PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Προβληματα με LOVEBIRDS!

maraki123
20-10-2010, 10:35
Γειά σας παιδια!Προ διετίας μου φέρανε δώρο δυο masked lovebirds.Ηταν κατατρομαγμένα και καθε φορα που πλησιαζα το κλουβι τους κάναν σαν τρελά!Δυο χρόνια μετα ακόμα επικρατεί η ίδια κατασταση.Δεν εχουν εξοικιωθεί καθολου ειναι πολύ τρομαγμένα συν οτι το ενα εκ των δύο πριν απο 4-5 μήνες αρχισε να μαδάει τα φτερά του.Δεν γνωρίζω το φύλο τους μεταξύ τους τα πανε πολύ καλα αν και μερικές φορες υπαρχουν καποιες εντάσεις..!Τα εβαλα σε μεγαλύτερο κλουβί(κλούβα για την ακρίβεια) τους εβαλα παιχνίδια αλλα αυτο εξακολουθεί να μαδάει τα φτερά του.Σκέφτηκα λοιπόν οτι μπορεί να ειναι και τα δύο του ίδιου φύλου και οτι ίσως πρέπει να του βρω ταίρι για αναπαραγωγή και γι' αυτό εχει πέσει σε καταθλιψη.Τα πήγα λοιπόν σε ενα πετ σοπ χτες μήπως και μπορέσει να καταλάβει ο φύλο τους.Μου ειπε οτι ΜΑΛΛΟΝ ειναι κ τα 2 αρσενικά και ετσι λοιπόν τους πήρα ΜΑΛΛΟΝ ενα θηλυκό που όμως ειναι peached face.Περιττό να πώ οτι δεν το αφησαν σε ησυχία το καημένο κ ειδικα το μαδημένο το κυνηγούσε συνεχεια για να του κανει επίθεση!Απότι διαβασα σε αλη συζητηση δεν πρέπει να ζευγαρώσουν δυο διαφορετικού ειδους.Τί να κανω?Θέλω να σταματήσει να μαδαει τα φτερά του και απ'οτι βλέπω δε θα του μείνει πούπουλο για πούπουλο!Τι μπορεί να φταίει?Παρεπιπτόντως τους πήρα και φωλιά που δεν ειχα τόσο καιρό και ούτε εχω δεί ποτέ αυγο τσούφιο στο κλουβί τους!ΧΕΛΠ!

Windsa
20-10-2010, 10:54
Tο πιο πιθανόν το πρόβλημα του είναι στη διατροφή και στη υγεία του και όχι στη έλλειψη αντιθετου φυλλου.
Δυο αρσενικά (όπως και δυο θηλυκά) μπορούν να ζουν μαζί χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το λάθος σου είναι ότι πήρες τρίτο πουλάκι και το έβαλες ά
aμεσος στη ίδια κλούβα με τα αλλα δυο χωρίς καραντίνα και προετοιμασία για γνωριμία... Τώρα για αυτά είναι εισβολέας και όχι παρέα!

P.S. - Οι PetShopαδες δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν φύλλο στα Budgie... για τα Lovebirds δεν μιλάω καθόλου....

maraki123
20-10-2010, 11:22
Η αλήθεια ειναι πως εγω έτσι το είχα στο μυαλό μου.Να το βάλω σε διπλανό κλουβί αρχικά για λίγες μέρες και μετά μαζι.Ο πετσοπάς όμως δεν μου είπε κατι τέτοιο.Αντιθέτως μου είπε να βάλω το μαδημένο με το νέο και το αλλο μονο του.Αλλα σκέφτηκα οτι ειναι πολύ μεγάλη αλλαγη γι αυτα και δεν το έκανα έτσι.Επίσης να σου πώ πως εκτός απο σπόρους και μαρούλι που τους βάζει καθημερινά η μαμά μου δεν τρώνε κανένα αλλο φρουτο!Οπότε τώρα τί να κάνω?Να βάλω το νέο μόνο του δίπλα στα άλλα να γνωριστούνε?Η μήπως ειναι πλέον αργά?Σκέφτηκα να αγοράσω και αλλο ένα πρασινο που ήταν μαζί στο ίδιο κλουβί στο πετ σοπ και τα πηγαιναν πολύ καλα. :dontknow: :cry:

vagelis76
22-10-2010, 09:50
Μαρία προσπάθησε να βελτιώσεις τη διατροφή τους,είναι πολύ σημαντικό κομμάτι που εξασφαλίζει καλή υγεία και μακροζωία στα πουλάκια.Προσπάθησε να τους δημιουργήσεις ένα περιβάλλον(κλουβί)που θα κρατάει τα μικρά δραστήρια και δε θα νιώθουν βαρεμάρα.
Δε θα ήταν κακό να κάνεις χρήση κάποιου σκευάσματος για εξωπαράσητα,μήπως και υπάρχει κατι που τα ενοχλεί.
Το νέο πουλάκι θα πρέπει να το κρατήσεις μακριά(αν γίνετε πλέον)από τα πουλάκια μήπως και είναι φορεας κάποιας ασθένειας από το πετ σοπ.
Συμβουλή..όταν πηγαίνεις σε ένα πετ σοπ δε θα κάνεις ερωτήσεις που συμφέρουν τον έμπορα...σίγουρα θα προσπαθήσει να σου πουλήσει όσα περισσότερα άψυχα και έμψυχα "εμπορέυματά του".
Εδώ θα βρείς πολλά χρήσιμα πράγματα που θα σε βοηθήσουν στη καλύτερη συμβίωσή σου με αυτά τα πουλάκια.
Περιένουμε νέες απορίες και όπου μπορούμε να σε βοηθήσουμε!

maraki123
26-10-2010, 08:21
Παιδια σας ευχαριστώ παρα πολύ!Θα κοιτάξω πρώτα να τα μαθω να τρώνε φρούτα έστω και με το ζόρι και αν δεν σταματήσει το πρόβλημα βλέπω τι κάνω.Δε νομίζω να υπάρχει θέμα με εξωπαράσητα γιατι θα ειχαν και τα 2 αυτο το πρόβλημα.Και όσο για το κλουβί τους χωράω δυο φορές να μπώ μεσα.Τι να πώ.Θα το κάνω παιδική χαρα! :lol:

kdionisios
26-10-2010, 09:35
Μαρια τοσο καιρο που δεν τρωτε φρουτα τα πουλακια σου , τους δινεις καθολου βιταμινες?
Αν οχι, παρε πολυβιταμινες καποιας καλης εταιρειας να ενισχυσεις λιγο τα πουλακια ;-)

Antigoni87
26-10-2010, 10:16
Με το ζόρι πάντως δε θα τα φάνε! Βάλε φαντασία, κάνε τους σουβλάκια από φρούτα, πέρνα τα από κλωστή σαν κολιέ και κρέμασέ τα στο κλουβί, κάνε ότι τρως κι ότι ξετρελαίνεσαι για να ζηλέψουν... Μπορεί να δεις αποτέλεσμα! Να τα ταϊσεις με το ζόρι δε γίνεται! Καλή τύχη :biiiggrin:

maraki123
26-10-2010, 13:27
Μου είχε δώσει ο πετσοπάς κατι ειδικές σταγόνες (ενα μικρο πορτοκαλι μπουκαλακι)να ρίχνω στο νερο τους και ενίοτε τους βαζω κατι στικς που υποτιθεται ειχαν βιταμίνες.Κατι αλλο σε βιταμίνες οχι.Τις σταγόνες αυτες μου τις εδωσε επειδη μαδαει τα φτερα του και συμφωνα με τα λεγομενα του επρεπε να ειχαν ξαναφυτρωσει.Αν φυσικα σταματουσε να τις ξεριζωνει!Θα ζητησω και πολυβιταμίνες.Εχετε να μου προτείνετε καποιες συγκεκριμένες?Παντως τα στικς σε μια μέρα εχουν εξαφανιστεί.Το τρώνε με μανία.Η παιζουν... :dontknow:

kdionisios
26-10-2010, 13:40
Απο οτι ξερω τα sticks δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα πουλακια.

Υπαρχουν διαφορες καλες μαρκες για βιταμινες.
Εγω για παραδειγμα χρησιμοποιω της Bogena.
Νομιζω οτι οποια και να παρεις μονο καλο θα κανει στα lovies σου.
Βεβαια εννοειται οτι δεν το παρακανουμε με τις βιταμινες. Καλο ειναι να ακολοευθησεις τις οδηγιες που αναγραφονται στη συσκευασια ;-)