PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Διατροφή cockatiel

warlock
28-11-2010, 22:49
Γειά σας και απο μένα!Καλώσ σας βρήκα και καλώς σας συναντώ στο πρώτο μου θέμα!

Μιας και πρόσφατα έγινα cockatielογονιός θα ήθελα και την συμβουλή παλαιότερων από μένα για το παρακάτω θέμα !
Θα ήθελα να μιλήσουμε για την καθημερινή διατροφή των cockatiel μας ,τις βιταμινούλες που του δίνουμε αραιά και που για συντήρηση αλλά και διάφορες παραλλαγές τροφών που μπορούμε να δίνουμε στ cockatielάκια μας (πχ ο δικός μας δεν τρώει σουπιοκόκαλό με την μορφή που κυκλοφορεί σαν κόκαλο σουπιάς και σκεφτήκαμε να ψάξουμε μήπως υπάρχει θρυμματισμένο ώστε να ανακατεύεται με την τροφή του . )

irene
28-11-2010, 23:02
Καλησπέρα.Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα καναρίνια μου κι έγινα κι εγώ cockatielmama πρόσφατα..μόλις χθες,έψαξα και ρώτησα.Δοκίμασε τις καρδούλες ασβεστίου που κυκλοφορούν στο εμπόριο καθώς επίσης μπορείς να τρίψεις σ' ένα τρίφτη τυριού το σουπιοκόκκαλο και να το προσθέτεις στην τροφή του ή στις βιταμίνες.Αυτά μου είπαν κάποιοι πολύ πιο έμπειροι από μένα και τα επιβεβαίωσα και σε κάποια άρθρα.
Ελπίζω να βοήθησα.

Antigoni87
28-11-2010, 23:10
Επίσης διάβασε παλιά θέματα, πολύ συχνά απαντώνται οι συγκεκριμένες ερωτήσεις! :reading: :reading: Σε περίπτωση που ακόμη μείνουν αναπάντητα κάποια ερωτήματά σου, επανέρχεσαι! Σίγουρα θα σου λυθούν πολλές απορίες!

warlock
29-11-2010, 11:40
Πολύ έξυπνο αυτό erene!Δεν το είχα σκεφτή καν!

warlock
29-11-2010, 11:48
Επίσης διάβασε παλιά θέματα, πολύ συχνά απαντώνται οι συγκεκριμένες ερωτήσεις! :reading: :reading: Σε περίπτωση που ακόμη μείνουν αναπάντητα κάποια ερωτήματά σου, επανέρχεσαι! Σίγουρα θα σου λυθούν πολλές απορίες!

Έλεγα μήπως συγκεντρώναμε όλες τις πληροφορίες γι’αυτό το θέμα εδώ γιατί τις βρίσκω διάσπαρτα μέσα σε άλλα θέματα ,αλλά εντάξει θα το κάνω έτσι .

irene
29-11-2010, 14:12
Αν και είμαι καινούρια στο forum είναι δύσκολο να τα έχεις όοοοολα μαζί συγκεντρωμένα...δεν είναι και λίγα.
Αν έχεις απορίες ή αν δεν είσαι ενημερωμένη κάνε μια γενική αναζήτηση :reading: :pc: για διατροφή cockatiel :lovebird: και σίγουρα θα βρεις πολλά.
Αν πάλι με τον καιρό σου δημιουργούνται απορίες ρωτάς :dontknow: καλή ώρα όπως τώρα,τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα και κάνω ακόμα ;-) .
Και μια συμβουλή..ποτέ μα ποτέ μην αφήνεις άλυτες τις απορίες σου επειδή ίσως τις θεωρήσεις απλές :welldone:
Πάντα υπάρχουν άτομα πολύ ενημερωμένα και έμπειρα να σε συμβουλεύσουν!!!

warlock
02-01-2011, 20:13
Γειά σας και πάλι!
Το σουπιοκόκαλο ο κοκατιλάκος μας δεν το τρώει οπότε πλέον το τρίβουμε μέσα στην τροφή του .
Με το Mineral block τι να κάνουμε που δεν του δινει σημασία?Υπομονή μηπως και ...?

marlene
02-01-2011, 23:44
Ναι, ακριβώς!... =)
Μπορείς επίσης να κρεμάσεις παιχνίδια γύρω από το block, ώστε να προσκαλέσεις τα φιλαράκια σου προς το μέρος που το έχεις κρεμασμένο..!
Αν θέλεις τσέκαρε επίσης στην ενότητα των χειροποίητων παιχνιδιών αυτά που έχει κάνει η Sissy. Σε κάποιο από τα παιχνίδια της έχει χρησιμοποιήσει ως υλικό κομματάκια από κόκκαλο σουπιάς!
Το βρίσκω εξαιρετική ιδέα, ειδικά για πουλιά που δεν πολυσυμπαθούν την "υγιεινή" διατροφή..! Οι παπαγάλοι στο θέμα διατροφή νομίζω πως μοιάζουν με τα παιδιά.. Αν αρνούνται να φάνε κάτι.. πρέπει απλά να τους το κάνουμε ελκυστικό..! ;-)

warlock
03-01-2011, 00:02
Πολύ έξυπνο όντως!
Ευχαριστώ!