PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Την κοπάνησε

fadom1
21-09-2010, 19:38
Πήγα σήμερα και εγώ να αλλάξω την τροφή στο μεγάλο μου το κλουβί, από την εσσωερική τα'ι'στρα. πάνω στο κλουβί είχα μια μεγάλη πετσέτα που το σκεπάζω το βράδυ.. βγάζω λοιπόν την πετσέτα και μόλις βάζω το χαίρι μου μέσα..τσουπ!! το ένα πουλάκι (αυτό που την είχε γλτώσει από κοκκίδια πριν λίγο καιρό) βγήκε.. δεν το έιασα και τώρα νύχτωσε.. είναι σε ένα δέντρο εδώ κοντά αλλα δε μπορώ με τίποτα να το πιάσω.. κρίμα.. το μόνο που ελπίζω είναι μήπως γυρίσει το πρωί.. αλλά δε το νομίζω... και τι να είχε γίνει ρε παιδιά.. όπως έβγαλα την πετσέτα αυτή πιάστηκε από το πλάγιο πορτάκι κ το άνοιξε.... αρκούσε αυτο... ελπίζω να το βρει κάποιος και όχι καμια γάτα...

jk21
21-09-2010, 19:45
γιωργο σιγουρα θα κουρνιασει εκει.κανε τον κοπο και ξυπνα την ωρα που χαραζει και βαλε ηχο να ακουσει αν δεν τραγουδανε τα αλλα σου πουλακια ακομα λογω πτεροροιας .εχε κλουβι διπλα με ανοιχτη πορτα σπορια ευδιακριτα μεσα και καποια λιχουδια που τους αρσεσουν και λιγα σπορια απεξω σκορπια και νερο.εχε το λαστιχο ετοιμο να του ριξεις αν πλησιασει (σε μορφη βροχης -ντουζ ) .παρατηρησε απο το ξημερωμα τις κινησεις του πριν φυγει απο το κλαδι.
ελπιζω το καλυτερο!

Antigoni87
21-09-2010, 19:49
Ελπίζω να γυρίσει... Αν έκατσε εκεί κοντά, το πιο πιθανό είναι ότι θα επιλέξει να πάει πίσω στην ασφάλεια του κλουβιού του, αν σκεφτεί ότι εκεί θα βρει φαγητό και νερό!

vagelis76
21-09-2010, 22:13
Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα το πρωί.

fadom1
22-09-2010, 00:24
έβαλα το μεγάλο κλουβί με τις θυλκιές( εκεί έμενε ο μικρός) σε ένα τραπεζάκι άκρη στο μπαλκόνι.. από πάνω ένα άδιο κλουβί με ταιστρες διάφανες+ποτίστρα με ανοιχτή την πόρτα και έριξα και μερικούς σπόρους μπρστά στα 2 κλουβιά.. θα σηκωθώ κι πρωί πρωί να του βάλω το αγαπημένο του τραγούδι (ένα χογραφημέο tibrado από το οποίο έμαθε να κελαιδά γιατί όταν μάθαινε όλα τα ενήλικα αρσενικά μου περνούσαν πτερόρροια) που μόλις το ακούει κάνει σαν τρελό ( και σήμερα μόλις του το έβαλα κελαιδούσε από το απέναντι δέντρο..). καλά το άκουγα εκεί που κελαηδούσε στο δέντρο και έλεγα από μέσα μου.. άκου το τώρα γιατί δε θα το ξανα ακούσεις.. να δούμε.. αν και δεν πιστεύω να το καταφαίρω.. αν ήταν παπαγαλάκιι θα είχα περισότερες πιθανότητες..

fadom1
22-09-2010, 14:36
δε γυρισε.. λογικό.. τώρα ελπίζω να το πιάσει κανένας και να το φροντίσει και να μη καταλήξει ορεκτικό για καμιά γάτα.. :dontknow: :(

tonis!
23-09-2010, 18:35
κριμα βρε γιωργο λυπαμαι!! :( :( παντος μην νομιζεις και τα καναρινια γυριζουν καμια φορα!! εμενα μου ειχε φυγει ενα ζεμπρακι και για δυο μερες καθοταν στον κηπο και ετρωγε τα σπορια που του ειχα πεταξει αν και μπορουσε να πεταξει δεν εφυγε μακρια!ανεβαινε στα δεντρα και ξαναερχοταν μεχρι πουτην τρειτη μερα το πλισιασα πολυ και καταφερα να το πιασω με μια βρεγμενη πετσετα! ;-)