PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κόλλησα τον παπαγαλοϊό!

Antigoni87
08-09-2010, 23:10
Δε συνέβη πρόσφατα... Τόσο καιρό εδώ μέσα μαζί σας, τρελάρες με τα κοκατίλ, πώς γίνεται να μην την πατήσω;; :aaaah:
Λοιπόν, πλησιάζει η ώρα που θα πάρω κοκατίλ! :bliss:

Τριβελίζει μήνες στο μυαλό μου, αλλά περίμενα να περάσουν οι εξεταστικές της σχολής, να ξαλαφρώσω με τα πολλά άγχη και να κατασταλάξω ότι μπορώ πράγματι να το αναλάβω. Ε, και την Τρίτη δίνω τελευταίο μάθημα για πτυχίο ;-) . Αν περάσω, ζήτησα από τους γονείς δώρο το πουλάκι και το κλουβάκι και χάρηκαν πολύ (όχι επειδή θα έχω και παπαγάλο αλλά επειδή δε ζήτησα αυτοκίνητο :lol: :lol: ).

Δε θα γίνει πολύ άμεσα, μάλλον μέσα στον Οκτώβρη, άρα ανοίγω το θέμα να βρίσκεται, για να μπορώ να ρωτάω πού και πού και να είμαι έτοιμη για όλα.

Βασικά θέλω κοκατίλ μικρό, θα ήταν ωραία να έπρεπε να κάνω 2 ταϊσματα τη μέρα, αλλά από την άλλη θέλω να είναι αρσενικό... Πράγμα που δε θα το γνωρίζω σε τέτοια ηλικία που το θέλω... :dontknow: Εσείς τι λέτε; Υπάρχει καμιά ένδειξη όσο ακόμη είναι μικρό το πουλί για το φύλο του; Ή μάλλον σε ποιο μήνα φαίνεται καθαρά ότι είναι αρσενικό; Θα είναι ηλικία που θα έχει πια αρχίσει να φοβάται; Προτιμώ να είναι από την αρχή ήμερο, γι' αυτό.

Επίσης, πόσο κοστίζει το DNA τεστ; Και επειδή δε μπορώ να βρω το παλιό θέμα, αν μπορείτε θυμίστε μου πόσες μέρες κάνει να βγει και πού στέλνουμε το φτερό!

(Για διαμονή θα ανοίξω θέμα στην ανάλογη ενότητα όταν θα έχω βρει πουλάκι, ώστε να αγοράσω πρώτα το κλουβί και τα αξεσουάρ).

Είμαι πολύ χαρούμενη!!!! :wave: :bliss: Πάω να διαβάσω για να είμαι σίγουρη ότι έχω εξασφαλισμένο το πτυχίο και το πουλάκι "fullyhappy" (αν και το 2ο θα το πάρω σίγουρα, για το 1ο όσο ζω ελπίζω :-P )

jk21
09-09-2010, 01:30
αντιγονη μου αντε με το καλο ! τωρα ειδα το ποστ ;-)

....μην μου παραμελεις ομως την Τιαρα σου!

Antigoni87
09-09-2010, 01:50
Να παραμελήσω την Τιάρα;;;!! Ούτε μια στο εκατομμύριο! Τα καναρινάκια μου θα συνεχίσουν να βγαίνουν για πτήσεις στο σαλόνι "fullyhappy" . Θα μοιράσω την αγάπη μου σε όλα και δε θα μείνει κανένα παραπονεμένο! :bliss:

vagelis76
09-09-2010, 02:03
Εγώ ,αν παραμελήσεις λίγο τα ποντικο-φαντασματάκια σου,δε θα στεναχωρηθώ πειράζει????? :-P :-P :-P
Με το καλό να το αποκτήσεις !!!!!!
Αν και θα μπορούσες να ζητήσεις ένα μεγαλύτερο δώρο....ένα Ζάκο ή ένα Μακάο :lol: :lol: :lol: :lol: σίγουρα θα στοίχιζε λιγότερο από αυτοκίνητο :bliss: :bliss: :bliss:

Antigoni87
09-09-2010, 02:17
Α, ούτε καν χώρος για τέτοια!! Πολύ θα το ήθελα, αλλά επιφυλάσσομαι στο μέλλον αν θα έχω μεγάλο δικό μου σπίτι χωρίς τρελούς γείτονες :lol: Ένα κονουράκι σαν τον Πάρη ή το Σπυρέτο θα ήταν όλα τα λεφτά :aaaah: . Μη με παρασύρεις τώρα κι έχω το στόχο μου :-P

Μίλησα με τη Βίκυ στο τηλέφωνο, τελικά μερικά είδη φαίνονται από μωρά τι φύλο είναι και θα είναι πιο εύκολο να διαλέξω!

Άντε να δούμε...

Υγ. ούτε ποντικάκια θα παραμελήσω ούτε τίποτα! Άσε που ζουν μόνο 2 χρονάκια τα καημένα, βασίλισσες θα τις έχω έτσι για να σκάσεις :-P

demis
09-09-2010, 02:35
τωρα που κολησες την αρωστια ετοιμασου γιατι βλεπω αργοτερα να παιρνεις και δευτερο. και πιο μετα θα χεις και απογωνους. εγω ο,τι ζωακι και να φερω στο σπιτι καποιος θα βρεθει να με κραξει που μαζευω ολο και περισσοτερα ζωα στο σπιτι. η θα ειναι ο μπαμπας κυριως η αδερφη μου η καποιος απο τους 2 μου αδερφους. οποτε παιρνω κατι τους τ δειχνω με τη μια για να με κραξουνε και να τελειωνουμε!

veronika
09-09-2010, 07:30
Α, ούτε καν χώρος για τέτοια!! Πολύ θα το ήθελα, αλλά επιφυλάσσομαι στο μέλλον αν θα έχω μεγάλο δικό μου σπίτι χωρίς τρελούς γείτονες :lol: Ένα κονουράκι σαν τον Πάρη ή το Σπυρέτο θα ήταν όλα τα λεφτά :aaaah: . Μη με παρασύρεις τώρα κι έχω το στόχο μου :-P

Μίλησα με τη Βίκυ στο τηλέφωνο, τελικά μερικά είδη φαίνονται από μωρά τι φύλο είναι και θα είναι πιο εύκολο να διαλέξω!

Άντε να δούμε...

Υγ. ούτε ποντικάκια θα παραμελήσω ούτε τίποτα! Άσε που ζουν μόνο 2 χρονάκια τα καημένα, βασίλισσες θα τις έχω έτσι για να σκάσεις :-P

αν έχεις τρελούς γείτονες...............Πρώτον,κοί τα να αλλάξουν σπίτι.... :lol: :lol: :lol:

Δεύτερον,κοίταξε σε κάτι πίο......Αφρικάνικο,τα conures,φωνάζουν!!!!!Εκτός και αν είσαι όλη μέρα μαζί του,που είναι δύσκολο!!!! ;-)

ΑΓΓΕΛΟΣ2
09-09-2010, 10:27
με το καλο αντιγονη...ο καιρος της αναμονης ειναι δυσκολος...
η εμπειρια μου λεει για να περασει ποιο καλα...καθημερινα φωτογραφιες απο το γκουγκλη και πληροφοριες...

με το καλο να τον βρεις!

εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα πουλακι 2 2,5 μηνων...εμενα ο νομπλελ με το που σταματισε την κρεμμα αρχισε λιγο να διχνει και αλλο χαρακτηρα...οχι τελειος μωρουδιστικο...

απο χρωματισμο?ποιος σου αρεσει ποιο πολυ?

alkisti
09-09-2010, 12:35
αχ τι καλα ! χαιρομαι πολυ για σενα αντιγονη ! αντε με το καλο να ερθει στην αγκαλια σου ! :bunny: :pingu: :bliss: :wave:

vas
09-09-2010, 12:43
αν έχεις τρελούς γείτονες...............Πρώτον,κοί τα να αλλάξουν σπίτι.... :lol: :lol: :lol:

:aaaah: :aaaah: :aaaah: χαχαχαχαχαχαχα
μη το κάνεις αυτό!

Antigoni87
09-09-2010, 14:31
Ο χρωματισμός δε με πειράζει! Θα μ' άρεσε ίσως πιο πολύ ένα όχι εντελώς γκρι, κάτι σαν pied ή cinnamon, αλλά φυσικά δε θα κολλήσω εκεί! :biiiggrin:

Έμαθα ότι μπορώ να καταλάβω σε κάποιες μεταλλάξεις το φύλο ακόμη κι όταν είναι μωρό το πουλάκι, παρακαλούμε την Πωλίνα και τη Βίκυ να μας δώσουν τα φώτα τους!! :star: Επειδή κυρίως θέλω αρσενικό!

Άγγελε λίγο μεγάλο μου φαίνεται 2,5 μηνών :lol:
Θέλω να το ζήσω λιγάκι κι ως μωρό, να δω πώς είναι! "fullyhappy"

NaRkIssA
09-09-2010, 14:46
τι καλα που θα παρεις κοκατιλινιιιιιιιιι~~` :bliss:
η αρρώστια λέγετε τσουλουφίαση και την εχω κολλήσει εδω και καιρο... τα συμπτώματα ειναι
1)ξυπνας και βλέπεις ενα τσουλουφι να περιφερεται στον χώρο.
2)εχεις την ταση να το αρπαξεις το τσουλουφι και να το φας
3)εθισμος και ταση αποκτησης κιαλλων τσουλουφιων
:lol:

αποστελλω και φωτο του ιου !!

fotis_k
09-09-2010, 14:50
Ο χρωματισμός δε με πειράζει! Θα μ' άρεσε ίσως πιο πολύ ένα όχι εντελώς γκρι, κάτι σαν pied ή cinnamon, αλλά φυσικά δε θα κολλήσω εκεί! :biiiggrin:

Έμαθα ότι μπορώ να καταλάβω σε κάποιες μεταλλάξεις το φύλο ακόμη κι όταν είναι μωρό το πουλάκι, παρακαλούμε την Πωλίνα και τη Βίκυ να μας δώσουν τα φώτα τους!! :star: Επειδή κυρίως θέλω αρσενικό!

Άγγελε λίγο μεγάλο μου φαίνεται 2,5 μηνών :lol:
Θέλω να το ζήσω λιγάκι κι ως μωρό, να δω πώς είναι! "fullyhappy"

Σε κανεναν χρωματισμο δεν μπορεις να ξερεις το φυλο οταν ειναι μωρα.Εκτος κι αν περιμενεις λιγο και κανεις αυτο που σου λεει ο Αγγελος..

Antigoni87
09-09-2010, 14:57
Γίνεται με βάση τη γενετική: θα τα πω λάθος, γι αυτό ας διορθώσουν τα κορίτσια :biiiggrin:

Όταν είναι λούτινο ο πατέρας και όχι η μητέρα, αν βγει λούτινο μωρό θα είναι θηλυκό πχ, πράγμα που έχει να κάνει με τα χρωμοσώματα. Είναι φυλοσύνδετα τα πουλιά κάποιων μεταλλάξεων αν κατάλαβα καλά! Αλλά θα μας τα πουν καλύτερα, και γιατί όχι σε νέο θέμα μιας και είναι πολύ χρήσιμη πληροφορία

ΑΓΓΕΛΟΣ2
09-09-2010, 15:22
δεν το γνωριζω αυτο...ενα θεμα θα ηταν πολυ ενδιαφερον!!!

elena1996
09-09-2010, 15:33
Αντιγονη μολις ειδα το ποστ σου!!Κολλησες κι εσυ,ε??Καιρος ηταν!! :lol: :lol: :lol: .....Αντε βρε με το καλο το κοκατιλακι!! :bliss: :bliss: :bliss: :bliss: ...Μωρακι θα το παρεις,ε??Κατα τη γνωμη μου καλυτερα ετσι,γιατι και θα εχεις περισσοτερες εμπειριες και θα γινει ημερο αν το εχεις απο μωρακι!! ;-)....Θα χρειαστει πολυ αγαπη,φροντιδα και υπομονη στην αρχη,την οποια ομως εσυ απ'οτι εχω καταλαβει εισαι ετοιμη να δωσεις..Με το καλο λοιπον το κοκατιλακι και καλως ηρθες στους παπαγαλομανεις!!! :wave:

vicky_ath
09-09-2010, 15:40
Παιδια υπαρχουν καποιες μεταλλαξεις που λεγονται φυλοσυνδετες(στα Αγγλικα sex-linked), οπως τα λουτινο κ τα cinnamon!
Αν ξερουμε τους γονεις κ ακομα καλυτερα τους παππουδες μπορουμε να ειμαστε 99% σιγουροι για το φυλο καποιου νεοσσου με βαση τη γενετικη!
Ολα αυτα εγω τα εμαθα απο την Πωλινα κ με πολυ διαβασμα σε ξενα sites κ μπορει να μας τα επιβεβαιωσει κ η ιδια που εγω προσωπικα εμπιστευομαι απολυτα τη γνωμη της γιατι φαινεται οτι το εχει ψαξει πολυ το θεμα!

Antigoni87
09-09-2010, 15:44
:bliss: Ναι, μωρό θα πάρω, θα εξαρτηθεί αν θα είναι απογαλακτισμένο ή αν θα θέλει ταϊσματα, ανάλογα με το χρόνο που θα μπορώ να διαθέσω!

Την άλλη εβδομάδα θα αρχίσω να κοιτάω για κλουβί κτλ :biiiggrin:

Βίκυ, πολύ χάρηκα με αυτή την πληροφορία, όπως σου είπα χτες :lol: :lol:
Εν τω μεταξύ αυτές οι μεταλλάξεις μ' αρέσουν κιόλας πολύ!

elena1996
09-09-2010, 15:56
Τωρα οσο για το κλουβι,να ειναι οσο το δυνατο μεγαλυτερο κ.τ.λ.,να εχει βαση η οποια θα σε βολεψει πολυ εκτος κι αν εχει βρει ηδη μερος να τοποθετησεις το κουβι,να ειναι οσο το δυνατον ψηλοτερο γιατι τους αρεσει να σκαρφαλωνουν και καλο ειναι να εχει πανω απο 1 πορτα(εμενα εχει 2 πορτες και ειναι πολυ βολικο)...Αυτα περι κλουβιου!!! ;-) :wave:

Windsa
09-09-2010, 17:40
Nαι, με λίγη διάβασμα θα μπορείτε να μάθετε να ξεχωρίζετε το φύλλο σε μερικά πουλια σαν Lutino, Cinnamon, Yellow Cheek, Platinum.
Έτσι ακριβώς εγώ κατάλαβα το φύλο της μικρής μου Ρόξι όταν ήτανε μονο 20 ημερών. (το Cinnamon πουλάκι στη μέση είναι κοριτσάκι).
http://a.imageshack.us/img827/7926/dsc07582.jpg

Eνα καλο site που εξηγεί κάθε μετάλλαξη είναι το http://www.parrotpages.com/tielMutationsInfo.htm
Εκεί θα βρείτε και τα sex-linked mutations... Και το site για Mendel'ς Law of Genetics http://www.ndsu.edu/pubweb/~mcclean/pls ... endel1.htm

Μετά απλά πρέπει να ανοίξετε βιβλίο βιολογίας και να διαβάσεις ότι αφορά τη γενετική.
Εγω δεν πήγα ελληνικό σχολείο και για μένα είναι δύσκολο να εξηγήσω στα ελληνικά όλα αυτά.
Πάντως να πω στα γρήγορα...πρέπει να ζωγραφίζετε μια formula.

XX είναι ένα γκρι αρσενικό
XX είναι ένα αρσενικό φορέας ενός Sex-linked μεταλλάξεις (φορέας σημαίνει ότι φαίνεται σαν κανονικό γκρι cockatiel, όμως έχει πιθανότητα να παράγει p.x. Lutino μωρά)
XX είναι ένα p.x. Lutino Cockatiel.

Δηλαδή η μετάλλαξη είναι το πράσινο X.

ΧΥ είναι ένα απλό γκρι θηλυκό
ΧΥ είναι ένα sex linked θηλυκό (p.x. Lutino)

Τα θηλυκά δεν μπορούνε να είναι φορέας της sex-linked μεταλλάξεις επειδή εχουν μονο ένα X.....οι sex linked μεταλλάξεις μπορούνε να μεταδίδονται μονο στο X και ποτε στο Y.
------------------------------------------------------------

Τώρα μια φόρμουλα: (παραδειγμα για τα πουλια της Άλκη)

http://img20.imageshack.us/img20/4276/photoon20100617at1609.jpg

XX (ο Κόκκο που είναι (μάλλον) φορέας Lutino) και ΧY (η Πεπε, που είναι κανονικό γκρι Cockatiel)
Τα παιδιά τους θα είναι: XX, ΧY, XX, ΧY.

XX- κανονικό γκρι αρσενικό.
ΧY Lutino Θηλυκό.
XX αρσενικό Γκρι, όμως φορέας Lutino.
ΧY - Απλό γκρι θηλυκό.

Δεν ξέρω αν καταλάβετε τίποτα...)))))
Πάντως θα τα βρείτε όλα στο internet και βιβλία αν θα ψάξετε λιγάκι...

alkisti
09-09-2010, 17:46
ιιιιιιιιιιιιι Πωλινα ! ντροπη ! ειναι η Κοκο και ο Πεπε !!!!!!! :angry:
Η Κοκο ειναι η γκρι ! Και ο Πεπε ειναι ο Ασπρουλοκιτρινος ! :cry:
θα το σκεφτω πολυ αν θα σε συνχωρεσω ! :( :lol: :lol: :-P

vicky_ath
09-09-2010, 18:43
Καπως ετσι ξεκινησα κ εγω, με τις πληροφοριες αυτες απο την Πωλινα πριν μερικους μηνες κ ακομα διαβαζω....!!!!! :lol:
Ειναι ενα πολυ ενδιαφερον κομματι της ενασχολησης μας με τα πτηνα κ εγω προσωπικα το διασκεδαζω πολυ να μαθαινω νεα πραγματα!!! :welldone:

Lucky Witch
09-09-2010, 20:28
Aντιγόνηηηηηηηηη νέα κοκατιλομαμααααααααααα...α τε με το καλό έτσι ξεκίνησα κ εγω με ΈΝΑ μόνο κοκατιλακι κ εχω 8 συν κοκατού.
Άντε παρτο γρήγορα,άντε να αυξάνονται τα κοκατιλ κ τα κοκατου στο φορουμ.

Antigoni87
09-09-2010, 20:58
Χαχαχα!! Έχεις δίκιο, γίνεται χαμός από κοκατιλάκια εδώ μέσα :lol:
Για την ώρα με ένα βλέπω να παραμένω! Αν και όταν μετακομίσω όμως μόνη μου (τώρα έχω και την αδερφή μου που δεν τρελαίνεται ;-) ) θα είμαι πιο άνετη για νέα σχέδια :party:

fotis_k
10-09-2010, 13:48
Ετσι δεν διαφωνω!Βαση γενετικης ναι μπορεις να ξεχωρισεις το φυλο αλλα οχι χωρις να ξερεις τους γονεις.Δεν το τονισες αυτο Αντιγονη γι αυτο και απορησα ;-)

Carlos
12-09-2010, 22:36
Ένα πράγμα θα σου πώς ως ...μεγαλύτερος :doh: το "σκουλήκι" το οποίο λέγεται .....πώς να το πώ ...."λατρεία κατοικιδίων", δεν ψοφά με τίποτε. Όσο το ταίζεις μεγαλώνει και θέλει και άλλο, και όσο το αφήνεις νηστικό κτυπιέται σαν κέρατο και ζητάει τροφή.....

Καλή Κοκατιλίαση !! :reading: :reading:

Windsa
12-09-2010, 22:47
Ένα πράγμα θα σου πώς ως ...μεγαλύτερος :doh: το "σκουλήκι" το οποίο λέγεται .....πώς να το πώ ...."λατρεία κατοικιδίων", δεν ψοφά με τίποτε. Όσο το ταίζεις μεγαλώνει και θέλει και άλλο, και όσο το αφήνεις νηστικό κτυπιέται σαν κέρατο και ζητάει τροφή.....

xa-xa-xa!!! Τέλειο!!!!
Καλή Κοκατιλίαση λοιπόν :dance: !!

Antigoni87
12-09-2010, 23:15
Έτσι βλέπω κι εγώ, ταϊζω, ταϊζω, κι όλο λυσσάει!! :aaaah: :aaaah:

Τυχερός ο σκύλαξ μου ο Ιντεφίξ που είναι στο πατρικό γιατί θα μου είχε πεθάνει από κατάθλιψη λόγω ανταγωνισμού :lol:

Antigoni87
16-09-2010, 17:26
Το κοκατίλ μου ο Floyd θα είναι εδώ το Σάββατο!!! :bliss: "fullyhappy" Ένα πανέμορφο αγοράκι 4 μηνών περίπου, με ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό στο φτέρωμά του που μου άρεσε από την αρχή που τον είχα δει "fullyhappy" : είναι σαν λουτίνο, αλλά στην πλάτη έχει μια πιτσιλιά γκρι και άρα πρέπει να είναι κρυφο-pied :lol: :-P

Ανυπομονώ!!!! :aaaah: :aaaah: Αύριο πάω να αγοράσω τα απαραίτητα για να είναι άνετα από την πρώτη μέρα... και θα επανέλθουμε στις συστάσεις των φτερωτών μας φίλων!!

[marq=right:h8jgz11c]Είμαι πολύ πολύ χαρούμενηηηηηηη[/marq:h8jgz11c]

douke-soula
16-09-2010, 19:03
αντε επιτελους καλως να τον δεχτεις τον φιλο σου τον Floyd :welldone: :welldone: :welldone:

Windsa
16-09-2010, 19:20
Με το καλό να έρθει.
Αν εχει έστω κι λίγο γκρι - δεν είναι Lutino. Είναι Clear Pied (Heavy Pied).

elena1996
16-09-2010, 19:25
Πω πω σε 2 μερες σου ερχεται!!!!Καιρος ηταν!!! :bliss: :bliss: :bliss: .....Πρεπει να εισαι παντως πααααααααραααα πολυ χαρουμενη(καταλαβαινω ακριβως πως νιωθεις απο προσωπικη εμπειρια!!! :lol: ).......Κι οταν ερθει με το καλο ψυχραιμια......Οχι οπως εγω που χοροπηδουσα γυρω γυρω,τσιριζα και ειχα σπασει τα νευρα της κακομοιρας της μαμας!! :haha: :haha:

Lovecarduelis
16-09-2010, 20:24
Αντε Αντιγονη, με το καλο να δεχτεις τον νεο σου συγκατοικο!!!!!

Αληθεια ... εχεις σκεφτει πως θα τον ονομασεις ?? :lol:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
16-09-2010, 20:25
με το καλο!!! :pingu:

vagelis76
16-09-2010, 20:40

Το κοκατίλ μου ο Floyd θα είναι εδώ το Σάββατο!!! :bliss: "fullyhappy"

[marq=right:1l2f1649]Είμαι πολύ πολύ χαρούμενηηηηηηη[/marq:1l2f1649]

[marq=right:1l2f1649]Floyd Floyd Floyd[/marq:1l2f1649]

Lovecarduelis
16-09-2010, 20:56

Το κοκατίλ μου ο Floyd θα είναι εδώ το Σάββατο!!! :bliss: "fullyhappy"

[marq=right:2jnlh2lq]Είμαι πολύ πολύ χαρούμενηηηηηηη[/marq:2jnlh2lq]

[marq=right:2jnlh2lq]Floyd Floyd Floyd[/marq:2jnlh2lq]

:aaaah: :aaaah:

kdionisios
16-09-2010, 21:13
Με το καλο να δεχτεις τον μικρο σου ;-)

Lucky Witch
16-09-2010, 22:27
Αντιγόνη στα πα κ απο μυνήματα στο λέω κ τώρα να τον χαίρεσαι..αυτό το πουλάκι είναι καταπληκτικό που τον έχω δει κ πολλαααααααααααά φιλάκια που του δώσα.

Antigoni87
16-09-2010, 23:39
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!! Δεν περνάνε οι ώρες :bliss: :bliss:
Σας ευχαριστώ όλους! Είμαι πάρα ΠΑΡΑ πολύ χαρούμενη! Τι να πω!! Πολύ όμορφο συναίσθημα, και μεγάλη η χαρά μου που θα δω από κοντά πόσο έξυπνα και μοναδικά πλάσματα είναι οι παπαγάλοι "fullyhappy"
Νικόλ με ενθαρρύνεις πολύ, και εντείνεις την αγωνία μου να ανακαλύψω αυτόν τον χαρακτήρα!
Οι μέρες περνάνε, ο Floyd έρχεται :bliss:

kdionisios
16-09-2010, 23:43
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!! Δεν περνάνε οι ώρες :bliss: :bliss:
Σας ευχαριστώ όλους! Είμαι πάρα ΠΑΡΑ πολύ χαρούμενη! Τι να πω!! Πολύ όμορφο συναίσθημα, και μεγάλη η χαρά μου που θα δω από κοντά πόσο έξυπνα και μοναδικά πλάσματα είναι οι παπαγάλοι "fullyhappy"
Νικόλ με ενθαρρύνεις πολύ, και εντείνεις την αγωνία μου να ανακαλύψω αυτόν τον χαρακτήρα!
Οι μέρες περνάνε, ο Floyd έρχεται :bliss:

Αντιγονη κι εγω στην αναμονη ειμαι .....και σε καταλαβαινω απολυτα!
Μονο που εγω θα χρειαστει να περιμενω λιγο παραπανω.

Σε λιγο θα κρατας τον Floyd στα χερια σου!