PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : κοκατίλ και κρύο

vaggos
23-09-2010, 23:59
Μπορεί το κοκατίλ αν συνηθίσει να ζει σε εξωτερικό χώρο να συνηθίσει τις κρύες μέρες του χειμώνα ; Φυσικά θα υπάρχει ειδικό σκέπασμα στο σημείο που θα μπορούσε να είναι εκτεθειμένο σε αέρα (βοριάς) και δεν το καλύπτει ο τοίχος ή περιμετρικά προστασία στο πάνω μισό του κλουβιού (είναι μεγάλο σε ύψος) οπότε να μπορεί να μετακινηθεί εκεί που θα είναι πιο ζεστά. Θα εκτιμούσα κάποια άποψη και 1-2 ιδέες αν όντως μπορεί να μείνει έξω.

Γενικά το έχω από 25 Μαρτίου περίπου και το είχα από τη πρώτη μέρα έξω, όταν φύσαγε απλά κάλυπτα το κλουβί να μην περνάει αέρας. Δεν έκανε ιδιαίτερο κρύο από τότε μόνο τον αέρα πρόσεχα. Επίσης του αρέσει πολύ έξω δεν βάζει γλώσσα μέσα όσο υπάρχει το φως της ημέρας, βρίσκεται ανάμεσα σε φυτά, πρασινάδα, βλέπει και ακούει πολλά περαστικά πουλιά όπως και τα κανάρια κλπ που υπάρχουν στον ίδιο χώρο και κελαηδάνε όλα μαζί. Πάντα αρχίζει τα κόλπα με τα σφυρίγματα του με το που ξημερώνει λιγάκι, σαν κόκορας ένα πράγμα. :biiiggrin:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ
24-09-2010, 10:53
Βαγγέλη χωρις να ξερω που μενεις, δηλαδη αν εκει που εισαι εχει βαρυ χειμωνα θα σου πρότεινα να εχεις το πουλακι μεσα. Εκτος και αν ειναι σε μεγάλη κλουβα η οποια ειναι καλημενη απο τρεις πλευρες και επανω με ναυλον.Ετσι ωστε να εχει χωρο να πεταξει και να κινηθει αρκετα ωστε να μπορει να ζεσταθει. Φυσικα θα χρειαστει πλουσια διατροφη ωστε να αποθηκευει λιπος πολυ απαραιτητο για το κρυο.
Επειδη όμως τα κοκατιλ ειναι πουλακια που τους αρεσει η συντροφια πολυ φοβαμαι οτι αν ειναι μονο και σε συνδιασμο με το κρυο θα σου μελαγχολήσει.

vaggos
24-09-2010, 19:52
Είμαι Αθήνα. Ακριβώς έτσι θα είναι το κλουβί με νάιλον. Είναι αρκετά μεγάλο.

panosg983
29-09-2010, 00:01
Καλησπερα φιλε Βαγγελη. Ολη τη χρονια τα πουλακια μου (2 ζευγαρια parrotlet) εμειναν εξω στο μπαλκονι. Τα κλουβια τους ηταν κλειστα απο παντου εκτος απο την προσοψη του κλουβιου. Οταν φυσαγε ή επεφτε η θερμοκρασια κατω απο τους 10 βαθμους εβαζα ναιλον και στην προσοψη. Αντεξαν ανετα, και χωρις να αρρωστησουν ουτε μια φορα, και σε θερμοκρασια 2 C. Απαραιτητη προυποθεση ειναι τα πουλια να ειναι εξω συνεχεια ωστε να προετοιμασουν το φτερωμα τους για το χειμωνα. Επισης, λιγο πριν αλλα και κατα τη διαρκεια του χειμωνα, ειχα ενισχυσει τη διατροφη τους με λιοσπορο (που ειναι λιπαρος σπορος) για να αποθηκευσουν λιγο λιπος, οπως ειπε πιο πανω και ο Γιωργος. Για την ιστορια τα πουλια τα εχω στο Παγκρατι.

Υ.Γ. Βαγελλη τα πουλακια τα εχω σε ζευγαρια και οταν κοιμουνται ειναι κολλητα το ενα στο αλλο, οποτε ζεσταινονται περισσοτερο.

vaggos
29-09-2010, 01:16
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα φροντίσω να του δώσω περισσότερο ηλιόσπορο που του αρέσει πολύ. Δυστυχώς έχω μόνο ένα πουλάκι, βέβαια χώρος υπάρχει άνετα για δεύτερο θα δείξει...

Παρέα θα έχει, το κρύο φοβάμαι. Στην χειρότερη θα το βάλω απλά μέσα που δεν πρέπει να του αρέσει πολύ γιατί γενικά ζω σε υποφωτισμένους χώρους (είμαι λίγο βαμπίρ).