PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Σκάβει τη φωλιά,έχω ελπίδες???

zemix
22-10-2010, 01:15
Έχω 2 ζευγάρια στο ίδιο κλουβί (αρκετά μεγάλο το κλουβί) και μια φωλιά. η μια θηλυκιά, η κασσιόπη η οποία έχει επαφές με τον κύριο μιχ, έχει σχεδόν μια εβδομάδα τώρα που μένει μονίμως στην φωλιά, σπάνια βγαίνει έξω και την ακούω που ξύνει το ξύλο της φωλιάς με τα νύχια της και το ράμφος της. επίσης έχει τρελαθεί να τρώει ασβέστη (του εμπορίου) παρόλο που έχω και κόκκαλο σουπιάς στο κλουβί (δεν το προτιμάει κανείς απο τους 4!) η αλήθεια είναι οτι στην θέση που τους έχω αναγκαστικά τους μετακινώ για να σκουπίσω (γίνεται του πούπουλου και της τροφής καταλαβαίνετε) καθώς επίσης βλέπουν έξω απο την μπαλκονόπορτα μόλις ανοίξω και αρχίζουν να τσιρίζουν γιατί θέλουν να τους βγάλω έξω!

όσον αφορά την πτερόρροια και την διατροφή τους είμαστε κομπλέ σε όλα! προς Σεπτέμβριο έριξαν τα περισσότερα πούπουλα. στην διατροφή τους περιλαμβάνεται και βιταμίνη σε μορφή πατέ, και τους αρέσει πάρα πολύ η φύτρα απο το κεχρί! το σπέρνω σε γλάστρα και τους δίνω τις φύτρες! τις λατρεύουν! αυγό σε στικ που τους είχα δώσει του εμπορίου δεν το πολύ λάτρεψαν. με τα φρούτα τα πάμε καλά.

η ερώτηση μου αφορά το γιατί δεν μου κάνει αυγουλάκια???? η μέλλουσα κουνιάδα μου περιμένει πως και πως να υιοθετήσει παπαγαλάκι!

σας κούρασα ε??? συγνώμη!!!

budgiefun
22-10-2010, 12:47
Αν και αποκλίνουμε του θέματος δεν πειράζει καλό είναι να ρωτάς.
Το ζευγάρι σου είναι δεμένο? δλδ εχει ξαναζευγαρώσει ? μάλλον οχι επομένως θα αργήσουν λίγο. Πάντως όλες οι ενδείξεις δείχνουν πως η παπαγαλήνα σου είναι σε αναπαραγωγική περίοδο,αυτό θα το καταλάβεις και απο το αν τ χαλινό το δέρμα πάνω απο το ράμφος δλδ έχει γίνει καφε (αν ηταν πριν γαλάζιο) ή αν έγινε πολύ σκούρο καφέ (αν ήταν πρίν καφέ). Το οτι ξύνει τα τοιχώματα τις φωλιάς αποτελεί έλεγχο για την κατάσταση της φωλιάς αλλά για να είσαι σίγουρος βάλε μέσα λίγο πριονίδι μπας και το θέλει για μόνωση και αν την ενοχλεί θα το πετάξει έξω δεν έχει πρόβλημα. Το ασβέστιο( ελπίζω να μην της δίνεις ασβέστη που ασβεστόνουμε :-P ) το καταναλώνει γιατί αν επιλέξει τον αρσενικό σου θα χρειαστεί αρκετό για τα αυγά γ'αυτό φρόντισε να μην λείπει. Όσο για όλα τα άλλα σε βλέπω πολύ σωστό και να προσπαθείς οπως είπαμε να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερες μετακινήσεις. Πάντως και τα δικά μου τώρα έχουν αρχίσει να είναι σε υπερένταση καθώς τα αυστραλιανά γεννούν μετα την περίδο τον βροχών επομένως τώρα που άρχισαν οι βροχές το διαισθάνονται.

Καλή επιτυχία να έχουμε :party:

zemix
22-10-2010, 22:10
Γιώργο ευχαριστώ για τις πληροφορίες, με έκανες πιο αισιόδοξη τώρα! η αλήθεια είναι ότι τους έχω πιάσει άλλη μια φορά να ζευγαρώνουν. πάντως γενικώς ο αρσενικός την κυνηγάει, αυτή του κάνει την δύσκολη τις περισσότερες φορές (γυναίκες....)
Επίσης πολλές φορές τώρα τελευταία μπάινει και αυτός στην φωλία μαζί της. Το χρώμα του χαλινού το έχω παρατηρήσει και εγώ έχει αλλαγή προς το σκούρο, πιο έντονο θα έλεγα!
Αφού όλα είναι καλά, χαίρομαι!
Μακάρι να έχουμε γεννητούρια!
Καλή μας επιτυχία! :lovebird:

zemix
24-10-2010, 13:33
ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έκανε το πρώτο της αυγουλάκι η κούκλα μου! απο χθες την είδαμε που είχε στρογγυλέψει τελείως η κοιλίτσα της (κατέβηκε το αυγουλάκι) και περιμέναμε πως και πως, και σήμερα το πρωί το είδαμε! έχει αυγουλάκι το κορίτσι μου και όλη μέρα κάθεται μέσα και κλωσάει! Δεν το κουνάει ρούπι απο την φωλιά! Αφού να φανταστείτε άνοιξα πολύ προσεκτικά το καπάκι να δω αν όλα είναι οκ και ούτε που έφυγε απο μέσα! Με κοιτούσε μόνο σαν να μου λέγε "τί θές εσύ εδώ". Είμαστε πάρα πάρα πάρα πολύ χαρούμενοι και περήφανοι παπαγαλοχαζογονείς!!!!!

Ο αρσενικός της πάει τροφή, και γενικώς υπάρχει μια χαρούμενη αναστάτωση στο κλουβί!

:bliss: :bliss: :bliss: :party: :party: :party:

Rania
24-10-2010, 16:50
Συγχαρητήρια Ζετα :wave:
Είναι η πρώτη σου γέννα;

zemix
24-10-2010, 20:12
ω ναι! και είμαι πολύ περήφανη! εσύ έχεις εμπειρία να υποθέσω ε???
πες μου τί πρέπει να προσέξω τώρα???

vagelis76
24-10-2010, 20:18
Ζέτα θέλουν ησυχία τώρα και να γίνονται μόνο τα απαραίτητα,τροφή,νερό και καθάρισμα όσο πιο ήρεμα γίνεται.
Μιας και είσαι πρωτάρα εσύ(με πολύ χαρά και ενθουσιασμό) αλλά και τα μικρά σου υποθέτω,δε ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσουν.Στη δεύτερη γέννα θα ξέρεις περισσότερα και τα πράγματα θα είναι πιο απλά.

Όλα να πάνε καλά και να έχεις μωράκια :party: :party: σε λίγες μέρες!!!!!!

zemix
24-10-2010, 21:30
ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! στα πούπουλα τους έχω τους πουπουλένιους μου! (πολύ πούπουλο βρε παιδί μου!)
θα σας ενημερώσω γιατί την είδα που βγήκε να τσιμπολογήσει την μανούλα και η κοιλίτσα της είναι πάλι τούρλα! ετοιμάζεται να βγει και το δεύτερο αυγουλάκι πρώτα ο θεός!

:bliss: :bliss: :bliss:

Dream Syndicate
24-10-2010, 23:09
Το καθάρισμα αν ενοχλούνται μπορείς να το παραλείψεις τώρα που είναι σε αναπαραγωγή και τροφή και νερό να τους βάζεις γρήγορα και με ήρεμες κινήσεις.

Rania
25-10-2010, 03:40
Ζετα εγώ θα σου προτείνω να τα ενοχλήσεις άλλη μια φόρα γιατί πρέπει να βγάλεις το άλλο ζευγάρι γιατί καμια φορα τα μπατζι αν
θέλουν την ίδια φωλια πετάνε κάτω τα αυγά των άλλων.
μην το ρισκάρεις :welldone:

budgiefun
26-10-2010, 08:09
Χεχε Ζετα με πέρασαν τα δικά σου εγώ δεν είδα τίποτα κόμη :party: . Να έχεις πολύ προσοχή και να κρατήσεις και ημερολόγιο δεν θυμάμαι πόσες μέρες κλώθουν τα παπαγαλάκια αλλά αν περάσει η περίοδος και δεν έχουν βγει μικρά είσος είναι άσπορα ή μπορεί να κλούβια και θα πρεπει να τα αφαιρέσεις γιατι το θηλικό θα ταλαιπωρείται τζαμπα . Δεν πιστεύω να σε απογοήτευσα εγώ πιστεύω πως θα έχεις γεννητούρια ,τώρα πόσα αυγά έχει ?

zemix
27-10-2010, 12:50
φίλοι μου καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας!
ήθελα να μπω και χθες να σας γράψω τα νεότερα αλλά δεν μπορούσα να μπω στο φόρουμ με τίποτα!
Την Κυριακή 24/10 το πρωί είδα το πρώτο αυγουλάκι! Την Δευτέρα 25/10 το απόγευμα που επέστρεψα σπίτι είδα το δεύτερεο αυγουλάκι αλλά το βραδάκι που βγήκε λίγο το κορίτσι μου να τσιμπολογήσει είδα την κοιλίτσα της τούρλα πάλι!
Γενικώς κλωσσάει συνέχεια παιδιά, αφού κάποια στιγμή ανοίγω πολύ ήσυχα και προσεχτκά την φωλιά να δω αν όλα είναι εντάξει και ούτε που τρομάζει να σηκωθεί να φύγει σας λέω! Μιλάμε για το απόλυτο μητρικό ένστικτο! Και όταν βγαίνει για τσιμπολόγημα και πάω να δω (ευκαιρία είναι) με το που με βλέπει να ανοίγω την φωλιά της κατευθέιαν γυρίζει πίσω!
Ο πατερούλης την προσέχει, κόβει βόλτες έξω απο την φωλιά, μπαίνει μέσα της χαιδεύει το κεφαλάκι, τους ακούω που κάνουν εκείνους τους πολύ γλυκούς ναζιάρικους ήχους ευχαρίστησης (τα ίδια κάνω και εγώ στον άντρα μου) και γενικώς το κλίμα είναι ευχάριστο.
Τα άλλα 2 παπαγαλάκια μου πηγαίνουν στην φωλιά και βάζουν το κεφάλι τους να δουν αλλά δεν πειράζουν τίποτα. Θα έλεγα οτι το κάνουν περισσότερο απο περιέργεια. Μάλιστα η θηλυκιά έχει μπει και μέσα αλλά δεν πειράζει τίποτα! (το άγρυπνό μάτι μου τους παρακολουθεί)
Γενικά η καθαριότητα (απλοποιημένη πλέον) δεν τους ενοχλεί, ούτε την μανούλα. Καθημερινά τους βάζω νέες γεύσεις εναλλασόμενες χώρια το κεχρί τους και είναι πολύ δεκτικοί, ειδικά τα αρσενικά!
Λογικά το κορίτσι μου θα έχει κάνει και το τρίτο αυγουλάκι εως τώρα, θα προσπαθήσω να δω αν βγει καθόλου απο την φωλιά.
Αν τυχόν καταφέρω να βγάλω φωτο εννοείτε ότι θα την δείτε πρώτοι και καλύτεροι όμως δεν θέλω να τους ενοχλήσω!
Σας είπα ότι είμαι πολύ ευτυχισμένη????
Ευχαριστώ.

zemix
27-10-2010, 12:53
:bliss: :bliss: :bliss:

douke-soula
27-10-2010, 13:57
μπραβο μπραβο :welldone: :welldone: :welldone:
εισαι μια ευτυχισμενη αυγουλογιαγια :lol: :lol: :lol: :lol:
με το καλο τα μωρακια :party: :party: :party:

zemix
01-11-2010, 12:57
φίλοι μου γειά σας

λοιπόν μετά απο απουσία 4ημερών έχω να δηλώσω τα εξής:
η μανούλα δεν σηκώνεται απο την φωλιά της και δεν μπορώ να δω τα αυγουλάκια της οπότε δεν μπορώ να σας πω πόσα έχει πλέον!
και με το που βγαίνει να ξεμουδιάσει ή να τσιμπολογήσει δεν τολμώ να κάνω οτι πλησιάζω προς το κλουβί, πάει κατευθείαν στην φωλιά και δεν σηκώνεται! θα την περάσω απο ακτινογραφία για να δω τα αυγά της! Εν πάση περιπτώση αν όλα πάνε καλά το πρώτο μας πουλάκι το περιμένω να σκάσει μύτη γύρω στις 12 νοεμβρίου.
Υπομονή..... :wave:

budgiefun
01-11-2010, 13:29
ποιο είναι το ζευγαράκι σου? Απο αυτά που έχεις στο Avatar σου εννοώ . Τα δικά σου δεν είναι ?

Dream Syndicate
01-11-2010, 14:59
Μην την ενοχλείς καθόλου.

zemix
01-11-2010, 20:43
απο αριστερά προς δεξιά η πρώτη είναι η μανούλα (κασσιόπη) και ο τρίτος (ο κίτρινος) είναι ο πατερούλης (ο μιχ-μιχ). ο γαλαζούλης μου ( ιάσων) είναιι ο πιο μικρός απο όλους. όταν τον πήρα ακόμα δεν είμασταν 100% σίγουροι για το φύλο του! ευτυχώς μου βγήκε αρσενικό! και το κορίτσι μου άκρη δεξιά είναι η ζε-ζε! Η ζε-ζε είναι η πιο άγρια απο όλους! ακόμα δεν μπορούμε να την πλησιάσουμε!
μας φοβάται πάρα πολύ!
σήμερα σκέφτηκα και έκανα το εξής!
άνοιξα λίγο την φωλιά να δω και έδωσα στην μανούλα αγγούρι απο το χέρι μου να φάει! το τίμησε ή μάλλον το έγλυψε θα έλεγα και όπως κουνήθηκε ελαφρώς κατάφερα να δω τα 3 αυγουλάκια της! δεν ξέρω άν κουβαλάει κι άλλο!πρέπει να την δω όταν βγει για τσιμπολόγημα!
πάντως οτι δεν τρομάζει είναι σίγουρο! το κορίτσι μου....τί μανούλα θα γίνει!

budgiefun
01-11-2010, 20:57
Είναι πολύ καλό αυτό και καταλαβαίνω πραγματικά την περιέργεια σου να κοιτάς κάθε πέντε λεπτά αλλά για να είσαο σίγουρη καλό είναι να μην ανοίγεις το πορτάκι της φωλιάς πάνω απο μια φορά την μέρα.

vagelis76
01-11-2010, 21:52
Ζέτα κρατήσου παιδάκι μου,λίγες μέρες μείνανε και θα τα χαίρεσαι μετά.
Άκου αγγούρι στη φωλιά...τα υπολείμματα της τροφής στη φωλιά μπορεί να προκαλέσουν ζημιά(μίλησε ο κακός της παρέας :-P )
Μη αγχώνεσαι και μεταδίδεις και το άγχος σου στα πουλιά,μόνο κακό θα τους κάνεις,θέλουν ησυχία και ηρεμία.
Αν συνεχίσεις έτσι με ανοίγματα στη φωλιά,βλέπω να παρατάει τα αυγά η μικρή(είναι και πρωτάρα...)και μετά άντε να τα κλωσήσεις εσύ :lol: :lol: :lol:
όλα τα παραπάνω με πολύ δόση χιούμορ,γιατί έχω καταλάβει οτι το αντέχεις...εχω καταλάβει σωστά????

zemix
03-11-2010, 10:42
ναι παιδιά εννοείται οτι έχουμε γεναίες δόσεις χιούμορ στην οικογένεια! αλλιώς δεν την παλεύουμε!
εντάξει δεν τους ενοχλώ άλλο! δεν το άφησα το αγγούρι στη φωλιά εννοείται, απο το χέρι μου πήρε λίγο!
αλλά αφού όλο με μαλώνετε δεν την ξαναενοχλώ την μανούλα!
:cry:
θα σκάσω μέχρι να βγουν....μου έχουν γίνει απαραίτητα τα παπαγαλάκια μου σας λέω...
αφού χθες που πήγα στη μαμά μου και μπήκα στο σπίτι περίμενα να ακούσω το καλωσόρισμα απο τα μικρά μου και μου κακοφάνηκε που δεν ήταν εκεί.......αν αυτό δεν είναι εμμονή τότε τί είναι???
ααααχχχχχ άνθρωποι.....τί να πεις....

την καλημέρα μου σε όλους....

zemix
11-11-2010, 17:05
ΒΓΗΚΑΝΕ ΤΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
έχω 2 πουλάκία και 1 αυγουλάκι ακόμα.
έχω τρελαθεί απο την χαρά μου, πηγαινοέρχομαι σαν την τρελή στο σπίτι. θα σας γράγω λεπτομέρειες το βράδυ.
γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιιιι έχω πουλάκια! 1,5εκ το καθένα έιναι!
τί κάνω τώρα, να διαβάσω το τάισμα πω΄ς να τα πιάσω? τα σκεπάζει συνέχεια η μανούλα!
αααχχχχχχχχχχχ χάζεψα! γιούπιιιιιιι

Rania
11-11-2010, 17:29
Ζετα να σου ζήσουν συγχαρητήρια :wave:

Προ στο παρών μην τα πειράξεις καθόλου.
Βράσε ένα αυγουλακι για να ταισει τους νεοσσούς
και φύγε απο το δωμάτιο για να μπορέσει να βγει και να φαΐ.

vagelis76
11-11-2010, 18:00
Ψυχραιμία!!!!!και σωστές και ήρεμες κινήσεις ;-)
Είναι σε κρίσιμη και δύσκολη φάση η μάνα θέλει βοήθεια και όχι πανικό.Ξέρω οτι η χαρά δε συγκρατιέται και μετά από τη φυγή του μιχ-μιχ και το άγχος που πέρασες,ένα παραπάνω.Άλλα αυτή τη στιγμή μόνο εσύ μπορείς να βοηθήσεις τη μικρή για να πάνε όλα καλά!!!!

Δε θέλουμε φώτο τώρα :eek: :eek: ,είναι πολύ νωρίς.
Μπράβο στη μικρή που τα κατάφερε!!!
Να ζήσουν και στο κλαρί σύντομα!!!!

budgiefun
11-11-2010, 20:57
Μπαβο Ζετα :bliss: :wave:

tonis!
11-11-2010, 21:17
μπραβο ζετα!!!στα ειπαν ηδη τα αλλα παιδια!!!να πλησιαζεις το κλουβι μονο για τα απαραιτητα!! :star:

zemix
11-11-2010, 23:15
σας ευχαριστώ πολύ όλους! τώρα που ηρέμησα λίγο, μπορώ να περιγράψω την εμπειρία μου καλύτερα....
σήμερα το απόγευμα ενώ έβλεπα τηλεόραση και έπαιζα με τον κούνελό μου, κάποια στιγμή που επικρατούσε σιγή στην τιβι άκουσα "τσίου τσίου" απο πολύ πολύ ψιλή φωνούλα....προερχόμενο απο το κλουβί της μαμάς και συγκεκριμένα απο την φωλιά. Λέω "έχει γούστο" και φυσικά πήγα να δω. η δε μανούλα ήταν επάνω στα μικρά της να τα ζεσταίνει και δεν μπορούσα να δω στην αρχή παρά μόνο να ακούσω (εντάξει το παραδέχομαι βούρκωσα, κύλησαν δάκρυα κλπ κλπ....). μετά σηκώθηκε λίγο και τότε αντίκρυσα τα μικρούλια της....
μας έμεινε ένα αυγουλάκι το οποίο την βλέπω οτι το γυροφέρνει με το ράμφος της (όχι με επιθετική συμπεριφορά), υποθέτω οτι νιώθει πως θα σκάσει και αυτό αν δεν το χει κάνει μέχρι τώρα που σας γράφω. Γενικά βέπω οτι αυξήθηκαν οι φορές που βγαίνει έξω για φαί βέβαια είχαμε λίγο κίνηση στο σαλόνι σήμερα και ψιλομαζεύτηκε αλλά το έσωσα (έχω τον φλάφυ που του αρέσει να πηγαίνει στα παπαγαλάκια και να μαζεύει ότι τροφή πέφτει έξω).
της έβαλα βραστό αυγό αλλά μέχρι τώρα δεν έχει πάει κατα κει. ίσως αν αύριο το βάλω στην τροφοθήκη που πάει για το κεχρί να φάει, τί λέτε και σεις?
Διάβασα για το τάισμα νεοσσών και την συχνότητα που πρέπει (ω ρε ξενύχτι) αλλά η απορία μου είναι η εξής: πώς και πότε θα καταλάβω αν ταίζει τα μικρά της επάρκώς για να επέμβω?
περα απο την κλασσική τροφή και το πατέ βιταμίνης, πρέπει να παώ να πάρω κάτι ειδικό για την μανούλα και τα μωράκια της?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμμετοχή σας στην ευτυχία μου.....[lparty:3es5xj32][/lparty:3es5xj32]

nikolakis81
11-11-2010, 23:35
:wave: :wave: :wave: :wave: :wave: :wave:

να σου ζησουν :bliss: :bunny: :party: :chick: :wave: :bliss: :lovebird: :party: :bunny: :pingu: :wave: :bliss: :lovebird: :wave: :chick: :party: :bunny: :pingu: :wave:

vicky_ath
12-11-2010, 14:27
Το αυγο που σου ειπε η Ρανια ειναι πολυ σημαντικο αυτη την περιοδο!
Επισης πολυ σημαντικο....μην της δωσεις καθολου λαχανικα για τις επομενες 10 μερες τουλαχιστον!!Μπορει να προκαλεσουν διαρροια στα μωρα κ να τα χασεις, ειναι πολυ ευαισθητα σε αυτη τη φαση!
Τελος για να καταλαβεις αν τα μωρα ειναι ταισμενα θα πρεπει να κοιτας τους προλοβους τους, αν ειναι γεματοι!! :welldone:

panteraz
12-11-2010, 14:39
Να σου ζήσουν ζετάκι!!!!!!!!!!! Είδες που πήγαν όλα καλά;;; Άντε να μεγαλώσουν να γίνουν κουκλάκια και να μην έχεις που να τα βάλεις :-P :-P
:party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party:

Dream Syndicate
12-11-2010, 16:12
Αφού βράσεις το αυγό μπορείς να το πολτοποιήσεις και να το βάλεις στη ταΐστρα.Είναι πιο εύκολο για να παίρνει και να ταΐζει τα μικρά.Να σου ζήσουν.Και τις πολλές επισκέψεις κόψτες αυτή τη περίοδο. :-P

zemix
12-11-2010, 20:31
οκ! πάω να τσεκάρω τα μικρά αν είναι επαρκώς ταισμένα, να βάλω το αυγό -το οποίο ούτως η άλλως το πολτοποιώ- στην ταίστρα και να τους αφήσω ήσυχους.
ψυχούλες μου....

zemix
12-11-2010, 23:07
έχω πρόβλημα! απαρνιέται το αυγό! ενώ πριν γεννήσει τα αυγουλάκια το έτρωγε, τώρα δεν το ακουμπάει.
το έβαλα πολτοποιημένο με το τσόφλι στην ταίστρα που προτιμάει (άδειασα το κεχρί) και πήγε το είδε το μύρισε και πήγε στην διπλανή ταίστρα που είχε κεχρί. τί να κάνω, να της αφήσω μονο αύγό και καμία άλλη επιλογή? δεν το νομίζω γιατί αν δεν φάει θα έχουν πρόβλημα και τα μικρά της. καμία εναλλακτική πρόταση?

Dream Syndicate
12-11-2010, 23:28
Ανακάτεψε αυγό με αυγοτροφή εμπορίου.Αν δεις ότι τρώει το μείγμα μειώνεις σιγά σιγά την αυγοτροφή εμπορίου και συνεχίζεις με αυγό.Για το λόγο αυτό δίνουμε αυγό κατά καιρούς για να μάθει να το τρώει και να το δώσει όταν χρειαστεί.

zemix
12-11-2010, 23:37
ευχαριστώ, θα το κάνω αύριο. το περίεργο όμως είναι οτι το έτρωγε όπως όλα τα πουλάκια μου δηλαδή. τώρα μου στράβωσε, δεν ξέρω τι έπαθε!
και κάτι ακόμα, η φωλιά είναι γεμάτη τσόφλια απο τα αυγουλάκια που έσπασαν και ξεραμένες κουτσουλιές της μαμας. Καταλαβαίνω οτι πρέπει να την καθαρίσω αλλά η κυριά δεν κουνιέται απο εκεί και επιπλέον έχει ακόμα 1 αυγό που κλωσσάει.
να δοκιμάσω να την καθαρίσω με την μανούλα μέσα ή είναι εγκληματική ενέργεια? μήπως να αφήσω να περάσουν λίγες μέρες ακόμα?

Dream Syndicate
12-11-2010, 23:49
Μην κάνεις απολύτως τίποτα.Αύριο θα τα ταΐσει.Το πρώτο εικοσιτετράωρο δεν ταΐζονται τα πουλιά,έχουν πάρει τροφή από το αυγό που ήταν.Εσύ να βάζεις αυγουλάκι και όλα θα γίνουν.

vagelis76
12-11-2010, 23:52
Άσε παιδάκι μου τις νοικοκυροσύνες ..έχει αυγό ακόμα μέσα και θα καθαρίσεις τη φωλιά???? :angry: :angry: :angry:
τα τσόφλια συνήθως τα τρώνε οι γονείς ή τα πετούν εκείνοι εξώ από τη φωλιά.

zemix
13-11-2010, 00:02
τελικά όλες οι γυναίκες το χουμε αυτό το μικρόβιο με τη νοικοκυροσύνη! καλά δεν κάνω τίποτα!
καληνύχτα παιδια.....

vagelis76
14-11-2010, 19:42
Ζέτα έχουμε τίποτα νεότερο?????
:waiting: :waiting: :waiting:

zemix
14-11-2010, 21:10
καλησπέρα,
χθες το βράδυ άκουσα που έσπασε και το τρίτο αυγουλάκι και σήμερα το διαπίστωσα και με τα ματάκια μου! Τώρα πλέον έχουμε 3 πουλάκια μωρουλίνια που φωνάζουν ανα τακτά χρονικά διαστήματα (τσίου τσίου με την πολύ ψιλή φωνούλα τους)
Το πολύ καλό νέο είναι οτι το κόλπο με το βρασμένο αυγό και την αυγοτροφή εμπορίου έπιασε και το κορίτσι μου τρώει απο όλα, και αυγό και κεχρί! Επίσης σήμερα μετά απο πολύ καιρό άκουσα ξανά την φωνούλα της! Έβγαλα το άλλο ζευγαράκι στο μπαλκόνι και κελαηδούσαν. Η μανούλα τους άκουσε απο μέσα και άρχισε να τους φωνάζει! Επικοινώνησε η καημένη γιατί τόσο καιρό ήταν κλεισμένη στην φωλίτσα της, ειδικά απο τότε που την εγκατέλειψε και ο αχαίρευτος ο άντρας της!
Ακόμα δεν έχω καταφέρει να δω τους προλόβους των μικρών για να καταλάβω αν τους ταίζει επαρκώς γιατί συνέχεια κάθεται απο πάνω.
Έχω διαβάσει σε άρθρο αυτού του φόρουμ οτι πρέπει να τους ελέγχουμε αν ταίζονται σωστά, μήπως πεθάνει κάποιος νεοσσός και δημιουργηθεί κάποια εστία μόλυνσης κτλ. Αλλά να ρωτήσω, πρέπει απο τώρα να τα πάρω στα χέρια μου να ξεκινήσω τον έλεγχο?
Αν κρίνω απο την συμπεριφορά της μαμάς, βγαίνει πολύ συχνά για φαγήτό, οπότε θεωρώ ότι όλα πάνε κατ'ευχήν.
Η γνώμη σας???

vagelis76
14-11-2010, 23:25
Αν όλα πηγαίνουν καλά (που το εύχομαι)δε χρειάζεται να πάρεις κανένα έλεγχο εσύ.Αν δείς οτι δεν ενδιαφέρεται και δε τα ταΐζει τότε και μόνο θα επέμβεις.Αφού μας λες οτι βγαίνει τρώει και ξαναμπαίνει στη φωλιά σημαίνει οτι πάει καλά η ανατροφή.
Τα μωρά πρέπει να ταϊστούν από τους γονείς τουλάχιστον τις πρώτες 15 μέρες και μετά να τα πάρεις εσύ(αν όλα κυλούν δυσιολογικά)
Για μένα ...όσο περισσότερο μένουν στη φωλιά με τους γονείς,τόσο λιγοστεύουν οι κίνδυνοι να πάθουν κάτι.

Πολύ προσεκτικά μπορείς να δείς αν τα μωρά είναι ταϊσμένα όταν η μαμά βγαίνει για φαγητό,θέλει προσοχή για να μη τη στρεσάρεις και στο τέλος στα παρατήσει....ποτέ δε ξέρουμε πως θα αντιδράσει ένα πουλί και πόσο μάλλον εσένα που είναι και η πρώτη της γέννα.
όλα να πάνε καλά !!!!!

zemix
16-11-2010, 15:47
πολύ καλησπέρα σας.
Τα μωρά είναι μια χαρά αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μπορώ να πω το ίδιο και για την μανούλα. απο χθες την παρατηρώ όταν βγαίνει και σαν να μου φαίνεται πιο δυσκίνητη. δηλαδή μέχρι τώρα οι κινήσεις της ήταν πιο γρήγορες και πιο ζωντανές αν με καταλαβαίνετε. επισης βλέπω κάποια περίεργη αλλαγή στις κουτσουλιές της, κατ' αρχήν δεν είναι στρόγγυλες. Σαν σκουληκάκι αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη γιατί δεν έχω ξαναδεί. Και όσον αφορά το χρώμα είναι λίγο πιο ανοιχτό πράσινο απο το κανονικό. Σας δίνω φωτογραφίες πρόχειρες που τράβηξα σήμερα, αλλά έχω βάλει τώρα και λευκή κόλλα να μαζέψω καλύτερα δείγματα. επίσης ενώ τόσο καιρό δεν καθόταν έξω απο την φωλιά παρα μόνο για να φάει, σήμερα (πολύ περίεργο θα έλεγα) καθόταν κάνα 5λεπτο και με άφησε να πλησιάσω το κλουβί χωρίς να κουνηθεί και να πάει στη φωλιά της (πράγμα που κάνει κανονικά). της μιλούσα γλυκά, με κοιτούσε αλλά είδα οτι τα φτερά της δεν τα είχε κολλημένα στο σώμα της και τρεμόπαιζαν. Σας δίνω βίντεο που τράβηξα αλλά δυστυχώς δεν την πρόλαβα όταν τρεμόπαιζε. Γενικά αυτό με τα φτερά της να μην τα έχει κολλημένα πάνω της είναι ένα χαρακτηριστικό της που το είχε απο την πρώτη ώρα που την αποκτήσαμε.
Στο βίντεο που σας δίνω με τα πουλάκια φαίνεται και η κατάσταση της φωλιάς. Ξαναρωτάω, μήπως να την καθαρίσω? (μη με γιουχάρετε πλιζ)
Την βοήθειά σας φίλοι μου γιατί δεν θέλω να μου πάθει τίποτα ούτε η μανούλα ούτε τα μωράκια της!

http://i1139.photobucket.com/albums/n55 ... 114301.jpg (http://i1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/kassiopi/P161110_114301.jpg)

http://i1139.photobucket.com/albums/n55 ... 114302.jpg (http://i1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/kassiopi/P161110_114302.jpg)

http://i1139.photobucket.com/albums/n55 ... 0_1143.jpg (http://i1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/kassiopi/P161110_1143.jpg)

http://s1139.photobucket.com/albums/n55 ... =kasy2.mp4 (http://s1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/kassiopi/?action=view&current=kasy2.mp4)

http://s1139.photobucket.com/albums/n55 ... =kasi1.mp4 (http://s1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/kassiopi/?action=view&current=kasi1.mp4)

http://s1139.photobucket.com/albums/n55 ... babies.mp4 (http://s1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/budgies/my%20babies/?action=view&current=mybabies.mp4)

vagelis76
16-11-2010, 17:21
Με τη στάση που έχει στο βίντεο (τις ελαφρώς ανοιγμένες μασχάλες)μου δείχνει οτι είναι σε ετοιμότητα ή οτι ζεσταίνεται :dontknow: Τουλάχιστον όσα πουλάκια έχω δεί να το κάνουν αυτό και δεν έχουν πρόβλημα υγείας αυτό υποδήλωναν,ετοιμότητα(λίγο πριν πετάξουν)και λαχάνιασμα ή από τη ζέστη.
Βρε μήπως έχεις ανάψει καλοριφέρ και το κλουβί είναι κοντά στο σώμα????Αν είναι έτσι,εξηγείται και το γεγονός που αφήνει περισσότερη ώρα τη φωλιά και τα μωρά.Αν δηλαδή η θερμοκρασία του χώρο και μέσα στη φωλιά είναι υψηλή θεωρεί οτι δεν είναι απαραίτητη μέσα.
Με μεγάλη προσοχή νομίζω οτι μπορείς να καθαρίσεις τη φωλιά,αφού τα πράγματα πάνε καλά :welldone:

τα μωρά φαίνονται ταϊσμένα,τουλάχιστον εκείνο που ήταν επάνω και είδα το προλοβό του.

Για τις κουτσουλιές δε ξέρω :dontknow:

vicky_ath
16-11-2010, 17:25
Ζετα η αληθεια ειναι οτι κ εμενα θα με εβαζε σε υποψιες η σταση αυτη της μανουλας!
Μου φαινεται οτι δειχνει εξαντλημενη κ βαριανασαινει...
Απο τις κουτσουλιες της δε μπορω να καταλαβω κατι, ισως ο Δημητρης(jk21) που ειναι κ πιο εμπειρος μπορεσει να σου πει κατι παραπανω!
Θα σου ελεγα μηπως να βοηθουσες με κανενα ταισμα κ εσυ για να την ελαφρυνεις λιγο, αλλα δεν ξερω... :dontknow:

*Edit: Βαγγελη ειναι οντως η ιδιαα κινηση που κανουν οταν ζεσταινονται, αλλα τοσο πολυ πια μεσα στο Νοεμβριο?Μου φαινεται λιγο περιεργο...

zemix
16-11-2010, 18:21
παιδιά ευχαριστώ για τις απόψεις σας. δεν είναι κοντά σε σώμα και ούτως η άλλως δεν ανάβω καθόλου θέρμανση με τέτοιο καιρό. έχω γύρω στους 23 βαθμούς στο σπίτι.
θα βγάλω και πιο καθαρή φωτο απο τις κουτσουλιές της και θα στείλω μνμα και στον δημήτρη.
όντως και μενα μου φάνηκε να βαριανασαίνει κάπως. ίσως εξαντλήθηκε γιατί είναι και μόνη της. ανησυχώ παιδιά...
ελπίζω να αντέξει το κορίτσι μου. ίσως τηλεφωνήσω και στον γιατρό να μου πει καμια γνώμη.

Dream Syndicate
16-11-2010, 18:31
Ασβέστιο και κάποιο πολυβιταμηνούχο της δίνεις;

zemix
16-11-2010, 19:39
της δίνω βραστό αυγό. τώρα πήρα έναν κτηνίατρο που μου είπε την εξής εκδοχή: να έχει μέσα της αυγουλάκι. εγώ του είπα οτι δεν είναι καθόλου φουσκωμένη και με ρώτησε αν την ψηλάφισα?
ετοιμάζομαι να πάρω και δεύτερη άποψή απο άλλον γιατρό και ίσως να πάμε και επίσκεψη. δεν την βλέπω καθόλου καλά, σαν να κρατίεται με το ζόρι. βγαίνει απο την φωλιά και κάθεται στο κλαδάκι, ανοιγοκλείνει τα ματάκια της πολύ πολύ νωχελικά και αργά. σαν να προσπαθεί να μας πει κάτι οπως λέει και ο άντρας μου. αχ το κοριτσάκι μου. θα καθαρίσω και την φωλίτσα του τώρα.

Υ.Γ. η επισκεψη στον πτηνίατρο πόσο σας κοστίζει? μου είπε 30ευρώ τα οποία τα θεωρώ πολλά? εσείς τί λέτε?

zemix
16-11-2010, 20:10
μόλις μίλησα και με τον δεύτερο γιατρό ο οποίος μου είπε οτι κάτι υποψιάζεται και αν κατάλαβα καλά απο τον τόνο της φωνής του είναι μάλλον σοβαρό. Επίσης μου είπε οτι ενδεχομένως θα χρειαστεί να αρχίσω να ταίζω τα μικρά εγώ. αύριο το πρωί θα την πάμε απο κει να την δει.αχ αυτός ο κακούργος ο αρσενικός που την εγκατέλειψε φταίει για όλα!
ουφφφφφ.... θα σκάσω μέχρι αύριο! το κοριτσάκι μου...

zemix
23-11-2010, 23:59
καλησπέρα σε όλους. τώρα που τον έπιασε το καλό του τον υπολογιστή μου (μου χει σπασει τα νέυρα) είναι ευκαιρία να μοιραστώ μαζί σας τα νέα μου.
τελικά μίλησα και με τρίτο γιατρό ο οποίος ήταν πιο ήρεμος και καθησυχαστικός, της έδωσα βιταμίνες και είναι καλύτερα. Εξακολουθεί να βγαίνει και να κάθεται έξω απο την φωλιά, αλλά δεν παραμελεί καθόλου το τάισμα των μικρών. Τα μικρά είνα πλέον 12 ημερών τα 2 και 8 ημερών το μικρότερο. Έχουν ξεκινήσει να βγάζουν πουπουλάκια στα φτεράκια τους. Οι φώτο που παραθέτω είνα των 6 ημερών και 3 αντίστοιχα. θα ανεβάσω και πιο πρόσφατες αν μου επιτρέψει ο η/υ μου.
Εκείνο που μου κάνει εντύπωση στη στάση της μαμάς είνα οι εξής αντιδράσεις. Χθες την είδα που μόλις γέμισα τις ταίστρες με αυγοτροφή και κεχρί, το πετούσε κάτω με μανία. Βέβαια αργότερα κατέβηκε και έφαγε κανονικά, δεν έχω καταλάβει ακόμα τί σημαίνει αυτή η αντίδραση. Το ξανάκανε πριν κάποιες μέρες. Επίσης αναζητάει μα πάρα πολύ έντονα την συντροφιά των άλλων 2. (είχαν οπτική επαφή τα κλουβιά τους, τώρα τους χώρισα αλλά επικοινωνούν με τσίου τσίου.) Δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω. Οι άλλοι 2 επιτέλους φαίνεται να τα βρίσκουν μεταξύ τους αν και ο ιάσων είναι μικρούλης! Να τους βάλω όλους μαζί ή υπάρχει κίνδυνος να πειράξουν τα μικρά? θα με χαζέψουν αυτά τα πουλιά!
περιμένω τις απόψεις σας!

http://i1139.photobucket.com/albums/n55 ... 105801.jpg (http://i1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/budgies/my%20babies/P171110_105801.jpg)

http://i1139.photobucket.com/albums/n55 ... /foto1.jpg (http://i1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/budgies/my%20babies/foto1.jpg)

http://i1139.photobucket.com/albums/n55 ... 105802.jpg (http://i1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/budgies/my%20babies/P171110_105802.jpg)

vagelis76
24-11-2010, 00:06
Ζέτα θα σου πρότεινα να αποφύγεις την ένωση του ζευγαριού με τη μάνα και τα μωρά.Αφού τα πράγματα πάνε καλά με τη μάνα,μη της κάνεις αλλαγές.
Χάρηκα που είναι καλύτερα ή "εγκαταλελειμμένη σύζυγος" και "ηρωίδα μάνα"

ΚΕΣΣΙ
24-11-2010, 15:41
ΖΕΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ :wave:

ΕΓΩ ΕΧΩ 2 ΜΩΡΑ ΚΟΚΑΤΙΛ 15 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΙΖΩ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΙΠΕς ΩΡΕΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙς ΤΟΥς.
ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΖΕΤΑ ΜΟΥ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥς ΕΝΑ ΦΩΤΑΚΙ ΝΥΧΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΝΥΧΤΑ.

ΤΙΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΔΟΜΑΔΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΓΗΝΕΙ ΣΑΝ ΜΠΑΛΟΝΙΑ, Ο ΠΡΟΒΟΛΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΓΕΜΙΣΗ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΣΤΟ ΤΣΑΦ ΤΟΥΣ ΕΣΟΣΑ. ΕΙΧΑ 3 ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ 1 ΠΕΘΑΝΕ ΤΙΝ 4ΗΜΕΡΑ :(

Κατερίνα θα σε παρακαλούσα να γράφεις με μικρά γράμματα,είναι κανόνας του φόρουμ.Επίσης τα κεφαλαία γράμματα υποδηλώνουν ένταση φωνής,κάτι που δε θέλουμε να υπάρχει στο φόρουμ.
Σε ευχαριστώ Βαγγέλης.
[user:aphp6khk]vagelis76[/user:aphp6khk]

zemix
02-12-2010, 01:51
νέες φωτογραφίες απο τα μωράκια μου! τα 2 είναι κίτρινα με λίγο πράσινο όπως η μαμά τους και το μικρότερο προς το γαλάζιο το βλέπουμε και χαιρόμαστε! μάλλον δεν βγήκε το μικροτερο στις φωτογραφίες, είναι ντροπαλούλης ακόμα!

http://i1139.photobucket.com/albums/n55 ... C00004.jpg (http://i1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/budgies/my%20babies/DSC00004.jpg)

http://i1139.photobucket.com/albums/n55 ... C00001.jpg (http://i1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/budgies/my%20babies/DSC00001.jpg)

http://i1139.photobucket.com/albums/n55 ... C00002.jpg (http://i1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/budgies/my%20babies/DSC00002.jpg)

http://i1139.photobucket.com/albums/n55 ... C00020.jpg (http://i1139.photobucket.com/albums/n553/zemix1/budgies/my%20babies/DSC00020.jpg)

παρακάτω σας δίνω τη διεύθυνση που άνοιξα νέο θέμα με την παραλίγο πρόσφατή περιπέτειά μου με την μανούλα κάσυ!

viewtopic.php?f=11&t=4590 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=11&t=4590)

καληνύχτα απο όοοοολη την οικογένεια ανθρώπων-παπαγάλων-κουνελιού!
:lovebird: :lovebird: :lovebird: :chick: :chick: :chick: :bunny: :bliss: