PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : φουντομα budgie

vito corleone
21-09-2010, 20:54
καλησπερα παιδια εχω μια απορια το budgie μου καθετε ολη την ωρα με φουντομενα τα φτερα του ξερει κανεις γιατι?ειναι καποιο ιδος μελεανχολειας η αρωστειας?ανεβαζω φωτογραφια να δειτε..

stathis
21-09-2010, 22:28
καθεται συνεχεια ετσι φουσκομενο?ειναι δραστηριο?τρωει κανονικα?

vagelis76
21-09-2010, 22:34
Αν είναι όλη μέρα ,είναι ανησυχητικό.
Επίσης αν δεν είναι δραστήριο και δε σιτίζεται καλά(όπως ρωτάει και ο Στάθης)σίγουρα κάτι το βασανίζει.
Βάλε λευκή σελίδα Α4 στο πάτο του κλουβιού και προσπάθησε να πάρεις δείγμα από κουτσουλιές του.Βάλε μετά φώτο εδώ και τα παιδιά που γνωρίζουν θα σου πουν περισσότερα.

vito corleone
21-09-2010, 23:05
δεν ειναι πολυ δραστηριος τ εχο μαζι με αλλα 3 budgie και τ αλλα ειναι πολι δραστιρια αυτοσ καθεται μονος του συνεχεια και σημερα τον εβλεπα να κοιμαται αρκετες φορεσ τροει αλλα οχι οσο τ αλλα τρια μηπος να ειναι μεγαλοσ πολυ σε ιλικια?οταν τον πηρα δεν ιταν δραστιριος πολυ αλλα τουλαχιστο δεν ηταν ετσι φουντοτος στεναχοριεμαι πολυ να τον βλεπω ετσι και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει

jk21
21-09-2010, 23:08
δες και το κατω μερος του πουλιου.κοιλια -στηθος.αν στο στηθος ειναι πολυ αδυνατο και πεταει εντονα το στερνο (καρινα) ή η κοιλια του ειναι σκουρα -πρησμενη τοτε μας το αναφερεις.εχεις καποιο φαρμακο σπιτι σου ηδη αγορασμενο;

ποσο καιρο τον εχεις αγορασει; ποσο καιρο εχει ανορθωμενο πτερωμα; χωρισε το απο τα αλλα σε πρωτη φαση και βαλε και χαρτι γιατις κουτσουλιες οπως σου ειπε ο βαγγελης.

vito corleone
21-09-2010, 23:13
τον εχω αγορασει πριν απο 6 μερες τις τελευταιες 3 μερες ειναι ετσι δεν εχο καποιο φαρμακο,πρεπει να αγορασω καποιο αν ναι πος λεγεται?

jk21
21-09-2010, 23:36
βαλτον αμεσα μονο του.να ανεβασεις αυριο φωτο απο τις κουτσουλιες και απο το κατω μερος του πουλιου πρσπαθωντας με βρεγμενα δαχτυλα να βαλεις στην ακρη τα πουπουλα ωστε να δουμε το κορμι του.δινω μια ελαχιστη πιθανοτητα να ειναι στρεσσαρισμα απο αλλαγη περιβαλλοντος-συνυπαρξη με τα αλλα ,ομως το πιθανοτερο ειναι αρρωστο ,ισως λογω των προηγουμενων συνθηκων διαβιωσης.ανεβασε πρωτα φωτο και θα τα πουμε μετα για φαρμακα.μην παιρνεις κατι.αμα εχεις καπου κοντα εξειδικευμενο μαγαζι με κτηνιατρικα ρωτα τι αντιβιωσεις εχει.ομως μην δωσεις τιποτα αν δεν τα πουμε

vito corleone
21-09-2010, 23:41
οκ θα ανεβασω αυριο φωτογραφιες και με τησ κουτσουλιες και με το σωματακι του ευχαριστω πολυ

vito corleone
22-09-2010, 18:57
παιδια εχω ευχαριστα νεα πηγα σημεραα στο πετ σοπ που τον πηρα ειπα τι εχει και τον εδειξα μου ειπαν οτι εχει σκουλικια οταν τν εβγαλα εξω και τον ακουμπησα επιανα τ κοκαλακια του δεν ειχε σχεδον καθολου κιλιτσα μου εδοσε ενα φαρμακο σταγονες στο νερο απο την στιγμη που τ εβαλα στο νερο του τον ειδα να τροει συνεχεια και ν κουνιεται ολη την ωρα δεν καθεται σε ενα μερος το μονο ασχημο ειναι οτι τα φτερα του τα εχει φουντοτα και οταν τον εγαλα απο το κλουβι δεν μπορουσε να πεταξει μου ειπε να βαλω και στ αλλα υπολοιπα budgakia και ακομη μου εδοσε βιταμινες που μπαινουν στο νερο μου ειπε οτι θα το βοηθησουνε να πεταξει δεν χορταινα να τον κοιταο σημερα

jk21
22-09-2010, 22:32
να ελπισω οτι εχει σκουληκια αν και ειναι συχνο προβλημα κυριως σε πουλια που ειναι πιασμενα απο τη φυση ή ειναι σε κλουβα με επαφη με το εδαφος-χωμα.το οτι τρωει δεν ειναι απαραιτητα καλο σημαδι .

αυτα που ζητησα (φωτο -περιγραφη κοπρανων ,φωτο κοιλιας (δεν εχει κοιλια τι σημαινει; δεν με απασχολει αν εχει λιπος.αν ειναι αδυνατος ο θωρακας και αν εχει αλλαξει το χρωμα της κοιλιας μας ενδιαφερει...)

ελπιζω ο πετσοπας να πετυχει στη διαγνωση ,οπως ελπιζω να εχει βαλει και αντιστοιχο φαρμακο στα αλλα πουλακια αφου το πουλακι δεν απεκτησε σε σενα το προβλημα .το ειχε σιγουρα απο πριν.εγω παντως δεν ξερω ,αλλα δεν τον εμπιστευομαι...πιο φαρμακο σου εδωσε ; ποσες μερες σου ειπε να χορηγησεις;

vagelis76
22-09-2010, 22:57
Μακάρι να βγούμε ψεύτες,αλλά νομίζω οτι έτριβε τα χέρια του όταν είδε το πουλί και κατάφερε να φορτώσει εσένα φάρμακα και να γεμίσει ευρώ το ταμείο του.
Προτιμότερο να έδινες κάτι παραπάνω και να το έβλεπε τουλάχιστον ένας πτηνίατρος για να έχεις σίγουρη γνωμάτευση.
Εύχομαι το καλύτερο και αν μπορείς βάλε φώτο από αυτά που σου ζήτησε ο Δημήτρης.

vito corleone
24-09-2010, 13:51
ανεβαζω τισ κουτσουλιες το παπαγαλακι μου κινειται τροει αλλα το φουντομα παραμενει μου φαινεται ομοσ οτι δεν ειναι τοσο πολυ δοκιμα να βγαλω φωτογραφια την κοιλιτσα του αλλα δεν τα καταφερα δεν βγηκε καλα στην φωτογραφια του θα ξαναδοκιμασω προς το παρον εχω τις κουτσουλιες

vito corleone
24-09-2010, 13:57
τα φαρμακα που μου εδωσε ειναι aidonine και feniazine το προτο μου ειπε οτι ειναι για δυνμη επειδη δεν μπορει να πεταξει και το δευτερο για τα σκουλικια δηλαδη δεν θα το βοηθησουν να θεραπευτει αυτα που μου εδοσε?

jk21
24-09-2010, 15:00
το σκουρο χρωμα του κεντρικου τμηματος αν δεν ειναι μαυρο αλλα πρασινο δεν ειναι ανησυχητικο αν το πουλι τρωει και πρασιναδες ή τα πρασινα μπαλακια της τροοφης (που εγω δεν θα τα προτεινα να υπαρχουν στο μιγμα...). αν ειναι μαυρο ισως εχουμε αιμοραγια απο λοιμωξη στο κατω μερος του εντερου (βακτηριο σκουληκια παρασιτα ολα πιθανα )

εχουν και λευκο γυρω γυρω (εγω βλεπω οτι υπαρχει) περα απο τα υγρα που ειναι απλωμενα που το χρωμα δεν ειναι τοσο καθαρο
αλλα μαλλον ειναι απο τις χρωστικες των εγχρωμων σωματιδιων της τροφης :(
περιμενουμε τη φωτο της κοιλιας.αν δεν υπηρχε το πολυ σκουρο χρωμα στο κεντρο (αν ειναι μαυρο) δεν θα ανησυχουσα για γαστρεντερικο αμεσα.εχετο καπου ζεστα και ακουσε την αναπνοη του απο κοντα .διεκρινε αν βγαζει και υγρα απο τα ρουθουνια ή αν τα ματια του ειναι υγρα.οταν ερχεσαι σε αμσεη επαφη να πλενεις μετα καλα τα χερια σου

vito corleone
24-09-2010, 15:10
διπλα μου τ εχω τωρα το παρατηρω συνεχεια δεν μιλαει ειναι δραστηριο τρωει συνεχεια οσο για το υγρο δεν βλεπω κατι τα εχω σε ενα κλουβι μεγαλο που χωριζεται στην μεση και τν βλεπω συνεχεια να μασαει το διαχοριστικο για να παει με τα αλλα πουλακια στο δωματιο μου τ εχω να τα αφησω εδω σημερα συνηθωσ τα εχω στο μπαλκονι δηλαδη αυτα που μου ειπαν και μου εδοσαν στο πετ σοπ δεν κανουν?

jk21
24-09-2010, 15:39
κοιταξε να δεις .αυτο που εγω στηλιτευσα ειναι η σιγουρια στη διαγνωση. τα ιδια συμπτωματα μπορει να παρουσιαστουν απο διαφορετικες ασθενειες που το σκευασμα για την μια δεν ειναι καταλληλο για την αλλη ενω αν καποιο πουλι εχει μηκυτες τοτε η αντιβιωση οχι μονο δεν θεραπευει αλλα επιδεινωνει την κατασταση.

αν και δεν πιστευω οτι εχει σκουληκια ,αν ηταν κατι τετοιο θα εχεις αμεση βελτιωση ενω καποια ειδη τους ειδικα με μεγενθυντικο φακο θα ειναι εμφανη αφου θα αποβληθουν με τα περιττωματα.

οι βιταμινες αν δεν εχει κοκκιδια δεν κανουν κακο.ισως το δυναμωνουν κιολας αλλα αν εχει κοκκιδιωση τοτε οι βιταμινες Β που εμπεριοχονται στην πολυβιταμινη ειναι τροφη για αυτα και δεν πρεπει να τη δινεις.

τα περιττωματα τελικα ειναι μαυρα ή απλα ειναι πρασινα και δειχνουν ετσι στη φωτο;

αν θελεις επειδη η ριγανη και το σκορδο εχουν αποδεδειγμενα δραση εναντια σε βακτηρια,κοκκιδια και σκουληκια (προφυλακτικη και εναντια στην εξαπλωση ,δεν δρουν κατασταλτικα πληρως ) ,φτιαξε εκχυμα ριχνοντας 100ml νερου λιγο πριν βρασει σε 1 κουταλι του γλυκου ριγανη και σκεπασε (σημαντικο )το σκευος που τα χεις για 10 λεπτα.μετα στραγγισε το .οταν κρυωσει σπασε μεσα 2-3 σκελιδες σκορδου (οχι σκονη,φρεσκο χρειαζεται) και αφου μεινει αλλα 5 λεπτα το στραγγιζεις ξανα και δινεις 1,5 ml αμεσα στο πουλακι στο στομα με συρριγγα (χωρις βελονα εννοειται) .το υπολοιπο βαλτο στην ποτιστρα αντι νερου.αν δεν βλεπεις να πινει στη διαρκεια της ημερας δωσε 1 λ καθε 4-5 ωρες

περιμενουμε φωτο της κοιλιτσας και του θωρακα

vito corleone
24-09-2010, 15:52
τα περιτωματα μου γαινονται για σκουρα πρασινα αλλα δεν μπορω να καταλαβω με σιγουραια δηλαδη αν ειναι πρασινα δεν εχει καποιο σοβαρο προβλημα?

jk21
24-09-2010, 16:52
φιλε μου οπως θα δεις εδω

http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html

The first portion is called the feces, which is solid and worm-like, and may be dark green in color (usually in seed-eaters), or brown (usually in pellet-consuming birds.) Feces may be other colors, as well, depending on what the bird has recently consumed.

αλλα και σε πολλες αλλες ιστοσελιδες που εξηγουν προβληματα των πουλιων σε σχεση με την εμφανιση των κοπρανων (υπαρχει και στο φορουμ αντιστοιχη στα ελληνικα απο αρθρο του kiklos.info αλλα αναφερω αυτη ωστε να μην αμφισβητηθω για την εγκυροτητα της πηγης αφου η σελιδα http://www.exoticpetvet.net/ ελπιζω απο τον φιλο apapa να θεωρηθει σοβαρη )
το πρασινο στο κεντρικο τμημα (feces ) ειναι φυσιολογικο για σποροφαγα .

με ανησυχει λιγο τα υγρα γυρω γυρω που δεν ειναι τελειως αχρωμα και θελω να μου πεις αν απο την αρχη οταν ειναι φρεσκα ειναι ετσι ή μηπως ποτιζουν απο το χρωμα του πιθανος λιγο παραπανω υδαρους κεντρικου τμηματος

απο την εμφανιση της φωτο του πουλιου στα μερη που σου ειπα θα εχω πιο σιγουρη γνωμη (οχι διαγνωση ) για το αν η πιθανοτητα γαστρεντερικου προβληματος ελλατωνεται ακομη περισσοτερο.ισως να υπαρχει καπου αλλου προβλημα .

vito corleone
30-09-2010, 01:11
παιδια το μπατσακι μου εγινε περδικη του εδοσα αντιβιοση και επανηλθε εχει τοση ενεργια και το τριχωμα του εγινε οποσ πρωτα ειναι πανεμορφος

Antigoni87
30-09-2010, 01:27
Χαίρομαι πολύ! Βάλε μας φωτό να το θαυμάσουμε :star:

vito corleone
06-10-2010, 18:25
ο αναστασης μου