PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μάρτυρας επίθεσης σε κλούβα

xXx
13-09-2010, 20:35
Σήμερα και πριν μισή ώρα, πάνω που νύχτωνε και ενώ έφτιαχνα κάτι πράγματα στη ντουλάπα στη μία άκρη της βεράντας, στην άλλη άκρη της βεράντας που έχω την κλούβα άκουσα να φτερουγίζουν απότομα όλα τα καναρίνια....κοίταξα προς τα πίσω αλλά δεν πρόλαβα να το δω...υποψιάστηκα όμως...μπήκα μέσα και άφησα μόνο το κεφάλι μου έξω να βλέπει στην άκρη της πόρτας της βεράντας προς την κλούβα....δεν πέρασε ένα λεπτό και το είδα να έρχεται , δεν μπόρεσα όμως επειδή νύχτωνε να καταλάβω τι πουλί είναι, ήταν σχετικά μεγάλο και σκούρο και μετά το χτύπημα που ήταν δευτερολέπτου προφανώς επειδή δεν μπόρεσε να βάλει πόδια μέσα την κλούβα, έφυγε αμέσως και πήγε έκατσε στα κεραμίδια του σχολείου που είναι απέναντι από την πολυκατοικία μου και μετά από λίγο ξαναπέταξε και εξαφανίστηκε...δύο χτυπήματα σε λιγότερο από 2 λεπτά...τελικά η σήτα που έχω βάλει στην κλούβα είναι σωτήρια και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα με ένα καλό σφίξιμο με tire up...σας τη δείχνω σε μερικές κοντινές φωτογραφίες για να φανεί το άνοιγμα της τρύπας...
Μου έκανε εντύπωση το ότι δεν το ενόχλησε που εγώ ήμουν στην άλλη άκρη της βεράντας σε απόσταση μόνο 5 μέτρων από την κλούβα... :hi:

Antigoni87
13-09-2010, 20:56
Η συγκεκριμένη σίτα είναι πολύ καλή, την έχω χρησιμοποιήσει σε άλλου είδους κλουβί (ποντικιών) και δουλεύεται εύκολα και φαίνεται όντως σωτήρια για πουλιά.

Κουκουβάγια ήταν Βασίλη;; Ευτυχώς που είχες τη σίτα :eek: :eek: Εντύπωση μου κάνει που το πτηνό δεν αποθαρρύνθηκε με την παρουσία σου.

(Παρεμπιπτόντως, πολύ μ' αρέσει η κλούβα :welldone: )

tasrek
13-09-2010, 21:23
Την καθιέρωσα και εγώ την σίτα φέτος για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αρκετές λαχτάρες έχω περάσει.

Lovecarduelis
13-09-2010, 21:40
Κουκουβαγια δεν νομιζω να ηταν Αντιγονη .. συνηθως
"χτυπαει" νυχτα ..... μαλλον σαινι ηταν.

fadom1
14-09-2010, 15:46
έχω δει κουκουβάγια να κανει επίθεση.. συνήθως ξέρω πως είναι πιο "επίμονη" από τα γεράκια, τα οποία κινούνται αστραπιαία χτπάν και φεύγουν.

Avdiritis
14-09-2010, 21:01
Να ρωτήσω κάτι? έχεις τέντα στο μπαλκόνι? το ρωτάω γιατί εκεί που έχω το καναρίνι μου εχω τέντα και πέρα απο κάτι σπουργίτια που μένουν στα κεραμίδια του σπιτιού δεν είχα καμιά επίσκεψη (και ούτε θέλω να έχω).

tasrek
14-09-2010, 21:42
Η τέντα σε προστατεύει βασικά από γεράκια την ημέρα γιατί αυτά τα πουλιά συνηθίζουν να στέκονται σε ψηλά μέρη και να παρατηρούν για εύκαιρη λεία.
Σε προστατεύει αρκετά το βράδυ από τις κουκουβάγιες οι οποίες με την εξαιρετική τους όραση (10 φορές καλύτερη από την δική μας) σαρώνουν το περιβάλλον τους για τρωκτικά και εκτεθειμένα πουλιά.
Δεν σε προστατεύει από τις καρακάξες διότι συνηθίζουν να στέκονται κάτω από τα δέντρα και να φτερουγίζουν ξαφνικά προσπαθώντας να εντοπίσουν τα πουλιά γονείς που απομακρύνονται από τις φωλιές τους. Είναι πολύ θαρραλέα πουλιά και δεν διστάζουν να προσεγγίζουν μπαλκόνια.

Ένα γερό κλουβί και μια καλή σήτα σου εγγυώνται καλή προστασία. Μην ξεχνάς ότι τα ράμφη και τα πόδια των γερακιών και της κουκουβάγιας είναι τόσο δυνατά που μπορούν άνετα να στραβώσουν τα κάγκελα ενός κλουβιού.

panos70
15-09-2010, 09:22
μηπος ηταν απο τα γερακια που αφινουν οι οικολογοι και ειναι σχετικα ημερα στην παρουσια ανθρωπων, ο φιλος μου ο πετσοπας επειασε ενα μεσα στο μαγαζι του ορμηξε μεσα για τα καναρινια του

Antigoni87
15-09-2010, 11:07
Περίεργο να μπει μέσα στο μαγαζί! :eek: Θέλει θάρρος.
Μετά τι το έκανε ο πετσοπάς το γεράκι;

jk21
15-09-2010, 11:26
πανο καμμια σοβαρη οικολογικη οργανωση δεν αφηνει γερακι ημερο.αν εννοεις πρωην τραυματισμενο ή αρρωστο αυτα αφηνονται σε βιοτοπους εξω απο τις πολεις.μαλλον θα εννοεις πουλια τα οποια βρεθηκανε ειτε απο εκτροφη ειτε κλεμμενα σαν νεοσσοι ή αυγα απο τη φυση σε χερια ανθρωπων που τα ειχαν για εκπαιδευση και καποια στιγμη τα αφησανε.απο κει και περα οταν εχουμε να κανουμε με περιοχες αστικες στα ορια ομως καποιας πολης οι επιδρομες των γερακιων ετσι κι αλλιως ειναι συχνες.

panos70
16-09-2010, 13:36
Παιδια δεν ξερω γιατι ητανε τοσο ημερο το Γερακι που μπηκε μεσα στο μαγαζι και απο εναν αλλο φιλο μου στρατιοτικο που γερακι του χτυπισε το καναρινι κατω απο την τεντα ημερα και του το εφαγε δεν ξερω αν ηταν το ιδιο γερακι η αλο,παντος η περιοχη του μαγαζιου με το σπιτι του στρατιοτικου ειναι 300 μετρα περιπου,το γερακι ο πετ-σοπας αφου το κρατισε λιγες μερες ταιζωντας το και δειχνωντας σε μας,και με προτροπη μου το αφησε ελευθερο εκει οπου ανεικη

maria
16-09-2010, 16:16
Από τη θρασύτητα και την ώρα της επίθεσης υποψιάζομαι καρακάξα είχαμε και εμείς δυο κρούσματα το ένα μοιραίο και το άλλο μπροστά στα μάτια μου ενώ πότιζα το κήπο!!! και να φανταστείς ότι ελάχιστα ταράχτηκε που τη κυνήγησα και καθόταν για 2 μέρες στο ίδιο σημείο ώστε να παρατηρεί σε περίπτωση που βγάλω το κλουβί.

panos70
17-09-2010, 11:02
Παιδια δεν ξερω απο που ηρθε αυτο το γερακι παντος και ενα φικο στρατιοτικο που εχω του εφαγε ενα καναρινι επανω στο μπαλκονι και αυτος ηταν λιγο μακρια και ειδε ολη τη φαση και παρολο που φωναζε καε πετουσε κατι χαρτονια αυτο δεν πτοηθηκε,ο φιλος μου ο πετ σοπας το κρατισε λιγες μερες ταιζωντας το και μετα απο προτροπη δικη μου το αφησε ελευθερο εκει οπου ανοικη.Απο συζιτησεις που καναμε ειπαμε μηπος ειναι απο οικολογους στην ουσια δεν ξερουμε απο που ηρθε αλλα ηταν πολη ηρεμο και εξηκιομενω στην παρουσια ανθρωπων,αφου οταν το πλησιαζαμε στο κλουβι δεν μας φοβοταν και πολη,ας ειναι καλα εκει που βρησκετε,και ας εξηκιοθηκε με το φυσικο του περηβαλον

panos70
17-09-2010, 11:25
Ωχ εστηλα δυο φορες το ιδιο μηνυμα?

xXx
20-09-2010, 23:11
Να ρωτήσω κάτι? έχεις τέντα στο μπαλκόνι? το ρωτάω γιατί εκεί που έχω το καναρίνι μου εχω τέντα και πέρα απο κάτι σπουργίτια που μένουν στα κεραμίδια του σπιτιού δεν είχα καμιά επίσκεψη (και ούτε θέλω να έχω).
όχι δεν υπάρχει τέντα