PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Χειμώνας!!!

EVI.1968
22-09-2010, 05:42
Γεια σας παιδιά!
Έχουμε καναρίνια, cockatiel και lovebirds. Καταρχήν, τώρα μ΄αυτό τον καιρό πειράζει που τα έχουμε στο μπαλκόνι?
Επίσης, σκέφτηκα το χειμώνα να βάλω μουσαμά στα κλουβιά των καναρινιών και των lovebirds και να τα αφήσω έξω. Γίνεται αυτό στα συγκεκριμένα είδη πουλιών? (το ρωτάω γιατί όταν είναι μεσα σα να μελαγχολούν, ούτε τραγουδάνε ούτε τίποτα). Επίσης θα ήθελα να μάθω τι ισχύει για τα budgie (έχει μια φίλη μου και θέλει να κάνει το ίδιο).
Ευχαριστώ

jk21
22-09-2010, 07:32
ευη για τα καναρινια μονο θα σου απαντησω υπευθυνα.αν δεν τα εχεις σε μερος που τα χτυπαει εντονα ο αερας και αν ντυσεις με ναυλον ή καλυτερα ναυλον με φουσκαλες για συσκευασια ευθραστων που υπαρχει(κανει καλυτερη μονωση ,τοτε δεν θα χεις προβλημα για πανω απο τους 0 βαθμους .ο μουσαμας δεν θα αφηνει το φως να περασει νομιζω.επισης στο ναυλον θα εχεις καποια σημεια ανανεωσης του αερα.πιστευω οτι και αν οι τιμες κατω του 0 ειναι για λιγες ωρες και δεν εχεις μονο ενα πουλακι(ωστε διπλα σιπλα να ζεσταινει το ενα το αλλο ) δεν θα εχεις προβλημα.εκεινες τις μερες ισως θα μπορουσε να μπει καποιο κλειστο κουτι σαν φωλια παπαγαλων οπου θα μπορουσαν (αν δεν εχεις δυνατοτητα να τα μεταφερεις με τιποτα) να προφυλαχθουν το βραδυ

fadom1
22-09-2010, 09:17
εγώ γενικά με τα καναρίνια φοβάμαι λίγο.. είναι νομίζω αρκετά ευαίσθητα.. αλλά αν είναι καλά προφλαγμένα από αέρα και έχουν χώρο για να πετάνε για να είναι δυνατά δε θα έχουν πρόβλημα.. μάλιστα, απ' ότι έχω παρατηρήσει με τα χρόνια, τα πουλάκια που έχουν ξεχειμωνιάσει έξω τελικά γίνονται πιο δυνατα, πιο αποδοτηκα στην αναπαραγωγή και λιγότερο φιλάσθενα από τα άλλα.. αλλά αυτό αποτελεί συμπέρασμα δικό μου απο παρατηρρήσεις στα δικά μου πουλιά και σε πουλιά που έχω δώσει, ή τεσπα τυχαίνει να παρακολουθώ γιατί είναι κάποιου φίλου κλπ..

EVI.1968
22-09-2010, 09:51
Συγνώμη, εννοούσα νάυλον

Antigoni87
22-09-2010, 09:54
Τα καναρίνια, έχω διαβάσει και μου έχουν πει καναρινάδες εδώ, δεν έχουν πρόβλημα έξω το χειμώνα! Το πρόβλημα δημιουργείται αν τα μετακινούμε μέσα-έξω, από τους 25 βαθμούς του σπιτιού στους 5 του περιβάλλοντος. Είναι ανθεκτικά πουλάκια, και όντως γίνονται πιο δυνατοί οργανισμοί και ανθεκτικοί σε ασθένειες.
Επειδή είδα το μπαλκόνι της Εύης :star:, είναι πολύ ευρύχωρο, έχει τέντα και πιστεύω μπορεί άνετα να φιλοξενήσει πουλάκια προφυλαγμένα από τις κακές καιρικές συνθήκες. Τέτοια μπαλκόνια είναι για πουλάκια, όχι σαν το δικό μου :aaaah:
Μια φωτογραφία θα βοηθούσε όμως και τα άλλα μέλη να προτείνουν την καταλληλότερη θέση για κάθε κλουβί!!
Η λύση του Δημήτρη είναι πολύ καλή! Όσο για παπαγαλοειδή, περιμένουμε γνώμες ;-)

oasis
22-09-2010, 10:38
και οι παπαγαλοι αν μεινουν απο το καλοκαιρι ως τον χειμωνα εξω που η θερμοκρασια ανεβαινει σταδιακα δεν εχουν προβλημα αρκει να μην ειναι σε ρευμα. το ιδανικο ειναι να κοψεις ενα χαρτοκουτι και να μπει σαν γωνια πανω απο το κλουβι (δηλαδη να εχει οροφη και δεξια και αριστερα χαρτονι). ετσι αποφευγεις την παραμικρη υπονοια ρευματος και το βραδυ =αν δεν το σκεπαζεις- θα εχει μια ωραια γωνια να κουρνιασει. (ελπιζω το προτζεκτ να εγινε κατανοητο)

tasrek
22-09-2010, 10:44
και οι παπαγαλοι αν μεινουν απο το καλοκαιρι ως τον χειμωνα εξω που η θερμοκρασια ανεβαινει σταδιακα δεν εχουν προβλημα αρκει να μην ειναι σε ρευμα. το ιδανικο ειναι να κοψεις ενα χαρτοκουτι και να μπει σαν γωνια πανω απο το κλουβι (δηλαδη να εχει οροφη και δεξια και αριστερα χαρτονι). ετσι αποφευγεις την παραμικρη υπονοια ρευματος και το βραδυ =αν δεν το σκεπαζεις- θα εχει μια ωραια γωνια να κουρνιασει. (ελπιζω το προτζεκτ να εγινε κατανοητο)

Ωραία ιδέα, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα θέλει και αλλαγή συχνά γιατί θα το μαδήσουν. Φέτος το πήρα άπόφαση να τα αφήσω όλο τον χειμώνα έξω τα δικά μου. Η αλήθεια είναι πως αν δεν έχουν κάποιον χώρο μέσα στο σπίτι να τα απομονώσεις ταλαιπωρούνται από φώτα, καπνό, φασαρία κλπ.

demis
22-09-2010, 12:18
παιδια για να μην ανοιγω θεμα θελω να ρωτησω κατι. και γω εχω τα πουλια μου εξω εδω και χρονια αλαλ το μπαλκονι ειναι κληστο με τζαμια η λεγωμενη τζαμαρια! και δεν μαπινει ρευμα απλα το χειμωνα εχει χαμηλες θερμοκρασιες οπως καθε εξωτερικος χορος τα καναρινια μουθ ειναι μια χαρα εκει δεν καταλαβαινουν τιποτα αλλα το lovebird θα ντεξει τον χειμωνα η θα πρεπει να το βαλω στο δωματιο μου?? εγω δεν θα ειχα κανενα προβλημα αν ηταν ανγκη να το εχω στο δωματιο μου τον χειμωνα βεβαια η νμαμα μου θα χει9 καποιες αντιδρασεις αλλα προκειμενου να μην αρωστησει το πουλι θα δεχτει γιατι ειναι ευεσθητη και ας μη το δειχνει

tonis!
22-09-2010, 16:52
φιλε jk21 πολυ καλη ιδεα αυτη με το ναιλον με φουσκες αλλα πως θα περνουν αερα τα πουλακια?το ρωταω γιατι εγω τα βαζω τον χειμωνα σε ενα δωματιακι σαν αποθηκη αλλα πιστευω πως ειναι πολυ καλυτερα εξω*να πω οτι τα εχω σε μερος που δεν χτυπαει ο αερας και για οσους δεν το θυμουνται εχω ζεμπρακια!! "fullyhappy"

jk21
22-09-2010, 22:23
αντωνη αν προσεξες το αναφερω ,να υπαρχουν σημεια -περιοχες χωρις ναυλον για ανανεωση του αερα .ενα τετοιο μερος ειναι οι πορτες αλλα ακομα και ολοκληρο πλαινο τμημα (αν μιλαμε για μεγαλη κλουβα ή ζευγαρωστρα ) αν δεν το πιανει ο αερας(προτιμητεο τυχον νοτιο)

vassilis29
23-09-2010, 13:14
Και εγώ φέτος πήρα την απόφαση να αφήσω τα μπάτζι όλο το χειμώνα στο μπαλκόνι. Πέρα απο τα προβλήματα που είχα με τα πουπουλα που γεμίζουν το σπίτι κλπ κλπ και τις συχνές φωνές των υπολοίπων, κατάλαβα πως και τα πουλιά μου νιώθουν καλύτερα έξω στον καθαρό αέρα. Μέσα κάθονται συνέχεια στο κλαδί και δεν τσιρίζουν καθόλου, έξω αντιθέτως είναι ευδιάθετα και γεμάτα όρεξη για παιχνίδι. Θα τα αφήσω λοιπόν σε ένα μπαλκόνι που δεν το πιάνει αέρας και όταν σφίξουν τα κρύα θα κάνω κι εγώ αυτο το σχέδιο με το χαρτόκουτο και το ναυλον. Αν βέβαια δω ότι η θερμοκρασία χτυπάει -0 θα τα πάρω μέσα για να τα γλιτώσω, μη γίνουν παγάκια :lol: :lol:

vassilis29
09-10-2010, 22:31
Τελικά σήμερα το βράδυ πήρα τα παπαγαλακια μέσα ξανά. Χθες αργά τη νύχτα η θερμοκρασία έπεσε στους 6C και μάλλον και σήμερα το ίδιο θα γίνει γιατι κάνει αρκετό κρύο. Και είναι ακόμη αρχές οκτωβρη, φανταστείτε τι θα γίνει αργότερα Δεκεμβρη, Γενάρη. Καλύτερα μέσα να μην νιώθω και εγώ τύψεις που τα αφήνω έξω στο κρύο. Τώρα τα έχω δίπλα μου και μπορώ να πω πως μου έλειψαν τόσο καιρό....Ομως παρατήρησα πως είναι λιγάκι ταλαιπωρημένα. Η θερμοκρασία που έπεφτε συνεχώς τις τελευταίες μέρες, η θεραπεια που τους έκανα με το epithol, το μικρό κλουβάκι που τα έβαλα για να μπορώ να τα πιάνω πιο εύκολα, φαίνεται να τα έχουν ταλαιπωρήσει. Το πτέρωμά τους είναι θαμπό και λιγάκι λερωμένο. Θα αρχίσω να βελτιώνω σιγά σιγά τη διατροφή τους, θα τους βάλω βιταμίνες και ελπίζω να συνέλθουν. Ανησυχώ όμως μήπως 5 μέρες θεραπεία με το epithol δεν ήταν αρκετές για να φύγει το scally face και ξαναεμφανιστεί πάλι :dontknow: :dontknow:

alexandr0s
10-10-2010, 15:30
Eγώ πέρυσι τα είχα μέσα τα καναρίνια μου, τα οποία βέβαια δέν ήτανε ούτε τα μισά σε αριθμό σε σχέση με αυτά που έχω φέτος, λόγω του οτι μεγάλωσαν και τα μωράκια που έβγαλα την άνοιξη..
Επίσης έχω και τα κοκατίλ τα οποία σκέφτομαι να αφήσω έξω, αφού πρώτα εξασφαλίσω οτι δέν θα τα χτυπάει κανένα ρεύμα αέρα ειδικά τα βράδια.
Το μπαλκόνι μου έχει τέντα γύρω γύρω, οπότε δέν θα έχω πρόβλημα σε θέματα βροχής κτλ.
Ήδη έχω βάλει μια σειρά με καλαμωτή στα κάγκελα, πίσω απο το κλουβί που έχω τα κοκατίλ. Αυτό τα προστάτευε όσο καιρό ήταν καυτός ο ήλιος.
Όμως σκοπεύω να φτιάξω και μια κατασκευή με plexiglass, η οποία θα καλύπτει τουλάχιστον το πίσω και το επάνω μέρος του κλουβιού, οπότε δέν θα έχουμε πρόβλημα με τη θερμοκρασία.
Το plexiglass βολεύει επειδή είναι διαφανές και δέν κρύβει το φως.
Πάντως πολύ απότομα έπεσε η θερμοκρασία, και αναρωτιέμαι αν απο τώρα κάνει τόσο κρύο, τί καιρό θα κάνει πχ. Δεκέμβριο & Ιανουάριο..

vicky_ath
10-10-2010, 16:43
Εγω δεν σκπευω να αφησω τα πουλακια εξω, ουτε το καλοκαιρι δεν το κανω, αλλα παντα βγαινουν στο μπαλκονι τις πρωινες ωρες για να τα δει λιγο ο ηλιος, να παρουν καθαρο αερα κτλ!
Ομως αυτη την εβδομαδα που η θερμοκρασια επεσε τοσο αποτομα βλεπω οτι δεν χαιρονται κ τοσο οταν βγαινουν εξω...ειναι πολυ ησυχα(οι θηλυκιες μου τουλαχιστον), φαινεται οτι κρυωνουν γιατι φουσκωνουν κ δεν πολυκινουνται!
Αντιθετα μολις τα φερω μεσα στο σπιτι το μεσημερακι η συμπεριφορα τους αλλαζει στο λεπτο!Φωναζουν, πετανε, κανουν τα ακροβατικα τους...
Περσι το χειμωνα που ειχα το μπατζι το εβγαζα καθημερινα στο μπαλκονι(εκτος φυσικα απο οταν η θερμοκρασια ηταν απαγορευτικη) κ ποτε δεν εδειξε να εχει προβλημα!Τωρα για τα κοκατιλακια θα δειξει... :dontknow:

vassilis29
10-10-2010, 17:05
Σήμερα που είναι όλη μέρα μέσα, δίπλα στο παράθυρο, ηταν δραστήρια, καθάρισαν τα φτεράκια τους, έφαγαν, κελάιδησαν. Έξω και σήμερα, αν και έχει ήλιο, το κρύο ειναι αρκετό και δεν τα εβγαλα καθόλου. Αυτές τις μέρες θα τους βάλω και μπανιέρα να κάνουν μπανακι να καθαριστούν απο τη σκόνη...

abscanary
10-10-2010, 17:29
Παιδιά υπάρχει συζήτηση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα που μπορεί να βοηθήσει. Παραπέμπω:

http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=36&t=173

Κωνσταντίνος.
10-10-2010, 18:06
Εγώ πάντως την πήρα μέσα τη Φίφη σήμερα για το χειμώνα γιατί κάνει πολύ κρύο φέτος .Ακόμα και εγώ που είμαι και ανάποδος και το χειμώνα ζεστένομαι , μέσα στο σπίτι κρυόνω :eek: !
Τα ζεμπράκια τα έχω μειώσεί σε πάρα πολύ λιγότερα το τελευταίο διάστυμα γιατί έχω και περισσότερα διαβάσματα φέτος ... και πυστεύω μιας και είναι ανθεκτικά πουλιά οτι θα τα καταφέρουν όπως και όλα τα πρωιγούμενα χρόνια ,
το μπαλκόνι μου έχει τέντα και έτσι θα είναι μια χαρά.