PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βοήθεια για το κοκατιλ μου

PADI
24-09-2010, 20:38
Παιδιά σας χαιρετώ.
Οπως σας ειχα πει πριν καμποσες μέρες πήρα ενα κοκατίλ και προσπαθω να με μάθει και να γίνουμε αχώριστοι φίλοι. Το εχω 16 μέρες τώρα και ειμαι σύνέχεια μαχί του.
Όσες ώρες ειμαι στο σπίτι. Ειδικα τα Σαβατοκύριακα.

Καταρχήν θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε να βρούμε το φύλο του. Φωτο στο συνημμένο.
Και έπειτα...
Ηλικία δεν ξέρω. Του ζήτησα το πιο μικρό που έχει. Σε ενα κλουβι ηταν μεγάλα, φαινόταν καθαρά και σε άλλο ειχε τα πιο μικρά. Αλλα πόσο ακριβως δεν ξέρω. Οταν μου το εδωσε ειχε πολύ πολύ λίγο κενο, απο πουπουλα μπροστα στον μπέτη, και στην πλάτη, πάνω στην ρίζα που ξεκινάνε οι μεγάλες φτερούγες κάποια τριχαλάκια να προεξέχουν. Το λοφίο του δεν ειναι πολύ μεγάλο σαν αυτα που βλέπω σε youtube. Εχει 5-6 τριχαλάκια κοντά.
Αν μπορούμε με βάση αυτα να βρούμε την ηλικιά του στο ερίπου και το φύλο του...

Αλλο τώρα..
Δεν πολυ σφυρίζει. Ειναι ήσυχο. Μόνο το πρωι που θα ξυπνήσει 2-3 σφυρές. Και το μεσημέρι καμια φορά μπορει πάλι. Αλλα πολύ λίγο.
Με εχει αφησει και το εχω πλησιάσει σχετκά γρήγορα. Δείτε viewtopic.php?f=5&t=3569 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=5&t=3569).

Να μην στα πολυλογό τώρα βάζω το χέρι με ανοιχτη την παλαμη μεσα στο κλουβί με σποράκια απάνω και έρχετε, ανεβαινει πάνω και τρώει. Εχτες και σήμερα του την έφερα και δεν εβαλα σπαράκια απάνω. Του έλεγα ''έλα, έλα πάνω'' και αμέσως ήρθε και έψαχνε σποράκια. Αυτο που δεν μπορωνα καταλάβω ειναι ότι, αφου ερχετε στο χερι μου, πολλες φορες εχει γινει αυτο, γιατι δεν με αφήνει να το χαιδέψω. Δεν θέλει χάδια. 2-3 δευτερόλεπτα και μετα αρχιζει να με ψευτοδαγκάνει. Αν επιμένω, θα φύγει. Αν οχι θα μείνει. Γιατι μου το κάνει αυτο και μεστεναχωρεί αφάνταστα.. αφου βλέπει οτι δεν του κανω κακο. Το ταίζω στο στόμα. Καθεται τρώει και του αρέσει κιολας. Αλλα γιατι δεν θέλει χάδια. Να πω οτι εμενα δεν με φοβάται, αλλα με τα αλλα 2 μέλοι της οικογένειας κρατάει επιφυλάξεις.
Σκέφτομαι την Κυριακή να του ανοίξω την πόρτα και να βγει στο δωμάτιο. Ξερω στην αρχή θα ειναι φοβισμένο και αν δεν ερθει στο χερι μου, πιστεύω οτι αν του βάλω σποράκια στο χερι μου θα ερθει, (ετσι πιστευω, δεν ξερω πως θα αντιδράση) για να το πιασω μετα να το βάλω στο κλουβί. Στο ίδιο δωμάτιο εχω και ενα lovebird. Μηπως να το πάρω αυτο εξω απο το δωμάτιο?

Βρε παιδια βοηθηστε με λίγο. Πως θα το κανω να θέλει χάδια ...και να μην με ψευτοδαγκάνει..Επισης εχει μανια με τα νύχια μου.Ολα τα δαγκάνει. Δεν αφηνει τιποτα. Το κλουβί, τις ταίστρες, την κούνια...Τα πάντα.

Βρε παιδια βοηθηστε με σας παρακαλω.
Θελω να το βγαλω εξω και να το χαιδευω....

vagelis76
24-09-2010, 23:24
Πόπη πολύ το χάρηκα το "παραπονιάρικο" ποστ σου.Και αν κατάλαβα σωστά από σκόρπιες λέξεις(μπέτη=στήθος,τριχαλ κια,κ.τ.λ) μέσα στο ποστ είσαι και πατριωτάκι,από πού??????
Πόπη υπομονή θέλει βρε,το έχεις μόνο 16 μέρες και το πήρες από πετ σοπ.το πιο πιθανό είναι να είσαι η πρώτη του ανθρώπινη επαφή και είναι λογικό να είναι διστακτικό.Είδες οτι εσύ που το φροντίζεις έχεις καλύτερη επαφή από τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.Αν συνεχίσεις έτσι και έχεις ΥΠΟΜΟΝΗ όλα θα πάνε καλά,θα λυθεί σε λίγο καιρό και θα γίνεται πραγματικά αχώριστοι!!!!!
Όσο για τις ψευτοδαγκωματιές που σου ρίχνει,μην ανησυχείς ίσως δοκιμάζει το ράμφος του αλλά και εσένα πως θα αντιδράσεις.Προχώρα στα χάδια όσο σε αφήνει και μη το πιέζεις,μια μέρα θα έρθει στα κάγκελα και θα τα ζητάει μόνο του ;-)
Φρόντιζε το σωστά,έχε του μια πλούσια και υγιεινή διατροφή και όλα αυτά θα τα εκτιμήσει.

Καλή συνέχεια και μη χάνεσαι,θέλουμε νέα.

Antigoni87
25-09-2010, 01:32
Πόπη κι εγώ μυρίστηκα ότι είσαι πατριωτάκι :lol:
Είστε σε μια χαρά δρόμο, μην ανησυχείς. Να θυμάσαι ότι είναι κ θέμα χαρακτήρα αν και πόσο θα κάτσει να το χαϊδεύεις! Μπορεί να είναι γενικώς λιγάκι πιο ανεξάρτητο, αλλά θα έχει τόσες άλλες χαρές να σου προσφέρει!
Επίσης, το δάγκωμα είναι λογικό, και αν είναι μικρό, αλλά κ γενικά είναι στη φύση τους να δαγκώνουν και να τραβάνε και να σκίζουν ο,τι βρουν! Έχε του πολλά παιχνίδια να δαγκώνει, το χαίρεται.
Εμένα το δικό μου, που το έχω σχεδόν 1 βδομάδα, θέλει χάδια και τριψίματα μέσα στο κλουβί, αλλά φοβάται να βγει έξω... Μην έχεις καθόλου άγχος, όπως υποψιάζομαι ότι το δικό μου θελει χρόνο, είμαι σίγουρη κ για το δικό σου!

PADI
25-09-2010, 10:28
Καλημέρα!
Ναι , καλά κατάλαβες απο Κρήτη ειμαι.
Δηλαδή μου λέτε να μην ανησυχώ και να κάνω υπομονή και κάποια στιγμή να δεχτεί τα χάδια μου. Αυτο θέλω να γίνουμε κολλητοί.
Σήμερα το πρώι, εφαγε μια χαρά απο μένα.. σποράκια στο στομα, ανεβηκε με την μία στο χέρι μου, αλλα...ΜΗΝ ΜΕ ΧΑΙΔΕΥΕΙΣ..
Αν ειναι ετσι, να μην του ανοιξω ακομα την πορτα ε? Η δεν πειράζει?

Οσο για το φύλο του, την ηλικια του και το οτι δεν πολυ σφυρίζει, μπορουμε καπως να τα προσδιορίσουμε ολα αυτα?

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

vagelis76
25-09-2010, 14:22
Χαίρομαι που είσαι Κρητικιά και είσαι και στη παρέα μας εδώ!!!!!!
Εγώ από όμορφο Ρέθυμνο :-P
Ναι συνέχισε έτσι με αργά σταθερά βήματα και προχώρα όσο εκείνο σου επιτρέπει,ένα χαδάκι κάθε μέρα? 1 χαδάκι,στο τέλος θα του γίνει συνήθεια και θα στο ζητάει μόνο του. :welldone:
Ηλικία εσύ θα μας πεις τι σου είπαν και αν φοράει δαχτυλίδι θα είναι πιο εύκολο να το βρούμε κι εμείς εδώ.
Για το φύλλο μάλλον θα χρειαστούν φωτογραφίες από το εσωτερικό ουράς,φτερούγες και πιο καθαρές στο πρόσωπο για να φαίνονται τα μάγουλα.Θα σου πουν όμως τα παιδιά που είναι εξπερ σε αυτή τη διαδικασία :reading:
Καλή συνέχεια!!!!!

vicky_ath
25-09-2010, 14:32
Ποπη αν το πουλακι σου εχει περασει την πρωτη του πτεροροια, δηλαδη ειναι πανω απο 6-7 μηνων ειναι κατα πασα πιθανοτητα θηλυκο!
Αν οχι, μπορουμε να σου πουμε μονο αν ξερουμε τους χρωματισμους των γονιων του, επειδη ειναι cinnamon, αλλα μιας κ το πηρες απο πετ σοπ δε νομιζω να μπορεις να το μαθεις αυτο!
Παντως αφου λες οτι δε σφυριζει κιολας, το πιο πιθανο ειναι οτι εχεις κοριτσακι!
Το λοφιο του μπορει να ειναι ετσι μικρο επειδη ισως περναει πτερορροια τωρα!Καπως ετσι ειχαν γινει κ τα λοφια των δικων μου!Γι'αυτο φροντισε να τρεφεται σωστα αυτη την περιοδο! :welldone:

PADI
25-09-2010, 22:48
πρεπει να ειναι πανω απο 6-7 μηνων. Δεν μου ειπαν τιποτα, δαχτυλίδι δεν εχει, αλλα συνήθως σε τι ηλικια πανε οι εκτροφείς τα πουλια στο πετ?
Η φτερουγες απο μεσα δεν εχουν τιποτα. Ειναι μονόχρωμες σκετο κίτρινες, ουτε σημάδια ουτε αποχρώσεις. Τιποτα. μονο στην ρίζα τους εχουν κ γκρι. Στην ριζα μόνο. Ενώ η ουρα εχει κιτρινο με κάθετους γκρι χρωματισμούς.
ψαχνω φωτο αυτου του είδους αρσενικο/θυληκό για να δω τις διαφορες κ να τις συγκρινω με το δικο μου. Μολις καταφέρω κ το ημερέψω θα του παρω παρεουλα. Αλλιως δεν εχει. Πιστευω οτι θα τα καταφερω γιατι ειναι το τρίτο πουλάκι. Ηδη εχω εξημερώση ενα μπάτζι κ ενα δεκαοχτουρακι.

Οπως κ να'χει σας ευχαριστω κ υπομονή.

vicky_ath
26-09-2010, 14:46
Απο τις φωτογραφιες δεν μπορω να σου πω με σιγουρια, αλλα μου φαινεται οτι το πουλακι σου εκτος απο cinnamon pearl ειναι κ pied!
Αν ισχυει αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις το φυλο του απο τα χαρακτηριστικα που διαφερουν μεταξυ των 2 φυλων(μπαρες στην ουρα, κτλ)!
Ομως οπως σου ειπα πριν, επειδη ειναι περλε, αν ειναι αρσενικο, που δεν το νομιζω, θα αρχισει να χανει τις περλες του μετα την πρωτη πτερορροια, την οποια λογικα την περναει τωρα!

Windsa
26-09-2010, 16:25
Vicky, tο δύσκολο ειναι οτι και τα αρσενικά που είναι Pied σε μερικές περιπτώσεις κρατάνε της πέρλες για όλη τη ζωή...
Δηλαδή δεν μπορείς να βασίζεσαι στης πέρλες στα Pied Cockatiels...

ΤΟ μόνο αν είναι Cinnamon και ξέρεις τουσ γονείς του κάποιες φορές μπορείς να καταλάβεις το φύλλο (όπως σωστά είπες πιο πάνω) ώμος το πουλάκι στη φωτογραφία δεν μου φαίνεται για Cinnamon.... και ειναι αδύνατον να μάθει η κοπέλα τους γονείς του πουλιού... Δυστυχώς.

vicky_ath
26-09-2010, 16:34
Σωστο αυτο που λες Πωλινα!Δεν ημουν σιγουρη, αλλα το υποψιαζομουν οτι στα Pied αρσενικα μπορει να μενουν οι περλες! :welldone:
Η αληθεια ειναι οτι κ εμενα δε μου φαινεται για cinnamon, σε συγκριση με το δικο μου κοκατιλ δηλαδη, ειναι διαφορετικο το χρωμα, αλλα ουτε κ για γκρι...
Ισως η φωτογραφια ξεγελαει με τα χρωματα! :dontknow:

Windsa
26-09-2010, 17:05
Συχνά τα μωρά μέχρι πρώτη πτερορρια έχουνε πιο θερμή απόχρωση του γκρι... γιαυτό κάποιες φορές μπορείς να τα μπερδευτείς με Cinnamon.

Όταν μεγαλώνουν και περνάνε τη πρώτη πτερορρια η ποσότητα του Melanin είναι πολύ πιο μεγάλη απο τη πριν και ετσι αρχίζουν να βγούνε τα σκούρα γκρι φτερά, γκρι σαν στάχτη, χωρίς καφέ απόχρωση ιδικά στα Normal Gray αρσενικά...

Αυτο εξηγεί το οτι τα αρσενικά απο πολύ Melanin βγάζουν κατάμαυρα φτερά στην ουρά και χάνουν της πέρλες... ενω το Melanin αποχωρεί απο το κεφάλι και γίνεται ορατό το Lipochrome και το κεφάλι αρσενικόν γίνεται κίτρινο.

PADI
27-09-2010, 10:37
απο οτι κατάλαβα δύσκολος ο διαχωρισμος, αλλα μάχνοντας στο net βρηκα καποιες φωτο. Οπως αυτη εδω, που ειναι cinnamon pearlhttp://animal-world.com/encyclo/birds/cockatiels/CinnamonPearlCockatiel.php που μοιαζει πάρα πολυ με το δικο μου. Δεν βλέπω ομως την πλάτη του.
Αντίθετα αυτη εδω http://pets.webshots.com/photo/1028159941012479063cKdHfezfhl και αυτη http://www.cockatiel.org/mutations/pearl.html που ειναι pearl cockatiel δεν μοιαζουν.
οπότε μπορω σχεδον με σιγουρια να πω οτι ειναι cinnamon pearl. Νομιζω οτι σε αυτη τη σελίδα γράφει και τις διαφορες θηλυκου με αρσενικο. Θα το κοιτάξω.

Θελω να αναφέρω κάτι που εγινε εχτες.
Ο γιος μου ειχε βάλει το χερι του μεσα στο κλουβι και το τάιζε. Καικαθως ετρωγε πλησίασε πολυ το πορτάκι του και απο μια τρυπούλα μικρή βγήκε εξω απο το κλουβι. Εκανε 2-3 βολτες στο φως γύρω γυρω στο ταβάνι και μετα εκατσε πανω στο κουρτινόξυλο. Πηγα, εκλεισα ολες τις πόρτες γυρω γυρω και του άνοιξα την μεγάαλη πορτα του κλουβιου μηπως... Τελικα αποφάσισα να κάνω οτι εκανα και οταν ηταν μεσα στο κλουβι. Σπορους στην παλάμη και τσίτα εγω το χερι μου προς αυτο. Για 20 λεπτα το παρακαλούσα να ερθει στο χερι μου. 4 φορες εκανε πεταγμα προς το κεφάλι μου να κατσει αλλα το μετανοιωνε και πηγενε παλι πισω. Την 5 φορα και μετα απο 20 λεπτα ηρθε πιο κοντα μου και εκατσε στην μπαλκονόπορτα πάνω. Ηταν ανοιχτή , απλα έχω σίτα. Πλησιασα σιγα και του εδωσα ενα σποράκι με το χερι. Ηρθε κοντα και το πήρε μονο του. Ετσι εβαλα την παλάμη μου με τους σπορους πιο κοντά του, του μιλούσα ήρεμα και οπως ακριβως οταν ηταν μεσα στο κλουβί, εεε σιγα σιγα νάτο πανω στο χερι μου!!! Ετρωγε, ετρωγε... και μολις εβλεπε την κινηση του χεριου σταματησε κ με κοιταζε φοβισμενα αλλα ηταν συγκαταβατικο. Σιγα σιγα το εβαλα μεσα. Και ουφ !!! μου εφυγε ενα βάρος.

Μ' αρεσε... δεν το κρυβω και θελω να το ξαναβγαλω παλι.. Εριξε κάτε φωνες οταν εκατσε στο κουρτινόξυλο...κατι τσιρίδες.. φώναζε πολυ και μετα αρχισε να καθαρίζει τα φτερά του. Εντωμεταξυ, το lovebird το κοιταζε που ηταν πάνω, και ειχε φάι τα κομμάτια του. Φωναζε πολυ και αυτο ..μάλλον ζήλευε.
Αυτά τα νεα μου.
Σκεφτομαι παντως να το ξαναβγάλω.

vagelis76
27-09-2010, 11:15
Mια χαρά σας βρίσκω Πόπη!!!!!Για πρώτη έξοδο ήταν πολύ συνεργάσιμο και απ'ότι φαίνεται του άρεσε.Λογικό να είναι λίγο αγχωμένο με το τεράστιο δωμάτιο και τα μουδιασμένα φτερά του.Αν το κάνεις πιο συχνά,αφού πρώτα έχεις πάρει όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις,θα δείς οτι θα μάθει να μπαίνει και να βγαίνει μόνο του ή δε θα έχει αντιρρήσεις όταν πας να το πάρεις.
Πόπη μελέτησε τη ενότητα "Εκπαίδευση" για να πάρεις βάσεις και προχώρα...Προσπάθησε να χρησιμοποιείς συγκεκριμένες λέξεις για κάθε δραστηριότητα που κάνετε μαζί,τις λεγόμενες εντολές.
Π.χ.βάζεις το χέρι σου μέσα για να το βγάλεις από το κλουβί...του "έλα" ή "πάμε" ή όποια εσύ θέλεις αλλά κάθε φορά που βάζεις το χέρι σου μέσα για να το βγάλεις πρέπει να επαναλαμβάνεις την ίδια λέξη και όταν εκτελέσει την εντολή καλό είναι να το ανταμείβεις με λιχουδιά που του αρέσει.

Αν κάποια στιγμή σε δυσκολέψει και δε μαίνει μέσα μη κάνεις το λάθος να το κυνηγάς ή να το πιάσεις με πετσέτα ...θα σε πάει πίσω και θα χαθούν όσα έχεις καταφέρει μέχρι τώρα.

PADI
27-09-2010, 11:56
Μάλιστα.. σε ευχαριστω πολύ Βαγγέλη. Μου δείνει την εντυπωση οτι ναι, φοβαμε, αλλα θέλω κιολας. Ειναι συνεργάσιμο και απο την αρχη προχωράμε με γρηγορους ρυθμους. Δεν το πιεσα , μόνο του μου δίνει το δικαιωμα να προχωρήσω. Το βλέπω οτι ενω ψιλοφοβάται , το θέλει. Ισως επειδη ειναι μονο του και τις ωρες που ειμαι στην δουλεια να βαριεται. Στις 9/10 κλείνουμε μήνα μαζι.
Εσυ/εσεις τι λετε να το βγάλω ξανα εξω? ή το οτι την πρωτη φορα τα πηγαμε καλα, αυτο δεν σημαινει οτι και η δευτερη θα ειναι ετσι? Υπάρχει περιπτωση να μην βλεπει την πορτα του για να μπει μέσα? Αν και πάνω στην μεγάλη πόστα, ειναι η ταιστρα. Οποτε πιστευω αν πεινασει και παει για φαι θα το δει ε? Τα λέω μονη μου αλλα εχω και τις επιφυλάξεις μου. Φοβαμαι να το ξανακάνω.
Πέστε μου.. τι να κανω. Να το αφησω στην ησυχια του? και αμα ξεχάσει την πρωτη του πτηση και το πως ηρθε μονο του? :dontknow:

PADI
27-09-2010, 20:55
Επανήλθα με νεότερα .. ευχάριστα.

Του ανοιξα την πορτουλα τελικα του ειπα ''ελα πανω'' αμεσως ηρθε και σιγα σιγα το εβγαλα εξω .

Δεν πέταξε να πάει πουθενα. Περιεργαζοταν τον καναπέ, πάνω, κατω, πάνω, κάτω, οποτε του εδεινα το δαχτυλο μου, αυτο ερχοταν αμεσως πάνω.
Να μην σας τα πολυλογό, δεν έφυγε καθόλου απο πάνω μου. Στον ωμο μου, στα πόδια μου, στην κοιλιά μου, πείραζε την αλυσιδα μου, στα χερια μου... πουθενα δεν πηγε. Ουτε ενα πεταγμα για δοκιμη δεν εκανε. Μιση ώρα το ειχα εξω. Και ουτε το ειδα να φοβάται.
Μια χαρά ήταν. Απο δω και πέρα, νομιζω οτι πρέπει να το βγαζω εξω κάθε μέρα. Και αυτο θα κάνω.
Τελικά η υπομονή μου και η κούρασει που περασα μαζι του , αξιζε τον κόπο.!!
Τωρα πρεπει να του μάθω να μην δαγκώνει και να μιλάει.
Ειμαι πολύ χαρούμενη !!! :bliss: :bliss: :bliss:

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!! :welldone:

vagelis76
28-09-2010, 00:33
Α ρε Ποπάκι πολύ χάρηκα ρε!!!!!!
Συνέχισε έτσι και θα δείς!!!!!

PADI
30-09-2010, 20:40
Ενα προβλημματάκι που μας προέκυψε σημερα...
Το μεσημερι παρατηρησα, ενα νυχάκι του σε ενα δάχτυλο εχει σηκωθεί όρθιο, και εχει ματώσει λίγο στην ρίζα του το νύχι. Πρεπει να το επαθε εκεινη την ωρα, προφανως καπως θα χτυπησε μεσα στο κλουβι και ετρεξε λιγο λιγο αιμα. Σταγονιτσες. Δεν εβγαλε αλλο γιατι αυτη τη στιγμη ειναι ξερο. Αλλα το νυχι παραμενει καπως όρθιο, προς τα πάνω. Στην αρχη εδειχνε να το ενοχλούσε, το πατουσε απαλα. Τωρα νομιζω ειναι καλυτερα.
Δεν εχει αλλαξει παντως η διαθεση του, τρωει, πινει, παιζει...
Λετε νε ειναι κατι σοβαρο ? δεν νομιζω..
Το νυχακι του θα φυγει και θα βγει αλλο? τι λετε εσεις?

Antigoni87
30-09-2010, 21:11
Άρα μοιάζει σαν να έσπασε το νύχι από τη βάση;; :dontknow:
Μήπως να έβαζες κάτι τοπικά για να αποφευχθεί κάποια μόλυνση ή φλεγμονή; Ας περιμένουμε τα παιδιά να προτείνουν κάτι αν ξέρουν καλύτερα...

vagelis76
30-09-2010, 22:25
Κράτα καθαρό το κλουβί και τις πατήθρες του και απέφευγε να έρχεται το πόδι σε επαφή με ακαθαρσίες για να μη πάρει μόλυνση.
Δε γνωρίζω κάποιο φάρμακο για να σου προτείνω,τα παιδιά που έχουν εμπειρία από παρόμοια κατάσταση θα σου πουν :waiting:
Περαστικά!!

Antigoni87
30-09-2010, 22:54
http://www.cockatielcottage.net/medical.html

PADI
01-10-2010, 13:52
εσπασε το νυχι του, εντελως εφυγε απο το δαχτυλο. ετρεξε λίγο αιμα στην αρχη αλλα σταμάτησε μετα μονο του. πρεπει να το καθαρισω ομως και φοβαμαι πως ειναι δυσκολο. Αν το πιασω και το βαλω στην παλαμη μου, θα τρομαξει και θα δαγκωσει πολυ. Επειδη το site ειναι στα ξενα και με κουράζει στοδιαβασμα... νομιζω πηρε το ματι μου , καπου οτι το μπενταντιν κανει να του βαλω να το καθαρίσω.