PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Bogena vitakraft βιταμίνες

Andriani
14-09-2010, 12:46
παιδιά είναι καλό να τους πάρω αυτήν την βιταμίνη ?

tasrek
14-09-2010, 13:27
Αυτά που αναφέρεις είναι τα ονόματα δυο διαφορετικών εταιρειών δεν είναι σκεύασμα.

Andriani
14-09-2010, 14:15
βασικά αυτές τις βιταμίνες λέω bogena multi vit

tasrek
14-09-2010, 14:40
Καλή είναι η συγκεκριμένη πολυβιταμίνη που ρώτησες. Βέβαια υπάρχουν και άλλες μάρκες που μπορείς να εμπιστευτείς.
Να τηρείς τις οδηγίες χρήσης του σκευάσματος και να μην ακούς κανέναν έμπορο όσον αφορά την δοσολογία και την συχνότητα χρήσης. Οι πολυβιταμίνες είναι είναι ένα χημικό υποκατάστατο των φυσικών βιταμινών που υπάρχουν στις τροφές. Ο οργανισμός ενός ζώου χρειάζεται συγκεκριμένη ποσότητα βιταμινών. Με τις πολυβιταμίνες κάνουμε την ζωή μας πιο εύκολη μιας και αυτές βρίσκονται σε διάφορα φρούτα και λαχανικά που δεν μπορούμε να τους τα παρέχουμε και τις 4 εποχές.
Οι βιταμίνες χωρίζονται σε υδατοδιαλυτές και λιποδιαλυτές.

Υδατοδιαλυτές (βιταμίνη C και σύμπλεγμα Β) είναι απλά μόρια που περιέχουν υδρογόνο, οξυγόνο και άνθρακα ενώ μερικά θείο, άζωτο και κοβάλτιο. Ο βαθμός διάλυσης τους στο νερό είναι διαφορετικός και αυτή η ιδιότητα επηρεάζει την απορρόφηση τους από το έντερο και στη συνέχεια την απέκκριση τους και την αποθήκευση τους στους ιστούς του οργανισμού.

Λιποδιαλυτές (Α, D , E και Κ) είναι διαλυτές στα λίπη.

Προσοχή η εκτός δοσολογίας υπερβολική χρήση αυτών των σκευασμάτων μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο συκώτι και τα νεφρά. Γι' αυτό θεωρούνται συμπληρώματα διατροφής.

Andriani
14-09-2010, 17:00
δηλαδή να τους την βάζω κάθε μέρα και όσο λέει ή να τους βάζω κάποιες μέρες

tasrek
14-09-2010, 18:05
Πολλοί εκτροφείς βάζουν μια φορά την εβδομάδα ή κάθε 10 μέρες. Συνήθως η χρήση της γίνεται πιο εντατικά κατά την περίοδο αναπαραγωγής.
Εγώ την χρησιμοποιώ 1 φορά τον μήνα ή στην περίοδο μετά από θεραπείες στα πουλιά για να ανακτήσουν γρηγορότερα δυνάμεις. Για τις υπόλοιπες μέρες τους διαθέτω φρέσκα λαχανικά και φρούτα καλά πλυμένα και στεγνωμένα (για να μην προκαλέσω διάρροια).

Να θυμάσαι το εξής, αν χορηγήσεις την βιταμίνη στο νερό θα πρέπει να το αλλάζεις οπωσδήποτε μετά την παρέλευση ενός 24ώρου διότι αν παραμείνει παραπάνω τότε ευνοεί την ανάπτυξη βακτηρίων στο νερό.

Για την διατροφή του με λαχανικά και φρούτα δες το παρακάτω άρθρο του [user:243yrc21]vagelis76[/user:243yrc21]

viewtopic.php?f=29&t=2858 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=29&t=2858)

Andriani
14-09-2010, 18:14
δηλαδή να το πάρω και να τους βάζω ας πούμε κάθε 2 βδομάδες όσο για το νερό το αλλάζω έτσι κι αλλιώς κάθε μέρα και καμιά φορά 2 φορές την μέρα οπότε θα είναι καλά .
επίσης για τα φρούτα και λαχανικά που τους βάζω δεν τα έχω δει να τσιμπολογήσουν τίποτα ακόμα, πιστεύω πάντως ότι στο μέλλον κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν

tasrek
14-09-2010, 18:37
Σωστά. Για την περίπτωση που δεν πλησιάζουν τα φρούτα και τα λαχανικά δες το παρακάτω:

viewtopic.php?f=29&t=2144 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=29&t=2144)

Φρούτα και λαχανικά λοιπόν 3 φορές την εβδομάδα για να μην σου εμφανίσουν διάρροια, όχι κάθε μέρα.

Andriani
14-09-2010, 19:03
αυτή την βιταμίνη να τους τη βάζω ?

tasrek
14-09-2010, 19:09
Ναι

Andriani
15-09-2010, 14:23
οκ ευχαριστώ

nuntius
28-02-2011, 12:23
Παιδιά, την bugena multi-vit σε κοκατίλ κάθε πότε την δίνουμε; Το σκεύασμα αναφέρει μόνο δοσολογία και όχι συχνότητα...

vagelis76
28-02-2011, 13:18
Προσωπικά ως Βαγγέλης τα αποφεύγω όλα αυτα τα σκευάσματα,μπορεί να μη κάνω καλά....αλλά προσπαθώ τα πουλιά μου να έχουν όσο γίνεται μια ισορροπημένη διατροφή και όλα αυτα τα στοιχεία να παίρνουν μέσω των τροφών.Στην συνέχεια μέσω του μεταβολισμού τους να απορροφά και να δεσμεύει ο οργανισμός τη ποσότητα που πραγματικά χρειάζεται και όχι να "ντομπάρεται" με ποσότητες που η συσσώρευση τους ίσως τους κάνει κακό στον οργανισμό.Εξαιρούνται οι περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης ,όπως μετά από χορήγηση κάποιας αντιβίωσης ή θεραπείας που θέλω άμεση παροχή βιταμινών για να ανακτήσει το πουλί τις δυνάμεις του.Επαναλαμβάνω αυτό ακολουθώ ως Βαγγέλης....

nuntius
28-02-2011, 13:27
Ρε συ Βαγγέλη, έχω το εξής θέμα... στον Ρίνο δεν είχα ζήτημα γιατί έτρωγε και τρώει τα πάντα... φρούτα, λαχανικά, αυγό-αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο... η Lili ακόμα δεν αγγίζει τίποτα άλλο εκτός από τα σποράκια της κ κεχρί σε τσαμπί που μου έδωσε η νονά της, Μαρία-Καρολίνα... και σκέφτηκα μέχρι να την μάθω να αρχίσει λίγο λίγο να προσλαμβάνει φυσικές τροφές και όλα τα συστατικά τους, να την ενισχύσω σποραδικά με το σκεύασμα... ή όχι;;;

vagelis76
28-02-2011, 13:48
Γιαννιώ,το θέμα αυτό το έχουμε οι περισσότεροι και η εύκολη λύση(για μένα) είναι να του βάλεις ένα σκεύασμα στο νερό και ησυχάζεις.....
Η Λιλι είναι μικρή και έχεις τη δυνατότητα να διαπλάσεις και να τη κάνεις να μάθει φρέσκα φρούτα και λαχανικά,αυτό του λέει το ένστικτό τους(όσο έχει μείνει από αυτό) και όσο πιο κοντά είμαστε σε αυτό τόσο καλύτερα για τη ζωή του πουλιού.Δοκίμασε τρόπους και μέσα από τη δραστηριότητα να μάθει να τρώει και τα ωφέλημα γι αυτό τρόφιμα.
Να ξερες τι καρότα,μαρουλόφυλλα και πιπεριές έχω μασουλήσει για να κάνω το Σπύρο να ζηλέψει ή να το πείσω να δοκιμάσει <---- κι αυτό είναι μέσα στο ένστικτό τους και τη άγρια ζωή τους....Δοκιμάζει καρπούς ένα πουλί από το κοπάδι και μετά καλεί τα υπόλοιπα να φάνε,αν αυτό πχ δηλητηριαστεί,ο καρπός δε μπαίνει στη διατροφή τους.
Είπα πολλά όμως ε????

nuntius
28-02-2011, 20:20
Πες κ άλλα, πες κ άλλα... πλάκα μου κάνεις;;;; Βαγγέλη, όσο μιλάω μαζί σας ή διαβάζω τις δημοσιεύσεις σας, όλο μαθαίνω πράγματα!!! Ειδικά όταν μου απαντάς, μπορείς να μου γράφεις και μια σελίδα...δε θα σου θυμώσω και όταν βρεθούμε θα σου φέρω και ευχαριστήριο γαλακτομπούρεκο :happy:

Κ εγώ θέλω σιγά σιγά να την μάθω να τρώει μόνο φρέσκα φρούτα κ λαχανικά για φυσική πρόσληψη των αναγκαίων στοιχείων... ελπίζω να μη με παρεξηγήσατε. Ο μόνος λόγος που σκέφτηκα να της δώσω το multivit ήταν καθαρά και μόνο προσωρινά μέχρι σιγά σιγά να μπούμε σε σειρά! Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι να το καθιερώσω σαν μόνιμη πηγή πρόσληψης ιχνοστοιχείων κ βιταμινών:anim_37:

Κ το άτιμο το εγχειρίδιο μόνο ποσότητα κ όχι συχνότητα αναφέρει :mad0163:

jk21
01-03-2011, 00:31
ΓΙΑΝΝΗ ξερεις γιατι τα εχουμε πει απο κοντα οτι ταυτιζομαστε στα παραπανω με τον Βαγγελη .δωσε βαρος στις φυσικες τροφες και εχε τις πολυβιταμινες για εκτρακτη αναγκη και για συγκεκριμενες εποχες (πχ πτεροροια) .παρολα αυτα σε καποια πουλακια που βλεπεις οτι πραγματι παρα τις προσπαθειες δεν τρωνε μπορεις να δινεις 2-3 μερες ανα μηνα .αν το συμπληρωμα ηταν μονο υδατοδιαλυτες βιταμινες θα σου ελεγα και λιγο παραπανω αλλα απο οτι θυμαμαι εχει και d3 και Α .οποτε τοσο φτανει (υποθετω το εχεις ηδη αγορασμενο; ε; )