PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κόκκινο Mosaic και Τραγούδι

MegasmorF
04-12-2010, 15:23
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα κόκκινο Mosaic εδώ και 3 μήνες μπορώ να πώ ότι κάνει προσπάθεις να τραγουδίσει αλλα όχι τίποτα το πολύ καλό και δεν έχει διάρκεια τι μπορώ να κάνω για να κάνει κάτι καλό αυτο το πουλάκι;

xXx
04-12-2010, 15:56
αυτά είναι γονιδιακοί παράγοντεςμ αν δεν φταίει κάτι στο πουλάκι που σχετίζεται με ασθένεια :hi:

MegasmorF
04-12-2010, 15:59
Τoy έχω κάνει ότι προβλέπετε προληπτικά για να είναι καλά σε υγεία τι άλλο μπορώ να κάνω

xXx
04-12-2010, 16:16
Προληπτικά?Τι εννοείς?Τι έκανες δηλαδή για να είναι καλά?Δεν ήτανε καλά?

MegasmorF
04-12-2010, 17:29
Βασικά πριν λίγο καιρό πήρα ένα θηλυκό Mosaic Λευκό για να προσπαθήσω να τα ζευγαρώσω μάλλον όμως το πουλάκι από το PetShop δεν ήταν καλά αλλά δεν το κατάλαβα απο την αρχή και το πουλάκι πέθανε μου είπε λοιπόν ο κτηνίατρος αν βλέπω και το Red Mosaic κάπως να του κάνω θεραπεία με Aviomiciny και Antistress και προληπτικά Aidionine kai tainiazine την Aviomiciny kai to Antistress γιατί ήταν φουσκωμένος και ανόρεκτος to tainiazine προληπτικά για τα σκουλήκια kai to aidionine για τό πρόβλημα του ότι δεν τραγουδάει όμως και με την aidionine πάλι δεν τραγουδάει

Αυτή είναι η ιστορία :)

fadom1
04-12-2010, 18:00
Από πότε άρχισες να τα κάνεις όλα αυτά; τα είχες βάλει μαζί τα πουλάκια; δεν είχες κρατήσει καραντίνα;

MegasmorF
04-12-2010, 18:04
Άφησα το θυληκο μίσ εβδομάδα σε καραντίνα προληπτικά δεν του έδωσα τίποτα. μετά μαζί έκανα κάτι λάθος; και ήταν μάζι για 10 περίπου μέρες μέχρι που το θυληκό πέθανε.

Μόλις τώρα άφησα το καναρίνι μου έξω απο το κλουβί να κάνει πτήση και ανχώθηκε αρκετά αλλα μετά απο λίγο χαλάρωσε μεσα στο ΄χερι μου η έτσι έδειξε είδα και την ταυτότητα στο πόδι του και λέει

BOF
207
880
10D

kostasp
08-12-2010, 20:09
Kαραντινα φιλε μου τουλαχιστον 30 ημερες ...

Antigoni87
08-12-2010, 21:34
Άφησα το θυληκο μίσ εβδομάδα σε καραντίνα προληπτικά δεν του έδωσα τίποτα. μετά μαζί έκανα κάτι λάθος; και ήταν μάζι για 10 περίπου μέρες μέχρι που το θυληκό πέθανε.

Πράγματι, δέκα μέρες καραντίνα είναι πολύ λίγες, και από το αποτέλεσμα φάνηκε ότι το πουλάκι τελικά ήταν άρρωστο. Αν είχε τηρηθεί η καραντίνα, θα είχε γλυτώσει το παλιό τόσα φάρμακα και ταλαιπωρία, και ελπίζω να είναι καλά τώρα!

Μόλις τώρα άφησα το καναρίνι μου έξω απο το κλουβί να κάνει πτήση και ανχώθηκε αρκετά αλλα μετά απο λίγο χαλάρωσε μεσα στο ΄χερι μου η έτσι έδειξε είδα και την ταυτότητα στο πόδι του και λέει

BOF
207
880
10D

Γιατί άφησες το πουλάκι για πτήση; Το κυνήγησες πολύ για να το πιάσεις; Είναι κρίμα να το βάζουμε σε αυτή τη διαδικασία του πανικού για να το πιάσουμε όταν τελειώσει η πτήση... Αν το συνηθίσεις από μωρό να βγαίνει για πέταγμα, γυρνάει μόνο ατο κλουβί (από προσωπική εμπειρία το λέω). Αλλιώς είναι αγχωτικό για εκείνο, και μπορείς να του προσφέρεις πολύ άνετο κλουβί για να γυμνάζεται χωρίς να του κόβονται τα ήπατα από το φόβο! :welldone:

KBOF: Koninklijke Belgische Ornithologische Federatie (Ίσως είναι Βελγικό το πουλί, ας με διορθώσουν οι έμπειροι).

panos70
08-12-2010, 22:11
Αχ...δεν ηξερες δεν ρωταγες κι εγω την πατησα σαν κι εσενα πριν 3 χρωνια με πουλακι εισαγωγης το αγωρασα σουπερμαν κι εγινε σαν το γκολουμ (αρχοντα δαχτυλιδιων) οτι υπαρχη απο αρωστια το περασε τελικα εζησε το καιμενο.... :cry: και απο τοτε ποτε μα ποτε δεν περνω εισαγωγης καναρινι,και ωσες φωτο δεις απο πουλια μου μονο ενα ειναι εισαγωγης ολα τα αλα τα παιρνω ελληνοπουλα(αν δεν ειναι δικα μας δεν τα παιρνω) γιατι τα εκτρεφουν σε αποστειρωμενες συνθηκες και οταν τα παιρνουμε εμεις κολανε τα χιλια μυρια,καλυ συνεχεια με το πουλακι

xXx
09-12-2010, 07:27
Παναγιώτη έχεις κάποιες απόψεις παγιωμένες για τα εισαγωγής πουλιά που θεωρώ ότι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα αλλά δημιουργούνε εντυπώσεις. Εγώ έχω πουλιά εισαγωγής και δεν είχανε ποτέ μα ποτέ πρόβλημα. Εξάλλου αν δεν φοράει δαχτυλίδι ένα πουλί δεν μπορεί κανείς να σου αποδείξει από που προέρχεται. Οι πετσοπάδες είναι σαν τους παπατζήδες αν ξέρεις. Λίγοι είναι σωστοί και γνώστες, οι πιο πολλοί είναι λαμόγια-άσχετοι και καλό είναι να προσέχουμε.

panos70
09-12-2010, 13:15
Σωστος..... ενταξη δεν μπωρει να τα ισοπεδωνουμε ολα
αλα εχω τοση αρνητικοτητα γιατι πριν 3 χρονια ειχα αγοραση 8,πουλια βελγιου και απο τα 8 μονο 2 δεν παθανε τιποτα τα αλα μετα απο πολες αρρωστιες (οτι υπαρχει σε καναρινι το κολλησαν ) μου ψοφισανε τα 5,γιαυτο βγαζω αυτη την αρνητικοτητα στα εισαγωγης,ενω οτι εχω παρει απο ντοπιο εκτρωφεα δεν μου εχει παθη τιποτα........τυχαιο δεν νομιζω :hi:

jk21
09-12-2010, 14:38
μαλλον επεσες σε σωστο ελληνα εκτροφεα και σε λαθος ξενους.η αληθεια ειναι οτι οι εκτεταμενες εκτροφες τοσο στο εξωετερικο ,οσο και στην ελλαδα δυστυχως χρησιμοποιουν για κακως νοουμενη προληπτικη χρηση πληθωρα φαρμακων.τους ενδιαφερει τα πουλια να φυγουν απο τα χερια τους ενταξει σε μικρη ηλικια ασχετα τι μελλον θα εχουν απο την καταχρηση των φαρμακων.συνηθως οι μυκητιασιασεις μετα σιγα σιγα δημιουργουν προβληματα στα πουλια και στο τελος καταληγουν απο αυτες ,ειτε απο αλλες λοιμωξεις αφου οι πρωτες εχουν εξασθεσνησει το ανοσοποιητικο συστημα των πουλιων

panos70
09-12-2010, 21:43
Φιλε jk21 εχεις δικιο ισος να ετυχε στα πουλια που πηρα εγω να ηταν απο εναν συγκεκριμενο εκτροφεα γιατι ολα τα πουλια τα ειχα παρει απο ενα πετ μεσα σε δυο εβδομαδες και απο οτι ξερω αυτος τα ειχε παρει απο τον ιδιο εισαγωγεα,και μαλον ειναι αυτο που ειπες (οτι χρησιμοποιουν για κακως νοουμενη προληπτικη χρηση πληθωρα φαρμακων) οποτε μαλον επεσα σε τετοια πουλια. Βασιλη δεν θα ξανα αναφερω στο φορουμ για ντοπια και εισαγωγης...ολα τα πουλακια ειναι καλα μαλον χρειαζονται σωστη και καλη προσαρμογη οποτε δεν μπωρουμε να λεμε οτι τα εισαγωγης δεν ειναι καλα επιδη ετυχε αυτο το συμβαν σε εμενα

MegasmorF
11-12-2010, 17:30
Αχ παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!!! το πουλάκι είναι καλά η τουλάχιστον έτσι δείχνει και ελπίζω να είναι καλα! το πρόβλημα είναι οτι δεν κελαηδάει καθόλου απλά κάνει κάνα 2 κραξίματα όμως είναι αρσενικό. τώρα έχω ένα άλλο καναρίνι το όποιο δεν βάζει γλώσσα μέσα χεχεχε :P ελπίζω να μάθει και το άλλο μπας και ακούσω να λαλεί καμία μέρα.

Όσο αφορά τους PetShopades to 60% είναι μεγάλα τομάρια

και έχω τρανταχτα παραδείγματα και για Πτηνά και για Ψάρια.

jk21
11-12-2010, 22:28
πως εισαι σιγουρος οτι ειναι σιγουρα αρσενικο; εχει γινει πατερας ή τραγουδουσε παλιοτερα;απο οτι διαβασα τιποτα απο αυτα δεν συνεβηκε.αρα παιζει να ειναι και θηλυκο (θα το καταλαβεις την ανοιξη ...) ή να ειναι γεννημενο καλοκαιρι.βεβαια τοτε θα σαλιαριζε εστω σε αυτη την περιπτωση.βαλε αυτι απο κοντα οταν ειναι ησυχια να ακουσεις μηπως κανει καποιον ηχο σαν να σπαει καποιο σπορο.αν ναι τοτε μας το αναφερεις!

MegasmorF
12-12-2010, 15:34
Όχι δεν κάνει κανένα ήχο και τον έχω δει από κάτω και μοιάζει αρσενικό τώρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν λαλάει

fadom1
13-12-2010, 01:09
μετά τους 6 μήνες μπορείς να το καταλάβεις και από.. πίσω το αρσενικό, αλλά θέλει μια μικρή εμπειρία.. πάντως να ξέρεις πως δεν κελαιδάνε όλα τα πουλάκια το ίδιο όμορφα, δυνατά ή ακόμη και συχνά.. από τα αρσενικά που έχω ας πούμε, το ένα δε σταματά και έχει τρελές φωνές.. το άλλο με την ίδια εκπαίδευση τραγουδά πολύ λιγότερο και αρκετά πιο άτσαλα ενώ δεν κάνει καν όλες τις φωνές του άλου.. βγάζει βραχνάδα σε κάποιοες συγκεκριμένες φωνές αλλά έτσι έκανε από την άρχή.. είναι πλέον σχεδόν 3 χρονών και έχει κάνει και μια χαρά παιδάκια.. είχα κάποτε ένα αρσενικό που το άκουγα μόνο τις φορές που προσπαθούσε να βατέψει τη θυλικιά.. τον άλλο χρόνο τίποτα.. οπότε το θέμα είναι να είναι καλά και τα άλλα θα έρθουν.. άλλωστε αγόρασες πουλί χρώματος οπότε το κελαίδισμα περνά σε 2η μοίρα..