PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ξανα στη φωλια μετα απο απουσια 2 ημερων.

stathis
06-09-2010, 23:26
Παιδια καλησπερα!Εχω 2 ζευγαρια παπαγαλακια (αυστραλιανα).Το 1 ζευγαρι μεχρι στιγμης μου εχει κανει 4 αυγουλακια και κλοθει κανονικα μεσα στη φωλια τησ.Το 2 ζευγαρι ομως μου εκανε το 1 αυγο στισ 1/9/2010 Και τι 2 στισ 3/9/2010.Αλλα μετα την γεννηση του 2 αυγου τουσ αλαξα θεση γιατι διαπιστωσα οτι το μεροσ που ηταν τοποθετιμενο το κλουβι δεν ηταν ο καταληλοσ.Και απο τοτε δεν μου ξαναεκανε αυγο αλλα μπαινει σπανια στη φωλια.Τελικα ξαναεβαλα το κλουβι εκει που ηταν στην αρχη και τωρα καθεται μεσα στη φωλια.Τωρα δεν ξερω τι να κανω.να τησ τα παρω τα αυγα τα προιγουμενα απο τη φωλια η να τα αφισω οπωσ εχει?υπαρχει περιπτωση τα αυγα να εχουν κλουβιασει επειδη δεν τα εκλωσε για 2 ημερεσ περιπου?

tasrek
07-09-2010, 06:08
Να τα αφήσεις εκεί γιατί λογικά δεν έχουν κλουβιάσει. Δεν χρειάζεται να σου πω βέβαια πως δεν αλλάζουμε θέση στο κλουβί όταν έχει αρχίσει να γεννάει το πουλί. Αφού ξεκίνησε να γεννάει σημαίνει ότι εκεί εκτιμα πως είναι η καλύτερη θέση.

Dream Syndicate
07-09-2010, 09:24
Όπως σου είπε ο Τάσος να τα αφήσεις εκεί και να μην τα ενοχλείς καθόλου.Μόνο τα απαραίτητα νερό τροφή και τίποτε άλλο.Καλή τύχη.

vagelis76
07-09-2010, 11:46
Στάθη το πιο πιθανό είναι να μην έχουν κλουβιάσει γιατί ίσως δεν είχε αρχίσει κανονικά η εκκόλαψη των αυγών με συστηματικό κλώσημα που συνήθως συμβαίνει μετά τη γέννηση του 3 αυγού.
Προτείνω λοιπόν να τα αφήσεις να προχωρήσουν και τη κατάλληλη στιγμή,λύση στην αγωνία σου θα σου δώσει μια ωοσκόπιση.
Πρόλαβαν και άλλαξαν φτεράκια και προχωράνε σε αναπαραγωγή?(απορία μου)
Όλα να πάνε καλά !!!!!!!

tonis!
07-09-2010, 13:22
συμφωνω μετα αλλα παιδια!κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης δεν κουναμε το κλουβι ουτε ραφι!!!το οτι το μερος δεν ειναι καταλληλο για τα πουλακια επρεπε να τ ειχες σκεφτει πριν αρχησουν την διαδικασια της αναπαραγωγης!απο εδω και στο εξης μην τα ενοχλεις καθολου μονο νερο φαι και που και που απο αποσταση παρακολουθατα να δεις αν ολα πανε καλα!!

Φιλικα Αντωνης!! ;-)

stathis
07-09-2010, 13:35
Στάθη το πιο πιθανό είναι να μην έχουν κλουβιάσει γιατί ίσως δεν είχε αρχίσει κανονικά η εκκόλαψη των αυγών με συστηματικό κλώσημα που συνήθως συμβαίνει μετά τη γέννηση του 3 αυγού.
Προτείνω λοιπόν να τα αφήσεις να προχωρήσουν και τη κατάλληλη στιγμή,λύση στην αγωνία σου θα σου δώσει μια ωοσκόπιση.
Πρόλαβαν και άλλαξαν φτεράκια και προχωράνε σε αναπαραγωγή?(απορία μου)
Όλα να πάνε καλά !!!!!!!

Ναι.Περασαν πτερορια εδω και 1 μηνα,Γιαυτο και τουσ εβαλα φωλια γιατι ο χαλινοσ των θυλικων μου πειρε το χρωμα τησ αναπαραγωγησ.Και μολισ τουσ εβαλα φωλια μπεικαν στη φωλια και εκαναν αυγα,τωρα δεν τα ενοχλω και περιμενω.........................

stathis
16-09-2010, 13:16
περιμενω με πολυ αγωνια να ερθει το σαββατο που περιμενω να εκολαυθει ο πρωτοσ νεοσοσ απο το πρωτο ζευγαρακι μου που εχει κανει 5 αυγουλακια.το δευτερο ζευγαρακι μου που ειχε κανει 2 αυγουλακια και τα παρατησε οπωσ σασ ειχα πει ειναι μεσα στη φωλια τωρα και εχθεσ το βραδυ εκανε αλλο ενα.δεν την ενοχλω καθολου.ξερει αυτη τι κανει.με την πρωτη ευκαιρια θα φωτογραφισω ολλα τα πουλακια μου γιατι ειναι αρκετα.εννοειτε πωσ θα βαλω φωτο και απο τα μικρα που θα σκασουν μιτη απο το σαββατο.

tasrek
16-09-2010, 13:23
Καλά αποτελέσματα εύχομαι. Να είσαι όμως έτοιμος να τους προσφέρεις ότι χρειάζονται από την πρώτη στιγμή.

stathis
16-09-2010, 23:55
Καλά αποτελέσματα εύχομαι. Να είσαι όμως έτοιμος να τους προσφέρεις ότι χρειάζονται από την πρώτη στιγμή.

Ναι.Ειδη εχω ξεκινισει τισ πρωετοιμασιεσ μου.τα εχω ολα ετοιμα για να καλοσωρισω τουσ καινουριουσ μου φιλουσ.

vagelis76
17-09-2010, 00:01
Κρέμα,σύριγγα,σαλιάρες και τέτοια να έχεις και ας μείνουν αχρησιμοποίητα ε? :welldone:

stathis
17-09-2010, 12:12
Σαλιαρεσ κρεμουλεσ συριγκεσ και οτι αλλο χρειαζεται το εχω ετοιμο.Θα τα κανω ταισμα στο χερι αργοτερα.θα τα αφισω λιγο στη φωλια και μετα θα τα αναλαβω εγω.

stathis
17-09-2010, 16:11
παιδια ειμαι πολυ χαρουμενοσ.μολισ γυρισα απο τη δουλεια και ακουσα μια φωνουλα μεσα απο τη φωλια.αμεσωσ ανοιξα τη φωλια και ειδα τουσ 2 γονεισ να καθονται πανω απο τον πρωτο νεοσο.και ειδα στη ακρη τησ φωλιασ μισο τσοφλι αυγου.τωρα στο κλουβι τουσ εχω αυγουλακι,αυγοτρωφη και κανονικη τροφη.χρειαζεται κατι αλλο?να πω επισεισ πωσ παρατηρισα οτι το αυγο που τουσ εχω βαλει για να ταιζουν τα μωρα τουσ δεν το εχουν ακουμπισει ακομα.ισωσ το ταιζουν απο την αυγοτροφη.εσεισ τι λετε?δεν θελω να τα τρομαξω για να τα βγαλω απο τη φωλια για να δω το μωρο τουσ.θα περιμενω λιγο ακομα να βγουν και τα αλλα μωρα.

ΑΓΓΕΛΟΣ2
17-09-2010, 20:31
μπροει να μην θελουν το αυγο...καλα εκανες και τους εβαλες 2 εναλακτικες!

να σου ζησει το μωρο!!! :wave: :party:

ZAKO
17-09-2010, 21:58
βαλε και ψωμι βρεξτω λιγο να δεις πως το ταιζουν στα μικρα ,δεν θα τα προλαβενης

Dream Syndicate
17-09-2010, 22:39
Μπορείς να πολτοποιήσεις το αυγό και ίσως τους αρέσει έτσι η και να ανακατέψεις την αυγοτροφή με το βρασμένο πολτοποιημένο αυγό..Μην τα ενοχλείς τώρα.Άσε να βγουν και τα άλλα.

stathis
17-09-2010, 22:52
Θα το δοκιμασω με το ψωμι και το πολτοποιημενο αυγο απο αυριο.Τελικα το ειδα το μωρακι και ελενξα τον προβολο του και ειχε τροφη μεσα.αρα το ταιζουν μια χαρα.μεχρι στιγμησ φενονται πολυ καλοι και αφωσιομενοι γονεισ.θα σασ ενημερωσω και για τα υπολοιπα μωρα οταν βγουν.λογικα το επομενο θα βγει την κυριακη ε?Ανα 2 ημερεσ δεν σκανε τα αυγουλακια?

stathis
21-09-2010, 22:46
οπωσ σασ ειχα πει και τισ πρωαλεσ το πρωτο μωρο εσκασε την παρασκευη 17/9 ,περιμενα λοιπον την κυριακη 19/9 να σκασει ο δευτεροσ νεοσοσ αλλα μαλον ηταν ασπορο το δευτερο αυγο.σημερα ομωσ 21/9 εσκασε το τριτο αυγο και περιμενω με ανιπομονισια να σκασουν και οι αλοι δυο νεοσοι μεχρι το σαββατο.συνολο ειχε 5 αυγα.και τωρα σασ παραθετω καποιεσ φωτογραφιεσ των 2 πρωτων μωρων που σε λιγεσ ημερεσ θα αναλαβω ταισμα στο χερι. :bliss: :party: :star:

Dream Syndicate
21-09-2010, 22:56
Να σου ζήσουν.Το τάισμα στο χέρι καλό είναι να ξεκινά μετά τη δέκατη με δωδέκατη ημέρα για να πάρουν οι νεοσσοί όλα τα στοιχεία από τους γονείς για να έχουν καλύτερο ανοσοποιητικό και καλή υγεία στο μάλλον.Εκτός και αν δεν τα ταΐζουν οπότε τα αναλαμβάνουμε εμείς από τις πρώτες κιόλας μέρες.

stathis
21-09-2010, 23:08
Να σου ζήσουν.Το τάισμα στο χέρι καλό είναι να ξεκινά μετά τη δέκατη με δωδέκατη ημέρα για να πάρουν οι νεοσσοί όλα τα στοιχεία από τους γονείς για να έχουν καλύτερο ανοσοποιητικό και καλή υγεία στο μάλλον.Εκτός και αν δεν τα ταΐζουν οπότε τα αναλαμβάνουμε εμείς από τις πρώτες κιόλας μέρες.

σε ευχαριστω πολυ!!!οταν ειπα οτι θα τουσ κανω ταισμα στο χερι εννωουσα σε αυτεσ τισ ημερεσ που προανεφερεσ και εσυ.παντοσ μεχρι στιγμησ τα ταιζουν μια χαρα και τα προσεχουν σαν τρελοι.τελικα δεν τουσ δινουν ουτε αυγο ουτε ψωμι.μονο αυγοτρωφη που ειναι ειδικη για να ταιζουν οι γονεισ τα μωρα τουσ.για οτι νεοτερο θα σασ ενημερωνω.

Dream Syndicate
21-09-2010, 23:12

σε ευχαριστω πολυ!!!οταν ειπα οτι θα τουσ κανω ταισμα στο χερι εννωουσα σε αυτεσ τισ ημερεσ που προανεφερεσ και εσυ.παντοσ μεχρι στιγμησ τα ταιζουν μια χαρα και τα προσεχουν σαν τρελοι.τελικα δεν τουσ δινουν ουτε αυγο ουτε ψωμι.μονο αυγοτρωφη που ειναι ειδικη για να ταιζουν οι γονεισ τα μωρα τουσ.για οτι νεοτερο θα σασ ενημερωνω.
Πολτοποίησε αυγουλάκι βραστό και βάλε και αυγοτροφή που τρώνε να δυναμώσουν γρήγορα τα μικρά.

stathis
21-09-2010, 23:19
το επειχηρισα μια φορα με τριμενη φριγανια,βραστο αυγο και αυγοτροφη αλλα ουτε καν που το αγκιξαν.τσιμπουσανε απο την σκετη αυγοτροφη.θα το ξαναπροσπαθησω αυριο αφεροντασ τελειωσ την σκετη αυγοτροφη μπασ και τουσ δωσουν απο το μιγμα που θα τουσ κανω.

stathis
23-09-2010, 15:31
Exθεσ εσκασε και το τριτο μασ αυγουλακι.
Ειδη ο ποιο μεγαλοσ νεοσοσ ανοιξε και τα ματακια του.
Θα σασ βαλω και αλες φωτο σε λιγεσ ημερεσ για να παρακολουθουμε πωσ μεγαλωνουν.