PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πρωτη φορα εκτος κλουβιου

sword13
02-09-2010, 21:52
Χαιρετε φιλοι των πτηνων,
Σημερα ο αλεξ μου βγηκε για πρωτη φορα εκτως κλουβιου. Ειμαι πολυ ευτηχησμενος,αλλα και πολυ μπερδεμενος, γι αυτο θα ηθελα τη βοηθεια σας σε καποια θεματα!

1.τον ειδα λιγο αγχομενο, τα πρωτα 2 λεπτα, πετουσε ακαταπαυστα περα-δωθε(ειναι σημαδι οτι δεν ειναι καλα εξημερομενος; )
2.οταν τελικα ησυχασε, ηταν καθησμενος στο πατωμα και για εναν περιεργο λογο δεν ηθελε να ανεβει στο δαχτυλο μου.δλδ:πηγαινε να το δαγκωσει.(ενω στην πατηθρα, που τελικα τον μετεφερε αποκλειστικα, δεν εκανε καμια επιθετικη κινηση.)
3.στο κλουβι του δεχεται πολλες φορες να καθησει στο δαχτυλο μου με ή και χωρις τροφη.
4. δεν ξερω αν πρεπει να του κοψω τα φτερα, γιατι κουτουλαει στους τοιχους ενω πεταει.

περιμενω τισ απαντησεις σας ;-)

Antigoni87
02-09-2010, 22:23
Αν του κόψεις τα φτερά, ενώ είναι έτσι φοβισμένος κι αγχωμένος όταν βγαίνει από το κλουβί, θα τον φοβίσεις περισσότερο! Και μετά μπορεί ούτε μέσα στο κλουβί να μη θέλει να καθίσει στο δάχτυλό σου. Οπότε το κόψιμο άφησέ το για όταν θα αποκτήσει μεγάλη εμπιστοσύνη απέναντί σου, γιατί τώρα που χτίζεται ακόμη θα πάτε σίγουρα πίσω!

Για τα υπόλοιπα, θα σου πουν τα παιδιά που έχουν προσωπική εμπειρία :biiiggrin:

Dream Syndicate
02-09-2010, 23:45
Είναι φυσικό να πετάει πέρα δώθε αφού βγήκε σε ένα κόσμο με άγνωστα πράγματα.Δεν είναι σημάδι εξημέρωσης η όχι.
Αισθανόταν πιο ασφαλείς στο πάτωμα αν και οι παπαγάλοι αισθάνονται άβολα κάτω.Στην πατήθρα έχει τη σιγουριά γιατί την ξέρει.
Αν του κόψεις τα φτερά δεν θα κουτουλάει αφού δεν θα μπορεί να πετάξει.Σιγά σιγά θα καταλάβει που μπορεί να κάθεται και δεν θα έχει πρόβλημα να πέφτει πάνω στα αντικείμενα αλλά θα μάθει να προσγειώνεται.

vas
03-09-2010, 00:15
Γιάννη εγώ (προσωπικά) όταν του έκοψα τα φτερά ηρέμησε -περισσότερο- τώρα αφού το βγαλες πρώτη φορά έξω λογικό είναι να ένιωθε καπως άβολα

vicky_ath
03-09-2010, 01:10
Εγω θα ελεγα να μην του τα κοψεις (ακομα τουλαχιστον)!Αφου λες οτι ανεβαινει στο δαχτυλο σου σημαινει οτι δεν σε φοβαται κ ισως τελικα να μην χρειαστει κοψιμο κ ποτε!
Ειναι λογικο να κουτουλαει...ολα τα πουλακια το κανουν!Το εχω ζησει κ με μπατζι που απο το κλουβι ξαφνικα βγηκε στο σπιτι κ με μωρο κοκατιλ που εκανε τις πρωτες του πτησεις!Σιγουρα δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο να τα βλεπουμε να χτυπανε στους τοιχους, ομως θα δεις οτι αν συνεχισεις να το βγαζεις καθημερινα σε 2-3 μερες θα πηγαινει σαν αεροπλανακι κ θα ελεγχει τελεια την πτηση αλλα κ την προσγειωση του! :welldone:

vas
03-09-2010, 02:09
Βίκυ μην ξεχνάμε όμως οτι το κόψιμο των φτερών δε χρησιμεύει μόνο στην εκπαίδευση!

sword13
03-09-2010, 09:59
Ευχαριστω πολυ παιδια, για τις συμβουλες σας. :welldone:

vicky, το προβλημα ειναι οτι καθετε στο δαχτυλο μου, μονο μεσα στο κλουβι του,ενω εξω προσπαθει να με δαγκωσει. :cry:
Τι να κανω γι αυτο το θεμα; :dontknow:

Γιώργος -
03-09-2010, 14:00
Φίλε Γίαννη,επειδή το έχω περάσει αυτο το στάδιο θα σου πω την εμπειρία μου,δεν νομίζω οτι θελει να σε δαγκώσει για να σε πονέσει αλλά το κάνει περισσοτερο γιατί ειναι στρεσαρισμένο..Εγώ τον άφηνα να το δαγκώσει δεν με πόναγε ιδιαίτερα και όταν ένιωθε ο ίδιος οτι το δαχτυλο μου είναι ασφαλές ανέβαινε,βέβαια πρέπει να του δώσεις λίγο χρόνο όταν σε δαγκώνει μην παίρνεις πίσω το δαχτυλό σου..Και για το κόψιμο των φτερών θα σου έλεγα ανεπιφύλακτα να τα κόψεις,οχι μόνο για την εκπαίδευση αλλα προ παντως για την ασφάλεια του..Εγώ πρόσφατα έχασα ενα κοκατίλ που δεν θα επιβίωσε από δικό μου σφάλμα...Αν και έχω πλεον χρονια παπαγάλους την πάτησα σαν πρωτάρης.Και εχω και ενα ζακό που εαν δεν του είχα κόψει τα φτερά θα τον είχα χάσει,διότι έχει μάθει πλέον και μπορει και βγαίνει απο το κλουβί...Γι αυτό το λόγο ειμαι πλεον 100% βέβαίος οτι τα φτερά των παπαγάλων πρέπει να κόβονται για την δική τους ασφάλεια εφόσον είναι σε αιχμαλωσία..

Antigoni87
03-09-2010, 14:34
Βέβαια, μπορείς να βάλεις λουκέτο για να μη βγαίνει μόνος του από το κλουβί όταν εσύ δεν είσαι εκεί! Με κομμένα ή όχι φτερά, κάτι τέτοιο μπορεί να είναι επικίνδυνο ;-)

Γιώργος -
03-09-2010, 15:20
Δεν είναι τόσο απλό το θέμα,οκ τώρα θα μπορούσα να βάλω αλλα που να φανταστώ οτι θα ανοιγε και τις ταίστρες, είναι να μην σου τύχει..Αλλα και όταν το καθαρίζεις μπορεί να γίνει η ζημιά να φύγει απο το κλουβί και να χτυπήσει..Δεν βάζουμε απλα ενα λουκέτο και τελείωσε (:

vicky_ath
03-09-2010, 20:37
Βίκυ μην ξεχνάμε όμως οτι το κόψιμο των φτερών δε χρησιμεύει μόνο στην εκπαίδευση!

Βασιαννα δεν ειπα αυτο, αλλα επειδη τωρα ειναι μια εποχη που ουτως ή αλλως τα πουλακια μας δε θα εχουν την ευκαιρια να βγαινουν εξω ουτε κ παραθυρα ανοιχτα θα ειναι απαραιτητο να εχουμε στο σπιτι, κυριως γι'αυτο το λογο θα το εκανε καποιος!

vas
03-09-2010, 20:39
Σωστά όμως ποτέ δεν ξέρεις..