PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αναπαραγωγή cockatiel

irene
08-12-2010, 17:48
Σήμερα τα κοκατιλάκια μου είχαν την πρώτη τους "ερωτική" επαφή.
Η ερώτηση είναι η εξής:Είναι σίγουρο οτι από κάθε επαφή θα έχουμε κι αυγά;;;;

kosths
08-12-2010, 18:33
γεια σου σιγουρα αν ειχαν πραγματικη επαφη τοτε θα εχεις και αυγα αλλα αν σου φανικε εσενα μπορει να μην ειναι σιγουρο και να μην κανουνε αλλα αν τα ειδες να ερχονται σε επαφη τοτε ειναι σιγουρο οτι θα κανουνε αυγο αλλα δεν ξερουμε αν θα ειναι κλουβιο ετσι αλλα επειδη ειναι και πρωτη τους φορα μπορει να το παλεψει σου ευχομαι καλη επιτυχια και να εχει υπομονη και επιμονη ενταξει? περιμενουμε νεα σου "fullyhappy" "fullyhappy"

irene
08-12-2010, 18:50
Συγνώμη για το λάθος.
Αυτή είναι η πρώτη τους επαφή από τότε που τα πήρα εγώ.
Είναι ζευγάρι από το καλοκαίρι και η προηγούμενη οικογένεια που τα είχε μ' ενημέρωσε οτι είχαν κι άλλες επαφές αλλά χωρίς αυγά.
Δεν μου φάνηκε,ήταν σίγουρη επαφή.
Οπότε να υποθέσω οτι δεν ισχύει οτι κάθε φορά που θα έρχονται σ' επαφή θα έχουμε κι αυγά;

irene
08-12-2010, 18:51
Τα τράβηξα και φωτό "fullyhappy"

Antigoni87
08-12-2010, 18:58
Γεια σου Ειρήνη! Από ο,τι ξέρω, κάθε επαφή δε σημαίνει και αυγά, αλλά και να δεις αυγά δε σημαίνει ότι θα είναι ένσπορα.
Έχεις κάνει προετοιμασία διατροφική; Αν όχι, είναι πιο πιθανό να βγάζουν άσπορα αυγά. Διάβασε στη διατροφή πώς μπορείς να τα ενισχύσεις για να έχουν αποθέματα ενέργειας και χρήσιμων στοιχείων ώστε να μην ταλαιπωρούνται άδικα με άσπορες γέννες!
Καλή συνέχεια! :biiiggrin:

irene
08-12-2010, 19:13
Η διατροφή που τους κάνω είναι απ' όσο έχω διαβάσει μια χαρά.Μελέτησα προσεκτικά κάθε post που έχει ανέβει.
Έχουν την αυγοτροφή τους,την τροφή την κανονική,τις βιταμίνες τους,βιταμίνες στο νερό με τις οδηγίες της συσκευασίας,φρούτα και λαχανικά,δημητριακά.Νομίζω οτι είμαστε οκ.
Μόνο το αυγό δεν πλησιάζουν καθόλου.

Antigoni87
08-12-2010, 19:16
Επειδή χρειάζονται ασβέστιο, σιγουρέψου ότι το παίρνουν από σουπιοκόκαλο ή κύβο!
Τους έχεις μήπως άμμο με τριμμένα όστρακα; Βάλε και τα 2 παραπάνω που σου λέω, και εύχομαι καλά γεννητούρια :party: :party:

Αφού η διατροφή τους είναι πλήρης, πιστεύω να δεις μωρά, γιατί όχι;;!! "fullyhappy"

irene
08-12-2010, 19:26
Έχουν και άμμο με τριμμένα όστρακα και ασβέστιο,παράλλειψή μου.
Μακάρι να κάνουν!!!!!!!!!! :party:

Windsa
08-12-2010, 19:34
Τι πρέπει να ξέρετε για την αναπαραγωγή των Cockatiels:

http://birds.99k.org/windsa/Artho-Cocka ... aroma.html (http://birds.99k.org/windsa/Artho-Cockatiel_zeygaroma.html)

irene
08-12-2010, 20:22
Αυτό διάβασα πριν ανοίξω το post ;-)

andreas142
08-12-2010, 21:13
Δε ξέρω τίποτα απο κοκατιλ το μονό που μπορώ να πω μακάρι να πάνε ολα καλά και καλούς απογόνους!

irene
08-12-2010, 21:15
Σ' ευχαριστούμε πολύ :biiiggrin: :biiiggrin:

vagelis76
08-12-2010, 23:32
Σου είπαν παραπάνω τα παιδιά,εγώ θα συμπληρώσω...αρκεί να ήταν εύστοχος ο μικρός και έτοιμη η μικρή σου.
Φωλιά έχεις βάλει????

irene
09-12-2010, 05:22
Καλημέρα.Ναι,μετά απ' αυτό έβαλα.
Τώρα για την ευστοχία,τι να σου πω.Θα δείξει φαντάζομαι ;-)

humangee
28-12-2010, 14:55
Γεια σας,παιδια!Καινουριο αιμα εδω!Θα ηθελα να κανω 1 ερωτηση.Καταρχας εχω 1 ζευγαρι κοκατιλ,πολυ αγαπημενο.Αυτο σημαινει οτι ειναι ζευγαρι?Τα εχω εδω κ3 χρονια κ φετος αποφασισα να βαλω 1η φορα φωλια(πριν 1 βδομαδα).Προετοιμασια τροφης δν χρειαστηκε να κανω,γιατι απο την αρχη που τα πηρα τους παρεχω τα παντα και ευτυχως τα τρωνε!Εδω κ 2 μερες δν σταματανε να μπαινοβγαινουν στην φωλια κ απ'οτι βλεπω,περισσοτερο ο αρσενικος!Κ τωρα μεσα ειναι..Λετε,να εχει κατι μεσα?Να το τσεκαρω,μολις βγει?Εχω δει τον αρσενικο να προσπαθει να ανεβει πανω της,αλλα δν τους εχω πετυχει..κατα τα αλλα,αλληλοκαθαριζονται κ φιλιουνται οπως παντα!Ευχαριστω!

humangee
28-12-2010, 14:57
:jumping0011::jumping0011::jumping0011::jumping001 1::jumping0011::jumping0011::jumping0011:
Συνεχιστε την καλη δουλεια!!

irene
28-12-2010, 20:52
Καλησπέρα και καλωσόρισες!
Περίμενε να το δει κάποιος πιο ειδικός και ή να σου απαντήσει εδώ ή να σου ζητήσει ν' ανοίξεις νέο post.
Διάβασε κι αυτό http://birds.99k.org/windsa/Artho-Cockatiel_zeygaroma.html και τις συμβουλές που έδωσαν τα παιδιά στην αρχή του post!

humangee
29-12-2010, 11:45
Σ'ευχαριστω Irene!!Καλως σας βρηκα!Απο εχθες τους ειδα να ζευγαρωνουν 2 φορες και μπαινοβγαινουν συνεχεια στην φωλια,αλλα μου φαινεται οτι ο αρσενικος ανεβαινει στραβα....Παιζει να μην πιασει η θυληκια?Ειναι η 1η τους φορα βλεπετε..χιχι

irene
12-03-2011, 15:03
Κι ο δικός μου ακόμα και τώρα στραβά ανεβαίνει πάνω της και δεν έχουν κάνει από τότε αυγά.
Τι να πω..μπορεί να μην είναι ώρα τους ακόμα..ίσως ένα από τα δυο να είναι μικρό.

zack27
12-03-2011, 15:27
Καλα γεννητουρια!!!

Dream Syndicate
12-03-2011, 15:33
Οι πατήθρες είναι σταθερές η κουνιούνται όταν κινούνται πάνω τους.Αν κουνιούνται δεν νιώθουν ασφάλεια.

irene
12-03-2011, 15:59
Είναι σταθερές.
Το ξέρω ότι δεν πρέπει να κινούνται και τις έχω σφινώσει.

irene
12-03-2011, 16:02
Εύχομαι να έχω κάτι γρήγορα.
Να είσαι καλά!

irene
12-03-2011, 21:27
Σ' ευχαριστώ Ζάχο!!!
Ερώτηση γιατί ίσως έκανα μια παράλειψη...
Στη φωλιά τους δεν έχω βάλει τίποτα μέσα..είδα ότι πρέπει να έχει πριονίδι.
Το βρίσκω στα πετσοπ;
Μπορώ αντί γι αυτό να βάλω το νήμα απ' τα καναρίνια ή τσόχα;
Λέτε να φταίει τ' ότι η φωλιά είναι άδεια τόσο καιρό και γι αυτό δεν κάνουν αυγά;
Ο αρσενικός μπαίνει συχνά..η θυληκιά πιο σπάνια.

dimosd
12-03-2011, 21:38
Καλησπέρα,

Τη βρίσκεις στα πετ,
Δεν ξέρω για τσόχα, αλλά για νήμα μην βάλεις γιατι το δοκίμασα και εγώ αρχικά, και είδα ότι μπλεκότανε στα πόδια
και φοβήθηκα μην σκαλώσουνε πουθενά και το έβγαλα.
Σχετικά με πριονίδι βάλε δύο κουταλιές, όπως έχουν προτείνει και οι πιο έμπειροι
Δεν ξέρω άν το έχεις πει παραπάνω , αλλά σημαντικό είναι να ψεκάσεις και την φωλιά.

irene
12-03-2011, 21:54
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Ψεκάζω κάθε 15 μέρες όλα τα ξύλα στα κλουβιά μ' ένα παρασιτοκτόνο.

irene
13-07-2011, 13:29
Και μετά από πολύ καιρό εξαφάνισης λόγω μεγάλου τρεξίματος και πολύς χαράς να 'μαι πάλι εδώ!!!!Με ευχαριστα νέα βεβαίως βεβαίως!!!
Ο Κανέλος κι η Μπουγάτσα έκαναν τα πρώτα τους αυγουλάκια!!!!!!!!!!
Είδα το ένα προχθές και σήμερα η μικρή μου έκανε και το δεύτερο.
Ελπίζω όλα να πάνε καλα!!!!!!
Θα 'χω το νου μου για ωοσκόπηση σε 4-5 μέρες αν δεν κάνω λάθος έτσι;
Καλό μεσημέρι σε όλους!!!!!!!!!

marlene
13-07-2011, 14:04
Χρειάζεσαι 7 με 10 μέρες από τη στιγμή που θα αρχίσουν να κλωσσούν κανονικά! Με το καλό, τα μπουμπουκάκιααα!!!!!!!!!!!

vicky_ath
13-07-2011, 14:15
Καλη επιτυχία ευχομαι!
Απλά να προσέχεις τώρα με την τόση ζέστη....είναι λίγο επικίνδυνα τα πράγματα!

Tzimakos
13-07-2011, 15:49
Με το καλο να ερθουν τα μικρα σου..

zack27
13-07-2011, 16:22
Με το καλο να βγουν ολα!!!!

irene
13-07-2011, 17:12
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Βίκυ τι εννοείς είναι επυκίνδυνα τα πράγματα;Τι πρέπει να προσέχω;

vicky_ath
13-07-2011, 17:41
Πρέπει να φροντίσεις να έχουν την απαραίτητη υγρασία!Με τόση ζέστη δεν είναι κ η πιο ιδανική εποχή για γέννα γιατί τα πουλάκι ήδη ταλαιπωριούνται!
Επίσης πιθανόν να περνανε κ πτερόρροια...
Θα πρέπει να φροντίσεις να μην τους λείψει τίποτα γιατί είναι πολύ ευαίσθητα πλάσματα!

irene
13-07-2011, 17:57
Αλλάζω κάθε μέρα το νερό 2 φορές γιατί τους βάζω μέσα τις βιταμίνες τους,τροφή εννοείται,ασβέστιο, μπανάκι με δροσερό νερό,τα ψεκάζω με νεράκι όταν δω το ράμφος ανοιχτό.Κεχρί,φρούτα δεν αγγίζουν,αυγοτροφή που τους είχα πριν τη γέννα την έβγαλα.Για την υγρασία μέσα στη φωλιά τι κάνω,αν μπορείς να βοηθήσεις;
Επίσης παρατηρώ ότι η θυληκιά δεν πολυμπαίνει στη φωλιά να κλωσήσει κι ο Κανέλος την κυνηγάει για να την τσιμπήσει αρκετές φορές την ημέρα.Αυτός είναι που κλωσάει κι όλη μέρα.Το βράδυ είναι και τα δύο έξω από τη φωλιά.

vicky_ath
13-07-2011, 18:02
Όλο το βράδυ είναι έξω???Αυτό δε μου αρέσει καθόλου.....

Μήπως ζεσταίνονται μέσα στη φωλια??Μπορείς να καλύψεις με ένα βρεγμένο πανί το κλουβί κ τη φωλιά για να αυξήσεις την υγρασία!

irene
13-07-2011, 18:15
Νια,δυο βράδια που τα παρατηρώ μέχρι αργα είναι έξω και τα δυο..ξέρω οτι τουλάχιστον το βράδυ κανονικά κλωσάει η θυληκιά.
Να πω ότι τη θυληκιά την είχε βρει ταλαιπωρημένη και χτυπημένη στο δρόμο η κυρία που μου την έδωσε το Σεπτέμβρη που μας πέρασε κι είναι ακόμα φοβισμένη παρ' όλες τις φιλότιμες προσπάθειες να την κάνουμε να νιώσει πιο άνετα.
Μήπως δεν έχει το μητρικό ένστικτο ακόμα;
Θα το κάνω με το πανάκι κι ελπίζω να πάνε όλα καλά.

marlene
14-07-2011, 16:12
όλα να πάνε καλά ειρήνη μου!

1) σε ότι αφορά τη διατροφή... επέστρεψε την αυγοτροφή κι ακόμα καλύτερα να προσφέρεις φρέσκο αυγό. είναι μύθος ότι η διατροφή με αυγό φέρνει και τη γέννα περισσότερων αυγών. αντίθετα, τώρα είναι που τα πουλιά το χρειάζονται πιο πολύ από ποτέ...
για τον ίδιο λόγο, πρόσφερε τους σκούρα πράσινα λαχανικά.. πχ φύλλα από παντζάρι και μπρόκολο. επίσης, γενικότερα τα κοκατίλ δεν είναι και τρελοί λάτρεις των φρούτων.. προέρχονται από τα λιβάδια της αυστραλίας, ένα τοπίο γενικότερα ξηρό που τους παρέχει περισσότερο φύτρες και λαχανικά... το ιδανικό θα ήταν λοιπόν αυτό... σκούρα λαχανικά για ασβέστιο και φύτρες, πχ από κίνοα που σου εγγυώμαι ότι θα τις τσακίσουν!!

2) τα πουλιά μπορεί να μην κλωσούν ακόμα συστηματικά γιατί δεν έχει αυξηθεί ο αριθμός των αυγών.. αν κ μετά το 3ο αυγό, η θηλυκιά αρνείται να κλωσήσει τότε ίσως υπάρχει πρόβλημα.... επίσης, η ζεστάρα δεν βοηθάει.. στη θέση σου θα έκανα αυτό που λέει και η βίκυ...! ένα υγρό πανάκι μόνιμα πάνω από τη φωλίτσα...! μπορείς συστηματικά να ψεκάζεις και το κλουβάκι τους, ώστε να ρίχνεις λίγο τη θερμοκρασία..
χεχε...πιο πολύ ενημερωτικά (εύχομαι να μην το ζήσουμε) σε χώρες όπου τα 40αρια στο θερμόμετρο είναι κάτι το συνηθισμένο, έχει παρατηρηθεί ότι τα κοκατίλ δεν κλωσούν καν τα αυγά καθώς... δεν χρειάζεται!! :p :p :p :p

καλή συνέχεια κ με το καλό κ τα πουλάκια!!!! ;)

irene
14-07-2011, 17:48
Το αυγό δυστυχώς δεν το ακουμπάνε καν.Οπότε αυγοτροφή.Λαχανικά μόνο μαρούλι,είναι κι επιλεκτικά,ούτε το μπρόκολο ακουμπάνε.
Θα δοκιμάσω με τις φύτρες.
Με την θερμοκρασία εννοείς ότι είναι αρκετή η ζέστη και δεν χρειάζεται κλώσημα;
Πανάκι και ψέκασμα το κλουβί κάνω τακτικά ειδικά το μεσημέρι που ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία.
Έχω άγχος,μακάρι να πάνε όλα καλά :-)
Σ' ευχαριστώ πολύ :-) :-) :-)

irene
18-07-2011, 06:36
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!
Λοιπόν,όλα βαίνουν καλώς!
Η Μπουγάτσα έχει κάνει το 4ο αυγό και από χθες βράδυ κλωσαει κανονικά όλη νύχτα ενώ ο Κανέλος την ημέρα.
Άααρα υποθέτω ότι ησυχάζω.Τώρα για ωοσκόπηση είμαι άσχετη και δεν θέλω και να τα ενοχλήσω μιας και δεν αφήνουν τ' αυγά δευτερόλεπτο. Ακόμα και τη μέρα που βγαίνει ο Κανέλος για να φάει και να πιει νερό μπαίνει αμέσως η Μπουγάτσα, συνεχίζει μέχρι να επιστρέψει ο στοργικός πατέρας.
Ν' αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της κι απλά να έχω το νου μου την 19η μέρα που βγαίνουν τα μικρά;

vicky_ath
18-07-2011, 11:06
Ωραία!Αυτή είναι καλή εξέλιξη!
Η ωοσκόπηση δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλά αν δεν είσαι σίγουρη καλύτερα άφησέ τα στην ησυχία τους κ απλά θα κάνεις λίγη υπομονή παραπάνω!
*Πάντως λόγω της υπερβολικής ζέστης, καλό θα ήταν να την έκανες, σε περίπτωση που έχουν άσπορα αυγά(λέμε τώρα) να μην συνέχιζαν να κλωσσάνε με αυτές τις θερμοκρασίες!

Zorba_The_Freak
18-07-2011, 11:32
Μπουγατσα με Κανελ(ο)α θα πρεπει να βγαλουν πολυ καλο αποτελεσμα!!!

zack27
18-07-2011, 14:57
τελεια νεα αντε με το καλο να πανε ολα περιφημα!!!!!

irene
27-07-2011, 06:14
Καλημέρα όλη μέρα!
Τ' αυγουλάκια όπως όλα δείχνουν είναι άσπορα ΟΛΑ! :-( Είναι βέβαια και η πρώτη γέννα της Μπουγάτσας.
Φαίνονται κενά και στα σημεία που κάτι δείχνει ότι έχει κάτι είναι απλά ο κρόκος ο οποίος και δεν μετακινείται...είδα διάφορα βίντεο με ωοσκόπηση για να πάρω μια ιδέα και δυστυχώς δεν είδα πουθενά φλεβίτσες ή κάτι να κουνιέται. Από τις 11 του μήνα κάτι δεν θα έπρεπε να έχει φανεί ως τώρα μέσα;

tsouk
27-07-2011, 14:34
Καλησπέρα πόσο ημερών είναι τα αυγά μην πετάξεις τίποτα και μην απογοήτευεσαι. Υπάρχει ένα κόλπακι με νερό για να δεις αν έχει πουλακι μέσα υπάρχει σχετικό βίντεο στα στο φόρουμ στην κατηγορία για τα καναρινια δυστυχώς μπαίνω από κινητό και δεν μπορώ να στο παραθέσω το έχω δοκιμάσει 100% επιτυχία