PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Το έσκασε ο αρσενικός και άφησε τη μάνα να κλωσάει..

zemix
08-11-2010, 12:45
το έσκασε ο πατερούλης..... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
ακόμα δεν έχω καταλάβει τί έγινε.
το πρωί ήταν μέσα, κάποια στιγμή δεν τον έβλεπα αλλά νόμιζα πως ήταν στη φωλιά με την μανούλα αφού το συνηθίζει. τώρα πηγα να τους δω και δεν είναι πουθενά. θα σκάσω, είχα ανοιχτό παράθυρο και μπαλκονόπορτα γιανα αερίσω και πιθανότατα την έκανε απο κει. μολις το αντιλήφθηκα έκλεισα πόρτες παράθυρα και έψαξα όλο το σπίτι, έψαξα την πολυκατοικία, τίποτα.
δεν ξέρω πως έγινε, άνοιξε την πόρτα μόνος του, γλύστρισε κάτω απο το χέρι μου όταν πήγα να καθαρίσω την σκαλίτσα τους.....δεν ξέρω. δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα, είμαι ολόκληρη μουδιασμένη....
πού είσαι μιχ-μιχ μου???? γιορτάζεις κιόλας σήμερα.... :cry: :cry:

panteraz
08-11-2010, 16:59
Ωχ! Πως έγινε αυτό βρε Ζέτα;;; Τόσο εύκολα ανοίγει η πόρτα;;

Ελπίζω να τον βρεις και γρήγορα κιόλας!

Όπως είπαν σε παλαιότερο θέμα τα παιδιά, ένας καλός τρόπος είναι να βάλεις τα άλλα στο μπαλκόνι και αν είναι κάπου κοντά θα τα ακούσει και θα έρθει..

Αλλά εσύ έχεις και τα αυγουλάκια... Τώρα ποιος θα ταίζει την μαμά;

Να μας ενημερώνεις!!

mpikis
08-11-2010, 17:46
Καταλαβαίνω τη χαρά της γέννας..της μαμάς του μπαμπά... αλλά οκ.. έγινε το κακό... τώρα είναι καθαρά στη δική σου κρίση... έφυγε ο πατέρας..απο τους κλασσικούς άντρες πάω για τσιγάρα και δεν γυρνάω.. αλλά τώρα.. έχεις μια μανά που κλωσάει..την αφήνεις μόνη??ποιος την ταΐζει...αν πάει να φάει.. πόση ώρα θα αφήσει τα αυγά??και να κλωσάει κουράζεται... άντε και βγήκαν τα μωρά.. ποιος τα ταΐζει??εσύ? ή μόνη της η μαμά??μόνη της δε μπορέι...εσύ έχεις ξαναταισεί??σε ποια μέρα είμαστε?τα αυγά είναι γόνιμα?γιατι πολύ πλα μπορω να σου πώ οτι απλα αφήνεις τα αυγά και περίεμεις μπάς και γυρήσει και αν δε γυρησει καιθέλις να ξανα ασχοληθείς με την αναπαραγωγή..περνεις αρσενικό και ακολουθεις ολη τη διαδικάσια σωστα...

marlene
08-11-2010, 19:25
Ζέτα, αυτή είναι μία ζόρικη ατυχία σίγουρα... ψυχραιμία τώρα κ προσπάθησε να σκεφτείς τι είναι το καλύτερο για τη θυληκιά αλλά και τα παπαγαλάκια που έρχονται..!

Βρε Αλέξανδρε, δεν καταλαβαίνω τι προτείνεις από πάνω.. "γιατι πολύ πλα μπορω να σου πώ οτι απλα αφήνεις τα αυγά και περίεμεις μπάς και γυρήσει και αν δε γυρησει καιθέλις να ξανα ασχοληθείς με την αναπαραγωγή..περνεις αρσενικό και ακολουθεις ολη τη διαδικάσια σωστα..."
Το να γυρίσει ο αρσενικός θα ήταν σίγουρα υπέροχο... Ζέτα υπάρχουν τα ανάλογα άρθρα στο φόρουμ, για το τι κάνουμε στην περίπτωση που το πουλάκι μας φύγει... Εφόσον εσύ έχεις κ μία μανούλα να κλωσσά, μπορείς να βάλεις το άλλο σου ζευγαράκι σε ένα ξεχωριστό κλουβί και να τους βγάλεις στο μπαλκόνι - μήπως και προσελκύσουν τον αρσενικό. Αυτό βέβαια συμπληρωματικά από αφίσες/φωτό και το υπόλοιπο ψάξιμο για τον αρσενικό που έφυγε. Σχετικά με την μανούλα τώρα, σίγουρα η δουλειά που της μένει είναι διπλή κ θα είναι δύσκολο να ανταπεξέλθει, ειδικά αν λάβουμε υπόψην ότι είναι κ η πρώτη της φορά. Ωστόσο έχει το δικαίωμα να δοκιμάσει... Υπάρχει πάντα η περίπτωση να στρεσαριστεί τόσο από την απουσία του αρσενικού που θα τα αφήσει, δεν είναι η μόνη όμως. Και το μεγάλο γ***το είναι ότι το πρώτο αυγό θα σκάσει σε 3 μέρες..!! Να κάνουμε λίγο πιο συγκεκριμένο το ποια είναι η δυσκολία τώρα? Θα μπορέσουμε έτσι να δούμε λίγο πιο καθαρά κ τι μπορείς να κάνεις κ εσύ για να την βοηθήσεις..

Άρα,
- τροφή για τη θυληκιά: πρέπει να βεβαιωθείς ότι τρώει, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι θα αφήνει τη φωλιά της για λίγο.. βάλε την τροφή ακριβώς έξω από τη φωλιά, ωστε να μην φοβάται ότι θα πρέπει να απομακρυνθεί πολύ για να φάει. Καλο θα ήταν επίσης να μην ενοχλείς τη φωλιά καθόλου τον πρώτο καιρό κ όσο γίνεται λιγότερο στη συνέχεια, τουλάχιστον μέχρι να σκάσουν τα αυγά. Όσο πιο ασφαλής νιώσει η θυληκιά τόσο καλύτερα θα μπορέσει να ανταπεξέλθει.. για τον ίδιο λόγο θα ήταν, νομίζω, καλό το άλλο ζευγαράκι να μετακινηθεί όπως κ να'χει σε άλλο κλουβί..
- κλώσσημα αυγων: στα κοκατίλ μου, η θυληκιά αναλάμβανε τα αυγά την νύχτα κ ο αρσενικός τη μέρα. Σε εσένα πως πήγαινε αυτό? από αυτά που γράφεις παραπάνω έχω την αίσθηση πως τον κύριο λόγο στο κλώσημα τον είχε η θυληκιά και πως ο αρσενικός την τάιζε. Αν ναι, τότε θα της είναι ευκολότερο να συνεχίσει αρκεί βέβαια να σηκώνεται για φαγητό.
- τάισμα νεοσσών: Σε περίπτωση που βγουνε τα πουλάκια θα χρειαστεί ίσως να τη βοηθήσεις με το τάισμα, με τη μορφή συμπληρωματικών ταϊσμάτων.. γενικότερα υπάρχουν κ άρθρα που περιγράφουν το τάισμα νεοσσού από την πρώτη μέρα κ μάλιστα χωρίς προηγούμενη εμπειρία....

Οπότε τπτ δεν αποκλείεται, τπτ δεν είναι ακατόρθωτο...! Απλά πάρτο ψύχραιμα κ δες συγκεκριμένα πως θα βοηθήσεις θυληκιά κ αυγά. Μέσα στην εβδομάδα, κι όχι τώρα που το σοκ από το ξεπόρτιμα του αρσενικού είναι φρέσκο, καλό θα ήταν να κάνεις κ μία ωοσκόπηση στα αυγά.. αν δεν είναι ενσπορα δεν υπάρχει λόγος η θυληκιά να ταλαιπωρείται..

Θα ήταν επίσης καλό να ανοίξεις κ ένα νέο θέμα, αφού το ζήτημα που αντιμετωπίζεις πλέον είναι πιο ειδικό και υπάρχουν πολλά μέλη στο φόρουμ με εμπειρία στην αναπαραγωγή υπό ιδιαίτερες συνθήκες! Εύχομαι όλα να πάνε καλά, κράτα μας ενήμερους..! :welldone: :welldone: :welldone:

vagelis76
08-11-2010, 19:51
Η Μάρλεν ήταν κατατοπιστικότατη και σου εξήγησε με κάθε λεπτομέρεια τις κινήσεις :welldone:
Προέχει η μαμά μη πάθει κάτι από τη φυγή του συζύγου και το βάρος που επωμίζεται από εδώ και πέρα....
Στενή και σωστή παρακολούθηση και αν προχωράει η γέννα να βρίσκεσαι σε ετοιμότητα μήπως και χρειαστεί βοήθεια,μετά το σκάσιμο των αυγών..
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και ο μιχ-μιχ να πήγε απλά για να πάρει γλυκάκια για να τρατάρει απόψε και να επιστρέψει :cry:

andreascrete
08-11-2010, 20:15
Mην στεναχωριέσαι που έφυγε ο αρσενικός.
Η θηλυκιά μπορεί να μεγαλώσει και μόνη της τους νεοσσούς αν είναι καλή μάνα! ....το ένστικτο θα την βοηθήσει να μεγαλώσει τους νεοσούς ακόμα και αν είναι άπειρη μιας και είναι η πρώτη της γέννα.
Ασφαλώς ο αρσενικός θα την βοηθούσε πολύ στο μεγάλωμα των μικρών αν τα αυγά σκάσουν και βγάλουν νεοσσούς αλλά και μόνη της μια χαρά θα τα μεγαλώσει.
Δώσε της την ησυχία που χρειάζεται και μην ενοχλείς την φωλιά η καθαρίζεις το κλουβί της καθημερινά αλλά καλύτερα μια φορά την βδομάδα.
Η ησυχία που θα της δώσεις και η καλή διατροφή θα την κάνει να νιώσει δυνατή για να μεγαλώσει τα μικρά της.

zemix
09-11-2010, 00:33
καλησπέρα παιδιά, καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους γιατί με τα λόγια σας ειλικιρινά σας λέω μου αναπτερώνετε το ηθικό!
στο θέμα μας τώρα...
η μανούλα όντως βγάζει το κεφαλάκι της και ψάχνει τον (αλήτη) τον άντρα της αλλά ευτυχώς δεν μου δείχνει σημάδια εγκατάλειψης της φωλιάς. ούτως ή άλλως μονο αυτή κλωσσούσε, αύτός έκοβε βόλτες απ'έξω και πήγαινε να της χαιδέψει το κεφαλάκι και να την ταίσει.σήμερα βγήκε 2 φορές έξω για λίγα λεπτά τσιμπολόγησε, ξεμούδιασε και ξαναμπήκε και κλωσσούσε. (θεούλη μου να πάνε όλα καλά). δεν την ενοχλώ και απο καθαριότητα όσο το δυνατόν πιο ήσυχα. αύριο το πρωί κιόλας θα βάλω τροφή σε μια αυγοθήκη που έχω και θα την κρεμάσω δίπλα ακριβώς στη φωλιά για να μην ταλαιπωρείται. θα βάλω και μια δεύτερη ποτίστρα να υπάρχει κοντά της.
όσον αφορά την ωοσκόπηση δεν έχω ιδέα πώς γίνεται, θα ψάξω στο φόρουμ λεπτομέρειες και θα την προσπαθήσω αν μέχρι το τέλος της εβδομάδας δεν βγει πουλάκι (το 18ήμερο της επώασης λήγει στις 12/11 για το πρώτο αυγουλάκι)
τώρα το να χωρίσω το άλλο ζευγάρι θεωρητικά αύριο θα είναι εφικτό γιατί ο άλλος αρσενικός (ιάσων) παρουσίασε σημάδια φαλάκρας και φοβήθηκα για ακάρεα ή ασθένεια και τον χώρισα. βέβαια ανέβασα φωτο απο κουτσουλιές του και τον ίδιο και μάλλον σύμφωνα με αυτά που μου είπαν τα παιδιά, δεν έχει κάτι παρά περνάει ακόμα πτερρόροια. οπότε θα μπορώ να βάλω και την ζεζε μαζί του στο δεύτερο κλουβάκι και να τους έχω στο μπαλκόνι μπας και......(εύχομαι...)

μου τα ματιάσανε τα πουλάκια μου........
απο αύριο ξαναρχίζω εντατικό διάβασμα για το τάισμα των νεοσσών!
σας ευχαριστώ πολύ όλους. θα σας κρατάω καθημερινά ενήμερους

Καλό βράδυ (καληνύχτα μιχ-μιχ μου όπου και να σαι...... :cry: )

Rania
09-11-2010, 10:48
Αχ Ζετα διάβασα το θέμα και πολύ στεναχωρήθηκα για τον Μιχ-μιχ σου. :cry: (Αλλα και εγώ πιστεύω ότι μπορεί να τα καταφέρει το θηλυκό και μόνο του κανε αυτά που έγραψες παραπάνω και όλα θα παν καλά :welldone:
Τελικά είναι πολύ εύκολο να το σκάσουν μια κάκια στιγμή και πέταξε το πουλάκι. Έχει συμβεί και σε μένα και ξέρω άλλα 10 άτομα που την πάτησαν έτσι γιαυτό μην νιώθεις τύψεις.

budgiefun
09-11-2010, 14:06
Όπως πολύ σωστά είπαν τα παιδιά ο αρσενικός βοηθά πάρα πολύ αλλά η θηλυκιά μπορεί να τα βγάλει πέρα και μόνη της . Αν και δεν πιστεύω στο μάτι σίγουρα όλες αυτές οι συγκαιρίες τρελαίνουν άνθρωπο . Καλή δύναμη !!!

Lucky Witch
09-11-2010, 19:36
Ζέτα μην αγχώνεσαι...το τάισμα με σύριγγα δεν είναι τόσο δύσκολο όσο λένε μερικοί....

zemix
09-11-2010, 21:57
καλησπέρα σε όλους!
τα καλά νέα είναι ότι μάλλον η κάσυ μου (η μανόυλα) το πήρε απόφαση οτι ο αχαίρευτος ο άντρας της την παράτησε οπότε συνεχίζει το κλώσσημα κανονικά και βγαίνει μόνη της για φαγητό.
σήμερα την έπιασα μια φορά κατα τις 7μιση το απόγευμα που βγήκε να φάει.
τώρα όσον αφορά το θέμα του να απομακρύνω και την ζεζε απο το κλουβί αυτό με προβληματίζει αρκετά και θα σας πω γιατί. Η ζεζέ δυστυχώς είναι αγρίμι και πολύ φοβιτσιάρα. δηλαδή και τροφή να της δώσω φεύγει στην άλλη άκρη του κλουβιού και φυσικά προκαλεί αναστάτωση. βέβαια τον ψάχνει τον ιάσων (έχουν οπτική επαφή τα κλουβιά τους) αλλά δεν ξέρω πώς να την πιάσω χωρίς να γίνει χαμος στο κλουβί και να αναστατωθεί η μανούλα.
περιμένω τις απόψεις σας.

Ο γλυκός μου ο αντρούλης επειδή με είδε στεναχωρημένη που με εγκατέλειψε ο μιχ-μιχ πήγε και μου πήρε ένα minibunny, τον/την φλάφυ. είναι 2μιση μηνών και δεν ξέρουμε το φύλο του οπότε...
σας παραθέτω φώτο να το δείτε και σεις το κουνελάκι μου...(πάντα ήθελα ένα κουνέλι)

http://i1139.photobucket.com/albums/n55 ... /flafy.jpg (http://i1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/flafy%20rabbit/flafy.jpg)

marlene
10-11-2010, 16:09
Μεγάλη γλύκα το κουνελάκι!.... :star: :star:

Για να μπει η άγρια θηλυκιά στο κλουβί του αρσενικού, ορίστε ένα ιδεάκι που έχει πιάσει σε μένα: κρατάς το ένα κλουβάκι ανοιχτό μπροστά στο άλλο. Προφανώς το κλουβάκι που θα μετακινηθεί για αυτή τη διαδικασία θα είναι αυτό του Ιάσωνα, ώστε η μανούλα να ενοχληθεί όσο γίνεται λιγότερο..! Από μέσα λοιπόν βάζεις κάθετα σε κάθε πόρτα μία πατήθρα. Θέλεις έτσι να φτιάξεις ένα εύκολο πέρασμα από το ένα κλουβάκι στο άλλο, που η άγρια θηλυκιά σου θα το δει αμέσως κ θα της είναι εύκολο να το περπατήσει..! Για να την ενθαρρύνεις όσο γίνεται περισσότερο προσπάθησε η πατήθρα να είναι ακριβώς στο χείλος από το άνοιγμα, ώστε ουσιαστικά να μην υπάρχει κανένα όριο από την μία πατήθρα στην άλλη! Αν δουλέψει όπως στα δικά μου, το κοριτσάκι σου θα πάει αμέσως να βρει τον αρσενικό του!

Μπράβο που συνεχίζετε την προσπάθεια, μανούλα κ... "γιαγιά"! "fullyhappy" Όλα θα πάνε καλά! :biiiggrin: :welldone: :welldone: