PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τo RING NECK μου τσιρίζει συνέχεια........

GEORGEPAP
17-10-2010, 19:26
Φιλοι μου τισ τελεΥταιεσ μερεσ εχω πολυ μεγαλο προβλημα με τον παπαγαλο μου.Φωναζει συνεχεια κυριοσ τισ μεσημεριανεσ ωρεσ με αποτελεσμα να εχω πολυ μεγαλο προβλημα φασαριασ.Δεν κραζει απλα βγαζει πολυ δυνατα σφυριγματα και φωνεσ.Στην υγεια του ειναι μα χαρα, αν και διστυχωσ μεσα σε ενα χρονο που τον εχω δεν καταφερα να τον εξημερωσω.Περιμενω τισ συμβουλεσ σασ.Φιλικα Γιωργοσ.

nicktzad
17-10-2010, 19:44
γιωργο φωναζει γιατι οπως λες και εσυ στην υγεια του ειναι μια χαρα!!να σε ανησυχει οταν δεν φωναζει.δεν ειναι τιποτα και ο δικος μου το συνηθιζει.οταν θελεις να κανει ησυχια μπορεις να σκεπαζεις το κλουβι με ενα σκουρο πανι αλλα μην το παρακανεις και τον αφηνεις ετσι ολη μερα...

Dream Syndicate
17-10-2010, 21:29
Δοκίμασε να του πάρεις την προσοχή βάζοντάς κάτι ένα αγαπημένο του αντικείμενο παιχνίδι έτσι ώστε να ασχοληθεί με αυτό.Βάλε κάτι να το καταστρέψει πχ ξύλο ,χαρτί κλπ
Παίζει γενικά με πράγματα;Το κάνει αυτό από κάποιο ερέθισμα;Τις άλλες ώρες έχει την ίδια ένταση;Μήπως το κάνει όταν γυρίζει κάποιος σπίτι και χαίρεται;

GEORGEPAP
17-10-2010, 21:39
Δεν ξερω γιατι το κανει..........Του δεινω φρουτακια για να σταματισει αλλα μετα παλι τα ιδια.Εχω μεγαλο προβλημα γιατι οι ηχοι και οι φωνεσ που βγαζει ειναι πολυ δυνατοι αφηστε που εχω προβλημα και με τουσ γειτονεσ ακουγεται 2 τετραγωνα ποιο μακρια απο το σπιτι μου.Στο σπιτι μου μενο μονοσ και ετσι βλεπει εμενα και οχι αγνωστα προσωπα.Αυτα ,,,,,,,,,,ααααααααααα και κατι ακομα αγριμιιιιιιιιιιι σκετο ουτε καν τον πλυσιαζω.

Dream Syndicate
17-10-2010, 21:49
Του αφήνεις κάτι να ακούει όταν λείπεις;Τηλεόραση η ραδιόφωνο χαμηλά να παίζει;Εμένα με βοήθησε αυτό.Ασχολήσαι μαζί του έστω και αγρίμι;Του μιλάς για να εκτονώνεται;Βγαίνει έξω από το κλουβί του η είναι συνεχώς μέσα.Βάλε μια φωτογραφία να τον δούμε.Αν έχεις βάλει βάλε το λινκ του θέματος να μην ψάχνω.

Rania
17-10-2010, 22:51
Αν στο κάνει τώρα πιο έντονα είναι γιατί μπήκε στην ενηλικίωση
και θέλει να ζευγαρώσει.Και το δικό μου ring neck παρολου που είναι θηλυκό και δεν την ακούγαμε σκεδων ποτε
τώρα χαλάει κόσμο αλλα ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα με τους γείτονες. :dance:
Δοκίμασε να κάνεις οτι σου προτείνουν τα παιδιά του φορουμ σίγουρα θα δεις βελτίωση :biiiggrin:
Αν όμως λόγο γειτονιάς δεν μπορείς να τον κρατήσεις θα σου πρωτινά μια ανταλλαγή με το κακαρικι μου αν σε ενδιαφέρει;

GEORGEPAP
18-10-2010, 12:10
Δεν ξερω τι θα γεινει φιλοι μου οι φωνεσ του ακουγοντε οταν το εχω στο μπαλκονι 2 τετραγωνα μακρια.Αν καταφερω θα το δωσω καπου.Δεν θα λυπιθω καθουλου γιατι δεν τα πηγαμε 1 χρονο καθολου καλα.

Dream Syndicate
18-10-2010, 14:30
Δεν ξερω τι θα γεινει φιλοι μου οι φωνεσ του ακουγοντε οταν το εχω στο μπαλκονι 2 τετραγωνα μακρια.Αν καταφερω θα το δωσω καπου.Δεν θα λυπιθω καθουλου γιατι δεν τα πηγαμε 1 χρονο καθολου καλα.

Παραπάνω η Ράνια σου πρότεινε μια ανταλλαγή.

Lucky Witch
18-10-2010, 15:16
Εγώ πάλι προτείνω να το προσπαθήσεις μαζί του,δεν μπορεί θα τα πάτε καλά κάποτε.
Αν πάλι όχι τότε καλύτερα να κάνεις την ανταλλαγή που σου πρότεινε η Ράνια.

vicky_ath
18-10-2010, 15:56
Απο τη στιγμη που το εχεις ενα χρονο κ το πουλακι ηταν ηδη αγριο, νομιζω οτι σιγουρα θα προτιμουσε να εχει παρεα του ειδους του για να ζησει κ αυτο πιο χαρουμενο!Οποτε εγω στη θεση σου, ειτε θα επαιρνα μια θηλυκια, ειτε θα το εδινα σε καποιον που εχει θηλυκο κ θα εκανα μια ανταλλαγη!
Καλυτερη παρεα απο το σπιτι της Ρανιας δε θα βρει σιγουρα παντως...κ αφου εχεις κ εμπειρια απο κακαρικι, νομιζω ειναι πολυ καλη ευκαιρια! :welldone:

GEORGEPAP
18-10-2010, 16:37
H ανταλλαγη ειναι η καλιτερη λυση πιστευω μακαρι να το δωσω σε καποιο ΠΕτ σοπ και να παρω καποιο αλλο ειδοσ.Οσο αναφορα η ανταλλαγη που μου προτεινε η φιλημασ η Ρανια ειναι αδυνατη γιατι μενουμε αρκετα μακρια 7 ωρεσ ταξιδι.Για να παρω και 2 RING NECK με τιποτα δεν υπαρχει καμια τετια περιπτωση ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω.

Dream Syndicate
18-10-2010, 16:42
Γιώργο η Θεσσαλονίκη είναι λιγότερο από πέντε ώρες.Χωρίς να γνωρίζω βέβαια αν οδηγείς η αν μπορείς να πας θα το έκανα και θα έδινα μια καλύτερη ζωή στο πουλάκι που έχεις και ένα χρόνο μάλιστα και θα έπαιρνα της Ράνιας.Ένα Σάββατο πρωί πρωί και το απόγευμα πίσω.Πίνεις ένα καφέ στην όμορφη Θεσσαλονίκη και αυτό ήταν όλο.

GEORGEPAP
18-10-2010, 16:53
ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ.Δεν ειναι καθολου ευκολο να οδηγισω 6 ωρεσ μεχρι την Θεσσαλονικη μονο και μονο για να δωσω τον παπαγαλο μου εγω μενω στην Χαλκιδα και η Ρανια που μου τον ζητησε Θεσσαλονικη πολυ μακρια.Λυπαμαι ΡΑΝΙΑ που δεν μπωρω να σου τον δωσω.Ειναι αδυνατον κατι τετιο.

vagelis76
18-10-2010, 17:11
Ένα νυχτερινό δρομολόγιο του Κτελ,ένα περιποιημένο κουτί μεταφοράς και ένα γλυκό αντίο, θα ήταν ίσως ένα καλό ξεκίνημα της καινούργια ζωής του "Παύλο".
Η επιστροφή στη βιτρίνα δε θα του άρεσε καθόλου νομίζω.

GEORGEPAP
18-10-2010, 17:23
Μπα δεν υπαρχει καμια περιπτωση να αφησω το παπαγαλο να ταξιδέψει ετσι τον πονάω πολύ περισσότερο από όσο φαίνεται η νομίζεται.............................

mogolos14
18-10-2010, 17:45
Ενδιαφερομαι εγω αν θες στειλε πμ,μη το δωσεις σε πετσοπ