροκους.

θεωρω οτι το αυγο ,οσο διαπιστωμενα δεν δημιουργει παχυνση ,δεν το στερουμε σε κανενα φυλο και ειδικα στο αρσενικο .Βασικα του αμινοξεα ,ειναι σημαντικοτατα για τη σπερματογενεση .Αν ομως αντιληφθει καποιο παχουλο πουλακι ,βλεπουμε το μεγεθος του προβληματος σε φωτο και σου φτιαχνω τη συνταγη αυγοτροφης ,στα μετρα που σου ταιριαζουν .Θεωρω βασικοτατη την καθημερινη ή εστω 5 θνημερη χορηγηση χορταρικων ,τοσο για την ληψη βιταμινων Β (αρα ενισχυση του μεταβολισμου ,αρα καυση των λιπων ) ,οσο και για τη δημιουργια κορεσμου (λογω φυτικων ινων )στην πεινα των πουλιων ,που οδηγει σε λελογισμενη ληψη αυγοτροφης και λιπαρων σπορων

geog87
03-01-2013, 22:59
σε περιπτωση που το ασρενικο μας εχει λιγο παραπανω λιπος...ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος για διαιτα???

jk21
03-01-2013, 23:02
εν εχει ελαχιστο ,ισως και καθολου ,απλα παρατηρηση και αρκετα χορταρικα .αν εχει λιγο παραπανω ,τοτε προσθηκη λιγης βρωμης επιπλεον στο μιγμα .οχι κεχρι .βρωμη

geog87
03-01-2013, 23:07
εν εχει ελαχιστο ,ισως και καθολου ,απλα παρατηρηση και αρκετα χορταρικα .αν εχει λιγο παραπανω ,τοτε προσθηκη λιγης βρωμης επιπλεον στο μιγμα .οχι κεχρι .βρωμη

extreme διαιτες για παραδειγμα μια μερα νυστικα τελειως δεν ειναι σωστο ε?

jk21
03-01-2013, 23:18
μονο αν ειναι να μετανοησουν για τις αμαρτιες τους και να μεταλαβουν την επομενη ! αλλιως σταδιακα ! οτι χανεται αποτομα , επανερχεται

panos70
03-01-2013, 23:47
Aν μας ξεφυγει και βαλουμε παραπανω σεληνιο απο το κανονικο ( δλδ ενα σπορο στα 150 γραμ αυγοτροφη ) ειναι επικινδυνο;

jk21
04-01-2013, 01:01
ενα σπορο; τι σπορο; :???:

panos70
04-01-2013, 06:54
ενα ξηρο καρπο ..... ενα brasil nuts σε 50γραμ αυγοτροφη

joncr
04-01-2013, 06:57
Καλημερα. Για να καταλαβω κατι. Ως τωρα και μετα την πτερρορεια ακολουθω τις παρακατω αναλογιες σε σπορους , βαση τις υποδειξεις του φορουμ :
65% κεχρι
10% βρωμη
10% περιλα
5% καναβουρι
5% νιζερ
5% παπαρουνα

στις 15 Ιανουαριου θα αρχισω την προετοιμασια διατροφης για την αναπαραγωγη (εσωτερικη εκτροφη)
Τι πρεπει να προσθεσω στο παραπανω μιγμα; Απλα αν γινεται να το καταλαβω , πχ + 10% ταδε κτλ...
Ευχαριστω

jk21
04-01-2013, 08:59
ΠΑΝΟ αν δινεις το σεληνιο μεσω brazil nuts και οχι με συνθετικο σκευασμα που το περιεχει πχ ivaseopt ,δεν ειναι κρισιμο να δωσεις λιγο παραπανω ,αλλα οχι υπερβολες .αν δηλαδη εκει που εβαζες 1 καρπο στην ποσοτητα που λες βαλεις για 1-2 βδομαδες (οχι συνεχως) 2 τοτε κανενα προβλημα .αν βαλεις ομως συνθετικο σκευασμα ,εχει πολυ περισσοτερη ποσοτητα και ισως πραγματι δημιουργηθει προβλημα

Γιαννη για συντηρηση το μιγμα που δινεις ,θα ελεγα ειναι λιγο << too much >> .Αν σου ειχα εγω πει οτι για εκεινη την περιοδο ειναι οκ ,τοτε ειμαι λαθος .Ειδικα για αθηνα που δεν εχει κρυο και ειδικα με 5% παπαρουνα που εχει 52% λιπαρα .αν παντως δεν ειχες φαινομενα παχυνσης (μιλαω παντα για καναρινια ,γιατι για ιθαγενη εκτροφης ειναι οκ για συντηρηση ) τοτε απλα θα σου ελεγα να βαλεις αλλο 100γρ βρωμη ,40 γρ λιναρι σε υπαρχον μιγμα 1 κιλου και να βαζεις καμελινα και κια στην αυγοτροφη 1 κουταλι του γλ συνολο σε 100 γρ .Δεν σου λεω ενα κουταλακι απο το καθενα γιατι ηδη δινεις αρκετη παπαρουνα

joncr
04-01-2013, 09:06
ναι απο σενα το ξεσηκωσα , αλλα δεν θυμαμαι τωρα το ποστ. Την παπαρουνα να σου πω δεν την πολυ τρωνε , ισως επειδη ειναι μικρος σπορος και πηγαινει στο κατω μερος της ταιστρας. Βασικα δεν βλεπω καποιο να να εχει παχος , μια χαρα μου φαινωνται...
Αχ αυτη η καμελινα... , το μονο που δεν εχω βρει στο κεντρο...
Ευχαριστω Δημητρη ( για καναρινια μιλαω , στα ιθαγενη ακολουθω την αλλη αναλογια που εχεις δωσει)

ΥΓ. Ο φιλος μου εκτροφεας , επιμενει εστω για αυτον το μηνα να προσθεσω ρουπσεν στην διατροφη. Εγω δεν τον ακουω σε αυτο και ακολουθω πιστα τις δικες σου υποδειξεις

jk21
04-01-2013, 09:39
εχω αναφερει αυτη τη συσταση ,αλλα για βασικο μιγμα ,οχι συντηρησης .με την αλλαγη οτι μιλω για λιναρι αντι παπαρουνας .Αφου δεν παχυναν μια χαρα

περι ρουπσεν ... δεν μπορω να εμποδισω κανεναν να εχει τη γνωμη του .εγω ειμαι αρνητικος και εχω τεκμηριωσει με στοιχεια που δειχνουν ορθα ,το γιατι ειμαι .ας σου παραθεσει τα αντιστοιχα δικα του και αποφασιζεις ελευθερα . αν σου παραθεσει ....

panos70
04-01-2013, 17:20
Ενα δυο - τρια της 100,δεν νομιζω οτι πειραζει στο μιγμα αλλα δυστυχως,το λιγοτερο που εχουν ειναι 13 εως 20 %

joncr
04-01-2013, 18:19
δεν τίθεται θεμα αντιπαραθεσης. Μια αναφορα εκανα , διευκρινιζωντας και την σταση μου...

fysaei
04-01-2013, 18:40
ΓΡΗΓΟΡΗ υποθετω θα εχεις δει το ετησιο προγραμμα διαχειρισης Ετήσιο πρόγραμμα διαχείρισης εκτροφής (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?33021-%CE%95%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%C E%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%C F%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82)

Αυγο οσο προτεινω σκετο ( για οσους ισως εχουν λιγα πουλακια και δεν θελουν να δινουν αυγοτροφη ) αρκει οσο λεω εκει .Αρκει (και δεν περισσευει) και για τα δυο φυλα .Απο ενα σημειο και μετα που η αυγοτροφη γινεται συχνοτατη ,εως καθημερινη ,δεν αναφερω αυγο ,αλλα αυγοτροφη .Η αυγοτροφη που εννοω ,ειναι καποια απο τις συνταγες μου ,που ειναι μετρημενες να μην παχαινουν (σε γενικες γραμμες ) τα πουλια ,εφοσον σαν ημερησια ποσοτητα ,παραλληλα με ημερησια ποσοτητα σπορων ,δινονται ελεγχομενα .Αν δινονται ετσι ,τοτε μονο πουλια που εχουν προδιαθεση ή ειναι σε πολυ μικρο κλουβι ,θελουν προσοχη .Σε αυτα ,αν και μονο υπαρξει θεμα παχυνσης (το ελεγχουμε εστω ανα 15 μερες ) τοτε αντικαθιστουμε την αυγοτροφη με σκετο ασπραδι (αν το τρωνε ) ή με αυγοτροφη χωρις κροκους.

θεωρω οτι το αυγο ,οσο διαπιστωμενα δεν δημιουργει παχυνση ,δεν το στερουμε σε κανενα φυλο και ειδικα στο αρσενικο .Βασικα του αμινοξεα ,ειναι σημαντικοτατα για τη σπερματογενεση .Αν ομως αντιληφθει καποιο παχουλο πουλακι ,βλεπουμε το μεγεθος του προβληματος σε φωτο και σου φτιαχνω τη συνταγη αυγοτροφης ,στα μετρα που σου ταιριαζουν .Θεωρω βασικοτατη την καθημερινη ή εστω 5 θνημερη χορηγηση χορταρικων ,τοσο για την ληψη βιταμινων Β (αρα ενισχυση του μεταβολισμου ,αρα καυση των λιπων ) ,οσο και για τη δημιουργια κορεσμου (λογω φυτικων ινων )στην πεινα των πουλιων ,που οδηγει σε λελογισμενη ληψη αυγοτροφης και λιπαρων σπορων

ευχαριστώ Δημήτρη ! απ`ότι κατάλαβα δεν τη γλιτώνω την ποδιά και το μούλτι..:love0040:

jk21
04-01-2013, 21:01
δεν υπαρχει αντιπαραθεση .... υπαρχει παραθεση στοιχειων ή μη .αντι (απεναντι ) εχω μονο το ρουπσεν ,οχι τον καθε εκτροφεα .εκεινος ειναι απλα παραπληροφορημενος . προσφατα ετυχε να βρεθω σε συζητηση με εκτροφεα γνωστου συλλογου ,που η κορη του διατηρει πετσοπαδικο .... μου λεει .... για να ριχνουνε την τιμη και να ανεβαινει το κερδος μπαινει στα μιγματα !!!

Ρία
26-01-2013, 13:15
καλησπερα!! κάπου υπήρχε η αναλογία της τροφής κατα την αναπαραγωγική περίοδο που βάζουμε μέσα κ παπαρουνόσπορο! που είναι;;

jk21
26-01-2013, 14:40
δεν το βρισκω αυτη τη στιγμη Ρια ,αλλα εσυ τι μιγμα εχεις ηδη και θελεις να προσθεσεις παπαρουνοσπορο; ή δεν εχεις και θελεις να φτιαξεις; αν το δευτερο ,το συζηταμε αφου πρωτα μου πεις ποιους σπορους απο κεχρι (καναρινοσπορο ) ,βρωμη ,περιλλα ,νιζερ ,λιναρι ,κανναβουρι ,κια ,καμελινα ,παπαρουνοσπορος μπορεις να βρεις

Ρία
26-01-2013, 15:28
φτιάχνω εγω τροφή από την δική σας αναλογία απλά δεν βρίσκω περίλλα....

έχω βρει όμως κεχρι (καναρινοσπορο ) ,βρωμη,νιζερ ,λιναρι ,κανναβουρι,παπαρουνοσπορο .!!!

jk21
26-01-2013, 16:31
65 κεχρι
15 βρωμη
7 νιζερ
5 λιναρι
5 κανναβουρι
3 παπαρουνα

εχω αντικαταστησει το 10% της περιλλα απο το μιγμα που χρησιμοποιω ,με 5% αμυλουχα βρωμη (με ποιοτικα αμινοξεα ομως σαν την περιλλα ) για να εξισσοροπησει την αυξηση απο 5% σε 7 % του λιπαρου νιζερ και το 3 % της αρκετα λιπαρης αλλα πολυ πρωτεινουχας ,με ποιοτικα αμινοξεα παπαρουνας

δοκιμασε και φτιαξε μικρη ποσοτητα .επειδη ειναι μικρος σπορος η παπαρουνα θα πηγαινει στον πατο .Ειμαι σιγουρος οτι θα την βρουνε παρολα αυτα .Αν δεν βαζεις μεγαλη ποσοτητα τροφης για αρκετες μερες (αν το κανεις κακως ....) θα την βρουνε σιγουρα .Αν δεν την βρισκουνε μην βαλεις στο μιγμα αλλα βαζε 1 κουταλι του γλυκου ρηχο σε 100 γρ αυγοτροφης

Ρία
26-01-2013, 16:45
βασικά επειδή είναι κ 17 ζωή να έχουνε τρώνε αρκετά κ αφήνουν μόνο τα φλούδια! δεν τους ξεφεύγει τίποτα!! κάθε 3-4 μέρες τους βάζω τροφή αλλά δεν έχω μεγάλες ταιστρες. έχω πολλές κ μικρές. οποτε θα τον βρουν τον σπόρο! ευχαριστώ! θα πάω να αγορασω παπαρουνόσπορο κ θα πω εντυπώσεις!! :)

Ρία
26-01-2013, 16:55
65% κεχρι,10% βρωμη, 10% περιλα, 5% καναβουρι,5% νιζερ, 5% λιναρι

αυτη την αναλογία έβαζα χωρίς περίλλα όμως!

jk21
26-01-2013, 17:09
πολλαπλασιασε το καθε ποσοστο επι 1,11 και θα βρεις τα ποσοστα του μιγματος που εδινες

Ρία
26-01-2013, 17:20
βασικά αντί για περιλα 'εβαζα 5%βρωμη 5%καναβουρι επιπλέον.... :)

jk21
26-01-2013, 18:27
α καλα ηταν και ετσι .ειδικα οσο δεν ειχαμε μπει σε φουλ προετοιμασια ,μια χαρα ηταν με λιγους αμυλουχους παραπανω

Rovaios
02-02-2013, 15:51
Καλησπέρα,
Μια ερωτησούλα που μου γεννήθηκε στο θέμα της προετοιμασίας ..... σε τι θα μπορούσαμε να πούμε ότι θα πρέπει να διαφέρει η προετοιμασία των αρσενικών μας από τα θηλυκά ?
Οι ανάγκες για βιταμίνες ασβέστιο ... αυγοτροφή είναι οι ίδιες σε αρσενικά και θηλυκά πουλιά ? Το μείγμα των σπόρων ή τα συμπληρώματα .... θα πρέπει να διαφέρουν ανάλογα με το φύλο ?
Μέχρι στιγμής δίνω τα ίδια σε αρσενικά και θηλυκά πουλιά , όμως για παράδειγμα οι ανάγκες σε ασβέστιο δεν μπορεί να είναι οι ίδιες σε αρσενικά και θηλυκά .... ή ακόμα και σε σχέση με την ηλικία του πουλιού .. είναι το πρώτο του ζευγάρι ή είναι τριών ετών για παράδειγμα .... ? Πώς το βλέπεται εσείς ?

jk21
02-02-2013, 16:06
Σιγουρα οι αναγκες σε ασβεστιο ειναι παραπανω στα θηλυκα .Αυτο μεταφραζεται οτι αν τα θηλυκα δεν τσιμπανε σουπιοκοκκαλο ,ειναι υποχρεωτικη η παροχη του με αλλους τροπους ,οπως στο νερο με ειδικο σκευασμα πχ 1-2 φορες την εβδομαδα τον τελευταιο μηνα ,πριν την ενωση του ζευγαριου και τις ημερες ωοτοκιας .Αν τρωει σουπιοκοκκαλο ,να εισαι σιγουρος οτι λαμβανει απο μονο του ,οσο εχει αναγκη το καθε θηλυκο .

η συνταγη αυτη ,καλυπτει τις αναγκες των πουλιων (λογω του γαλακτος ) ετσι κι αλλιως

Η Αυγοτροφή μου (my eggfood recipe) (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?33795-%CE%97-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-(my-eggfood-recipe))
αλλα και αυτη

Εύκολη αυγοτροφή, για πουλιά που έχουν συνηθίσει τις έτοιμες (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?35977-%CE%95%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B8%CE%AF%CF%83%CE%B5%C E%B9-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%AD%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82)

σε θηλυκα που ειναι ξεχωρα απο τα αρσενικα ,μπορει να δινουμε σαν μερος της δευτερης συνταγης λιγο τριμμενο κιμα σογιας (λογω των φυτοοιστρογονων της σογιας ) και στο μιγμα σπορων ,λιγο επιπλεον λιναροσπορο

θετικα στοιχεια , στην γυναικεια ανθρωπινη γονιμοτητα ,υπαρχουν και στο λαδι του bella di note , τον σπορο δηλαδη του oenothera biennis .Δεν υπαρχει κολλημα παροχης του και στα αρσενικα

απο φυτρα θα επελεγα σιταριου για τα αρσενικα (το ελαιο τους -σιτελαιο - ειναι κορυφαια πηγη βιταμινης Ε ) και την γονιμοτητα τους και για τα θηλυκα την ροβιτσα ( πρασινο φασολακι ) συγγενικη της σογιας

Chief_Tolis
05-02-2013, 22:15
από τα καλύτερα αρθρα και παρα πολύ χρήσιμο

Deimitori
15-03-2013, 15:19
Με το που θα γεννηθούν οι νεοσσοί τι είδος διατροφής προτιμούμε; Σπόρους και σπιτική αυγοτροφή και βραστό αυγό καθημερινά; Φρούτα και λαχανικά τα αποσύρουμε γιά κάποιες ημέρες στην αρχή και αν ναι γιά πόσες ημέρες;

mitsman
15-03-2013, 17:20
Τα αποσυρουμε σιγουρα για 10 μερες τα φρουτα και λαχανικα..... εγω προσωπικα τον πρωτο μηνα δεν δινω.....
Τα αλλα οπως ειπες!

jk21
15-03-2013, 21:31
η δικια μου τακτικη ειναι : ενισχυμενο μιγμα σπορων και επαρκεστατο σε ποσοτητα (οταν υπαρχουν νεοσσοι δεν βαζω το μετρο των δυο κουταλιων του γλυκου για το ζευγαρι καθε μερα ) ,αυγοτροφη δικια μου καθημερινα και σε πληρη επαρκεια και χορταρικα απο την 7η μερα και μετα .Νωριτερα αν εχεις φρεσκια ριγανη σε κλαδακια ,μπορεις να δινεις αν θελεις απο αυτην .Να προλαβει διαρροια μπορει ,να προκαλεσει αποκλειεται .Απο την 3η μερα ομως καλυτερα και μετα

Deimitori
15-03-2013, 22:00
Επιπλέον βραστό σφικτό αυγό να βάζω κάθε ημέρα; Να το βάζω κομμένο στα δύο με το τσόφλι όπως έκανα και πριν γεννηθούν οι νεοσσοί ή υπάρχει κίνδυνος από κατάποση τσοφλιού όταν θα τους ταϊζουν οι γονείς; Εννοείται πως σπιτική αυγοτροφή βάζω κάθε ημέρα. Πριν γεννηθούν οι νεοσσοί έβαζα στο ζευγάρι βραστό αυγό μία φορά την εβδομάδα ενώ τους έβαζα σπιτική αυγοτροφή καθημερινά. Επίσης η σπιτική μου αυγοτροφή περιέχει τριμμένη φρυγανιά, ένα αυγό βραστό με το τσόφλι του, μίγμα 10 βοτάνων, μέλι, ρυζάλευρο και νιφάδες βρώμης. Υπάρχει θέμα που περιέχει βότανα γιά τους νεοσσούς;

jk21
16-03-2013, 00:08
το αυγο κανονικα με το τσοφλι .θα σου ελεγα να μην βαλεις καθολου αυγο και οτι αρκει η αυγοτροφη (εγω μονο αυγοτροφη βαζω ) αφου γινεται με δικα σου φρεσκα αυγα ,αλλα με προβληματιζει οτι εχεις μεσα της βοτανα .Αν ηταν 1-2 πχ ριγανη χαμομηλι ,θα σου ελεγα δωσε και μην το σκεφτεσαι .αλλα τα 10 τοσο σε ειδος ,οσο και σε ποσοτητα δεν μπορω να ξερω σε νεοσσους 2-3 ημερων τι επιδραση μπορει να εχουν

Deimitori
16-03-2013, 08:31
Ευχαριστώ Δημήτρη. Θα φτιάξω μείγμα μόνο με τα δύο βότανα που ανέφερες (ρίγανη, χαμομήλι) συν φρυγανιά, μέλι, ριζάλευρο, και νιφάδες βρώμης.

alex1974
16-03-2013, 17:49
Ερωτηση , κλαδακια φρεσκιας ριγανης ποσο καιρο μπορουμε να τα αφησουμε στο κλουβι ?
Γιατι απο οτι παρατηρησα δεν την καταναλωσαν ολη οπως κανουν π.χ. με το μπροκολο που μεχρι το απογευμα εχει εξαφανιστει !!

jk21
18-03-2013, 17:44
δεν μαραινεται τοσο ευκολα γιατι ειναι ξερικο φυτο (δεν εχει μεγαλη αναγκη νερου ) .ομως αν δεν την συμπαθουν ,δυσκολο να την προτιμησουν και την επομενη μερα

soc
18-12-2013, 20:39
καλησπερα παιδια.στην διατροφικη προετοιμασια γιατην αναπαραγωγικη περιοδο σε τι συχνοτητα παρεχουμε στο αρσενικο αυγοτροφη κ σπορους οπως π.χ κια καμελινα?ευχαριστω!!!

mitsman
18-12-2013, 20:57
Σωκρατη ολα γινονται σιγα σιγα.... δεν λεμε 1 Ιανουαριου ξεκιναμε διατροφικη προετοιμασια και ξαφνικα δινουμε καθε μερα αυγο ή καθε μερα κια καμελινα... ολα θελουν ενα προγραμμα...

Εγω ξεκιναω για παραδειγμα αυγο με μια φορα στις 5 πρωτες μερες μετα με 2 φορες στις επομενες 5 μερες με 3 φορες τις επομενες και μενω εκει.... δινω μερα παρα μερα μεχρι την εκολαψη του πρωτου αυγου που απο εκει και περα μεχρι τον απογαλακτισμο δινω καθε μερα αυγοτροφη!

jk21
18-12-2013, 21:52
Σωκρατη σιγουρα οι αλλαγες δεν γινονται αποτομα .Σιγουρα δεν υπαρχει κατι στανταρ και ο καθενας εχει το σκεπτικο του ,τα μεσα του και τους στοχους του

εσυ ποτε θα ενωσεις τα πουλια για να ζευγαρωσουν; τα εχεις μεσα ή εξω ; ταιζεις αυγο ή αυγοτροφη; και αν αυγοτροφη ,καποιο συγκεκριμενο εμπορικο σκευασμα ή καποια φτιαχτη συνταγη;

την κια και την καμελινα θελεις να τα παρεχεις σε ταιστρα;

soc
18-12-2013, 22:09
καταρχην τα πουλια τα εχω σε εσωτερικο χωρο δημητρη.λιγο με τα ζευγαρια εχω ενα μικροπροβλημα κ ελπιζω να το λυσω συντομα οποτε δεν εχω αποφασισει ποτε θα τα ξεκινησω την προετοιμασια.αυγο κ αυγοτροφη σκοπευω να τα δωσω.παντα την κια κ καμελινα σε ξεχωριστρη ταιστα(το πλαστικο ασπρο νυχακι) απλως την συχνοτητα με την οποια θα χορηγησω δεν ξερω.

jk21
18-12-2013, 22:16
με δεδομενο οτι η καμελινα εχει φουλ βιταμινη Ε ,και η κια φουλ ω3 που και τα δυο βοηθουν τη γονιμοτητα και με δεδομενο οτι η γονιμοτητα ενισχυεται ακομα και δυο μηνες πριν το ζευγαρωμα ,αφηνε μικρη ποσοτητα απο τον καθε σπορο για 2 φορες την εβδομαδα απο τωρα και τον τελευταιο μηνα και περισσοτερο ,εχοντας ομως παντα τον ελεγχο να μην παχυνουν τα πουλια και ειδικα τα αρσενικα

αν δινεις αυγο και ετσι οπως λεει ο Δημητρης ,ειναι μια χαρα (για μενα γιατι για τον Μητσο ετσι κι αλλιως ειναι .ο καθενας εχει την τακτικη του και για να την ακολουθει ,ειχε στο παρελθον καλα αποτελεσματα ) .Αν ομως θελεις να δινεις απο τωρα και αυγοτροφη ,εχει σημασια να μαθουμε τι ακριβως θα δινεις και ποτε τελικα θα ενωσεις τα πουλακια ,για να σου πω αν την συνδιασεις εντος συνταγης ή ξεχωρα με φρεσκο αυγο

soc
18-12-2013, 22:25
αν υποθεσουμε οτι θα ξεκινησω προετοιμασια 1 φεβρουαριου.βαζω πατε αυγοτροφη ουδετερη στο μουλτι μαζι με αυγο.προσθετω μαγια μπυρας μαζι με κινοα.στο νερο θα βαλω nekton E (+S οπως λεει η εταιρια).ετσι προχειρα σκοπευω τα εχω μεσα στο μυαλο μου:rolleye0012::rolleye0012:

jk21
18-12-2013, 22:34
Σωκρατη για μενα ζητουμενο ειναι το ποτε θα τα ενωσεις .Απο αυτο θα εξαρτηθει το ποτε θα ξεκινησεις ...

Ας σου πουνε και τα παιδια το δικο τους σκεπτικο και τα ξαναλεμε

το σκεπτικο μου ετσι κι αλλιως το εχεις διαβασει απο τα πρωτα ποστ εδω ,αλλα ισως και εδω Ετήσιο πρόγραμμα διαχείρισης εκτροφής (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?33021-%CE%95%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%C E%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%C F%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82) (ανοιξε αν δεν το εχει ηδη δει ,και το συννημενο αρχειο κατω κατω με τους πινακες )

mitsman
19-12-2013, 06:18
Εγω εφερα ενα παραδειγμα απλα το πως πρεπει σταδιακα να γινει η αυξηση της αυγοτροφης-αυγου οπως και καθε αλλου νεου τροφιμου....
Τις ημερομηνιες ο καθενας τις οριζει απο μονος του... δεν ειμαι εγω σε θεση να ξερω!

panagiotisgloster
19-12-2013, 09:38
Μπορω να βαλω μαζι σουσαμι ,ριγανι και αυγοτροφη και να το κανω mix και να τους το δινω??το σουσαμι που βοηθαει ευχαριστω

Gardelius
19-12-2013, 11:09
Μπορείς και θα κάνεις και πολύ κάλο.

Ανά 100 γρ. το σουσάμι περιλαμβάνει:

19,8 γρ. πρωτεΐνη
52,5 γρ. λίπος
15,20 γρ. υδατάνθρακες (εκτός φυτικών ινών)
3 γρ. φυτικών ινών
1.200 mg ασβεστίου
540 mg φωσφόρου
10 mg σιδήρου
Βιταμίνες του συμπλέγματος Β
Βιταμίνη Ε

από πιο παλιά δική μου μίξη.. Μίγμα Αυγοτροφής με Βότανα,βιταμίνες,ασβέστιο!! ! (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?34249-%CE%9C%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1-%CE%91%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%92%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B5%C F%82-%CE%B1%CF%83%CE%B2%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BF!!-!)

geog87
19-12-2013, 11:13
ταχίνι με πρεβιοτικές ίνες

ανά 100γρ

Ενέργεια: 2308Kj / 558 kcal
Πρωτεΐνες: 20.7g
υδατάνθρακες: 2,7g
εκ των οποίων σάκχαρα: 2.4g
λιπαρά: 48.2g
εκ τω οποιον κορεσμένα: 9.4g
χοληστερόλη: 0
εδώδιμες ίνες: 26g
εκ των οποιον πρεβιοτικές: 20g
νάτριο: 0

jk21
19-12-2013, 11:19
αρκει η αυγοτροφη να μην ειναι πολυ υδαρη και το σουσαμι αν γινεται να ειναι προερχομενο ,απο οσο πιο ασφαλη συσκευασια ,φρεσκο και οχι σε μεγαλη ποσοτητα γιατι ενω ειναι παρα πολυ θρεπτικο ,ειναι και λιπαρο

θα μπορουσες ακομα καλυτερα να τον δινεις σαν ξεχωρο σπορο σε ενα εξτρα μιγμα ,μαζι με καμελινα ,παντα με μετρο ,χωρις τον κινδυνο που μπορει να δημιουργησει η υπαρξη υγρασιας στο περιβαλλον ενος σπορου

ειδικα για την αναπαραγωγη και τα θηλυκα ,ειναι πολυ χρησιμο για το ασβεστιο που εχει τονισει με κοκκινα γραμματα ο Ηλιας

panagiotisgloster
19-12-2013, 11:22
αρκει η αυγοτροφη να μην ειναι πολυ υδαρη και το σουσαμι αν γινεται να ειναι προερχομενο ,απο οσο πιο ασφαλη συσκευασια ,φρεσκο και οχι σε μεγαλη ποσοτητα γιατι ενω ειναι παρα πολυ θρεπτικο ,ειναι και λιπαρο

θα μπορουσες ακομα καλυτερα να τον δινεις σαν ξεχωρο σπορο σε ενα εξτρα μιγμα ,μαζι με καμελινα ,παντα με μετρο ,χωρις τον κινδυνο που μπορει να δημιουργησει η υπαρξη υγρασιας στο περιβαλλον ενος σπορου

ειδικα για την αναπαραγωγη και τα θηλυκα ,ειναι πολυ χρησιμο για το ασβεστιο που εχει τονισει με κοκκινα γραμματα ο Ηλιας

το σουσαμι και η ριγανι ειναι απο τον κηπο μας θα παρω μια αυγοτροφη και θα το κανω ενα mix ξηρη αυγοτροφη οχι υγρη !!!ευχαριστω παιδια για της αμμεσες απαντησης σας

*οσο για την μιξι των σπορων που λες την εχω κανει εδω κ δεν θελω να προσθεσω κατι πανω εκανα αυτο το mix που δινετε εδω μεσα και πραγματικα την διαλυουν την τροφη !!!!

Gardelius
31-12-2013, 00:58
Το ερώτημα του Γιώργου ( gpapjohn (http://www.greekbirdclub.com/member.php?6613-gpapjohn) ) μεταφέρθηκε εδώ (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?30220-Ferti-vit)

jk21
31-01-2017, 23:06
για οσους δεν εχουν δει ανανεωμενες τις προτασεις μου μετα απο 6 χρονια σχεδον που γραφτηκε το αρθρο αυτο , μπορουνε να δουνε και το νεο

Πρόγραμμα προετοιμασίας για την αναπαραγωγή των πουλιών μας (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?49771-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%C E%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%C F%89%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B1%CF%82)
αλλα και αυτο

Η Διατροφή και η συμβολή της στην υγεία των πτηνών συντροφιάς (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?49567-%CE%97-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%84%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%C E%AC%CF%82)