PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ζευγάρωμα budgie παπαγάλων.

nefelos
08-09-2010, 22:46
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ budgie Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΜΠΛΕ ΜΕ ΤΡΙΚΟΥΑΖ ΚΑΙ Η ΘΗΛΗΚΙΑ ΜΠΛΕ ΜΕ ΜΟΒ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΛΛΑ Τα συμπτοματα. τους εχω βαλει φωλια αλλα τιποτα!!!!!. :waiting: help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dream Syndicate
08-09-2010, 22:57
Καλλιόπη το θέμα σου είναι εδώ αφού το διέσπασα,είχες γράψει σε άλλου θέμα για να μη μπερδευόμαστε.Γράψε μας λίγο πιο αναλυτικά για το θέμα σου να βοηθήσεις τα μέλη να καταλάβουν και να πάρεις πιο γρήγορα απάντηση. :welldone:

nefelos
09-09-2010, 19:25
ta syptomata einai oth o laris taisei sto stoma th uhlhkia.exoyn fai olh thn efhmerida kai o laris kelaidaei shnexeia env sths arxes den kelaidage :lovebird:

Σε παρακαλώ να γράφεις Ελληνικά.
Κωνσταντίνος.

τα συμπτώματα είναι ότι ο λάρις ταΐσει στο στόμα τη θηλύκια.έχουν φαΐ όλη την εφημερίδα και ο λάρις κελαηδάει συνέχεια ενώ στης αρχές δεν κελάιδαγε

Dream Syndicate
09-09-2010, 22:32
Καταρχάς πόσο καιρό το έχεις το ζευγαράκι σου;Προετοιμασία διατροφική έχεις κάνει;Πτερόρια πέρασαν;Βρίσκονται σε ήσυχο περιβάλλον;Δεν μετακινούμαι το κλουβί για κανένα λόγο.

nefelos
10-09-2010, 15:31
exv duo papagalakia tous exv balei gvleia alla toipota :lovebird:

Έχω 2 παπαγαλάκια,τους έχω φωλιά αλλά τίποτα

Διορθώνω τα γραφόμενα σου Καλλιόπη για τελευταία φορά,στο έχει επισημάνει και άλλος Διαχειριστής οτι δε πρέπει να γράφεις σε αυτή τη "γλώσσα",ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.
Είμαστε μια ομάδα φίλων που για τη καλύτερη λειτουργία της υπακούμε σε κάποιους κανόνες που έχουμε αποδεχτεί κατά την εγγραφή μας.Η μη υπακοή μας σε αυτούς εγκυμονεί κυρώσεις.
Βαγγέλης

nefelos
10-09-2010, 15:40
to lari ton exv apo to aprilio kai th larita apo to maio. diartofhkh proaitoimasia den toys exv kanei.ti einai ayto???? :lovebird:

Το Λάρη τον έχω από τον Απρίλιο και τη Λαρίσα απο το Μάιο.Διατροφική προετοιμασία δε τους έχω κάνει .Τι είναι αυτό???

Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που επεμβαίνω σε δημοσίευσή σου....
Βαγγέλης

nefelos
10-09-2010, 15:43
σθγνομη για τα γραμματα δεν το ειξερα

vagelis76
10-09-2010, 16:12
Διατροφική διαδικασία ξεκινάμε 1 μηνα πρίν ζευγαρώσουμε τα πουλιά μας και αυτό γίνετε με ενισχυμένη διατροφή σε βιταμίνες,ασβέστιο και άλλα στοιχεία που χρειάζονται τα πουλάκια και ιδιαιτέρα τα θηλυκά γινα βγάλουν εις πέρας τη "δύσκολη δοκιμασία" αυτή.Απαραίτητα είναι τα φρούτα και λαχανικά,το σφικτό αυγό,το σουπιοκόκαλο σπόρους πλούσια σε λιπαρά και ίσως συμπληρώματα από το εμπόριο.
Όλα αυτά θα τα βρείς αναλυτικά και πολυσυζητημένα σε διάφορα θέματα στην ενότητα αυτή,αρκεί να ψάξεις.

και ένα δωράκι για σένα...
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/3439/
κάνε εγκατάσταση του προγράμματος,θα σε βοηθήσει πολύ στη γραφή σου εδώ χωρίς προβλήματα και δε θα γκρινιάζω κι εγώ :-P

Antigoni87
10-09-2010, 16:15
Ευχαριστούμε Καλλιόπη για τη συνεργασία :hi:

Όσο για τα πουλιά, τι προετοιμασία έχεις κάνει για αναπαραγωγή; Έχουν περάσει πτερόρροια; Αν δεν μας πληροφορήσεις και για αυτά, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε :dontknow: !

nefelos
13-09-2010, 12:32
τι ενοεις? πτερορρια :eek:

nefelos
13-09-2010, 12:40
[rainbow2:2r7g2dn9][/rainbow2:2r7g2dn9]
σημερα ειδα τη λαριτα να ανεβενει επανω στο λαρι.το ραμφος της εγεινε πιο σκουρο.εχθες ολη μερα ηταν στη φωλεια μονη της και η μανα μου νωμιζε οτι κλωσουσε αυγα :pc:

vicky_ath
13-09-2010, 14:36
Τελικα δεν μας ειπες αν τα πουλακια σου ολοκληρωσαν την πτεροροια κ αν εχεις κανει διατροφικη προετοιμασια.... :dontknow:

budgiefun
13-09-2010, 17:31
Πτερορροία είναι η διαδικασία κατά την οποία τα πουλιά ανανεώνουν το πτέρωμα( σχεδόν πάντα κάθε καλοκαίρι )τους με επακόλουθο την πτώση πωλών εξ αυτών και την σωματική κατάπτωση του πουλιού Καθώς τα νέα φτερά και πούπουλα χρειάζονται 22 αμινοξέα για να συντεθούν από τον οργανισμό γιαυτό καλό είναι να την έχουν περάσει για να είναι έτοιμα για τις δυσκολίες της γέννας.

zemix
21-10-2010, 23:57
καλησπέρα, πτερρόροια είναι όταν "ρίχνουν" τα πουπουλάκια τους! πως αλλάζουμε εμείς οι άνθρωπου δέρμα, ε αυτά αλλάζουν φτέρωμα.