PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : O Mojito και το νέο του σπίτι!

Vicky
23-08-2010, 10:47
Γεια σας και πάλι!

Επιτέλους έχω τον μικρό Mojito στο σπίτι μου! :bliss: Έχω όμως και αρκετές απορίες και χρειάζομαι τα φώτα σας!
O μικρός Mojito είναι περίπου 40 ημερών! Είναι γλύκας αλλά πολύ φοβισμένος! Το πρώην αφεντικό του μου είπε ότι γενικά ήταν λίγο πιο νευρικός από τα άλλα μωράκια.
Ενώ έχει ταϊστεί από χέρι... πετούσε δεξιά-αριστερά όταν τον έβγαλε από το κλουβί του το πρώην αφεντικό. Ήταν ήδη δηλαδή λίγο άγριος. Από χθες που τον έχω στο σπίτι έχω πολλές ερωτήσεις...και αρχίζω:
Τρέμει όταν είμαστε κοντά του παρόλο που του μιλάμε γλυκά και ήσυχα. Χρειάστηκε βέβαια να βάλω το χέρι μου μέσα στο κλουβί για να του αφήσω νερό και τροφή στο πάτωμα γιατί έβλεπα οτι δεν πήγαινε καθόλου στα αντίστοιχα δοχεία που υπήρχαν ήδη. (Η vicky_ath μου είπε οτι ίσως είναι μικρός ώστε να τρώει και να πίνει μόνος του αλλά το πρώην αφεντικό του μου είπε οτι δεν χρειάζεται βοήθεια και όντως, τα σποράκια του τα έτρωγε μόνος, για το νερό βέβαια δεν παίρνω και όρκο...αυτό με ανυσηχεί λίγο... :eek: ) Επίσης όλη την ημέρα χθες την πέρασε σαν τσολιάς, ελάχιστες κινήσεις και τα μάτια του καρφωμένα πάνω μας! Το καταλαβαίνω από τη μία αλλά αφού έχει ταϊστεί από χέρι δεν θα έπρεπε να είναι λίγο πιο χαλαρός? :dontknow:
Σήμερα το πρωί ήταν λίγο πιο άνετος αλλά όταν άρχισα να του διαβάζω κάτι για να με συνηθίσει άρχισε να κάνει κάτι παλαβά ανεβοκατεβάσματα και να βγάζει κραυγές! Μετά κατέβηκε στο πάτωμα του κλουβιού και άρχισε να χτυπάει με το ράμφος του την πλαστική βάση, σα να ήθελε να βγει έξω. Το τρέμουλο το πρωί δεν υπήρχε αλλά από το μεσημέρι και μετά πάλι τα ίδια
Πριν από λίγο του άνοιξα το πορτάκι ενώ είχα το κλουβί στο πάτωμα, σε ανύποπτη στιγμή βγήκε έξω και άρχισε να φωνάζει. Μετά ξαναμπήκε μόνος του μέσα. Αυτό μου άρεσε! :-P

Αύριο θα του πάρω ποτίστρα (γιατί δεν είχα την όρθια), ένα παιχνιδάκι και κεχρί!
Υπάρχει περίπτωση να μη γίνουμε ποτέ φίλοι? :(
Κάνω κάτι λάθος και τρέμει?
Γιατί έφαγε τα κακάκια του σήμερα το πρωί?
Αν του αφαιρέσω το φαγητό από το πάτωμα, που θα το κάνω, θα "βρει" την τροφή του στο αντίστοιχο δοχείο?
Την τροφή πρέπει να την αλλάζω κάθε μέρα παρόλο που δεν την έχει φάει όλη?

Ευχαριστώ!

Περιμένω τα σχόλια σας! Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω... σορρυ!

vicky_ath
23-08-2010, 12:10
Βικυ οταν λες οτι τρωει σπορακια μονος του τι ποσοτητα εννοεις?Γιατι κ εμενα το μωρο κοκατιλ ετργωγε σπορακια απο κεχρι στις 40 μερες αλλα το πολυ 1-2 τη μερα...Επισης εισαι σιγουρη οτι τα σπαει?Γιατι πολλες φορες απλα παιζουν με τα σπορακια ή προσπαθουν να τα σπασουν αλλα δεν τα καταφερνουν κ τους πεφτουν κατω!
Το νερο ειναι ΠΑΡΑ πολυ σημαντικο αυτο το διαστημα!Εγω παρακολουθουσα ωρες ολοκληρες για να ησυχασω μεχρι να τα δω να πινουν νερακι απο την ποτιστρα!
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι 40 μερες για απογαλακτισμο ειναι πολυ λιγες..φυσικα ισως το πουλακι σου ειναι η εξαιρεση, αλλα εγω δε θα το ρισκαρα να το αφησω χωρις κρεμα για νεοσσους για τουλαχιστον μεχρι τους 2 μηνες!
Θα σου αναφερω κ ενα παραδειγμα απο τη δικη μου εμπειρια!Τα πρωτα κοκατιλ που πηραμε με το φιλο μου σε ηλικια 2,5 μηνων ετρωγαν ακομα κρεμα(1-2 γευματα τη μερα)!!!Αυτο συνεχιστηκε για περιπου 3-4 μερες στο ενα κ για 10(!) μερες στο αλλο!Επισης το 2ο δεν επινε ακομα μονο του νερακι!
Το επομενο κοκατιλ που πηρα ξεκινησε να πινει μονο του νερο την 5η εβδομαδα κ απογαλακτιστηκε πληρως στους 2 μηνες!
Ετσι ειναι ξεκαθαρο οτι το καθε πλασματακι εχει το δικο του χρονο που χρειαζεται για τον απογαλακτισμο!

Vicky
23-08-2010, 12:24
Χωρίς να έχω εμπειρία σε τέτοια θέματα... τα σποράκια φαίνεται οτι τα ανοίγει και τρώει το εσωτερικό. Απ'ότι είδα τρώει αρκετά, πάνω από 10 σποράκια, ίσως και παραπάνω.
Όσο για το νερό, τον είδα που πήγε κοντά στο δοχείο του και έσκυψε αλλά μπορεί απλά να έκανε βόλτες...

Καθοδήγησε με σε παρακαλώ σε κάποιο θέμα στο φόρουμ που έχει οδηγίες για την διατροφή τους με κρέμα με σύριγγα. Θα ψάξω κι εγώ αλλά τώρα έχω θορυβηθεί. Θα τον ταϊζω εγώ για να είμαι σίγουρη 100%... ελπίζω μόνο να τα καταφέρω γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά! :(
Το κακό είναι ότι δουλεύω και γυρίζω κάθε μέρα στις 5:30-6:00 στο σπίτι... Αυτές οι 2 φορές που χρειάζεται τροφή μπορεί να είναι πρωί και το αργά το απόγευμα?

Η κρέμα υπάρχει στο εμπόριο ή πρέπει να κάνω αλχημείες?
Ελπίζω να είναι καλά ο Mojito μου και να ανησυχώ άδικα...

Δώστε μου μία μικρή βοήθεια μέχρι να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου... :reading:

Ευχαριστώ.

vicky_ath
23-08-2010, 13:32
10 σπορακια τη μερα?????Ειναι παρα πολυ λιγα...σιγουρα χρειαζεται κ κρεμουλα, αυγο ή αυγοτροφη σχεδον καθε μερα κ φρουτακια!Ολα αυτα γιατι ειναι πολυ πιο μαλακα απο σπορια κ μπορει να τα φαει πολυ πιο ευκολα!
Σου βαζω αυτα τα λινκ που μπορει να σε βοηθησουν!--> viewtopic.php?f=28&t=3071 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=28&t=3071)
viewtopic.php?f=28&t=2786 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=28&t=2786)
viewtopic.php?f=28&t=1564 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=28&t=1564)
viewtopic.php?f=28&t=947 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=28&t=947)
Επισης αυτο εδω το site εμενα με βοηθησε πολυ οταν ταιζα το μικρο μου!--> http://www.flyinggems.com/Lovebirds/handfeeding.htm
Λεει για lovebirds, αλλα αντιστοιχα ταιζουμε κ τα κοκατιλ!Εχει κ προγραμμα ταισματων αναλογα με την ηλικια!Καπως ετσι το ειχα διαμορφωσει κ εγω!Παντως πιστευω οτι 2 γευματα τη μερα ειναι λιγα..εγω ταιζα 4 φορες σ'αυτη την ηλικια!
Αν δεν εχεις ξαναταισει μωρακι το ιδανικο θα ηταν να ειχες καποιον εμπειρο να σου δειξει, αν οχι δες οσα περισσοτερα βιντεακια μπορεις στο youtube!Αν θελεις δες κ τη δικη μου εμπειρια σαν πρωταρα στο ταισμα νεοσσου ( viewtopic.php?f=5&t=1652&st=0&sk=t&sd=a&start=20 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=5&t=1652&st=0&sk=t&sd=a&start=20)), για να παρεις μια γευση!Εχω κ βιντεο με τη διαδικασια!
Αν το πουλακι εχει ταιστει απο τον ανθρωπο που το πηρες στο χερι θα το καταλαβεις, καθως το πιο πιθανο ειναι να ορμηξει στη συριγγα μολις τη δει!
Οτι βοηθεια χρειαστεις μη διστασεις να μας ρωτησεις εδω, ειτε με πμ!! :welldone:

Vicky
24-08-2010, 09:00
Ο μικρός Mojito φαίνεται καλά :biiiggrin:
Αυτό κάπως με ηρέμισε αλλά συνεχίζω να διαβάζω...

Ευχαριστώ Βίκυ για τα λινκς, είναι γεμάτα πληροφορίες!

Το απόγευμα που πήγα σπίτι είδα οτι είχε φάει πολλά σπόρια γιατί είχε γεμίσει το πάτωμα με το περίβλημα των σπόρων!
Παρόλ'αυτά δεν ξέρω αν πίνει νερό...
Του πήρα την ποτίστρα και έχω σημειώσει την στάθμη, για να δούμε.... θα κατέβει?
Σήμερα λοιπόν λέω να τον πάω σε μία Κτηνιατρική κλινική στο Χαλάνδρι για να του ρίξουν μια ματιά και να με συμβουλέψουν.
Έχει πάει κανείς εκεί, είναι οκ?

Είμαι ανυπόμονος άνθρωπος αλλά θα κάνω τα πάντα για να σταματήσει να με φοβάται ο μικρούλης μου! Ήθελα να ρωτήσω... υπάρχουν πιθανότητες, παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες μας, να μην μας πλησιάσει ποτε o Mojito?

vicky_ath
24-08-2010, 13:36
Βικυ μιλαμε για ενα πουλακι 40 ημερων!!!Ειναι δυνατον να μην σε μαθει?Θα μου ηταν μεγαλη εκπληξη αυτο αν συνεβαινε!

Με τη διατροφη του περα απο σπορους τι εκανες?Του εδωσες καποιο απο τα αλλα τροφιμα που σου ειπα?
Πρεπει να τον ζυγιζεις κιολας!Αυτο το διαστημα δεν πρεπει να χασει καθολου βαρος!

Vicky
24-08-2010, 15:51
Του έχω βάλει κάτι σποράκια για την ανάπτυξη που έχουν μέσα αυγό, μέλι και κάτι άλλα. Αυτή την έχει ταράξει γιατί μάλλον είναι πιο νόστιμη! Αύριο το πρωί θα του φτιάξω αυγουλάκι. Του είχα βάλει την 1η μέρα στο σπίτι ένα κομμάτι νεκταρίνι αλλά δεν το ακούμπησε, μάλλον επειδή ήταν στρεσαρισμένος. Θα δω πρώτα τι επιτρέπεται από φρούτα και σήμερα κιόλας θα του βάλω.
Κανόνισα να τον δει σήμερα κτηνίατρος στο Αττικό Νοσοκομείο Ζώων.

Εύχομαι τα καλύτερα! Τον παρακολουθώ στενά πάντως.

Ευχαριστώ!

vicky_ath
24-08-2010, 16:05
Το πιο σημαντικο θρεπτικο συστατικο για την αναπτυξη ειναι οι πρωτεινες!Κ η καλυτερη πρωτεινη που μπορουμε να δωσουμε στα πουλακια μας ειναι το αυγο!Αν δεν εχουμε χρονο να βρασουμε τη δουλεια μπορει να κανει κ η ξηρη αυγοτροφη!Εγω εκανα μια αναμιξη αυγου/αυγοτροφης με την κρεμα για νεοσσους κ ο μικρος μου επεφτε με τα μουτρα στο μπολακι!
Τα φρουτα κ τα λαχανικα ερχονται σε 2η μοιρα στη φαση αυτη, ομως ειναι πολυ σημαντικα λογω των βιταμινων που εχουν!
Απο εποχιακα εγω δινω καλαμποκι για το οποιο τρελαινονται!Δοκιμασε το αν θες!
Αν σου ειναι ευκολο ζυγισε το κ πες μας το βαρος του, να δουμε αν ειναι φυσιολογικο!
Γενικως μη φοβασαι να το πιανεις, δεν προκειται να σε τραυματισει τοσο μικρο που ειναι κ επισης οσο δεν το κανεις τοσες περισσοτερες πιθανοτητες θα εχει να γινει φοβιτσιαρης στο μελλον!Ειδικα αφου ειναι ταισμενο στο χερι δε θα πρεπει να φοβαται την επαφη με τα ανθρωπινα χερια!Ισως λιγο στην αρχη επειδη δεν σε ξερει!

Vicky
24-08-2010, 16:31
Με έπεισες, θα του φτιάξω αυγουλάκι!
Ερώτηση: τα λαχανικά πρέπει να είναι βρασμένα?

Θα τον ζυγίσω στον doctor και θα σας πω!

Βίκυ, εγώ θέλω σαν τρελή να τον πιάσω αλλά διαβάζω παντού οτι αυτός πρέπει να έρθει σε σένα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τον πιέσω! Δεν θέλω να του δημιουργήσω ψυχολογικά, δεν θέλω να με φοβάται για όλη του τη ζωή! :(
Αυτές τις 2 μέρες του ανοίγω την πόρτα και βγαίνει για βολτίτσα μετά από πολύ ώρα σκέψης! Δεν τον πλησιάζω, απλά του μιλάω γλυκά. Σήμερα όμως είχα αργήσει για τη δουλειά και αυτός δεν έβρισκε την πόρτα για να μπει στο κλουβί ενώ εγώ το οδηγούσα σιγα-σιγά! Αναγκάστηκα λοιπόν να τον πιάσω. Αυτός πετούσε μακριά μου και όταν τελικά τον επιασα και πήγα να τον χαϊδέψω με το άλλο χέρι έβγαλε μια κραυγή φρίκης! Αφού μου ράγισε την καρδιά, τον έβαλα στο κλουβί του κι έφυγα. Θέλει υπομονή, το ξέρω αλλά είναι τόσο γλύκας που ανυπομονώ να τον έχω στον ώμο μου!

Να γίνω πιο τολμηρή?

Είναι η πρώτη μου εμπειρία με πτηνό και προσπαθώ...
Με τα σκυλιά είναι πολύ πιο εύκολη η επικοινωνία...! :lol:

vicky_ath
24-08-2010, 18:06
Τα λαχανικα μπορουν να ειναι ειτε βρασμενα ειτε ωμα!Ομως δεν ξεχναμε οτι πρεπει να ειναι καλα πλυμμενα παντα!!
Εγω στη θεση σου θα απεφευγα να του δωσω κατι που να εχει πολυ φυτικη ινα(πρασινα λαχανικα δλδ) γιατι θα του προκαλεσει σιγουρα εστω κ λιγη διαρροια κ σε καμια περιπτωση δε θελουμε να χασει υγρα αν δεν πινει μονος του!Προτιμησε κατι πιο "ελαφρυ"!
Σε καμια περιπτωση δεν εννοω να τον πιασεις με τη βια για να κανει κατι που θελεις εσυ..ας πουμε αυτο που τον εβγαλες κ μετα επρεπε να τον πιεσεις για να μπει, ειναι οτι χειροτερο!Παντα φροντιζουμε οταν το πουλακι δεν μας ξερει τοσο καλα να το βγαζουμε μονο οταν εχουμε πολυ χρονο!
Αυτο που εννοω ειναι οτι αν ο γιατρος σου πει αυριο οτι χρειαζεται ταισμα στο χερι, τι θα κανεις?Δεν θα τον πιασεις για να τον ταισεις?Ισως εσυ σκεφτεσαι οτι αυτο θα τον πιεσει, θα τον αγχωσει, θα τον τρομαξει..αλλα δεν ειναι καλυτερο απο το να μην αναπτυχθει σωστα επειδη δεν τρωει?
Επισης το ταισμα θα σας φερει πολυ κοντα πολυ γρηγορα..ειναι η ευκαιρια σου να τον πλησιασεις!Πρεπει να το εκμεταλευτεις!
Ολα αυτα στα λεω γιατι πολυ προσφατα ακουσα περιπτωση οπου καποιος επρεπε να ταισει 3 νεοσσους κοκατιλ κ επειδη φοβοταν μην τους κανει κακο δεν τους πιεζε καθολου να φανε ωσπου ο ενας πεθανε απο ασιτια κ οι αλλοι 2 ηταν σε κακα χαλια!Φυσικα στη δικη σου περιπτωση αυτο δεν προκειται να συμβει αφου το πουλακι τρωει κ μονο του, αλλα η διατροφη κατα την αναπτυξη ειναι οτι πιο σημαντικο!
Σκεψου ενα μωρο που δεν πινει γαλα! ;-)

Antigoni87
24-08-2010, 18:22
εγώ θέλω σαν τρελή να τον πιάσω αλλά διαβάζω παντού οτι αυτός πρέπει να έρθει σε σένα και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τον πιέσω! Δεν θέλω να του δημιουργήσω ψυχολογικά, δεν θέλω να με φοβάται για όλη του τη ζωή! :(
Να γίνω πιο τολμηρή?

Αυτό ισχύει για πιο μεγάλα πουλάκια σε ηλικία, όχι μωράκια, και κυρίως αγορασμένα από πετ σοπ! Το δικό σου δεν είναι από εκτροφέα;
Καλό είναι να κάνεις αυτό που είπε η Βίκυ, να έχεις περισσότερη επαφή μαζί του (δε σημαίνει να κάνεις απότομες κινήσεις και να το αρπάζεις!) γιατί είναι πολύ μικρό ακόμη και πρέπει να σε μάθει. Και μόνο του θα έρθει, αλλά θα αργεί πιο πολύ να πάρει μπρος. Εφ' όσον είναι βρέφος ακόμη :party: νομίζω επιβάλλεται να το χαϊδεύεις, να του λες γλυκόλογα και να του αφήνεις ανοιχτό το πορτάκι του κλουβιού όσο είσαι εκεί για να τριγυρίζει όσο θέλει και να κάθεσαι κοντά του. Θα θέλει να σε εξερευνήσει! :bunny:

Vicky
24-08-2010, 23:02
Πήγα στον κτηνίατρο σήμερα. Κατάλαβα οτι ο ντόκτορ δεν γνώριζε όσα θα ήθελα. Μου έδωσε κάποιες συμβουλές...πχ για την τροφή του (να του βάζω σκούρα λαχανικά-αλλά όχι συνέχεια, και ακόμα λιγότερο φρούτα), μου είπε οτι σίγουρα δεν είναι μόνο 40 ημερών αλλά παραπάνω και οτι του φαίνεται ελαφρώς αδύνατος-είναι φυσιολογικό λέει. Μου έγραψε κάτι πολυβιταμίνες (υγρής μορφής). Μου είπε επίσης να μην ανησυχώ για το νερό, οτι σίγουρα το βρίσκει και πίνει. Μου είπε ότι πρέπει να είμαι υπομονετική....
Τελικά θα φτιάξω χαρακτήρα με τον Mojitoύλη μου! :-P

Γενικά δεν μου είπε και πολλά πράγματα που δεν ήξερα ήδη. :(

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές της Βίκυς... θα του αφήνω την πορτούλα ανοιχτή μόνο το απόγευμα που θα έχω χρόνο... αν και ήθελα να του γίνει συνήθεια και το πρωινό ξεμούδιασμα.

Ναι, από εκτροφέα τον έχω πάρει.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι από προχθες βλέπω διαφορά στην στάση του, είναι ελαφρώς πιο άνετος και αυτό με κάνει πολύ "fullyhappy"

Όσοι φίλοι τον έχουν δει...τον έχουν ήδη αγαπήσει! "fullyhappy" "fullyhappy" "fullyhappy"

Antigoni87
24-08-2010, 23:29
Ναι, θα πρέπει να σε κάνει πολύ υπομονετική το φιλαράκι σου! Είναι η μόνο συνταγή για να έχετε μια υγιή σχέση αγάπης :biiiggrin:

Μη βιάζεσαι λοιπόν, διάβασε τα πάντα για το μικρό σου στα παλιά θέματα, βγάζε το έξω χαλαρά χωρίς να βιάζεσαι να σε εμπιστευτεί και θα γίνει τόσο ομαλά και τόσο γρήγορα που δε θα πιστεύεις στα μάτια σου! Ένα μωρό παπαγαλάκι ταϊσμένο στο χέρι είναι αδύνατο να μη γίνει κολλητάρι σου, εκτός κι αν το παρατήσεις ή το φοβίσεις :welldone:

Vicky
25-08-2010, 09:15
Σήμερα του έφτιαξα αυγουλάκι, του έβαλα να δοκιμάσει κεχρί και τον είδα να πίνει νεράκι κανονικά!!! :welldone:

Το έχω βάλει σκοπό να γίνουμε κολλητοί! Ήδη τρομάζει λιγότερο!

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!!! ;-)

vicky_ath
25-08-2010, 12:23
Βικυ επειδη αυτο που σου ειπε ο γιατρος για την ηλικια του το υποψιαζομουν κ εγω μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια του που να φαινεται ολοκληρος?Εννοω να φαινεται ολη η ουρα του για να υπολογισω το μεγεθος του!
Αυγουλακι φρεσκο λοιπον καθε μερα για να δυναμωσει το μωρο σου!!!! :party: :party:

Vicky
28-08-2010, 21:59
Θα ήθελα πολύ να μάθω κι εγώ την ηλικία του!

Του βάζω και αυγουλάκι, και λίγο μαρουλάκι και σιροπάκι πολυβιταμινούχο!

Ορίστε και μία φωτο του μικρούλη μου!

Έχει ξεθαρέψει λίγο και χαίρεται πολύ όταν βγαίνει στο μπαλκόνι!!! "fullyhappy"

christos78
28-08-2010, 22:05
καλα τρελη φατσα ο μικρος.να τον χαιρεσαι.

Antigoni87
28-08-2010, 22:16
Να κάνω 2 ερωτήσεις για να μην ανοίγω νέο θέμα;;

1) Είναι σίγουρα αρσενικό; Λένε τα παιδιά ότι αν έχει οριζόντιες "μπάρες" στην ουρά είναι κοριτσάκι. Ρωτάω για να μαθαίνω σιγά σιγά, μιας και με βλέπω κοκατιλομαμά κάποια στιγμή! "fullyhappy" Με βάση λοιπόν τη φωτό του Mojito και το εσωτερικό της ουράς, είναι αρσενικό; Όποτε βλέπω κάτι τέτοιο δείχνει αγόρι;

2) Είναι κατάλληλες οι λεπτές ίσιες πατήθρες για καναρίνια; Απορία το έχω γενικότερα!

Είναι ένα κουκλί το μικρό σου Βίκυ!! :bliss:

vicky_ath
28-08-2010, 22:40
Βικυ πιστευω οτι το πουλακι σου κοντευει τους 2 μηνες, ισως κ να τους εχει κλεισει!Αυτο το λεω γιατι το φτερωμα του ειναι πληρες σε ολα τα σημεια(τουλαχιστον ετσι φαινεται απ'τη φωτο σου)κ η ουρα του πολυ μεγαλη σε μεγεθος!Αυτα στα λεω απο συγκρισεις που εκανα με αλλα μωρα κοκατιλ κ κυριως απο το δικο μου!

Αντιγονη μου, σχεδον ολα τα κοκατιλακια τους πρωτους μηνες της ζωης τους μοιαζουν εμφανισιακα με θηλυκα!Γι'αυτο κ το μικρο της Βικυς εχει μπαρες στην ουρα κ μουντο προσωπο!Με την πρωτη πτερορροια τα αρσενικα κοκατιλ αλλαζουν το φτερωμα τους κ παιρνουν τα κανονικα τους χρωματα που τα κανουν να ξεχωριζουν απο ενα θηλυκο!Για το λογο αυτο μεχρι να περασουν τα μικρα μας την 1η(κ καποιες φορες κ τη 2η)πτερορροια δεν μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι για το φυλο τους!Εκτος βεβαια αν προκειται για καποια φυλοσυνδετη μεταλλαξη(πχ λουτινο) που εκει εχουμε δυνατοτητα να ξερουμε το φυλο απο την αρχη ή με τεστ DNA!
Οτι ειναι αρσενικο το πουλακι της Βικυς μαλλον της το ειπε ο ανθρωπος που της το εδωσε, ο οποιος δεν ξερω απο που το καταλαβε... :dontknow: Εγω παντως θα περιμενα να αλλαξει φτερα κ να το ακουσω να τραγουδαει για να βεβαιωθω!