PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αναπαραγωγή τώρα?

EVI.1968
23-09-2010, 07:15
Επειδή μου αρέσει πολύ η διαδικασία της αναπαραγωγής και μου αρέσει επίσης να χαρίζω πουλάκια, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω τώρα φωλιά στα πουλάκια μου (ή σε ένα από τα δύο)
1) Έχω ζευγάρι καναρίνια που γέννησαν τον Ιούνιο και τον Ιούλιο και
2) Ζευγάρι lovebirds που γέννησαν τον Ιούνιο
(Σημειώστε ότι μαζί με τους γονείς και στα καναρίνια και στα lovebirds στο κλουβί μένει και ένα παιδί τους. Αυτό μήπως είναι ανασταλτικός παράγοντας?)
Ποιο από τα δύο είδη μπορεί να ζευγαρώσει αυτή την εποχή?)

tasrek
23-09-2010, 07:58
Για τα καναρίνια μπορώ να σου πω με σιγουριά όχι. Μόλις έχουν τελειώσει από την πτερόροια που είναι μια επίπονη διαδικασία για τον οργανισμό τους (δεν έχουν δυνάμεις οι θηλυκιές να αντεπεξέλθουν σε μια γέννα) και βασικότερο όλων οι μέρες έχουν αρχίσει και μικραίνουν οπότε μάλλον από μόνα τους δεν θα ζευγαρώσουν. Τα καναρίνια δίνουν βάση στην διάρκεια της φωτεινότητας σε μια μέρα διότι ξεχωρίζουν πως ήρθε η άνοιξη και πως είναι η ώρα για "τρελίτσες". Το φθινόπωρο και ο χειμώνας είναι μήνες ανάπαυσης για τα πουλιά.
Περίμενε τον Απρίλιο για την νέα σεζόν.

voutsigoutsi
28-09-2010, 22:16
Φίλε Tasrek εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος οτι θα πουλάκια της Εύης έχουν ΠΕΡΑΣΕΙ πτερρόροια....
Γέννα μεσα τον Ιούλιο τα πουλιά ΣΚΑΣΑΝΕ μεσα στον καύσωνα να μεγαλώσουνε τους νεοσσούς...
Μάλλον τώρα περνάνε...
Εύη ο μόνος τρόπος να αναπαραχθούν τα πουλάκια είναι...να θέλουν...Να είναι πυρωμένα δηλαδή.
Αν δεν είναι οτι και ...να θές εσύ...μάταιο...
Αν ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ πυρωμένα
σημαίνει οτι ΔΕΝ εχουνε περάσει πτερρόροια...
Πτερρόροια και γέννα μαζί ΔΕΝ γίνεται.
Τα φτέρωμα λειτουργεί και σαν προστατευτικό της μάνας στους νεοσσούς να τα ζεσταίνουν στην φωλιά.
Αν είναι να τα βάλεις τώρα μαζί ΣΚΟΤΩΣΕ τα καλύτερα να μην ταλαιπωρούνται...
Γιατί θα κάνουν γέννα τώρα και ως τον Νοέμβρη ΔΕΝ θα χουν περάσει την διαδικασία της αναγέννησης του σώματος τους(λέγε με πτερρόροια) και θα το κάνουν αν αντέξουν...
(είδικά το θηλυκό...χλωμό..) Δεκέμβρη μήνα!!!
Τότε που έχουν ανάγκη ΟΛΑ τα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ τους φτερά για να αντέξουν το κρύο, κρατώντας δηλαδή στο σώμα τους την απαραίτητη θερμότητα που χρειάζεται για να επιβιώσουν σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Τα φτερά δεν τα χουν μόνο για να πετάνε άλλωστε, τα χουν και για να δημιουργούν ένα στρώμα θερμότητας ιδανικό σε κάθε εποχή για την επιβιωσή τους.
Σε τρόμαξα λιγάκι?
Ελπίζω πως ναι.... :welldone:

EVI.1968
28-09-2010, 22:25
Σίγουρα τρόμαξα, δεν πρόκειται να βάλω φωλιά με τίποτα!!!
Άσε, την άνοιξη...

voutsigoutsi
28-09-2010, 22:43
Έχω στο μπαλκόνι μου λουλούδια και κανάρια.
Και προσπαθώ να τα φροντίζω όσο καλύτερα μπορώ.
Η μάλλον όσο πιό κοντά στην φύση τους.
Έτσι κοντά της λίγο περισσότερο έρχομαι κι εγώ.
Γι αυτό δεν επεμβαίνω παρά μόνο
όταν είναι απόλυτα αναγκαίο.
Κι αυτό με προσοχή και ηρεμία.
Μαθαίνω για να ξέρω πως λειτουργούν.
Διαβάζω και παρατηρώ.
Τι απο μένα χρειάζονται.
Και που είμαι τελείως περιττός.
Αλλιώς αν είναι να τα βιάζω
να πετάω και τα σκουπίδια μου όπου να ναι
κι όποτε μου ρχεται να καίω και κανα δέντρο.
Σαν ένας κανονικός Ανθρωπος..

(Εύη σου γραψα ενα ποιηματάκιιιιιιιι!!!) ;-)

EVI.1968
28-09-2010, 22:50
Ευχαριστώ Νικόλα!

fadom1
29-09-2010, 02:31
.
Εύη ο μόνος τρόπος να αναπαραχθούν τα πουλάκια είναι...να θέλουν...Να είναι πυρωμένα δηλαδή.
Αν ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ πυρωμένα
:welldone:

γενικά αυτό ήξερα και εγώ.. έλα όμως που έρχεται φέτος μια κανάρα να το αλάξει.. με 4 γένες το καλοκαίρι (η τελευταία ήταν χωρίς αρσενικό, το οποίο τα είχε φτύσει και το έγαλα όταν ήταν 4 ημερών τα μικρά γιατί είχε μπει σε πτερορ) πέταξε τα παλιά φτερά, πέρασε τον αύγουστο βγάζοντας νέα και τώρα κόβει χαρτάκια και τα βάζει στην ταίστρα την εσωτερική.. την κοίταξα.. είναι έτοιμη για ζευγάρωμα.. όχι εντελώς εντελώς, αλλά αν της έβαζα τώρα αρσενικό θα έκανε παρτι.. δεν ανσηχώ πάντως.. πιστεύω πως σύντομα θα της περάσει.. προσέχω να μη βάζω πονηρέσ τροφές και την έχω έξω μαζί με τις φιλενάδες της..και μια πετσέτα της κόβει τη θέα των αρσενικών..

ria
29-09-2010, 11:41
.
Αν ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ πυρωμένα
:welldone:

γενικά αυτό ήξερα και εγώ.. έλα όμως που έρχεται φέτος μια κανάρα να το αλάξει.. με 4 γένες το καλοκαίρι (η τελευταία ήταν χωρίς αρσενικό, το οποίο τα είχε φτύσει και το έγαλα όταν ήταν 4 ημερών τα μικρά γιατί είχε μπει σε πτερορ) πέταξε τα παλιά φτερά, πέρασε τον αύγουστο βγάζοντας νέα και τώρα κόβει χαρτάκια και τα βάζει στην ταίστρα την εσωτερική.. την κοίταξα.. είναι έτοιμη για ζευγάρωμα.. όχι εντελώς εντελώς, αλλά αν της έβαζα τώρα αρσενικό θα έκανε παρτι.. δεν ανσηχώ πάντως.. πιστεύω πως σύντομα θα της περάσει.. προσέχω να μη βάζω πονηρέσ τροφές και την έχω έξω μαζί με τις φιλενάδες της..και μια πετσέτα της κόβει τη θέα των αρσενικών..

μειωσε αν θες λιγο και την φωτεινοτητα του κλουβιου βαζοντας την σε καποιο πιο σκοτεινο μερος σε καποια γωνια ισως που με το που πεφτει ο ηλιος σκοτεινιαζει..θα βοηθησει και αυτο! ;-)