PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Άρρωστο πουλί?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 73
19-11-2010, 14:51
Καλησπέρα φίλοι,
έχω ένα καναρίνι τιμπράντο θηλυκό γεννημένο το 2009, το οποίο έχει το εξής πρόβλημα : τα κόπρανά του είναι αρκετά μεγάλα, έχουν χρώμα πράσινο, δεν είναι σφιχτά αλλά υδαρή και δεν βλέπω πολύ άσπρο. Δεν έχω δυνατότητα να βγάλω φωτογραφία αυτή τη στιγμή θα ήθελα όμως τη γνώμη κάποιου που γνωρίζει αυτά τα συμπτώματα. Το πουλί είναι όπως φαίνεται υγιέστατο, δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου να δω αν καρινιάζει, τρώει κανονικά. Στο site που πολλές φορές πηγαίνουμε για να δούμε τις ενδείξεις κοπράνων του ******, δεν μπορώ να κάνω ταυτοποίηση.
Είναι άρρωστο?

Ευχαριστώ,
Παναγιώτης

xXx
19-11-2010, 14:55
Καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας. Μπορείς να πιάσεις το πουλάκι στο χέρι και να το ελέγξεις για καρίνα καταρχήν. Επίσης αν θέλεις συμπλήρωσε την ακόλουθη φόρμα

viewtopic.php?f=67&t=384 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=384)

1. Είδος-ράτσα πουλιού:
2. Ηλικία-φύλο πουλιού:
3. Γενική περιγραφή συμπτωμάτων:
4. Χώρος διαμονής:
5. Θερμοκρασία χώρου:
6. Ημερομηνία απόκτησης του πουλιού:
7. Ημερομηνία εμφάνισης συμπτωμάτων:
8. Διατροφή:
9. Αξιολόγηση-Εμφάνιση περιττωμάτων:
10. Αναπνοή (δυσπνοια, συρριγμοί, κ.τ.λ.)
11. Κινητικότητα:
12. Τρώει κανονικά;
13. Προηγούμενες θεραπείες:
14. Καραντίνα:
15. Παρατηρήσεις-Άλλα συμπτώματα

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 73
19-11-2010, 15:13
Κατ΄αρχήν ζητάω συγγνώμη που δεν έχω συστηθεί, είμαι αγενής, αλλά ψάχνω μέρες απάντηση και κάνοντας google σας βρήκα, μου αρέσατε και πήρα το θάρρος να μπω στην παρέα. Θα συστηθώ σε άλλο post για να μην χαλάσω αυτό.
Είδος ράτσα πουλιού : τιμπραντο
Ηλικία φύλλο : 2009 θηλυκό
Γενική περιγραφή συμπτωμάτων : μεγάλες κοτσυλιές, πράσινες, όχι σκληρές, με υδαρή μορφή, αρκετά ούρα γύρω από τα κόπρανα.
Χώρος διαμονής : στο μπαλκόνι σκεπασμένα με ναυλον
Ημερομηνία απόκτησης : 9/2010
Ημερομηνία εμφάνισης συμπτωμάτων : 15 ημέρες
Διατροφή : κεχρί, περίλλα, κια
Αναπνοή : κανονική
Κινητικότητα : κανονική
Τρώει κανονικά : ναι
Προηγούμενες θεραπείες : aviomycine,liviferm
Καραντίνα : ναι

xXx
19-11-2010, 16:20
Παναγιώτη ταΐζεις σκέτο κεχρί?Και συμπληρωματικά μόνο περίλλα και κία?όταν λες είναι σκεπασμένο με ναύλον μπορείς να κάνεις μία πιο αναλυτική περιγραφή?Κοίταξέ το αν έχει κάνει καρίνα το πουλί και ξαναμιλάμε. Αν θέλεις βάλε και μερικές φωτογραφίες τα κόπρανά του.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 73
19-11-2010, 16:45
Τα καναρίνια τα ταϊζω κυρίως με κεχρί. Για το χειμώνα και λίγο καναβούρι.
Τα κλουβιά επειδή τα έχω στο μπαλκόνι εκτός από το βρακάκι που τους έχω για να μην λερώνουν, το υπόλοιπο κλουβί το έχω καλυμμένο στα 3/4 για το κρύο.
Φώτο με τα κόπρανα θα βάλω από Δευτέρα.Σήμερα θα δω και την καρίνα.

Παναγιώτης

xXx
19-11-2010, 17:00
Παναγιώτη κεχρί σκέτο και ελάχιστο κανναβούρι επιπλέον το χειμώνα για ποιο λόγο?. Νομίζω ότι η διατροφή που ακολουθείς δεν είναι σωστή και είναι μη ολοκληρωμένη καταρχήν. Από ότι κατάλαβα έχεις βρακάκι κάτω από το κλουβί και τα 3/4 του υπόλοιπου καλύπτεται από ναύλον. Σε ποια περιοχή είσαι? Εγώ που είμαι Λάρισα και έχω πολύ υγρασία και κρύα δεν τα έχω ακόμη προστατέψει όσο εσύ. Θα αναμένουμε τις φωτογραφίες με τα κόπρανά τους.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 73
19-11-2010, 17:10
Έχω βρακάκι από κάτω και βρακάκι από επάνω αλλά δεν το καλύπτω όλο το κλουβί.
Επειδή έχω Τιμπράντο η τροφή αποτελείται από κεχρί ως βάση, κόκκινο ρούπσεν, λεύκη περίλλα και κία.
Φώτο την Δευτέρα που μου είναι ποιό εύκολο.
Υπάρχει κάποιος που έχει-είχε το ίδιο σύμπτωμα?

Παναγιώτης

xXx
19-11-2010, 17:18
Αλήθεια Παναγιώτη υπάρχει κάποια επιστημονική μελέτη που να αποδεικνύει ότι το ρούπσεν βοηθάει τα πουλιά να κελαηδάνε καλύτερα?
Εγώ το έχω απορία αυτό, επειδή είναι από τους πιο φτηνούς και τους λιγότερο ποιοτικούς σπόρους.
Θέλω να τονίσω ότι πολλοί εκτροφείς με καναρίνια φωνής ταΐζουν στο μείγμα τους και ρούπσεν επειδή έχει επικρατήσει από στόμα σε στόμα αυτή η άποψη που για μένα δεν έχει κάποια συγκεκριμένη βάση :hi:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 73
19-11-2010, 21:45
Μπορούμε να μιλήσουμε για το μείγμα που φτιάχνω στο θέμα διατροφή.
Αν μπορούσες να με βοηθήσεις σχετικά με το θέμα μου θα ήμουν πραγματικά υπόχρεος.
Εκτός και αν πιστεύεις ότι το πρόβλημα μου προέρχεται από την διατροφή.

Παναγιώτης

xXx
19-11-2010, 22:13
Ναι θα με ενδιέφερε να μάθω για το μείγμα που φτιάχνεις για να υπολογίσω λίπος υδατάνθρακες και πρωτεΐνη. Πρέπει να μου πεις τα ποσοστά τους όμως των συστατικών. Παναγιώτη δεν έχεις άδικο ότι εδώ δεν είναι το section της διατροφής αλλά ότι έχει να κάνει με το πεπτικό σύστημα σαφώς σχετίζεται και με τη διατροφή και όχι απαραίτητα με ασθένεια. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το πουλάκι σου είναι άρρωστο? Το ότι είναι υδαρή τα κόπρανα του πουλιού είναι μία ένδειξη ότι δεν πάει κάτι καλά...αυτό δεν σημαίνει ότι είναι θέμα ασθένειας στα σίγουρα.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 73
19-11-2010, 22:38
Βάζω 70% κεχρί, 20% λευκή περίλλα και το υπόλοιπο κόκκινο ρούπσεν και chia.
Η αλήθεια είναι ότι το μείγμα το εφαρμόζω τον τελευταίο περίπου μήνα και πιο πριν χρησιμοποιούσα το premium γνωστής εταιρείας.
Δεν ξέρω αν είναι άρρωστο, ειλικρινά, αλλά και δεν μου αρέσουν. Εν τω μεταξύ γύρω από τα κόπρανα υπάρχει αρκετό υγρό-ούρα περιμετρικά.
Το κακό είναι πως αγόρασα χύμα τροφή για να φτιάξω το μείγμα, την έβαλα σε γυάλινο αεροστεγές μπουκάλι και την τελευταία εβδομάδα είδα μέσα στο μπουκάλι σκουλικάκια και κάτι ζωίφια μαύρα....
Ελπίζω να σε διαφώτισα..

Παναγιώτης

Υ.Γ. πάνω από το site είσαι τέτοια ώρα? δεν κοιμάσε? έχεις όπως εγώ κάποια μπέμπα ( είναι 17 μηνών ) και σε κρατάει ξάγρυπνο???

xXx
19-11-2010, 23:11
....να με διαφώτισες?όχι ακριβώς γιατί αυτά τα σκουληκάκια και τα ζωύφια εμένα μου φαίνονται περίεργα τέτοιες εποχές...αυτά συνήθως τα ζωύφια (περπατάνε) παρουσιάζονται τους καλοκαιρινούς μήνες στην τροφή μέσα...αυτό δεν είναι κακό αφού αυτά είναι δείγμα αψέκαστης τροφής (μπορείς με μία-δύο μέρες στην κατάψυξη να τα σκοτώσεις, καθαρά για αισθητικούς λόγους αν και δεν είναι επιβλαβή)...τώρα τα σκουληκάκια εμένα περίεργα μου ακούγονται εκτός και αν εννοείς κάμπιες πεταλούδας...το βάζο το έχεις σε ψυγείο?...μάλλον όχι...
να σε ρωτήσω κάτι ακόμη τελευταίο...δίνεις στο πουλί πολλά πράσινα λαχανικά?
αυτό το μείγμα ποιος στο πρότεινε?δώσε μου ποσοστά και από ρούψεν και κία σε παρακαλώ..

xXx
21-11-2010, 23:21
δώσε μου ποσοστά και από ρούψεν και κία σε παρακαλώ..

jk21
21-11-2010, 23:39
ως προς το προβλημα.εχω λογους να φοβαμαι για μολυσμενο μιγμα ειδικα αν τοποθετηθηκε σε κουτι και κελιστηκε σε αυτο ,που πριν ειχε υγρασια.φοβαμαι αυτο δημιουργησε τοσο τις ψειρες των σιτηρων τετοιον καιρο αλλα ισως δημιουργησε και αλλα παθογονα στοιχεια.τα σκουληκια με ανησυχουν! αν υπαρχει εστω και λιγο λευκο ,το πρασινο δεν με ανησυχει ιδιαιτερα αλλα η διαρροια ναι.παντως μεγαλες κουτσουλιες και με υδαρη μορφη εχουμε σε θηλυκα που ειτε εχουν προσφατα κανει αυγα ή ειναι να κανουν.υπαρχει τετοια περιπτωση παναγιωτη στο δικο σου;προσεξε επισης αν εχουν εντονη οσμη

η αναφορα του βασιλη για την διατροφη ειδικα στις ξαφνικες αλλαγες σε αυτη ,εχει αμεση σχεση πολλες φορες σε αλλαγες στις κουτσουλιες των πουλιων .αν και πιστευω οτι η διατροφη σαν συσταση δεν πρεπει να εχει αμεσο ρολο τελικα γιατι το μιγμα ειναι ελαφρως λιπαροτερο ,πιστευω οτι καλα ειναι τετοια εποχη να αυξησεις λιγο το κεχρι και να μειωσεις στο μισο την περιλλα δινοντας και νιζερ ,λιναρι κανναβουρι ωστε τα πουλια να μην εχουν ενα μονο τονο μειγμα αλλα και να εχουν απο το καθενα συστατικα στα οποια τα αλλα μπορει να μην εχουν σημαντικο ποσοστο.η περιλλα και η κια ειναι απο τους καλυτερους σπορους αλλα δεν πρεπει να ειναι η αιτια να περιοριστει η ποικιλια στο μιγμα.για το ρουπσεν εχω και γω λογους να αμφιβαλλω για την αναγκαιοτητα του να δινεται σε σημαντικο ποσοστο στο μιγμα καναρινιων φωνης

* ποσο % δινεις κια; το πουλακι πινει νορμαλ νερο;

θα βοηθουσε να ανεβαζες τελικα φωτο

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 73
22-11-2010, 09:44
Συγγνώμη που αργώ να απαντήσω αλλά στο σπίτι λίγο δύσκολο λόγω μπέμπας να μπω στο internet, στην δουλειά, ομοίως, λόγω δουλειάς.
Δίνω 5% κία και 5% ρούπσεν και τώρα για χειμώνα βάζω και λίγο κανναβούρι. Δεν έγραψα ακριβως την αναλογία γιατί επικεντρώθηκα στο θέμα της ασθένειας, που όμως σωστά με ρωτάτε γιατί έχει αιτιώδη συνάφεια.
Άσπρο χρώμα έχει η κοτσιλιά και μεγάλο μάλιστα.Επίσης, το πουλάκι πολλές φορές την ημέρα και όλο το βράδυ κουρνιάζει στο πάτωμα σαν να θέλει να φωλιάσει , πάντα σε ένα συγκεκριμμένο σημείο σημείο, δεν βλέπω εξωτερικά να συμπεριφέρεται περιέργα και είναι δραστήριο δηλ. π.χ. κάνει μπάνιο όποτε του βάζω.
Νερό πίνει και τρώει. Τα κόπρανα έχουν πολλά υγρά γύρω-γύρω.

Παναγιώτης

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 73
22-11-2010, 10:05
Επίσης να συμπληρώσω ότι το πουλάκι το έχω πρόσφατα περίπου δύο μήνες και το ενδεχόμενο για γέννες πρόσφατες, μέχρι τέλος Αυγούστου μου πέρασε από μυάλο αλλά δεν ξέρω...
Φώτο τράβηξα αλλά δεν μπορώ να βγάλω καλή , ασπρίζει πολύ σαν φώτο.

Παναγιώτης

jk21
22-11-2010, 10:33
προσπαθησε να βγαλεις απο αποσταση οχι μικροτερη του μισου μετρου γιατι δεν εστιαζει .αν εχει λευκο και το πρασινο δεν ειναι παρα πολυ σκουρο τοτε δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο.την ημερα δεν εχει ανορθωμενο πτερωμα οπως οταν ειναι τα πουλια αρρωστα ; ετσι δεν ειναι;

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 73
22-11-2010, 10:44
Ναι η εξωτερική εμφάνιση δεν μου λέει κάτι περίεργο, δεν έχει ανορθωμένο πτέρρωμα.Θα προσπαθήσω να κάνω με την φώτο όπως μου είπες.
Ίσως επειδή το Νοέμβριο ξεκίνησα το LIVIMUN δύο φορές ανά περίπου 20 ημέρες να το έχει επηρρεάσει? έχει μέσα και ginseng αν θυμάμε .

Παναγιώτης

xXx
22-11-2010, 16:55
Τα συγκεκριμένα ποσοστά σπόρων που χρησιμοποιείς εμένα μου δίνουν τα αντίστοιχα ποσοστά πρωτεινών ,υδατανθράκων και λίπους.

Ποσοστά στο τελικό μείγμα (70% ασπούρι, 20% περίλλα,5% κία και 5% ρούψεν)

Πρωτεΐνες : 16,58%
Υδατάνθρακες: 44,88%
Λίπος: 15,52%

Το μείγμα είναι καλό για αναπαραγωγή σε ποσοστά πρωτεϊνών υδατανθράκων και λίπους με μικρή απόκλιση στο λίπος...περίπου έχει διπλάσιο από αυτό που χρειάζεται.

Για περίοδο ανάπαυσης που διέρχονται τώρα τα καναρίνια σου, δεν είναι καλό όμως έχει σχετικά υψηλή πρωτεΐνη και χαμηλό ποσοστό υδατανθράκων.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 73
24-11-2010, 08:24
Μάλλον βρήκα την πηγή του προβλήματος αλλά παραλίγο να φύγω για τον άλλο κόσμο...
Προκειμένου να μην δίνω στα πουλιά νέρο βρύσης που έχει χλώριο, είχα βάλει τις τελευταίες 15 ημέρες νερό εμφιαλωμένο, σε ένα πλαστικό δοχείο σαν αυτό που έχουμε για τις ελιές και τους έβαζα από αυτό. Επειδή άλλαξα τροφές, έκοψα τις βιταμίνες, καθάρισα τα πάντα και το πρόβλημα έμενε, εστίασα την προσοχή μου στο νερό που τους έβαζα και είπα να πιώ από το νερό αυτό . Όμως ήπια και μετά το μύρισα και την πάτησα. Παραλίγο ......σαλμονέλωση με φάρμακα για σπασμούς. Φυσικά πέταξα το νερό και άρχισα να βάζω άλλο......οπότε τώρα τα παρακολουθώ.
Παραλίγο να με χάνατε οι Τιμπραντάδες............και να έκανα παρέα με τον Άγιο Πέτρο.

Παναγιώτης