PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Προσοχή στις Αγγελίες !!!!

vagelis76
10-09-2010, 02:47
Πρόσφατα συνέβει σε ένα φίλο ένα γεγονός με αγορά κάποιου πουλιού, όχι και τόσο διαδεδομένου,μέσω κάποιας διαδυκτυακής αγγελίας.
Είδε σε αγγελία το πουλί που έψαχνε απεγνωσμένα και πήρε τηλέφωνο.Του απάντησε ένας κύριο και αφου συζήτησαν και κανόνισαν τιμή και παραλαβή,του ζήτησε να βάλει τα χρήματα σε κάποιον λογαριασμο.
Ο φίλος λοιπόν του είπε οτι θα πάει να το παραλάβει από εκεί και εκείνος αρνήθηκε με πλάγιο τρόπο.Το συζητήσαμε και του προτείναμε να του πεί να του βάλει μόνο μια προκαταβολή και όχι όλο το ποσό,εκείνος(πωλητής) αρνήθηκε.
Πήραμε κι εμείς σαν ενδιαφερόμενοι για το ίδιο είδος.....ο άνθρωπος φαινόταν οτι είναι ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ!!!!!

Μεγάλη προσοχή λοιπόν σε τέτοια θέματα και ποτέ μη δέχεστε να έχετε τέτοιου είδους συναλλαγές.Να είσαστε επιφυλακτικοί και υποψιασμένοι,δεν είναι όλοι σαν εμάς που θα δίναμε τα πάντα για μια ζωούλα.Κάποιοι εκμεταλλεύονται αυτή μας την ευαισθησία με σκοπό να πλουτίσουν,μη τους κάνουμε τη χάρη.

Και όπως διάβασα κάπου"Το παράνομο εμπόριο προστατευόμενων ειδών φέρεται να αποτελεί σήμερα την τρίτη πιο κερδοφόρα μορφή λαθρεμπορίου και η Ελλάδα -μια χώρα πλούσια σε ενδημικά είδη- δεν μένει έξω από το παιχνίδι.
"

vagelis76
01-11-2010, 11:50
Να ενημερώσω οτι έχει γίνει καταγγελία και στην online σελίδα αλλά και στην αστυνομία.....καμία εξέλιξη όμως και ο "κύριος" απατεώνας συνεχίζει να πουλάει δείθεν πουλιά στο διαδίκτυο...

Το νού σας παλικάρια και κοπέλες!!!!!!!!

nikolakis81
01-11-2010, 18:38
ευχαριστούμε για την προειδοποιηση!!!!!

μια χαρη μονο!!!
αν το επιτρέπουν ο moderator!!!!

Να δύνονται τα στοιχειά των καταγγελιών έστω και με πολλαπλό μνμ!! μιν το κανουμε οπως στην τηλεόραση...
γνωστος τραγουδιστης βιασε 80χρωνη!!!

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!

kdionisios
01-11-2010, 18:41
ευχαριστούμε για την προειδοποιηση!!!!!

μια χαρη μονο!!!
αν το επιτρέπουν ο moderator!!!!

Να δύνονται τα στοιχειά των καταγγελιών έστω και με πολλαπλό μνμ!! μιν το κανουμε οπως στην τηλεόραση...
γνωστος τραγουδιστης βιασε 80χρωνη!!!

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!

Συμφωνω απολυτα :welldone:

vagelis76
01-11-2010, 18:42
Αυτό δε γίνεται Νικο μου ή τσέπη μου δεν αντέχει να πληρώνει όλους αυτούς που θα μου κάνουν μήνυση.....
όποιος ενδιαφέρεται βρίσκει τρόπο να ενημερωθεί.
Εγώ προσπαθώ να σας ενημερώσω και να ξέρετε οτι δεν είναι όλα αθώα εκει έξω....

nikolakis81
01-11-2010, 18:49
οκ!!!
εχεις δικιο!!!!
παιδια προσοχή!!!!

Ετσι κι αλοιως ειναι καλο να βρισκόμαστε με τον εκτροφεα για να βλεπουμε και την κατασταση που επικρατεί.....

καθαριότητα αρχικα και επαγγελματισμό!!!!

dimitris1973
02-11-2010, 23:33
Θα σας δώσω κάποια στοιχειά για να καταλάβετε ότι όλοι έχουν ευθύνες ……
Πριν περίπου δυο μήνες έπεσε στην αντίληψη μου ότι πουλούσαν toco tucan στην χρυσή ευκαιρία και έτσι ενημέρωσα τον φίλο μου .Τους πήρε τηλέφωνο και του είπαν ότι είχαν 18 πουλιά και ότι πουλούσαν μονό χονδρική. Του είπαν ότι θα του δώσουν αλλά πρέπει να πάει να βάλει τα χρήματα σε ένα λογαριασμό για να τα κρατήσει τα πουλιά .
Άμεσος κατάλαβα ότι ήταν απάτη ..αλλά αυτός από τον πόθο του να τα αποκτήσει ήταν έτοιμος να βάλει τα χρήματα .
Του είπα ότι αν θέλει ας πάει να τα πάρει χέρι με χέρι ..
Έτσι του είπε ότι θα πάει να τα πάρει από την Θεσσαλονίκη και έκλισε αεροπορικά εισιτήρια.
Την επόμενη μέρα που πήρε τηλέφωνο να του πει ότι ξεκινήσει του είπαν ότι τα πούλησαν όλα και άμα θέλει να βάλει τα χρήματα για να του κρατήσει από τα νέα πουλιά που θα έρθουν .
Μετά από μια προσεκτική ματιά στην χρυσή ευκαιρία είδα αρκετές αγγελίες από τον ίδιο απατεώνα
Πήρα τηλέφωνο και αφού έκανα τον υποτιθέμενο πελάτη που είναι έτοιμος να βάλει τα χρήματα πήρα τον αριθμό του λογαριασμού και το όνομα .
Έτσι έστειλα δυο e-mail
Το ένα στην αστυνομία και το άλλο στην χρυσή ευκαιρία
Σας παραθέτω το e-mail μου προς την αστυνομία .
Θα ήθελα να σας ενημερώσω / καταγγείλω μια απάτη σε σχέση με αγγελία από την χρυσή ευκαιρία .
Ένας φίλος μου έψαχνε εδώ και καιρό ένα είδος πουλιού (Toco Toucan ).Την προηγούμενη εβδομάδα είδε στην χρυσή ευκαιρία μια σχετική αγγελία και πήρε τηλέφωνο ...
Ο υποτιθέμενος 'πωλητής' του είπε ότι έχει πολλά κομμάτια και πρέπει να του βάλει στον λογαριασμό του 3750 ευρώ για να του τα κρατήσει (να τα προεξοφλήσει δηλαδή).
Του είπα να μην δεχτεί να βάλει χρήματα σε λογαριασμό και να πάει στην έδρα του για να κάνει την συναλλαγή χέρι με χέρι .
Αρχικά δεν δεχόταν ο πωλητής λέγοντας του ότι δεν μπορεί να τα κρατήσει γιατί του ζητάνε τα πουλιά άλλα την επόμενη μέρα η συνεργάτης του έκλεισε ραντεβού στη Θεσσαλονίκη ( ο φίλος μου είναι από Κρήτη) .
Έβγαλε εισιτήρια και πριν ξεκινήσει επικοινώνησε με τον 'πολίτη' όπου του είπε ότι τα πουλήσει και ο μόνος τρόπος για να τα αποκτήσει είναι να του βάλει τα χρήματα στον λογαριασμό του ..
Του ζήτησε περισσότερα χρήματα για την νέα παραλαβή .
Σήμερα επικοινώνησα εγώ με τον πωλητή σαν νέος πελάτης και μου είπε ότι θα έχει το είδος που ζητάω από Πολωνία και θέλει να του βάλω στον λογαριασμό του 1600 για ένα πουλί.
Εγώ έχω καταλάβει ότι είναι απατεώνας και από την συζήτησα μας .Θα ήθελα αν μπορούσε να γίνει κάτι έτσι ώστε να μην πέσει κανένα θύμα του ..αν δεν έχει πέσει δηλαδή ....
Η αγγελία του στη χρυσή ευκαιρία είναι :
ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ μωρά και ενήλικες, Κακατούα Toco Toucan, μαύρος με κίτρινη ουρά, πορφυρή ουρά Κακατούα, τιμή 1.250 ευρώ 6956/ 10538 0
• Περιοχή: Ηλιούπολη
• Τιμή: 1.250,00 ?
Αγγελία Ιδιώτη

6956/ ******

Η αγγελία έχει έως τώρα επισκέψεις

επίσης ο αριθμός τις τραπέζης που δίνει είναι :
ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ

ΑΡ. ΛΟΓΑΡ. 6******** ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΙΚΟΛΟΒΑ
Λέει ότι μένει Ηλιούπολη Θεσσαλονίκης .
Και προς την χρυση ευκαιρια

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η παρακάτω αγγελία είναι απάτη...
Αυτός που την έχει ανεβάσει ζητάει χρήματα να κατατεθούν σε λογαριασμό και μετά εξαφανίζεται...

Προσοχή πρέπει να διαγράψετε την αγγελία αυτή.
<<ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ μωρά και ενήλικες, Κακατούα Toco Toucan, μαύρος με κίτρινη ουρά, πορφυρή ουρά Κακατούα, τιμή 1.250 ευρώ 6956/ ******
• Περιοχή: Ηλιούπολη
• Τιμή: 1.250,00 ?
Αγγελία Ιδιώτη
6956/ *******
Θα ήθελα να πω στους διαχειριστές ότι αναλαμβάνω κάθε ευθύνη για το όνομα και τον αριθμό λογαριασμό που έχω δημοσιεύσει
Και επίσης ότι έχει ευθύνη και η αστυνομία αλλά και η χρυσή ευκαιρία αφού μέχρι και πριν λίγες μέρες η αγγελία υπήρχε

Έσβησα τον αριθμό τηλεφώνου απλά και μόνο επειδή ίσως να βρεθεί κάποιος άμυαλος που δεν θα δει καλά το ποστ και πιθανόν να επικοινωνήσει με την "κυρία" Νικόλοβα για αγορές.

Μαρία ;-)

Niva2gr
02-11-2010, 23:52
Πολύ καλή η κίνησή σου Δημήτρη! Γνωρίζεις αν έχουν κινηθεί διαδικασίες;

dimitris1973
03-11-2010, 00:06
Τίποτα δυστυχώς για να κινηθεί η διαδικασία πρέπει να επέμβει ο εισαγγελέας . Αλλά μάλλον έχει άλλες δουλείες. Και είναι τόσο εύκολο να βρεθεί …μια εντολή… να δοθούν τα στοιχεία από την τράπεζα ..

Πάντως θα προσπαθήσω να τους βρω …ελπίζω να έχω νέα σύντομα

Carlos
03-11-2010, 00:34
Ποτέ χρήματα σε λογαριασμό, ποτέ πληρωμή μέσω transfer money υπηρεσίες. Ακόμη και μέσω site (τα οποία φαίνονται ότι μπορεί να είναι ασφαλή για πληρωμές) να ελέγξετε πρωτίστως ότι ΔΕΝ πρόκειται για Site "ψεύτικα αντίγραφα" πραγματικών.

Ναι ακόμη και εκεί φτάνουν δημιουργούν ένα site πχ τάδε-europe.com και σου δημιουργούν την εν τύπωση ότι πρόκειται για παράρτημα στην Ευρώπη.

Το ηλεκτρονικό έγκλημα έχει αυξηθεί στην εποχή μας και στο μέλλον θα οργιάζει.

Προσοχή παίδες.

maria(lef)
03-11-2010, 14:10
Δημήτρη ο εισαγγελέας υπηρεσίας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κινηθεί, αν ο φίλος που λέτε ότι κατέθεσε τα χρήματα στο λογαριασμό και δεν πήρε ποτέ το πουλί, πάει Ο ΙΔΙΟΣ και κάνει την καταγγελία. Όχι στην αστυνομία, αυτοί δεν νομίζω να κινηθούν για ένα "πουλί" ( η ειρωνία δεν πάει φυσικά στο πουλί, όπως καταλαβαίνετε....), αλλά απ' ευθείας στον Εισαγγελέα Υπηρεσίας. Εφ' όσον υπάρχει το καταθετήριο (υπάρχει, έτσι?) να πάει με όλα τα στοιχεία και ν' απαιτήσει άμεση ανταπόκριση!

pedrogall
03-11-2010, 18:00
Φυσικα υπαρχει το καταθετηριο της τραπεζας, και οπως γραφω και σε αλλη στηλη μολις παρω αντιγραφο της μηνυσης την Παρασκευη απο την ασφαλεια θα παω στον εισαγγελεα για τα περαιτερω, μηπως μπορεσει να βαλει τερμα στην απατη που γινεται απο αυτα τα ατομα.

vagelis76
05-01-2011, 17:34
Μια υπενθύμιση στο θέμα των Αγγελιών και τη προσοχή μας παιδιά.

weboffer
05-01-2011, 23:19
την πάτησα και εγώ σαν μα....ας με την "κυρια" nikolova dmitrina έτσι είναι γραμμένο το όνομα στην απόδειξη από την τράπεζα .έψαχνα για κινητό μέχρι 170€ και βρήκα μια αγγελία δικιά τους με ένα κινητό στα 155€ . το αστείο είναι ότι μπορούσα να έχω δει της απατεωνιές της καθώς είχα το κινητό που ήταν στην αγγελία από το olx μια αναζήτηση στο google με αυτό 6941638307 βρίσκεις απο οτι θες απο κατοικίδια μέχρι τηλεοράσεις . Είχα 3-4 ευκαιρίες ώστε να μην καταθέσω τα χρήματα η πρώτη ήταν νομίζοντας ότι μου είχαν δώσει το iban του λογαριασμού πήγα σε μια τράπεζα και μου είπαν ότι ήταν απο άλλη τράπεζα και ότι δεν ανήκει σε αυτους δεύτερη ήταν 5 μέρες που έιχα πριν κάνω κατάθεση των χρημάτων δεν το κοίταξα πάλι όταν πήγα στην σωστή τράπεζα μου ζητούσαν όνομα δικαιούχου δεν μου το είχαν δώσει αλλά έκανα την μα...α και πήρα τηλ κατευθείαν να ρωτήσω το όνομα η κατάθεση έγινε . πήγα σπίτι να πάρω τηλ να τους πω ότι μπήκαν τα χρήματα δεν το σηκώναν (μου είχαν συστηθεί ως κατάστημα ηλεκτρικών & ηλεκτρονικών ειδών) παίρνω τηλ την επομένη μέρα 9:00 δεν το σήκωναν νόμιζα ότι είναι κατάστημα και είπα θα είναι ανοιχτό ξανά πείρα πάλι τηλ το σήκωσε ο ίδιος που μου έδωσε τον λογαριασμο και του ειπα οτι έγινε η κατάθεση και του έδωσα στοιχεία αποστολής μου είπε οτι θα με πάρει εταιρία στο κινητό που έδωσα για να συνεννοηθούμε για την αποστολή αλλά σήμερα τίποτα . ξαναπερνώ μετα απο κανενα 15 λεπτό να ρωτήσω ποτε θα φτάσει και το σήκωσε η Νικολοβα το κατάλαβα από τα σπαστά ελληνικά που μιλάει την ρωτησα ποτε θα φτασει το κινητο μου λεει θα σας παρει η εταιρία τηλ της λεω εσεις το στείλατε το δεμα και τοτε μου το έκλεισε !!

αν μου στείλουν κάτι λέτε να είναι κλεμμένο?
πάντως σε εμένα το τηλ το σηκώνουν από 9:30 μέχρι 11:00 maximum μετά όλη μέρα δεν το σηκώνει κανείς .
έχω στείλει email στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και μου έχουν πει να επικοινωνήσω για διευκρινήσεις, θα περιμένω έως αύριο το πρωι να δω τι θα γίνει και θα πάρω τηλ.
εσας σας εχουν δώσει κατι σαν αυτον τον λογαριασμό 0906χχχχ-40/7 ειναι της marfin
και iban gr22 0280 32xx xxxx xxxx 6425 407
τα χρήματα αυτά δεν νομίζω να τα ξαναδώ ε?

vagelis76
05-01-2011, 23:32
Φίλε μου μάλλον δε θα τα ξαναδείς και απ΄ότι φαίνεται είσαστε πάρα πολύ οι εξαπατημένοι.
Τα "προϊόντα" που πουλάνε (και καλά) είναι πάρα πολλά και απευθύνονται σε όλα τα γούστα και βαλάντια για να έχουν στόχους παντού...
Ίσως αν μαζευτείτε αρκετοί και πιέσετε τη δίωξή τους πιο οργανωμένα ίσως καταφέρετε κάτι.Μέχρι στιγμής τίποτα δεν έχει γίνει από τα υπόλοιπα παιδιά...περιμένουν εξελίξεις.
Απλά είχαν καταφέρει να αφαιρεθούν όλες οι online αγγελίες από συγκεκριμένη ιστοσελίδα .
Πές μου η δική σου συναλλαγή πότε έγινε?Αν έγινε πρόσφατα,σημαίνει οτι ξεκίνησαν πάλι να βάζουν αγγελίες και να εξαπατούν το κόσμο..
.ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ

edit...υπάρχουν όλα τα στοιχεία της εν λόγω κυρίας και πιστεύω οτι θα σε βοηθήσουν και τα υπόλοιπα παιδιά που βρίσκονται στην ίδια θέση με εσένα.

weboffer
05-01-2011, 23:33
χθες έκανα την κατάθεση .

weboffer
05-01-2011, 23:37
ευχαριστώ πολύ !
edit ..αυτη την ΝΙΚΟΛΟΒΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΆΝΟΥΜΕ ΤΟΥΛΟΎΜΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΑΧΤΙ ΜΑΣ!

vagelis76
05-01-2011, 23:41
Αν θέλεις και με εμπιστεύεσαι μου στέλνεις με προσωπικό μήνυμα το τηλέφωνο σου και ίσως καταφέρω να σε φέρω σε επικοινωνία με κάποιους από τους εξαπατημένους....
Επίσης ο αδερφός μου έχει ψάξει πολύ το θέμα και θα σε βοηθήσει όσο μπορεί.
Διαφορετικά θα ενημερωθείς από εδώ με κάποιο τρόπο.

weboffer
05-01-2011, 23:43
οκ, θα δω απο αυριο τι θα γινει και θα σας πω
edit... πρωτη φορα την πατησα ετσι εχω ξανα αγορασει απο αγγελια και ειχα κανει καταθεση σε λογαριασμό. κιολας.

Dream Syndicate
05-01-2011, 23:43
Βαγγέλη επανέφερες το θέμα στο προσκήνιο και με έπιασε πάλι αγανάκτηση πως είναι δυνατόν αυτή κυρία να μην συλλαμβάνεται.Δηλαδή πρέπει να έχει γίνει πολύ πλούσια.Έλεος.:fighting0016:

vagelis76
05-01-2011, 23:59
οκ, θα δω απο αυριο τι θα γινει και θα σας πω
edit... πρωτη φορα την πατησα ετσι εχω ξανα αγορασει απο αγγελια και ειχα κανει καταθεση σε λογαριασμό. κιολας.

Πάντα με αντικαταβολή όταν πρόκειται με μεμονωμένες Αγγελίες και όχι οργανωμένα site που παρέχουν ασφάλεια.
Οι απατεώνες δυστυχώς θερίζουν...

weboffer
06-01-2011, 00:08
πάντα με αντικαταβολή ηταν ολες οι αγορες μου απο το ιντερνετ μόνο μια φορά έκανα κατάθεση σε λογαριασμό και αυτο έιχε γίνει μετά απο πολλές ερωτήσεις σχετικα με τον κατοχο του λογαριασμου και ψαξιμο στο internet.

weboffer
06-01-2011, 00:16
....:)

weboffer
06-01-2011, 00:32
Εγω λεω να ανοιξουμε ενα blog κατα της νικολοβα με τιτλο nikolovathafaspoliksulo.blogspot.com:D
περα απο την πλακα να φτιαχτεί ενα blog που να ενημερωνει τους αγοραστες για το τι μα...κια που πιθανόν πανε να κανουν με ολα τα στοιχεία που υπάρχουν ως τώρα τηλ. λογαριασμοί κ.α.

vagelis76
06-01-2011, 01:14
μόλις τώρα είδα αγγελίες σημερινες ************************************************** ***************

αυτές είναι φίλε(αν θές όνομα πες),θα με βοηθούσε στην επικοινωνία μας εδώ(κόλλημα το ξέρω...)
είναι τις συγκεκριμένης και σε αυτές έπεσες θύμα ή γενικώς αγγελίες??????

weboffer
06-01-2011, 01:21
οχι αυτες τις βρηκα πριν απο λιγο ανεβηκαν σημερα ! ακομα ανεβάζουν!

vagelis76
06-01-2011, 01:45
οχι αυτες τις βρηκα πριν απο λιγο ανεβηκαν σημερα ! ακομα ανεβάζουν!

Ναι φίλε μου,είναι διασταυρωμένο οτι είναι αυτή που εξαπάτησε και εσένα????????
Παρόμοιες αγγελίες υπάρχουν χιλιάδες,δε σημαίνει οτι όλες είναι και απάτη....και επειδή δε θέλουμε να προωθήσουμε από εδώ προϊόντα και ίσως πέσουν και εκείνοι θύματα,θα παρακαλούσα την ομάδα διαχείρισης να αφαιρέσει/παραποιήσει τα λινκ.

weboffer
06-01-2011, 12:17
καλημερα, μπορει καποιος να μου στειλει στο email kostasy2011@gmail.com τα στοιχεια της νικολοβα ωστε να δω αν με αυτα που εχω εγω ειναι κατι ιδιο.

weboffer
07-01-2011, 18:26
γεια θα μου στείλει κάποιος τα στοιχειά η να τα γράψει εδώ

vagelis76
07-01-2011, 23:43
Φίλε μου δεν θα στα στείλει κανένας μάλλον.
Σου είπα και τις προηγούμενες μέρες αν θέλεις να μου στείλεις τηλ σου με προσωπικό μήνυμα για να σε φέρω σε επαφή και δεν έκανες κάτι.
Δημόσια τέτοια στοιχεία που ζητάς δε θα σου δοθούν.

vagelis76
14-01-2011, 23:28
Όποιος γνωρίζει κάτι ή έχει κάνει καταγγελία επειδή έπεσε θύμα τους να επικοινωνήσει μέχρι αύριο το πρωί με τη ΓΑΔΑ και την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στο τηλ 2106476405και να δώσει ότι στοιχεία γνωρίζει.Είναι απαραίτητο και θα βοηθήσει τις αρχές για να δικαστεί η Απατεώνισσα στο αυτόφωρο αύριο το πρωί.

weboffer
15-01-2011, 10:50
Καλήμερα, τι καλα νεα ειναι αυτα δηλαδη η nikolova θα παει μεσα !

vagelis76
15-01-2011, 11:06
Καλήμερα, τι καλα νεα ειναι αυτα δηλαδη η nikolova θα παει μεσα !

Απ΄ότι δείχνουν τα πράγματα μάλλον είναι μέσα για αυτόφωρο,οπότε μπορείς να κάνεις καταγγελία και εσύ αν δεν έχεις κάνει ακόμα,για την υπόθεσή σου...
Έλαβες το email που σου έστειλα χθες βράδυ(εγώ και τα παιδιά της διαχείρισης)????

weboffer
15-01-2011, 11:13
Ναι το ελαβα

papeipa
17-01-2011, 18:48
Πήρα τηλέφωνο στην Διώξη , αυτος που είχε αναλάβει την υποθεσή μου ελειπε εκτος αθηνών και δεν είχε ενημερωθεί , ειπε θα μιλησει με την Κα Κα/σιου και θα με πάρει στο κινητό μου αν χρειαστεί οτιδήποτε....

papeipa
24-01-2011, 16:50
Γιναμε και πρωτοσελιδο... http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=244523&cid=4 κανα νεο εχει κανενας?

vagelis76
25-01-2011, 17:03
Επίσης.....

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=61630&catid=3

papeipa
26-01-2011, 13:50
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231075930 H φωτογραφια πιστευω ειναι ολα τα λεφτα :D (No hard feelings guys)

Λοιπον να σοβαρευτουμε: ποιες ειναι οι επιλογες μας? Αν το κυνηγησουμε με δικηγόρο ισως μας επιστρέψουν κάποια χρηματα ( π.χ. Αν κερδηθει η υποθεση να παρει ενα ποσοστο χρημάτων αν όχι τοτε τιποτα...)
Εχει κανείς καμία άλλη ιδέα .... Η ιστορία αυτή εχει κάνει σάλο πάντως , 2 μερες τωρα την δείχνουν οι ειδήσεις και το διαβαζω σε εφημερίδες και site....

nuntius
27-01-2011, 16:59
Ξεκινήστε άμεσα διαδικασίες με δικηγόρο ώστε να συμμετέχετε ήδη από την προδικασία όσοι έχετε μπλεχτεί σε αυτή την ιστορία και να έχετε πληρέστερη εικόνα...και θα πρότεινα να γίνουν και νέες καταγγελίες εαν συνεχίζουν τις υποτιθέμενες πωλήσεις ώστε να έχετε καλύτερα αποτελέσματα στο ακροατήριο!

papeipa
06-06-2011, 12:14
Καλημερα μετα απο ενα μεγαλο διαστημα αποχης.
Ηρθε δικαστικος αντιπροσωπος εχτες σπιτι μου και μου εφερε μια κλητευση . Πρεπει αυριο το μεσημερι στη 1 να παραστω σε δικη στην Ευελπιδων ως μαρτυρας σε υποθεση ηλεκτρονικης απάτης με λεια πανω απο 15.000 ευρο .
Οπως καταλαβατε αυριο την δικάζουν. Θα πάρω αδεια και 8α παω, και επειδη θελω να παρευρεθω , αλλα και επειδη αν δεν παω πληρωνω προστιμο τα δικαστικα τέλη.
Ειδοποιηθηκε και κανεις αλλος ή μονο εγω?

Θα έχω νεότερα αύριο απο το αποτελεσμα.

vagelis76
06-06-2011, 12:21
Το πιθανότερο ναι....θα ρωτήσω ,θα μάθω και θα σου πω.
Πραγματικά χαίρομαι που ήρθαν έτσι τα πράγματα και ελπίζω στη δικαίωση σας!!!!
Μακάρι οι άνθρωποι που εξαπατήθηκαν να πάρουν τα χρήματα τους πίσω,να ξεχάσουν γρήγορα την όλη ταλαιπωρία και ψυχική οδύνη και να γίνει μάθημα ώστε να είναι υποψιασμένοι από εδώ και πέρα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση και ελπίζω τελικά κάπου να βοηθήσαμε !!!!

Dream Syndicate
06-06-2011, 15:10
Καλημερα μετα απο ενα μεγαλο διαστημα αποχης.
Ηρθε δικαστικος αντιπροσωπος εχτες σπιτι μου και μου εφερε μια κλητευση . Πρεπει αυριο το μεσημερι στη 1 να παραστω σε δικη στην Ευελπιδων ως μαρτυρας σε υποθεση ηλεκτρονικης απάτης με λεια πανω απο 15.000 ευρο .
Οπως καταλαβατε αυριο την δικάζουν. Θα πάρω αδεια και 8α παω, και επειδη θελω να παρευρεθω , αλλα και επειδη αν δεν παω πληρωνω προστιμο τα δικαστικα τέλη.
Ειδοποιηθηκε και κανεις αλλος ή μονο εγω?

Θα έχω νεότερα αύριο απο το αποτελεσμα.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.Με κάνει να ελπίζω ότι κάτι λειτουργεί κάποιες φορές σε αυτή τη χώρα.

papeipa
07-06-2011, 11:46
για πλακα ειπα να κοιταξω αν συνεχιζονται οι αγγελιες . Μεσα σε 3 λεπτα βρηκα στο ιδιο κινητο να πωλουνται λαπτοπ καμερες, ελαφια και ψυγεια !

http://notiaproasteia-kallithea.olx.gr/en/doberman-6931979432-iid-193892644
http://poleitai.slando.gr/dafnh/kanisaki-toi-kai-maltez-katharoema_P_32115413.html
http://www.bambam.gr/ads/show/59222.aspx χθεσινη αγγελια !

τα εκτυπωσα και τωρα φευγω για το δικαστηριο !
Θα τα πουμε σε λιγο .

papeipa
07-06-2011, 15:03
Μολις γυρισα απο τον 20ο ανακριτη (νομιζα οτι τελικα προκειται για δικη αλλα ουτε καν ) ... Περιμενα εξω απο το γραφειο του καμια ωρα , μαζι με μια εγκυο κοπελα που ειχε πεσει και αυτη θυμα με υποτιθεμενη αγορα κουταβιου (350 ευρο).
Μας καλεσε εναν εναν ο ανακριτης και απλα διαβασε την καταθεση που ειχαμε δωσει οταν καναμε μηνυση και εκανε μια περιληψη την οποια συνεταξε σε αναφορα η γραμματεας του.
Σε ερωτηση μου σχετικα με την κατασταση την υποθεσης , μου ειπε οτι ειναι μπερδεμενη και οτι συμμετεχουν τρεις , οχι μονο η Νικολοβα (Σοπαν ! εγω εχω μιλησει με τεσσερις). Τον ρωτησα αν εχουν συλληφθει και οι τρεις και αρνηθηκε να μου απαντησει βασιζομενος στο απορρητο ....
Στην ερωτηση μου για το ποτε θα γινει η δικη , απαντησε οτι μεχρι το 2012 θα εχει εκδικαστει η υποθεση.
Αυτο που μου ξεκαθαρισε ειναι οτι βασει ποινικου δικαιου το μονο που μπορει να απαγγελθει ειναι ποινη φυλακισης.
Εαν απαιτουμε λεφτα πισω , πρεπει να γινει αγωγη , με δικηγορο και τα συναφη . Τουτεστιν μαζευομαστε οσοι περισσοτεροι μπορουμε και προσλαμβανουμε δικηγορο.
Το ιδιο μου ειπε και η κοπελα που μιλησαμε όσο περιμεναμε , πως αν γινει τετοια κινηση να επικοινωνησω μαζι της για να συμμετασχει.
Πολλοι απο εμας δεν εχουν παρει κλητευση , αν υπαρχει καποιος εδω μεσα που έχει κανει μηνυση , πρεπει να παει να καταθεσει στον ανακριτη , αφου πρωτα συννενοηθει στο τηλεφωνο 210-8629918. ( Αν δεν πηγαινα εγω παντως θα ετρωγα προστιμο τα δικαστικα τελη )

Λοιπον , αν ενδιαφερεστε ακομα για αγωγη , ας κανουμε μια αρχη να μαζευτουμε όλοι οι παθόντες.

vasilis.a
31-08-2013, 02:00
τελικα τι εγινε???????????????