PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πρόβλημα με κανάρα

greg1234
09-11-2010, 09:18
Καλημερα παιδια ! Εχω προβλημα εχω μια καναρα κιτρινη (ρατσα δεν γνωριζω) την αγορασα περσι απο petshop και παρατηρησα οτι τις τελευταιες μερες ειναι καπως φουσκωμενη στο φτερωμα δεν ειναι πολυ ζωηρη, τρωει ομως κανονικα. Τα περιττωματα της ειναι κανονικα δεν διακρινω καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο.....Τι προβλημα εχει;

xXx
09-11-2010, 10:12
Γεια σου Γρηγόρη...ένα πουλάκι μπορεί να το βλέπεις φουσκωμένο για διάφορους λόγους...αν θέλεις συμπλήρωσε τη λίστα αυτή και συνεχίζουμε την κουβέντα μας

viewtopic.php?f=67&t=384 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=384)

1. Είδος-ράτσα πουλιού:
2. Ηλικία-φύλο πουλιού:
3. Γενική περιγραφή συμπτωμάτων:
4. Χώρος διαμονής:
5. Θερμοκρασία χώρου:
6. Ημερομηνία απόκτησης του πουλιού:
7. Ημερομηνία εμφάνισης συμπτωμάτων:
8. Διατροφή:
9. Αξιολόγηση-Εμφάνιση περιττωμάτων:
10. Αναπνοή (δυσπνοια, συρριγμοί, κ.τ.λ.)
11. Κινητικότητα:
12. Τρώει κανονικά;
13. Προηγούμενες θεραπείες:
14. Καραντίνα:
15. Παρατηρήσεις-Άλλα συμπτώματα

greg1234
09-11-2010, 10:19
Είδος-ράτσα πουλιού: κιτρινο απλο-κοινο
2. Ηλικία-φύλο πουλιού: περιπου 2 ετων
3. Γενική περιγραφή συμπτωμάτων: φουσκωμα στο πτερωμα-ατονια
4. Χώρος διαμονής: στο μπαλκονι σε ειδικο διαμορφωμενο χωρο γα το χειμωνα
5. Θερμοκρασία χώρου: 20ο c
6. Ημερομηνία απόκτησης του πουλιού: Οκτωβριο 2009
7. Ημερομηνία εμφάνισης συμπτωμάτων: 25/10/2010
8. Διατροφή: Τροφη απο petshop, βιταμινες(κιτρινη, κοκκινη) φρουτα(μηλο)
9. Αξιολόγηση-Εμφάνιση περιττωμάτων: Δεν εχει διαρροια , κανονικα τα βλεπω
10. Αναπνοή (δυσπνοια, συρριγμοί, κ.τ.λ.) σαν να βαριανασαινει...δεν ακουγεται κατι
11. Κινητικότητα: Ατονια
12. Τρώει κανονικά; Ναι
13. Προηγούμενες θεραπείες: -
14. Καραντίνα: -
15. Παρατηρήσεις-Άλλα συμπτώματα -

xXx
09-11-2010, 10:29
Γεια σου και πάλι Γρηγόρη. Το πουλάκι δείχνει να έχει ατονία σύμφωνα με τα λεγόμενά σου και έχει ανορθωμένο πτέρωμα (φουσκωμένο) .Αυτά τα δύο μαζί δεν είναι καλό σύμπτωμα. Καλό θα είναι να βάλεις καθαρό χαρτί στον πάτο του κλουβιού να τραβήξεις μερικές καθαρές φωτογραφίες ώστε να μπορούμε να δούμε τα κόπρανα. Κατά δεύτερον θέλω να πιάσεις το πουλάκι στο χέρι και να ελέγξεις στο χώρο του στήθους του πάνω από την κοιλιά του αν παρουσιάζει καρίνα ή όχι αφού αυτή είναι χαρακτηριστικό επακόλουθο προβλήματος. Αν θέλεις βάλε το πουλάκι τη μύτη του μέσα στο αυτί σου, άκουσέ το και πες μας τι ήχο ακούς ,αν βέβαια ακούς κάτι.

greg1234
09-11-2010, 12:11
Γεια σου και πάλι Γρηγόρη. Το πουλάκι δείχνει να έχει ατονία σύμφωνα με τα λεγόμενά σου και έχει ανορθωμένο πτέρωμα (φουσκωμένο) .Αυτά τα δύο μαζί δεν είναι καλό σύμπτωμα. Καλό θα είναι να βάλεις καθαρό χαρτί στον πάτο του κλουβιού να τραβήξεις μερικές καθαρές φωτογραφίες ώστε να μπορούμε να δούμε τα κόπρανα. Κατά δεύτερον θέλω να πιάσεις το πουλάκι στο χέρι και να ελέγξεις στο χώρο του στήθους του πάνω από την κοιλιά του αν παρουσιάζει καρίνα ή όχι αφού αυτή είναι χαρακτηριστικό επακόλουθο προβλήματος. Αν θέλεις βάλε το πουλάκι τη μύτη του μέσα στο αυτί σου, άκουσέ το και πες μας τι ήχο ακούς ,αν βέβαια ακούς κάτι.

Οκ θα το κοιταξω και θα ξαναστειλω ευχαριστω

jk21
09-11-2010, 14:15
γρηγορη επειδη οι φωτο ισως και να μην βγουν καθαρες οταν τις ανεβασεις θα αναφερεις τι χρωμα εχει το κετρικο τμημα της κουτσουλιας (αν συνεχισει να μην εχει διαρροια) ,το γυρω γυρω που συνηθως ειναι προς το λευκο και τα υγρα που περιβαλλουν την κουτσουλια

στο παρακατω αρθρο αυτα αναφερονται σαν
Feces (the solid tubular part) (κεντρικο στερεο τμημα )
Urates (the chalky white part) ) ( το λευκο στερεο τμημα που περιβελλει ή ειναι διπλα στο κεντρικο στερεο )
Urine (the clear watery part) το υγρο γυρω απο την κουτσουλια

http://www.avianweb.com/poopology.html

δες και εδω
viewtopic.php?f=67&t=741 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=741)

αφου παρεις φωτο τις κουτσουλιες ,βρασε νερο και μολις παει να βρασει ριξε 100ml σε 1 κουταλι ριγανη σε καποιο μπολ ή ποτηρι το οποιο θα κλεισεις απο πανω να μην βγαινουν οι ατμοι για 10 λεπτα. μετα θα το στραγγισεις και οταν θα κρυωσει θα το δωσεις αντι νερου στην ποτιστρα(δεν θα εχει αλλη πηγη νερου στο κλουβι ).αυτο δρα ανασταλτικα σε τυχον λοιμωξη αλλα οχι θεραπευτικα αν ειναι κατι σοβαρο .στο μεταξυ θα δουμε τις φωτο και θα τα πουμε για τη συνεχεια

greg1234
09-11-2010, 22:37
παιδια δεν μπορω να ανεβασω φωτο....................υπαρχει καποιοσ αλλος τροπος

xXx
09-11-2010, 22:42
τι εννοείς δεν μπορείς να ανεβάσεις φωτός?...και άλλος τρόπος για ποιο πράγμα εννοείς?

greg1234
10-11-2010, 05:39
Δεν μπορω να ανεβασω φωτο στην απαντηση ....μου βγαζει μην. οτι οι φωτο που προσπαθω να ανεβασω ειναι ακυρες και μουβγαζει καποιο ειδος κωδικα στην αρχη τησ σελιδας........ τελος παντων παιδια ειδα σημερα τισ κουτσουλιες θα προσπαθησω να τις περιγραψω λιγο ειναι σαν να εχει διαρροια .......κιτρινη κυκλακι υγρο και στη μεση ενα μιρκο σκουρο...παρολα αυτα τρωνε κανονικα ...μηπως εχουν καποιο εντερικο προβλημα εχω ενα φαρμακο το aviochine

xXx
10-11-2010, 06:51
Αν δεν μπορείς να ανεβάσεις με το εργαλείο του φόρουμ τότε μπορείς μέσω κάποιου άλλου site όπως http://imageshack.us/
Προσπάθησέ το και ξαναμιλάμε. Το πουλάκι το έπιασες στα χέρια σου για να δεις αν έχει καρίνα? Το αφουγκράστηκες?

jk21
10-11-2010, 07:40
δωσε σε πρωτη φαση οτι σου ειπα (εκχυμα ριγανης) αφου εχεις ηδη βγαλεις φωτο και οταν τις ανεβασεις τα ξαναλεμε.πες μας και οτι σε ρωταει ο βασιλης .ειναι σημαντικο.προσπαθησε επισης να δακρινεις αν το κιτρινο κυκλακι που εχουν οι κουτσουλιες γυρω απο το κεντρικο σκουρο μοιζει εξ αρχης κιτρινο ή υπαρχουν και σημαδια λευκου που απλα χρωματιζονται σε καποια σημεια απο την υπολοιπη κουτσουλια λογω διαρροιας.

το φαρμακο που λες μηπως ειναι aviomycine και οχι aviochine;

αν ναι ,ειναι αντιβιωση ηπια αλλα μην την δωσεις αν δεν δουμε τις κουτσουλιες.μπορει να χειροτερεψεις την κατασταση.ισως να χρειαζεται ,ισως ομως και να υποτροπιαζει την κατασταση αν υποπτευθουμε πχ μηκυτες

greg1234
10-11-2010, 17:29
Παιδια ανεβαζω φωτογραφιες...... αφουγκραστηκα τη θυληκια δεν ακουσα κατι, κοιταξα και για καναρι...δεν ειδα κατι περιεργο...

Το αρσενικο ομωσ ακουγεται σαν να βραχνιασμενο......τιποτα αλλο

Το φαρμακο ειναι αυτο που ειπατε το εγραψα λαθοσ ...τωρα γυρισα απο τη δουλεια και θα κανω αυτο που μου ειπατε με τη ριγανη.....στελνω φωτο απο τισ κουτσουλιες οτι μπορειτε να διακρινετε.......οι κουτσουλιες ειναι οπωσ το αναφερατε λευκες με κιτρινο.....

http://img830.imageshack.us/g/47207674.jpg/
http://img152.imageshack.us/img152/8431/92437404.jpg

jk21
10-11-2010, 19:11
γρηγορη ποσο καιρο ειναι τα πουλακια ετσι ; εμφανισαν αποτομα αυτη τη συμπεριφορα ;(ανορθωμενο πτερωμα) αν το προβλημε επιδεινωνθηκε σιγα σιγα εχουν προβλημα με μηκυτες ή τριχομοναδες.ξεκαθαρα λειπει το κεντρικο τμημα απο τις κουτσουλιες.τα πουλια ειτε δεν μπορουν να φανε ειτε ειναι φραγμενο το γαστρεντερικο τους καπου λογω καποιου ογκου.η αποψη μου (οχι ενος γιατρου που κρινω οτι απαιτειται για να γινει καλλιεργεια κοπρανων) ειναι οτι δεν εχεις καποιο μικροβιο για να χρειαζεται αντιβιωση.η κατασταση ειναι σε εσχατο σημειο για την υγεια τους.αν δεν επιλεξεις να τα πας σε γιατρο δωσε nystamisin απο κανονικο φαρμακειο 0.05 ml στο στομα κατευθειαν 2 φορες την ημερα στο καθενα αναραιωτο.αν τα πουλακια βελτιωθουν θα σου πω και δοσολογια για ποτιστρα .τωρα ομως ισως να μην πινουν καν την απαραιτητη ποσοτητα νερου.

http://www.germanos-medicals.gr/images/uploads/syringe%201m.jpg

ειναι ποσοτητα ιση με το 1/20 της βαθμονομημενης συρριγγας της φωτο .σχεδον το μισο απο την μαυρη λαστιχιενια ταπα που εχει εσωτερικα για να καταλαβεις.εννοειται δεν χρησιμοποιεις τη βελονα

η θεραπεια θα διαρκεσει τουλαχιστον 5 μερες αλλα αν δεν δουμε μικρη βελτιωση ισως πρεπει να κανεις αγωγη μετα για τριχομοναδες.δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πω αν πρεπει ισως να ξεκινησεις πρωτα με αγωγη για αυτες.το πιο σωστο θα ηταν καλλιεργεια κοπρανων ωστε να δοθει η σωστη θεραπεια.παραλληλα να δινεις στην ποτιστρα ριγανονερο νεο καθε μερα

voutsigoutsi
10-11-2010, 19:32
Φίλε Γρηγόρη δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά νομίζω πως τα πουλάκια είναι σοβαρά άρρωστα.
Διαφωνώ με τον Δημήτρη (jk21) αν και σέβομαι τις άπειρες γνώσεις και την εμπειρία του. Αν ήταν όγκος δεν θα εμφανιζόταν συμπτωματικά και στα 2 πουλιά. Νομίζω ότι πρόκειται για μύκητες η βακτήρια.
Δεν θα κάνεις πολλά πράγματα με την ρίγανη.
Η Ρίγανη είναι ένα από τα εξαιρετικά φυτικά σκευάσματα που βοηθούν όλους μας τα μάλα σε πάρα πολλές περιπτώσεις ,άλλωστε το φαρμακείο της φύσης είναι εξοπλισμένο με τα πάντα.
Όμως στην περίπτωση σου χρειάζεσαι άμεσα κάτι δραστικό.Να μην γίνω μάντης κακού αλλά δεν έχεις πολύ χρόνο.
Πιστεύω ότι πρέπει να δει γιατρός τα καναρίνια σου και να αρχίσουν άμεσα θεραπεία με ισχυρή αντιβίωση.
Δες εδώ κάτι που θα βοηθήσει ίσως στην διάγνωση.

viewtopic.php?f=67&t=741 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=741)

Και αυτό...

http://petbirds.gr/content/61/

greg1234
10-11-2010, 19:52
Ωχ τωρα με κανατε κομματια .....παιδια επειδη ειμαι λιγο ασχετος με αυτα και φυσικά δεν θελω να τα χασω τα πουλακια.....θα παω κατευθειαν στο γιατρο αυριο το πρωι ....ευτυχω εχω τον ΑΚΡΙΒΟ κοντα στο σπίτι να δω τι θα μου πει.....

voutsigoutsi
10-11-2010, 21:32
Αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις..!
Να μας ενημερώσεις και μας φίλε.
Εύχομαι κι ελπίζω να πάνε όλα καλά με τα πουλάκια : welldone:

fadom1
10-11-2010, 21:58
μη δώσεις κανενός είδους βιταμνες.. μοιάζουν πολύ οι κουτσουλιές με αυτές 2 δικών μου πριν λίγο καιρό που είχαν κοκκκίδια αλλά τα πουλάκια τα βλέπω σε πολύ άσχημη κατάσταση... περιμένουμε νέα.. ο jk θα μπορέσει να σου δόσει πολύ καλές συμβουλές.. εμένα εκείνος με έβγαλε από τη θέση που ήμουν

jk21
10-11-2010, 22:23
συμφωνω απολυτα με την προσφυγη στο γιατρο

διευκρινιζω οτι οταν μιλησα για ογκο εννοουσα εμποδιο στο δρομο του πουλιου και το μυαλο μου πηγαινε στους ογκους που δημιουργουν οι τριχομοναδες
δειτε τη φωτο στο λινκ
http://www.poultryhub.org/index.php/Trichomoniasis
οι μηκυτες δεν δημιουργουν ογκους αλλα και κεινοι δεν αφηνουν λογω του ερεθισμου στο βλενογοννο να μπορει να φαει το πουλι.ειδικα αν ειναι στον οισοφαγο.με ανησυχει επισης η δυσκολια στην αναπνοη γιατι αν εχουν προσβαλει τους αεροφορους σακκους...τα πραγματα δυσκολα αναστρεφονται.

για τη ριγανη (το εξηγω και σε αλλο ποστ ) υποστηριζω την προληπτικη της δραση και την απλως ανασταλτικη στη λοιμωξη (οχι θεραπευτικη ) που δρα επιβοηθητικα στα φαρμακα αν υπαρχει ηδη λοιμωξη.και σαφως σαν πρωτη βοηθεια μεχρι να ξεκινησει η θεραπευτικη αγωγη

δεν νομιζω να ειναι κοκκιδια οπως η περιπτωση του φιλου γιωργου γιατι δεν εχουμε ουτε ιχνη απο αιμα (σκουρα μευρα κοπρανα ή ροζ κοκκινα υγρα απο την αιμοραγια που προκαλουν.επισης θα ειχε πρησμενη μοβ κοιλιακη χωρα.στη φωτο ξεκαθαρα λειπει το κεντρικο τμημα της κουτσουλιας που ειναι οτι μενει απο τις τροφες.η τροφη κατα ενα μεγαλο μερος δεν φτανει να αποβληθει απο τον πρωκτο

voutsigoutsi
10-11-2010, 22:36
Δημήτρη διαβάζω συνεχώς και με μεγάλο ενδιαφέρον στο blog σου και εδώ τις πολύτιμες αναλύσεις σου για το φαρμακείο της φύσης (και όχι μόνο) και η χρήση των βοτάνων και φυτικών ουσιών με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.
Και σαν πρόληψη και σαν θεραπεία.Επίσης δεν υπονόησα κάτι άλλο για σένα.
Άλλωστε ξέρεις ότι και όλους μα και εμένα προσωπικά με έχεις βοηθήσει άμεσα και αποτελεσματικά όπου έχει χρειαστεί με τις γνώσεις και τις συμβουλές σου.
Αυτά΄για να μην υπάρξει οποιαδήποτε παρανόηση.
Το μόνο που είπα στον Γρηγορη (όπως κι εσύ από την πρώτη στιγμή άλλωστε) είναι ότι τα πουλάκια δείχνουν σοβαρά και χρήζουν ιατρικής φροντίδας...

greg1234
10-11-2010, 23:03
Παιδια σας ευχαριστω παραπολυ ολους για την αμεση ανταποκριση.......τωρα το μονο που θελω να μπορεσω να τα σωσω.....!

jk21
10-11-2010, 23:04
βρε νικο :biiiggrin: κανενα θεμα.. ;-)

την διευκρινιση για τον ογκο την οφειλα.θα μπορουσε να υπαρχει και κανονικος ογκος αλλα οπως σωστα παρατηρησες εδω εχουμε δυο πουλακια.

για τη ριγανη μαλλον ειχα διαβασει λιγο γρηγορα το θεμα και δεν προσεξα οτι επεξηγουσες την αξια της σε προληπτικη χρηση γιαυτο εδωσα διευκρινισεις πιο κατω .για να μην υπαρχουν παρερμηνειες.ετσι κι αλλιως ημουνα απο την αρχη του θεματος σαφεστατος και σε συμφωνια μαζι σου

αφου παρεις φωτο τις κουτσουλιες ,βρασε νερο και μολις παει να βρασει ριξε 100ml σε 1 κουταλι ριγανη σε καποιο μπολ ή ποτηρι το οποιο θα κλεισεις απο πανω να μην βγαινουν οι ατμοι για 10 λεπτα. μετα θα το στραγγισεις και οταν θα κρυωσει θα το δωσεις αντι νερου στην ποτιστρα(δεν θα εχει αλλη πηγη νερου στο κλουβι ).αυτο δρα ανασταλτικα σε τυχον λοιμωξη αλλα οχι θεραπευτικα αν ειναι κατι σοβαρο .στο μεταξυ θα δουμε τις φωτο και θα τα πουμε για τη συνεχεια

η κατασταση ειναι σε εσχατο σημειο για την υγεια τους.αν δεν επιλεξεις να τα πας σε γιατρο δωσε nystamisin

παραλληλα να δινεις στην ποτιστρα ριγανονερο νεο καθε μερα

voutsigoutsi
11-11-2010, 21:35
Γρηγόρη τι έγινε? Κανένα νέο?

greg1234
11-11-2010, 23:02
παιδια τα πηγε το πρωι η γυναικα μου...τα εβαλε ορο μαλλον απο τοι μου ειπε και τησ ειπε νατα παρατηρησουμε κανα δυο τρεις μερες να δουμε πως θα πανε..........

jk21
12-11-2010, 00:54
αν τα εβαλε <<ορο>> μαλλον εννοεις ηλεκτρολυτες και δεξτροζη για ενεργεια .ισως και τροφη σε υγρη μορφη.θελει να δει την εξελιξη των κοπρανων.υποθετω δεν εχει τη δυνατοτητα να κανει καλλιεργεια τους γιατι αλλιως θα την ειχε ξεκινησει αμεσα..

greg1234
14-11-2010, 09:13
Παιδια καλημερα....εχω ασχημα νεα δυστηχως εν μερει.....το αρσενικο μου απεβιωσε σημερα το πρωι το βρηκα....δεν τα καταφερε.....η θυληκια παει καλα εχει ζωηρεψει...ακουω και τη φωνουλα της.... πιστευω οτι παει καλα

xXx
14-11-2010, 09:18
Γρηγόρη λυπάμαι για το πουλί. Ελπίζω το άλλο να τα καταφέρει. Ήτα ίσως αργά και δεν έπρεπε να καθυστερήσεις τόσο.

greg1234
14-11-2010, 09:44
Γρηγόρη λυπάμαι για το πουλί. Ελπίζω το άλλο να τα καταφέρει. Ήτα ίσως αργά και δεν έπρεπε να καθυστερήσεις τόσο.

Αυτη ειναι η αληθεια...αναγνωριζω το λαθος μου και μου κοστισε.....!

jk21
14-11-2010, 12:15
το θεμα ειναι οτι εκτος απο σενα μαλλον καθυστερησε και ο γιατρος.με το πουλια σε τετοια κατασταση ή κανεις καλλιεργεια ή δινεις απο την εμπειρια σου σαν γιατρος καποια θεραπεια εστω και λαθος ή λες δεν εχω δυνατοτητα να κανω εξετασεις και παραπεμπεις σε αλλο γιατρο!