PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Υπερκεράτωση ή ποδάγρα;

lianna
23-08-2010, 13:24
Εδώ και καιρό με απασχολεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν τα καναρίνια με τα πόδια τους. Παλιά είχα χάσει καναρίνια διότι δεν υπήρχε κανένας κτηνίατρος που να μπορεί να αντιμετωπίσει σωστά το πρόβλημα αυτό. BETADINE, σκόνες φαρμακευτικές, κορτιζονούχες αλοιφές, και κρέμες όπως η EPITHOL ή το TABERNIL δεν έλυναν το πρόβλημα με αποτέλεσμα τα πόδια των καναρινιών μου να αιμορραγούν και φυσικά να έχουν άσχημη κατάληξη. Σε μία κτηνίατρο μάλιστα που πήγα το τελευταίο μου καναρίνι (είχε "λέπια" στα πόδια του) μου είπε ότι είναι ιός από άλλα μεγαλύτερα πουλιά και μάλιστα μου συνέστησε να τα καυτηριάσουμε. Καθόλου ευχάριστη εμπειρία.Τελικά ούτε αυτό επέζησε απο τη μέθοδο αυτής της θεραπείας. Σήμερα έχω δύο καναρίνια και βλέπω ότι έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα. Απ' ότι διάβασα πρέπει να είναι υπερκεράτωση, δηλ. λέπαι στα δάκτυλα των ποδιών τους. Μάλιστα το ένα καναρίνι μου το τσιμπάει κατά διαστήματα σαν να το φαγουρίζει.
Προς το παρόν του βάζω EPITHOL. Εννοείται ότι η καθαριότητα των κλουβιών τηρήται με θρησκευτική ευλάβια. Ψεκάζονται και πλένονται κάθε 15 ημέρες και οι πατήθρες τους πλένονται με DETOL καθημερινά. Οι τροφές τους είναι σε συσκευασία κλειστή και τώρα το καλοκαίρι τις διατηρώ στο ψυγείο. Δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω και κυρίως με πιο τρόπο να τα βοηθήσω. Όσο για τους κτηνίατρους δεν το συζητώ πιά. Πιστεύω ότι εσείς που ασχολείστε με αυτά τα πλασματάκια έχετε μεγαλύτερη πείρα σε τέτοια θέματα και γι' αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας.

vagelis76
23-08-2010, 13:32
Το καθημερινό μπάνιο θα τα βοηθήσει να μαλακώσουν τα λέπια και αν η χορήγηση του EPITHOL γίνεται απόγευμα προς βράδυ(λίγο πριν κουρνιάσουν)θα είναι καλύτερα.Το φάρμακο θα το βάζεις στα ποδαράκια τους και θα κάνεις απαλό μασάζ για λίγα λεπτά ώστε να εισχωρεί στις "πηγές"-σκασίματα και αν μείνει καθ'όλη τη διάρκεια της νύκτας θα είναι πιο αποτελεσματικό.

Οι έμπειροι καναρινάδες θα σε κατατοπίσουν καλύτερα.

tasrek
23-08-2010, 13:56
Η μονη λύση είναι το epithol σωστά στα είπε ο Βαγγέλης. Όμως είναι υπερκεράτωση ή ποδάγρα;
Η υπερκεράτωση οφείλεται κυρίως σε ακάρεα των ποδιών που δημιουργούν οπές στο δέρμα με τα ακόλουθα αποτελέσματα. Το epithol κλείνει τους πόρους και έτσι τα ακάρεα πεθαίνουν από ασφυξία. Περιέχει επίσης και ένα μικρό ποσοστό αντιβιώσεως για αντιμετώπιση τυχούσης φλεγμονής σε ανοιχτές πληγές. Ορισμένοι πάντως χρησιμοποιούν και βαζελίνη αντί για epithol.

Τώρα ο καυτηριασμός δεν νομίζω πως προσφέρει τίποτα. :noway:

jk21
23-08-2010, 14:11
λιαννα μιλας για λεπια και μαλλον εχεις προβλημα με ακαραια των ποδιων (acari knemidokoptes )
http://azeah.com/photos/story/Mites.jpg

τα οποια αν η epithol (περιεργο μου φαινεται ) δεν κανει τιποτα τοτε πρεπει να κανεις εφαρμοφη pulmosan σταγονας στο ενα απο τα 2 μπουτια νομιζω.επειδη ειναι δηλητηριο (ιμβερμεκτινη ) περιμενε να σου πουν και τα παιδια αν εκει την βαζουμε ή στο σβερκο που ξερω οτι τοποθετειται αν εχουμε ακαραια της τραχειας.

αν εχει εξογκωματα εντονα κιτρινολευκα πανω στις αρθρωσεις και οχι μονο χαμηλα στα δακτυλα τοτε μπορει να ειναι και αθριτιδα (ποδαγρα) τοτε περαν της epithol χρειαζεται και μειωση της ποσοτητας πρωτεινης που παιρνουν πχ μεσω του αυγου.προσοχη αν τα πουλακια δεν εχουν ποδαγρα τωρα λογω πτεροροιας το αυγο επειδη εχει αμινοξεα καταλληλα για το φτερωμα δεν πρεπει να κοπει.

ομως η αναφορα σου στην κτηνιατρο που μιλησε για ιο και το χρονικο διαστημα που διανυουμε με φοβιζει μηπως εχεις περιπτωση εξογκωματων στα δακτυλα απο τον ιο της ευλογιας
δες το θεμα
viewtopic.php?f=67&t=3100 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=3100)

βγαλε μια φωτο να δουμε

lianna
23-08-2010, 14:56
Απ΄ότι βλέπω στην φωτογραφία δεν έχουν ακάρεα. Αυτά τα λέπια βγαίνουν στα δάκτυλά τους από την επάνω μεριά και είναι λες και έχει σκάσει το δέρμα τους. Το βράδύ που θα τους ξαναβάλω epithol θα προσπαθήσω να τα φωτογραφήσω.

lianna
23-08-2010, 20:07
Η φωτογραφία δεν είναι και πολύ καλή αλλά έκανα ότι μπορούσα μια και που ο Σωκράτης δεν είναι και τόσο συνεργάσιμος όταν τον φωτογραφίζουν.

jk21
23-08-2010, 21:39
λιαννα εγω αυτο που βλεπω ειναι υπερκερατωση λογω ακαρεων ,που συνηθως η epithol κανει καλη δουλεια :(

κανε μια απολυμανση του κλουβιου και των πατηθρων κυριως με διαλυμα χλωριου και νερου .συνεχισε τη θεραπεια με επιθολ και αν δεν βελτιωθει ,σκεφτεσαι και στην πορεια την περιπτωση της ιμβερμεκτινης.εχεις καποιο αντιπαρασιτικο σπρευ και πιο;υπαρχει καποιο με βαση το neem oil που εχει δραση στα ακαρεα ...

lianna
23-08-2010, 21:54
Ναί έχω το Repeli - neem bird spray- με το οποίο ψεκάζω τα καναρίνια και τα κλουβιά τους κάθε 15 ημέρες. Πιστεύεις ότι η epithol είναι καλύτερη απο το tabernil pomada; και αν ναι κάθε πότε πρέπει να τους βάζω στα πόδια τους;

jk21
23-08-2010, 23:22
αυτο εννουσα και γω .καθαρισε το το πρωι καποια στιγμη αυριο να φυγει η αλοιφη ωστε να μπορει να εισχωρησει το σπρευ και ψεκασε το και στα δυο ποδια. το απογευμα βαλε ξανα αλοιφη .να βαζεις καθε μερα λιγο πριν κουρνιασουν ωστε να μην την παιρνει αγγιζοντας διαφορα σημεια με τα ποδια στη διαρκεια της ημερας.να βαλεις και στα δυο ποδια .αλλα οχι ψηλα που τελειωνει το σκληρο δερμα στο ποδι γιατι δημιουργει ερεθισμο και πληγες .την επιθολ πριν χρονια την ειχα δοκιμασει .την πομαντα της ταμπερνιλ δεν εχει τυχει να την χρησιμοποιησω και δεν εχω γνωμη αρνητικη ή θετικη

lianna
24-08-2010, 06:56
Γιατί δεν είχα σκεφτεί να τα ψεκάζω και στα πόδια; Θα εφαρμόσω τη συμβουλή σου και βλέπουμε. Σ' ευχαριστώ πολύ!!

SAKIS X
24-08-2010, 07:04
καλημέρα τώρα είδα ότι το θέμα μεταφέρθηκε εδώ.

Από τη φωτογραφία βλέπω ότι πρόκειται για υπερκεράτωση. Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό. Πρέπει να επιμείνεις στην καθαριότητα των ποδιών με χλιαρό νερό για να φύγουν τα λέπια και οι βρωμιές και στη συνέχεια επάλληψη με τα γνωστά σκευάσματα (επιθόλ κλπ) ή με βαζελίνη. Η βαζελίνη δημιουργεί ένα αδιάπέραστο τοίχο στο πόδι και "πνίγει" το ακάρι που βρίσκεται κάτω από το δέρμα και τα λέπια. Πρέπει να επιμείνεις όμως.

Υ.Γ. Τα νύχια του πουλιού θέλουν κόψιμο.

lianna
26-08-2010, 09:16
Τελικά τα πήγα σε έναν κτηνίατρο και τους έκανα ένεση ιμβερμεκτίνης. Γενικά μου είπε ότι τα καναρίνια μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Όμως άπό την επόμενη ημέρα τα βλέπω και είναι πολύ ήσυχα. Φταίει η ένεση;

jk21
26-08-2010, 09:32
λιαννα συγχωνευσα την νεα αναρτηση με την παλια για να υπαρχει συνεχεια στο θεμα

ναι πιστευω οτι η ιμβερμεκτινη εχει φερει το πουλακι στην συμπεριφορα αυτη.πιστευω οτι επειδη η ενεση εγινε απο ειδικο η δοση θα ηταν τετοια που συντομα το πουλακι θα επανελθει και αυτη ειναι προσωρινη αντιγραση.μην ξεχνας οτι η ιμβερμεκτινη ειναι δηλητηριο με καποια ορια δοσολογιας ωστε να μην επηρεαζει τον παθοντα αλλα μονο τα παρασιτα.αν ξεπερασθουν τα ορια....
παντως ηξερα την χρηση μονο με σταγονα (πουλμοσαν ) ,ειτε με το νερο τους (βετερμεκ )

lianna
26-08-2010, 09:57
Σάκη μου τα νύχια του τα έκοψα μετά τη φωτογράφιση. Σκέφτηκα να μη το στρεσάρω τόσο πολύ σε μία ημέρα.

jk21 η κτηνίατρος υποστηρίζει ότι η ενέσιμη ιμβερμεκτίνη είναι πιό αποτελεσματική. Την έχει χρησιμοποιήσει και σε άλλα καναρίνια - παπαγαλάκια και τα αποτελέσματα είναι πολύ ικανοποιητικά. Ίσως είναι κι αυτή μία καλή λύση για τα ακάρεα των ποδιών και της τραχείας χωρίς να αγχωνόμαστε με τις δοσολογίες και τον σωστό τρόπο χρήσης. Πάντως θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

jk21
26-08-2010, 10:22
Λιαννα σαφώς και ειναι πιο αποτελεσματικη αφου και η δερματικη χρηση της σκοπο εχει την εισχωρηση τελικα του φαρμακου στο αιμα.βεβαια η ενεσιμη πρεπει να γινεται απο εμπειρα χερια και στην καταλληλη δοση .η εκπληξη μου ηταν θετικης μορφης!!

lianna
26-08-2010, 10:34
Μα δεν παρεξήγησα την έκπληξή σου καθόλου απλά ήθελα να σας δώσω και κάποια άλλη λύση για το πρόβλημα αυτό. Συγνώμη εάν φάνηκα απότομη.

jk21
26-08-2010, 11:58
λιαννα μου σε καμμια περιπτωση δεν σε παρεξηγησα ;-)
δεν υπαρχε ετσι κι αλλιως καποιος λογος.ισα ισα η επαφη σου με το γιατρο μας βοηθησε να μαθουμε και αυτη τη δυνατοτητα.καθε επαφη καθενος μας με καποιον γιατρο που γνωριζει για πουλακια ειναι οτι καλυτερο για να μαθαινουμε εγκυρα πραγματα που μπορει να τα βοηθησουν ;-)

lianna
26-08-2010, 14:30
Μόλις γύρισα από τη δουλειά. Ο Σωκρατούλης μου φαίνεται πιό ζωηρός. Μάλιστα μου τραγούδησε! Μη φανταστείτε πολλά πράγματα. Ο χιονούλης μου όμως συνεχίζει να είναι πολύ ήσυχος.

lianna
26-08-2010, 18:58
Μόλις γύρισα από τη δουλειά. Ο Σωκρατούλης μου φαίνεται πιό ζωηρός. Μάλιστα μου τραγούδησε! Μη φανταστείτε πολλά πράγματα. Ο χιονούλης μου όμως συνεχίζει να είναι πολύ ήσυχος. Για να κλείσω αυτό το θέμα -εκτός κι αν παρουσιαστεί κάποια υποτροπή- το ενέσιμο φάρμακο ήταν vetermec, γίνεται στο μπούτι του καναρινιού και είναι λίγο επώδυνη.

jk21
26-08-2010, 19:43
το φαρμακο αυτο λιαννα αν και γραφει οτι ειναι ενεσιμης μορφης χρησιμοποιειται ευρυτατα σε διαλυση στο νερο που πινουνε για εξοντωση των ακαρεων αλλα και αλλων ενδοπαρασιτων

adreas
26-08-2010, 22:37
Δημήτρη το vetermec το έδωσα και εγώ σε ένα καναρίνι μιας ηλικιωμένης κυρίας, βέβαια πήγα πρώτα με epithol και της είπα να κάνει την σχετική θεραπεία αλλά η απάντηση της ότι δεν μπορεί να πιάνει το πουλάκι 7 ημέρες με έκανε και του έδωσα το vetermec. Το καναρίνι είχε έντονο πρόβλημα με άκαρι σε σημείο να μην μπορεί να σταθεί στα πόδια του, και η δοσολογία είναι 9,4 ούτε 1 ml το μέτρησα με ένεση που κάνουν για του διαβητικούς για 36 ώρες δηλαδή το πρωί της μιας ημέρας και το βγάζεις το βράδυ της άλλης. Όπως γράφει και ο Αλέξανδρος όχι παραπάνω γιατί πεθαίνουν τα πουλάκια από δηλητηρίαση. Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν μετά από μερικές μέρες να γίνει καλά το καναρίνι και να φύγουν η άσπρες κρούστες που είχε στα πόδια, και το συμπέρασμα από αυτό είναι ότι το vetermec είναι δηλητήριο και λογικά θα πεθαίνουν κάθε είδους παράσιτα είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά εφόσον δηλητηριάζει το αίμα του κάθε ζωντανού οργανισμού που βάζουμε το δηλητήριο. Δεν λέω πως πρέπει να το κάνουμε έτσι αλλά πως έχουν τα πράγματα & τα συμπεράσματα δικά σας.

jk21
26-08-2010, 23:38
σαφως και το ξερω ανδρεα οτι ειναι για ολα τα παρασιτα καθως και τον τροπο χρησης του υδατοδιαλυτα

https://petbirds.gr/attachments/26834/

απλα εδω η κοπελια ανεφερε για πρωτη φορα (δεν ξερω αν το προσεξες) ενδομυικη χρηση με ενεση σε μικρα πτηνα .αυτο ειναι το ξεχωρο (και προφανως πιο δραστικο) κατι που ισως εχει μεγαλη σημασια στην καταπολεμιση των ακαρεων της τραχειας που το μεγαλο προβλημα με την ιμβερμεκτινη μεχρι τωρα ηταν οτι δεν εφτανε μαλλον σωστα στη σωστη ποσοτητα στο σημειο των αεροφορων σακκων.εχω ακουσει για καλυτερη δραστικοτητα της υδατοδιαλυτης χρησης του vetrmec εναντι της δερματικης του pulmosan (ο ιδιος δεν εχω γνωμη και εμπειρια) αλλα εδω εχουμε για αμεση ενεσιμη μορφη σε μικρο πτηνο!

lianna
27-08-2010, 20:16
Δημήτρη γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο φάρμακο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο νερό αλλά μετά από τη λαχτάρα που έπαθα δεν το διακινδύνευα.

viewtopic.php?f=67&t=3136 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=3136)

Σε αναζήτηση στο internet για εναλλακτικές λύσεις κατά των ακάρεων των πουλιών διάβασα για ένα άλλο φάρμακο, το SCATT. Αναφέρουν ότι είναι ακίνδυνο αφού δεν περιέχει την ιμβερμεκτίνη και ίσως το πιο αποτελεσματικό. Πωλείται μόνο στην Αυστραλία αλλά ίσως μπορώ να το προμηθευτώ. Γνωρίζει κάποιος για το εν λόγω φάρμακο;

adreas
27-08-2010, 21:39
Το είχε φέρει ο *********** του ************ ίσως να το έχει.

jk21
30-08-2010, 12:09
λιαννα το πουλμοσαν που αναφερεις στο λινκ δεν ειναι για χρηση στο νερο.ειναι μονο για εξωτερικη χρηση λογω των εκδοχων ουσιων που περιεχει περαν της δραστικης του ιμβερμεκτινης.δεν ειναι επικινδυνο παρα αν τηρουνται οι δοσολογιες του.για την δραστικοτητα της ιμβερμεκτινης αν μειονεκτει της μοξιδεκτινης (παρομοιας φυσης ουσιας -σκευασμα scatt) δεν εχω ουτε προσωπικη ουτε απο αποτελεσμα επισης ερευνας αποδειξη.ομως υπαρχουν σαφεις αναφορες απο πολλους που τις εχουν κανει χρηση στην ελλαδα.και το σκατ σε υπερδοσολογια ειναι επισης επικινδυνο!επισης το vetemerc αν γινει χρηση πανω απο καποιο οριο ωρων στο νερο και προφανως σε υπερδοσολογια

plakos
25-02-2013, 21:05
Αν κ παλιο το θεμα το βρηκα πολυ ενδιαφερον. Παρατηρησα κ γω καποια σημαδια στα ποδια του θυληκου μου κ σε πρωτη φαση εκανα επαληψη με betadine. Παρακατω η εικονα για καλυτερα συμπερασματα.
http://i47.tinypic.com/2iu6wle.jpg

jk21
25-02-2013, 22:16
η εικονα δεν πολυβοηθα ,γιατι τα μαυρα σημαδακια ειναι μαλλον επειδη ειναι μελανινικο του πουλι , αλλα αν εχεις υποψια ,βαλε και μερικες μερες βαζελινη (ελαφρα επαλειψη )