PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : προτες φωτο του ZAKO(NTAFY)

ZAKO
12-09-2010, 18:07
επητελους η φωτο απο το κλουβη του νταφυ σημερα της τραβηξα με το κηνιτο,μια εικονα χηλιες λεξεις :biiiggrin: :wave: :wave:

Windsa
12-09-2010, 18:13
Ωραίος ειαι! Παιχνίδια δεν εχει???

Antigoni87
12-09-2010, 18:23
Ωραίο και μεγάλο κλουβάκι, αλλά βάλε του παιχνίδια! Είναι πολύ έξυπνα πουλιά και βαριούνται εύκολα...

Δες για ιδέες εδώ: viewtopic.php?f=9&t=887 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=9&t=887)

ZAKO
12-09-2010, 18:36
του ειχα μια σκαλα που την εκανα απο σκηνη χωντρο εναν καθρευτη κρεμασμενο με σκηνη αλα τροη το σκηνη,παταρια απο στιλιαρι απο φτιαρη και αυτο το τροη δεν ξερω πως να του το κωψο αυτω :dontknow:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
12-09-2010, 18:53
γιαυτο ειναι τα παιχνιδια..για να ασχολουνται καταστεφοντας τα...αλλιως ειναι πολυ πιθανο να αρχισει να κατασταφει τα φτερα του..

ειναι πολυ ωραιος!και το κλουβι του εχει καλο μεγεθος!!!φτιαξτο ωραια εσωτερικα με πατυθρες απο σχοινια,φυσικα ξυλα και αρκετα παιχνιδια!!!θα το χαρει και αυτος και εσυ!!!

ZAKO
12-09-2010, 20:28
πατυθρες απο σχηνια δεν πρεπει να ειναι σληρες΄΄για να ειναι και σταθερες

Antigoni87
12-09-2010, 20:31
Όχι απαραίτητα, αν είναι σωστά τεντωμένες. Και ελάχιστα χαλαρές αν είναι θα του αρέσει, αλλά μια δυο να είναι ξύλινες, για να ξύνει το ράμφος του και να ξεκουράζεται!!

asteratos
12-09-2010, 20:58
Ρε παιδια κι εγω του εβαλα παιχνιδια του δικου μου και δε τα παιζει...τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση ? :/

Antigoni87
12-09-2010, 21:03
Υπομονή μέχρι να τα ανακαλύψει! Κάνε και παραλλαγές, φτιάξε του μόνος σου, παίζε εσύ με κάποιο να σε βλέπει για να τον δελεάσεις! Πιστεύω θα ζηλέψει, ειδικά αν ασχολείσαι επειδεικτικά δίπλα του με κάποιο παιχνίδι που να κάνει θόρυβο ή να έχει έντονα χρώματα. Βάλε φαντασία! ;-)

asteratos
12-09-2010, 21:10
Υπομονή μέχρι να τα ανακαλύψει! Κάνε και παραλλαγές, φτιάξε του μόνος σου, παίζε εσύ με κάποιο να σε βλέπει για να τον δελεάσεις! Πιστεύω θα ζηλέψει, ειδικά αν ασχολείσαι επειδεικτικά δίπλα του με κάποιο παιχνίδι που να κάνει θόρυβο ή να έχει έντονα χρώματα. Βάλε φαντασία!

δε το ειχα σκεφτει ετσι..μ αρεσει ο τροπος σκεψης σου :p

ZAKO
12-09-2010, 21:38
εγω επεζα με ενα μπαλακι που ειχε μεσα ενα κουδουνακη για να με βλεπει και το αποτελεσμα ηταν οτι το φωβηθηκε

Antigoni87
12-09-2010, 22:19
Σε άλλους παπαγάλους δε συνέβη αυτό. Μπορεί ο δικός σου να το πήρε επιθετικά, ανάλογα πώς του το "έφερες". Γενικά είναι φιλοπερίεργα πλάσματα και θέλουν να χώνονται παντού, οπότε νομίζω, εκτός εξαιρέσεων, θέλουν να μιμούνται τον άνθρωπο και να ασχολούνται με αυτά που ασχολείται εκείνος. :bliss:

ZAKO
12-09-2010, 22:32
δεν ξερω πως μπωρη να το πηρε ,παντως θα προσπαθησω ξανα και με διαφορετηκω παιχνηδι θελει αρκετη υπομονη :wave:

Carlos
12-09-2010, 22:40
Τα παιγνίδια στον χώρο τους είναι απαραίτητα ..αυτοί ΔΕΝ τα βλέπουν ως παιγνίδια αλλά ως υλικά μασήματος...συνηθίζουν να μασάνε τους κορμούς των δένδρων όταν ζούνε ως ελεύθερα, τουλάχιστον όταν είναι μικρά -μέχρι 5-6 ετών, αλά και μεγαλύτερα. Και αυτή η συνήθεια έχει καταγραφεί στο DNA και των παπαγάλων εκτροφείου.

Προσέξτε τί παιγνίδια βάζετε στον ΖΑΚΟ αλλά και σε όλα τα πτηνά, διότι έρχονται σε επαφή με το στόμα τους....ένα ασφαλές υλικό για παιγνίδια είναι το φυσικό σχοινί (η τριχιά) την βρίσκεις εύκολα και σε αρκετά μεγέθη.....Επίσης κάποια ασφαλή παιγνίδια υπάρχουν ΚΑΙ στα pet shop, με επιφύλαξη και πολύ ψάξιμο, πάρε και από εκεί.

Αυτά.

ZAKO
12-09-2010, 22:58
τωρα θα του βαλω ξανα την σκαλα που την εφαγε και διαφορες αλλες ασχολιες τον καθρεφτη να τον βαλω τη λετε,

Antigoni87
12-09-2010, 23:16
Ο καθρέφτης λειτουργεί αρνητικά γιατί δίνει την ψευδαίσθηση ύπαρξης συντρόφου, και μπορεί να αρχίσει να τον ταϊζει για παράδειγμα.

Θα έλεγα, αν δεν έχει σύντροφο/φίλο, να μην έχει και καθρέφτη! Προσωπικά δεν το θεωρώ υγιές για το πουλί να το αφήνουμε να νομίζει ότι υπάρχει και δεύτερο πτηνό στο κλουβί (ή κάτι που μοιάζει με δεύτερο) :welldone: ;-)

ZAKO
12-09-2010, 23:32
να σου πω και εγω καπως ετσει το σκαφτομουνα γιαφτω και δεν εβεζα ξανα τονκαθρεφτη ,τωρα σκεφτωμε να βαλω διαφορα παιχνηδια μεσα στο κλουβη

pedrogall
13-09-2010, 10:53
Δεν νομιζω οτι ο καθρεπτης λειτουργει αρνητικα για το πουλι. Εγω στην Σεβαχ εχω και καθρεπτη μεσα στο κλουβι, εδω και πολυ καιρο, και της αρεσει και παιζει και με αυτον.

Antigoni87
13-09-2010, 12:42
http://petbirds.gr/forum/t10412/

viewtopic.php?f=11&t=3030&hilit=%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%B5%CF%86%CF%84%C E%B1%CE%BA%CE%B9 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=11&t=3030&hilit=%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%B5%CF%86%CF%84%C E%B1%CE%BA%CE%B9)

Με βάση αυτές τις συζητήσεις, θα διαφωνήσω, αλλά ο καθένας όπως νομίζει και ανάλογα με τον παπαγάλο του!

vas
13-09-2010, 12:53
και εγώ πιστεύω οτι ο καθρέφτης δεν κάνει καλό στο πουλί,μόνο τα δελφίνια και ο άνθρωπος εχουν τη δυνατότητα να αναγνωρίζουν το είδωλό τους στον καθρέφτη και για έναν παπαγάλο μπορεί να αποδειχθεί καταστροφικό απο προβλήματα υγείας ως και ψυχολογικά(που καταλήγουν σε προβλήματα υγείας)
προσπάθησε να βάλεις στο ζακο σου μεγαλα παιχνίδια,ξύλινα,και αν είναι χρωματιστά να ελέγξεις να είναι με φυτικά χρώματα,μια καλή ιδέα για να είσαι σίγουρος είναι να ψονίσεις παιχνίδια για παιδιά κάτω των 3 ετών και να κάνεις μια παρέμβαση έτσι ώστε να μπορέσεις κάπως να το βάλεις στο κλουβί,καλή τύχη

mogolos14
13-09-2010, 13:17
Κατα αρχην να σου ζησει!!!Κ σου ευχομαι να περνας οσο γινεται περισσοτερο μαζι του!!Συμφωνω κ γω με τους προλαλήσαντες,ειμαι κατα του καθρεφτη οι λογοι εχουν υποθει για να μην γινομαι γραφικος!!!Για σκεψου πχ να σαι σε 1δοματιο 5ωρες την ημερα και να χεις για παρεα ενα καθρεφτη???

petros
13-09-2010, 13:56
να σου ζησει η νταφη.... ;-) ;-) και να περνατε ωραιες στιγμες μαζι :welldone:

Dream Syndicate
13-09-2010, 18:28
Να σου ζήσει.Μου άρεσε πολύ το κλουβί.Έχει ροδάκια είναι πολύ μεγάλο.Το έχεις φτιάξει εσύ η κάποιος άλλος η το πήρες από το εμπόριο;Δεν έχω ξαναδεί ανάλογο.Πολλές δυνατότητες για να βάλεις πράγματα .Τέλειο.Άντε να το ξαναδούμε και γεμάτο.