PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Budgie ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΓΚΗ

Niva2gr
03-10-2010, 13:39
Πήγαμε με την Αντιγόνη στο Άλσος του Χολαργού, και μέσα στα διάφορα πουλιά που είδαμε ήταν και ένα θηλυκό budgie με πολύ έντονο scaly face, σχεδόν καραφλό και με μαδημένα πούπουλα στο στήθος. Κοινώς, είναι σε άθλια κατάσταση, όμως είχε όρεξη και έπαιζε.

Βρήκαμε τον φύλακα και ρώτησα αν μπορεί να μας το πιάσει για να το περιθάλψω στο σπίτι μου. Τέλος πάντων δέχτηκε, και πήρε μιά πολύ περίεργη, επίπεδη απόχη (σαν μυγοσκοτώστρα, που λέει και η Αντιγόνη) και προσπάθησε να το πιάσει. Ως άπειρος που ήταν το έπιασε τόσο άγαρμπα, που του έσπασε 2 δάχτυλα. Το ένα δάχτυλο αυτή τη στιγμή κρέμεται απο μία ίνα δέρματος, και το άλλο ΙΣΩΣ θεραπεύεται.

Αύριο θα το πάω στον κτηνίατρό μου στη Λιβαδειά, ο οποίος μου έχει παραδεχτεί ανοιχτά οτι δεν ξέρει απο πουλιά, μήπως τουλάχιστον μπορεί να καυτηριάσει τις πληγές.

Τώρα το πουλί το έχουμε σε ένα χάρτινο κουτί χωρίς τίποτα άλλο μέσα. Του βάλαμε betadine στις πληγές, και το αφήσαμε μέσα στο κουτί του. Σκέφτομαι να μην το μετακινήσω απο το κουτί καθόλου αυτές τις μέρες για να μην αγχωθεί κι άλλο. Θα ρωτήσω τον κτηνίατρο μήπως μπορεί να καυτηριάσει τις ανοιχτές πληγές για να αποφευχθεί η σηψαιμία.

Το scaly face αυτή τη στιγμή δεν είναι η άμεση προτεραιότητα.

Λοιπόν, περιμένω προτάσεις για το τί άλλο μπορώ να κάνω μέχρι αύριο, και γενικώς, για να βοηθήσω την κατάστασή του.

tasrek
03-10-2010, 13:52
Το δάχτυλο που κρέμεται από το δέρμα θα πρέπει να ξεχάσεις γιατί δεν θα κολλήσει. Το μόνο που θα πρότεινα είναι να του δώσετε λίγη αντιβίωση ήπια στο νερό του για να δράσει ως ανασταλτικός παράγοντας σε περίπτωση που πέρασε κάποιο μικρόβιο στον οργανισμό του και προκαλέσει λοίμωξη. Να του βάζετε συχνά Betadine γιατί είναι πολύ πιθανό να το σκαλίζει με το ράμφος του και να ξανανοίξει την πληγή.
Ζεστό μέρος, απομόνωση και όχι σκοτάδια.

Windsa
03-10-2010, 13:57
Τα δάκτυλα δεν είναι το χειρότερο. Αν δεν θα πιάσει μόλυνση και δεν έχασε πολύ αίμα θα πηδάει χαρούμενο και χωρίς δάκτυλο σε λίγο.
Το πρόβλημα είναι αν όντως έχει τόσο σοβαρή περίπτωση Scaly ή έχει κι κάτι άλλο εκτός απ'αυτο. Το Skaly Face σε σοβαρές περιπτώσεις καταστρέφει τα εσωτερικά όργανα, αυτο είναι το χειρότερο.

Θα σου πρότεινα να αρχίσεις το Pulmosan kai Epithol αν είναι Skaly.
Το δάκτυλο αν κρέμεται μόνο με το δέρμα και δεν το πας στο γιατρό αμέσως πρέπει να κοπεί για να μη πάρει μόλυνση.

(γιατρός δεν είμαι... λεω μόνο αυτό που θα είχα κάνει εγώ σε αυτή τη περίπτωση)

Περαστικά σας.
*Και μη ξεχνάς να πλύνεις πολύ καλά τα χέρια σου κάθε φορά μετά απο τη επαφή με το άρρωστο πουλί.

ilias
03-10-2010, 14:01
καλα εκανεσ και το περ8ιλξεσ1 :pingu:

vicky_ath
03-10-2010, 14:02
Μαρια εγω θα συμφωνησω με τον Τασο κ την Πωλινα κ δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο!
Ομως σκεφτηκα κατι..αφου λες οτι ο κτηνιατρος σου δεν ξερει απο πουλια μηπως θα ηταν πιο καλο να ανοιξεις ενα θεμα στα S.O.S. για το πουλακι αυτο κ να το αναλαβει καποιο παιδι απο Αθηνα που θα μπορεσει αυριο να το παει σε εναν εξειδικευμενο γιατρο??
Τοσα ειναι τα μελη μας απο Αθηνα, πιστευω οτι 1 τουλαχιστον θα προθυμοποιηθει!
Πραγματικα σκεφτηκα να μου το στειλεις εδω το πουλακι κ να το παω στον δικο μου γιατρο, αλλα αμφιβαλλω αν θα τη βγαλει στο ταξιδι! :(

Niva2gr
03-10-2010, 14:14
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!

Πραγματικά είναι προχωρημένο το scaly face, και θα χρειαστεί δραστική αντιμετώπιση.

Εγώ σε μία ώρα φεύγω απο εδώ και η Αντιγόνη θα λείπει επίσης απο το σπίτι μέχρι το βράδυ, και αύριο όλη τη μέρα.

Ο γιατρός μου, αν μή τί άλλο, έναν καυτηριασμό μπορεί να τον κάνει. Εννοείται οτι δεν ελπίζω να σώσω το κομμένο δάχτυλο, όμως φοβάμαι για μολύνσεις, δεδομένου οτι το πουλάκι ήδη έχει πεσμένο ανοσοποιητικό λόγω ακάρεων.

Αυτή τη στιγμή δεν έχω αντιβίωση για πουλιά στο σπίτι. Όμως έχω αντιβίωση Flagyl που είναι ευρέως φάσματος, την οποία έδινα στην Κίκο. Μπορώ να δώσω λίγη και σε αυτό το μπατζάκι;
Έχω μία που λέγεται "asinine", αλλά δεν νομίζω οτι κάνει.

vicky_ath
03-10-2010, 14:18
Μαρια το ξερω οτι πρεπει να φυγεις κ ειμαι σιγουρη οτι η Αντιγονη δεν μπορει να το αναλαβει, αλλιως θα το ειχε ηδη κανει!
Γι'αυτο ειπα να το βαλεις στα S.O.S. ...ποτε δεν ξερεις, ισως καποιος μπορει κ τωρα να το παρει το πουλακι!Αλλιως το παιρνεις μαζι σου στη Λιβαδεια!

jk21
03-10-2010, 14:30
αν κρεμεται το ποδαρακι σε βαθμο που ειναι χαμενο τοτε με ψαλιδι ή νυστερι σε betadine για 5 λεπτα τουλαχιστον κοψτε το.αν τρεχει αιμα βαλτε pulvo ή καλυτερα σκονη τερραμυκινης
http://www.pfizer.gr/media/terramycin_w ... ntment.pdf
απο φαρμακειο.αν η αντιγονη εχει αντιβιωση (δεν θυμαμαι οταν βρεθηκαμε αν ειχε παρει ) να χορηγηθει αμεσα στο νερο.αλλιως αυριο το πρωι.ειδικα στην περιπτωση αποφυγης μολυνσεως απο πληγη ,ξερω απο γιατρους (οχι εναν μονο) οτι τοτε κρινεται αναγκαιο η χορηγηση κινολονης (baytriλ 0.5% ή αλλο κτηνιατρικο με κινολονη)
* κοριτσια θα τηλεφωνηθουμε

Antigoni87
03-10-2010, 19:23
Παιδιά το πουλάκι πέρασε τα πάνδεινα.... Ο τρόπος που το ακινητοποίησε στο πάτωμα με την απόχη, που το τράβαγε σέρνοντάς το στο έδαφος για να το φέρει κοντά του και η πίεση που του άσκησε για να το πιάσει (επειδή φοβόταν μην τον δαγκώσει και καλά :noway: :doh: ) ήταν φρικτός.
Το δάχτυλο κόπηκε από το τρίψιμο με το πάτωμα, και απορώ που το πουλί δεν έσπασε το κεφάλι του ή ολόκληρο πόδι ή φτερό. :cry: :cry: Χάλια....
Το σκάλι φέις του είναι πολύ άσχημο, το ράμφος του πάνω και κάτω πολύ παραμορφωμένο και η φαλακρίτσα του πρέπει να δούμε αν προέρχεται από μάδημα ή ασθένεια (καθώς φαλακρά σημεία έχει και στην κοιλιά, όπως είπε η Μαρία).
Το λυπήθηκε η ψυχή μου, όχι τόσο όπως το εντοπίσαμε στην κλούβα, όσο με το τι πέρασε το κακόμοιρο με αυτή τη μεταχείριση. :( :(
Μαρία πώς είναι; Του έβαλες νερό; Το πόδι αιμορραγεί;

Πάντως ήταν χαμηλά κομμένο και είχε λίγο αίμα στον πάτο του κουτιού, είχε δε αρχίσει να μην τρέχει πια όταν του βάλαμε μπεταντίν γιατί το σημείο δεν είχε πολύ αίμα

Niva2gr
03-10-2010, 20:19
Μόλις φτάσαμε σπίτι και την έβαλα για παρακολούθηση σε ένα πολύ μικρό καναρινόκλουβο μόνο με μιά πατήθρα, νερό και σπόρους. Σήμερα θα μείνει εκεί και, εφόσον πατάει σε πατήθρες τελικά, αύριο θα τη μετακινήσω σε ένα λίγο μεγαλύτερο κλουβάκι.

Στο ταξίδι ήταν πολύ ανήσυχη και δεν σταμάτησε να βηματίζει πέρα-δώθε μέσα στο κουτάκι.

Το δαχτυλάκι της κόπηκε εντελώς μόνο του, ή το έξοψε αυτή. Δεν αιμορραγεί καθόλου, και δεν φαίνεται πρησμένο. Το άλλο, το χτυπημένο δαχτυλάκι φαίνεται λίγο πρησμένο, όμως το πατάει και το κουνάει.

Όταν φτάσαμε σπίτι της έβαλα στα πόδια Octenisept (αντισηπτικό αντίστοιχο του betadine, αλλά άχρωμο και άοσμο) και pulvo.

Αμέσως μόλις μπήκε στο κλουβάκι αμέσως έτρεξε να πιεί νερό.
Πάντως υποψιάζομαι οτι ίσως να έχει στραμπουλήξει την αριστερή φτερούγα της, γιατί μου φαίνεται οτι κρεμάει πιο πολύ απο την δεξιά και οτι την πονάει. Βέβαια μπορεί να φαίνεται έτσι λόγω της απίστευτης ταλαιπωρίας που πέρασε σήμερα. Όπως γράψαμε και παραπάνω, έχει καραφλό σβέρκο και μεγάλο μέρος του κεφαλιού της, και το στήθος της είναι σχεδόν γυμνό με μερικά φτεράκια εδώ κι εκεί. Πάντως δεν έχει καρίνα και το χρώμα της κοιλιάς της φαίνεται φυσιολογικό. Κακά δεν έχει κάνει ακόμα για να τα δω.

Την έβγαλα μερικές φωτογραφίες και βίντεο με το κινητό μου για να σας δείξω την κατάστασή της. Σε λίγο θα τα ανεβάσω και θα σας τα δείξω.

Niva2gr
03-10-2010, 21:41
Το κινητό μου έχει μαλώσει με τον υπολογιστή μου και δεν του δείχνει τα αρχεία του!

Αύριο όμως θα πάω σε ίντερνετ καφέ και θα τα ανεβάσω όλα απο εκεί για να δείτε.

Antigoni87
03-10-2010, 22:35
Μαρία ίσως καλύτερα που κόπηκε το δαχτυλάκι, δεν ξέρω... :dontknow: Για να κόπηκε, κρατιόταν σε πολύ μικρή ίνα και θα ήταν πιο ανώδυνο αυτό, σε σχέση με την ώρα που έσπασε.
Χαίρομαι πολύ που έτρεξε στο νεράκι, υγιής συμπεριφορά.
Αύριο ο γιατρός ελπίζω να μπορεί να αναγνωρίσει την αιτία της φαλάκρας, και να ξεκινήσετε θεραπεία για scaly face, και εύχομαι η μπατζίνα να μην ξαναπονέσει πια τόσο...
Ήταν τυχερή που την πήρες, κι ας ταλαιπωρήθηκε τόσο σήμερα... Αν δεν έφευγε από εκεί, θα της έτρωγε όλο το κεφαλάκι αυτή η αρρώστια και θα αργοπέθαινε στο τέλος. Μακάρι να μην έσπασε καμιά φτερούγα, αν και δεν είναι απίθανο.

Δηλαδή πώς συμπεριφέρθηκε μες στο κλουβί; Ανέβηκε σε πατήθρα; Τσίριζε; Έκανε να πετάξει (από συνήθεια, λόγω της τεράστιας κλούβας στην οποία έμενε); Θα νιώθει στενάχωρα, αλλά μόλις ηρεμήσει την περιμένει μεγαλύτερο κλουβάκι!

Περαστικά.... Όλη μέρα τη σκεφτόμουν

Niva2gr
03-10-2010, 23:49
Δεν περιμένω να με φωτίσει ο γιατρός για τη φαλάκρα... Μου έχει παραδεχθεί ανοιχτά οτι δεν έχει ιδέα απο πουλιά. Όμως θα την πάω για να κοιτάξει τουλάχιστον τις πληγές στα πόδια της.
Μέσα στο κλουβί ανεβαίνει στην πατήθρα ζωηρά, όμως δεν κάθεται πολύ, μάλλον γιατί πονάει. Όταν την πρωτοέβαλα στο κλουβίπροσπάθησε βέβαια να πετάξει, όμως γρήγορα ηρέμισε. Μετά απο λίγη ώρα πήγαινε και ακουμπούσε με το ράμφος της κάθε γωνία του κλουβιού και κάθε τί που της έκανε εντύπωση. Ήθελε να επεξεργαστεί τα πάντα, και δεν μου έδινε σημασία, ακόμα και όταν ήμουν ακριβώς δίπλα της. Πάντως πριν απο λίγο την έπιασα να τρώει με όρεξη, και γενικώς δείχνει οτι δεν μασάει απο αρρώστιες!

vagelis76
03-10-2010, 23:55
Μπράβο κορίτσια για το πουλάκι που προσπαθείτε να σώσετε :welldone:
Αντιγόνη ένα μπάτσο στο φύλακα την επόμενη φορά που θα περάσεις από το πάρκο :angry: :angry:
Περαστικά εύχομαι και γρήγορη αποκατάσταση όλων των προβλημάτων.

Windsa
03-10-2010, 23:59
Εμένα μου έχει παραμένει ενα τρακ απο παλιά... ισοσ μερικοί θυμούνται όταν 3 χρόνια πριν (στο PetBirds) μου φέρανε ενα κοκατιλ θηλυκό (τη Μάιρα) που το πιάσανε στο δρόμο... ειχε απλά μια καράφλα στο κεφάλι, κατά τα άλλα φαινότανε μια χαρά... και τελικά μετά απο εξετάσεις έμαθα οτι έχει PBFD.

Ευτυχώς τη κράτησα 25 μέρες καραντίνα...

Απλά λέω τα μάτια σου δεκατέσσερα... και καλά να φαίνεται να μην εμπιστεύεσαι χωρίς εξετάσεις...

Antigoni87
04-10-2010, 00:07
Όταν την πρωτοέβαλα στο κλουβί προσπάθησε βέβαια να πετάξει, όμως γρήγορα ηρέμισε. Μετά απο λίγη ώρα πήγαινε και ακουμπούσε με το ράμφος της κάθε γωνία του κλουβιού και κάθε τί που της έκανε εντύπωση. Ήθελε να επεξεργαστεί τα πάντα, και δεν μου έδινε σημασία, ακόμα και όταν ήμουν ακριβώς δίπλα της. Πάντως πριν απο λίγο την έπιασα να τρώει με όρεξη, και γενικώς δείχνει οτι δεν μασάει απο αρρώστιες!

Μαράκι πολύ καλά αυτά! Δεν τα περίμενα με τίποτα. Για να τρώει, να πίνει και να έχει και περιέργεια, μετά από όλα τα σημερινά, είναι γερή η κράση της! Ειδικά το ότι δεν έτρεχε πανικόβλητη όταν ήσουν κοντά, μπορεί να δείχνει πολλά για το χαρακτήρα της και να ημερέψει με το καλό, όταν γίνει καλά...
Και τα υπόλοιπα μπατζάκια ήταν αρκετά ήμερα και φιλικά! Καρφώναμε το μήλο κι έτρεχε ένα δίπλα στο χέρι και τσιμπούσε, αλλά και τα υπόλοιπα συμπεριφέρονταν σα να έχουν συνηθίσει τους ανθρώπους. Μπορεί να είναι κι εκείνη έτσι, και να μας συγχώρεσε όλους που την ταλαιπωρήσαμε (ειδικά τον φύλακα...).
Πολύ χάρηκα που δείχνει ευδιάθετη (σίγουρα πονάει, αλλά αυτά που λες είναι πολύ θετικά... Θα μπορούσε να είναι στον πάτο ξαπλωμένη και να τρέμει).

Μπράβο! Περιμένουμε αύριο νέα! Ξουτ κακό scaly face

Niva2gr
04-10-2010, 09:08
Ετοιμαζόμαστε για τον κτηνίατρο. Και παρατήρησα το εξής:
Εκτός απο το δάχτυλο που κόπηκε εχτές, το πουλί έχει άλλα 3 κομμένα δάχτυλα περίπου στο ίδιο σημείο με το φρεσκοκομμένο δάχτυλο :angry: ! Δηλαδή αυτή τη στιγμή στο ένα πόδι έχει τρία νύχια, απο τα οποία το ένα είναι στραβό πλέον, λόγω του χτεσινού τραυματισμού στο πόδι και στο άλλο έχει δύο νύχια!
Αυτό μάλλον σημαίνει οτι ίσως και ο ίδιος υπάλληλος να έχει ξαναπιάσει το ίδιο παπαγαλάκι με την ίδια απόχη...

Πωλίνα, σταυρώνω τα δάχτυλά μου να μην έχει PBFD, γιατί... καήκαμε! Ο κτηνίατρός μου δεν μπορεί να κάνει αυτή την εξέταση, όμως θα ρωτήσω αν μέσω αυτού μπορούν να βγουν τα αποτελέσματα απο κάποιο άλλο εργαστήριο.

Και κάτι άλλο: Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Λιβαδειάς θα καλύψει τα έξοδα για την σημερινή επίσκεψη, και την πιθανή επέμβαση, καθώς και για τις εξετάσεις για PBFD!

Windsa
04-10-2010, 11:19
Κανε οτι εξέταση μπορείς, να πάτε στο καλό γιατρό.

Για PBFD τώρα δεν κάνουν εξέταση. Εχω ρωτήσει σε πολλά γιατριά και τελικά έστειλα δείγματα στη Γερμανία.
Με 20 ευρώ θα σου κάνουν εξέταση για PBFD...σε 3 εργάσιμες μέρες θα μάθεις τα αποτελέσματα.

Niva2gr
04-10-2010, 11:26
Δυστυχώς στη Λιβαδειά δεν υπάρχει "καλός γιατρός". Οι γιατροί εδώ δεν ξέρουν απο πουλιά. Βασικά πήγα τη μικρή στον κτηνίατρο για να δει τα πόδια της. Κατά τα άλλα δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Εδώ, δεν θυμόταν ούτε τί φάρμακο δίνουμε για τα ακάρεα...
Τέλος πάντων, μου είπε οτι τα τραύματά της έχουν καλή εμφάνιση και μου έδωσε μιά αλοιφή που θα τη βάζω μέχρι να θρέψουν καλά τα πόδια της, την P-ZALF της Beaphar. Εν τω μεταξύ καθώς την πήγαινα στον κτηνίατρο γέννησε ένα αυγό!!! Υποθέτω οτι, τουλάχιστον το μάδημα στην κοιλιά της οφείλεται στο γεγονός οτι ίσως να κλωσσούσε και στην κακή διατροφή.
Πάντως τώρα της έβαλα στα πόδια την αλοιφή και μία σταγόνα Pulmosan στο σβέρκο. Pulmosan θα της βάλω πάλι μετά απο 10 μέρες. Πειράζει στο μεταξύ να της βάζω και epithol;

Windsa
04-10-2010, 11:37
Οχι, δεν πειράζει. Αφού εχει μεγάλο πρόβλημα με το Scaly. Βάλε. Κακό δεν θα κάνει.

Προσπάθησε αν μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία απο το "προσωπάκι" του.

Niva2gr
04-10-2010, 11:39
Ναί, έβγαλα κάμποσες εχτές, αλλά το κινητό μου δεν συνδέεται με τον υπολογιστή μου. Θα πάω σε ίντερνετ καφέ το απόγευμα και θα τις ανεβάσω απο εκεί. :welldone:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
04-10-2010, 14:47
μαρια μπραβο !

το πουλμο προσεχε το ...στις οδιγιες νομιζω λεει μετα απο 1 μηνα η επαναληψη...

Antigoni87
04-10-2010, 14:52
Ναι Μαράκι, να εξακριβώσουμε πότε ξανά pulmosan γιατί και για τον Σωπέν θυμάμαι πέρασαν πάνω από 20 μέρες. Ο Δημήτρης θα θυμάται ακριβώς πόσες. Epithol θα βάζεις και σε ράμφος και σε πόδια, ε;
Το τι πόνο έχει περάσει με τόσα κομμένα δαχτυλάκια :( .

Έκανε αυγουλάκι, ε; Δώσε της και βρασμένο αυγό με τσόφλι, να πάρει λίγο ασβέστιο, γιατί με όλες αυτές τις συνθήκες, το egg binding μας λείπει!

Πώς είναι η συμπεριφορά της σήμερα; Είχα αγωνία... Τρώει, πίνει;

Niva2gr
04-10-2010, 15:30
Όταν είχα τον Fortunato του έβαλα 3 φορές pulmosan. Την πρώτη 2 σταγόνες, τη δεύτερη μία σταγόνα μετά απο 10 μέρες, και τέλος άλλη μία σταγόνα μετά απο άλλες 10 μέρες. Έτσι όπως την είδε ο κτηνίατρος είπε οτι είναι πολύ ταλαιπωρημένη και εξαντλημένη σωματικά. Θα της βάζω μιά γενική πολυβιταμίνη στο νερό και θα της βάζω και αυγουλάκι. Το καλό είναι οτι τρώει τα πάντα, επομένως δεν θα έχει πρόβλημα να τρώει ότι της δίνω. Σήμερα έβαλα λίγο ελαιόλαδο μέσα στα σπόρια και το τσιμπολογούσε με όρεξη. Γενικώς είναι ζωηρή, όμως έχει μακρύ δρόμο μπροστά της μέχρι να βρει τον εαυτό της.

jk21
04-10-2010, 16:38
αντιγονη αν και εχω ενα σκευασμα στα χερια μου(πουλμοσαν ) δεν εχω το χαρτακι των οδηγιων για να σου πω με σιγουρια.απλα αυτο που λες (20 μερες ) ισχυει για το scatt που αν θυμασαι ειχαμε δωσει στο σωπεν.για το πουλμοσαν δεν ξερω εγκυρα.νομιζω καπου εχω δει και γω για 8 μερες.υποθετω η μαρια θα εχει τις οδηγιες

vicky_ath
04-10-2010, 16:41
Το Pulmosan καθε 10 μερες μου εχει πει ο πτηνιατρος μου παιδια!Νομιζω παντως οτι στις οδηγιες γραφει καθε 20, αλλα ξερω κ εγω οτι δεν αρκει...

Windsa
04-10-2010, 16:47
Διάβασα τώρα στη συσκευασία Pulmosan που έχω στο σπίτι.
Γράφει 1 σταγόνα στα παπαγαλάκια και επανάληψη μετα απο 4 εβδομάδες. Πάντως έχω ακούσει κι εγω πολλά σχόλια και συχνά λένε για να κάνουμε επανάληψη σε 10 η 14 ημέρες.

Δεν ξερω ειλικρινά τι ειναι σωστό κι τι οχι.
Εγω στα Γουλδιανς εχω κάνει επανάληψη σε 4 εβδομάδες.

Niva2gr
04-10-2010, 17:44
Ούτε εγώ έχω το χαρτάκι, όμως είδα τί είχα κάνει παλιότερα σε άλλο παπαγαλάκι με το Pulmosan, και είχα αποτελέσματα. Οπότε λέω πάλι να κάνω το ίδιο.

jk21
04-10-2010, 18:27
το σημαντικο παντως ειναι σε καθε περιπτωση η χορηγηση να γινεται σε οσο γινεται πιο καθαρο μερος του δερματος στο σβερκο.στη συγκεκριμενη περιπτωση απο οτι καταλαβα ετσι κι αλλιως απο καποια αιτια πτεροροιας ειναι γυμνος

Niva2gr
05-10-2010, 13:25
Σήμερα μετέφερα τη μικρή σε αρκετά μεγαλύτερο κλουβί γιατί γίνεται νευρική τα βράδια και περπατάει πέρω-δώθε. Συνεχίζουμε κανονικά τις θεραπείες της. Σήμερα της έβαλα και epithol για πρώτη φορά. Επίσης φαίνεται οτι θα πέσει και το δεύτερο τραυματισμένο δαχτυλάκι. Δεν της το έκοψα εντελώς γιατί σήμερα φοβήθηκε πολύ με τα φάρμακα, και δεν ήθελα να την αγχώσω κι άλλο.
Γενικώς τρώει και πίνει, αλλά είναι πολύ σοκαρισμένη. Πλέον δεν έχω λόγια για τον φύλακα. :waiting:

Antigoni87
05-10-2010, 13:52
Το καημένο, έχει πάθει και σοκ με το κλουβί γιατί είχε συνηθίσει να πετάει στην κλούβα. Μπράβο που το μετέφερες σε μεγαλύτερο! Καλό θα της κάνει! Τι διαστάσεις έχει αυτό το μεγαλύτερο;

Είναι πολύ θετικό ότι τρώει και πίνει... Μακάρι να φανούν γρήγορα αποτελέσματα από τη θεραπεία.

Ο φύλακας είναι ανίδεος και επικίνδυνος (άθελά του φαντάζομαι), κι ελπίζω Σάββατο-Κυριακή που θα πάω να μη δω το lovebird με ράμφος κομμένο από τη ρίζα (είναι ένα πουλάκι τόσο μακρύ ράμφος, που σχεδόν του τρυπάει το σημείο που είναι ο πρόλοβος, και του προτείναμε να το κόψει, και του είπαμε και τον τρόπο. Το πουλάκι με αυτή την απόχη κινδυνεύει πραγματικά να βρεθεί πολύ τραυματισμένο, αν τρυπηθεί με το ράμφος του. Ελπίζω να μην επιχειρήσει να το κόψει τελικά :( ).

Μαρία ΜΠΡΑΒΟ. Είσαι πρότυπο στη δράση σχετικά με τα ζώα :star:

Niva2gr
05-10-2010, 14:06
To κλουβί δεν θυμάμαι τί διαστάσεις έχει, πάντως είναι αυτό

http://img26.imageshack.us/img26/5324/3108091811.th.jpg (http://img26.imageshack.us/i/3108091811.jpg/)

Αντιγόνη, πρότεινέ του να αλλάξει και απόχη. Πες του τί έκανε κατά λάθος σε αυτό το πουλάκι.

Niva2gr
05-10-2010, 20:46
Συγνώμη για την αργοπορία, όμως ορίστε ποιά είναι η κατάσταση της μικρής:

Είναι βίντεο. Για να τα δείτε πατήστε επάνω στις εικόνες. Θα σας βγάλει στο photobucket, που τα έχω ανεβάσει.

http://i85.photobucket.com/albums/k65/niva2gr/random/th_03-10-10_2100.jpg (http://s85.photobucket.com/albums/k65/niva2gr/random/?action=view&current=03-10-10_2100.mp4)

http://i85.photobucket.com/albums/k65/niva2gr/random/th_03-10-10_2059.jpg (http://s85.photobucket.com/albums/k65/niva2gr/random/?action=view&current=03-10-10_2059.mp4)

Antigoni87
05-10-2010, 20:50
Μαρία, ο χαλινός της τελικά πώς είναι; Δε φαίνεται στο βίντεο αν είναι κι αυτός φαγωμένος από το scaly face. Είναι παραμορφωμένο το ράμφος όπως βλέπετε... :(
Από τα πόδια δε φαίνονται λεπτομέρειες καθόλου δυστυχώς, αλλά εγώ έχω εικόνα γιατί τα είχα δει από κοντά.

Συνηθίζει στο κλουβάκι;

ΑΓΓΕΛΟΣ2
05-10-2010, 20:53
το καϊμενο...πραγματικα και μονο το σκαλι της εφτανε και της περισευε...
ειναι δυνατη ομως η ψυχουλα...
καλη δυναμη και στις 2 σας μαρια...

Niva2gr
07-10-2010, 01:27
Έχει scaly face καί στον χαλινό, όμως όχι σε πολύ προσωρημένο στάδιο. Το καλό είναι οτι έχει μείνει στο ράμφος, και δεν έχει προσωρήσει στα μάτια. Στα πόδια ακόμα δεν βάζω φάρμακο επειδή ήδη βάζω ένα σωρρό άλλα πράγματα, και δεν πιστεύω οτι θα είναι αποτελεσματικό. Πάντως αγχώνεται πάρα πολύ όταν την πιάνω, όμως νιώθει κάπως καλύτερα στο μεγαλύτερο κλουβί.

vassilis29
07-10-2010, 11:40
Όντως είναι σε πολύ προχωρημένο στάδιο το scally, με τις θεραπείες που του κάνεις Μαρία πιστεύω να σταματήσει τουλάχιστον η εξέλιξη και να γλιτώσει το καημένο. Πριν λίγο καιρό έκανα και εγώ επάληψη με epithol στα δικά μου και τώρα δείχνουν καλά. Ήταν όμως σε αρχικό σταδιο και έτσι πιστεύω να πρόλαβα. Καλή συνέχεια....

Niva2gr
08-10-2010, 10:35
Το scaly face θα φύγει. Έχω αντιμετωπίσει επιτυχώς πολύ χειρότερη κατάσταση. Τώρα όμως το θέμα είναι άλλο.

Είχα ζητήσει απο τον κτηνίατρο να μου δώσει κάτι για τα κομμένα δάχτυλα, και αυτός που έδωσε P-Zalf...
Εγώ νόμιζα οτι μου έδωσε αντισηπτική αλοιφή, και αυτός μου έδωσε αλοιφή για τα ακάρεα...

Βέβαια εκτός απο αυτό του βάζω κάθε μέρα Octenisept και Pulvo, όμως ανησυχώ επειδή στην ουσία τις τελευταίες μέρες έβαζα φάρμακο για ακάρεα πάνω σε ανοιχτές πληγές...

Λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

Antigoni87
08-10-2010, 12:44
Μαρία, γιατί δεν παίρνεις τηλ τη γιατρό να σου πει; Ήταν πολύ ευγενική και σήμερα!

Niva2gr
10-10-2010, 00:55
Η μικρή μας πάει πολύ καλά! Οι πληγές της φαίνεται να έχουν θρέψει, τα πόδια της είναι ροζουλί, το scaly face έχει αρχίσει να υποχωρεί εμφανώς και έχω δει και μερικά καινούρια φτεράκια στο κεφάλι της! :pingu:

demis
10-10-2010, 01:13
μπραβο μαρια χαιροπαι πολυ οταν ακουω αυτη τη φραση (παμε πολυ καλα)... ειναι πολυ συγκινιτικο οταν καταφερουμε να σωσουμε ενα ζωακι

zemix
03-11-2010, 22:54
μπράβο ρε παιδιά! εύγε! εύχομαι να είναι ακόμα καλύτερα τώρα η μικρή πουπουλένια!
παντως όσον αφορά τον φύλακα, όσο αδαής και να είναι κάποιος δεν μπορώ να πιστέψω οτι δεν καταλαβαίνει όταν κινδυνεύει να τραυματίσει ένα πουλί με τις κινήσεις του! ΕΛΕΟΣ δηλαδή!!!!
Του εύχομαι την επόμενη φορά να γεννηθεί αυτός πουλί και εγώ....φύλακας! να δούμε θα του αρέσει???? πόνεσε η ψυχή μου με αυτά που διάβασα.
καλό βράδυ και πολλά φιλιά στην πουπουλένια! :pingu: