PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δυο λογια και απο μενα.

petrangcc
02-09-2010, 23:09
Καλως σας βρηκα φιλοι,
Χαιρετω την πολυ καλη παρεα που εχει δημιουργηθει εδω οπως διαβαζω. Με λενε πετρο και ειμαι 27 χρονων.
Θελω να πιστευω οτι θεωρουμαι "παλιος" χομπιστας.. Ολα ξεκινησαν οταν ο θειος μου ως εκτροφεας καναρινιων μου εκανε δωρο ενα ζευγαρι λευκα σκουφατα πανεμορφα καναρινια στην πρωτη γυμνασιου.. Ο οσκαρ και η νταιζη, αυτα ηταν τα ονοματα τους.. Ετσι λοιπον απο εκεινο το ζευγαρι με αναπαραγωγες εφτασα μεσα σε 5-6 χρονια και ειχα 2 διμετρες κλουβες στο μπαλκονι και γυρω στα 200 πουλια, καναρινια και ιθαγενη, καρδερινες, φλωρους, σπινους, λουγαρα ακομα και κοτσιφα ειχα. Αρκετα βεβαια, και δεν ειμαι περηφανος που το λεω αλλα ημουν μικρος και "αρρωστος" μετα πουλια τα ειχα πιασει μονος μου με ξοβεργιες. Ο οσκαρ βεβαια παρεμενε το αγαπημενο μου πουλακι τον ειχα εκπαιδευσει και τον αφηνα ελευθερο στο δωματιο καθοταν στο χερι μου και ετρωγε και τρελενοταν στο κελαιδημα οταν με εβλεπε.
Τελος παντων εφτασε ο καιρος να παω φανταρος, πηγα λοιπον και εφτασε η αποφραδα εκεινη χειμωνιατικη μερα, που κοντεβα να απολυθω, στην αλεξανδρουπολη που χτυπησε το κινητο μου, ηταν ο πατερας μου με μια υποτονικη φωνη μου ειπε "οταν γυρισεις καποιος θα λειπει". ο Οσκαρ? ναι μου λεει.. Αυτο ηταν κατι εσπασε μεσα μου. Μπορει να ακουγετε μελο το ολο στορυ αλλα πραγματικα το αγαπουσα αυτο το πουλι.
Να μην τα πολυλογω απολυθηκα γυρισα πισω και αρχισα να παραμελω τα πουλια ωσπου αποφασισα να τα χαρισω ολα. ετσι κι εγινε δεν κρατησα κανενα. Ο θανατος του οσκαρ μου ειχε στοιχησει.
Περασε ο καιρος παντρευτηκα, ωσπου πριν ενα μηνα ενας φιλος σε πιο κατω οροφο ανακαλυψα οτι εχει καναρινια και κανει αναπαραγωγες και επειδη του εκανα μια εξυπηρετηση με τα ηλεκτρολογικα του σπιτιου, ειπε οτι μολις μεγαλωσουν σε κανα 2 βδομαδες τα φετιναρια του θα μου χαρισει ενα αρσενικο. Ξυπνησε το μικροβιο μεσα μου, και να μαι. Και ειμαι τοσο ενθουσιασμενος που υπαρχει φορουμ πλεον και για τους φιλους των πουλιων, τοτε δεν ηταν τοσο διαδεδομενο το ιντερνετ αμφιβαλλω και αν υπηρχε κιολας για να μοιραστω την "τρελα μου.

Καλως σας βρηκα λοιπον και παλι και θα χαρω να συμετασχω στις συζητησεις σας.

tasrek
02-09-2010, 23:12
Καλώς ήρθες είμαστε πολλοί οι τρελοί εδώ μέσα. :hi:

Antigoni87
02-09-2010, 23:31
Καλώς όρισες! Μαζί με την πρώτη τρέλα έφυγε και το μικρόβιο "ξόβεργα" απ' ο,τι λες :welldone: , και ήρθε η ώρα να κολλήσεις το τρελό μικρόβιο του φόρουμ μας, όπου θα ρωτάς, θα ρωτάμε, θα συζητάμε και θα περνάμε καλά!
Καλώς να δεχτείς το νέο αίμα "fullyhappy"

petrangcc
02-09-2010, 23:39
Ευχαριστω για το καλως ορισες παιδια να ειστε καλα.
tasrek το αβαταρ σου με γονατισε..

vagelis76
02-09-2010, 23:43
Πέτρο καλώς όρισες!!!! :hi:
Θα χαρούμε πολύ να σε συναντήσουμε στις διάφορες ενότητες μας.
Και ένας άνθρωπος ανάμεσά μας,που έχει καταλάβει το κακό που κάνουν οι ξόβεργες και έχει αλλάξει στάση,σίγουρα είναι χρήσιμος εδώ.
Καλή διαμονή φίλε και το μικρόβιο είναι αθεράπευτο να το ξέρεις..... :lol: :lol:

vicky_ath
03-09-2010, 00:06
Καλως ορισες Πετρο κ καλη διαμονη!!!! :welldone: :welldone:

douke-soula
03-09-2010, 08:05
καλως ορισες Πετρο και καλη διαμονη :biiiggrin: :biiiggrin:

Dream Syndicate
03-09-2010, 08:24
Καλώς ήρθες στη παρέα μας και καλή διαμονή.Δεν είσαι ο μόνος που το άβαταρ του τασρεκ γονάτισε :bliss:

Antigoni87
03-09-2010, 09:10
Κι εμένα με είχε γονατίσει και τον ρώτησα πού κρύβει τέτοιο θησαυρό, αλλά (θα σε καρφώσω Τάσο μου :lol: ), δεν έχει τέτοιο πουλάκι στην κατοχή του! Αν είχε, δε θα είχε πια γιατί θα του το είχαμε κλέψει :-P

tasrek
03-09-2010, 09:16
Αν είναι να ανεβάσω την εγκληματικότητα στην Αθήνα με ένα άβαταρ τότε να το βγάλω. :-P

Dream Syndicate
07-09-2010, 14:44
Αν είναι να ανεβάσω την εγκληματικότητα στην Αθήνα με ένα άβαταρ τότε να το βγάλω. :-P

Να το βγάλεις αχ και βαχ. :-P

budgiefun
07-09-2010, 21:50
Πέτρο καλωσόρισες :hi:

xXx
08-09-2010, 21:46
Καλώς όρισες Πέτρο