PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πρωταρης σε Κοκατιλ

Sotos
21-08-2010, 12:16
Παιδια γεια σας...θα ηθελα σας παρακαλω τα φωτα σας σχετικα με ενα κοκατιλ που εχω εδω και τρεις ημερες.Ειναι αρσενικο δεκα μηνων περιπου.
Μου το εδωσαν αλλα δεν εχω ιδεα γενικα για την φροντιδα του.Οσα πιο πολλα μου πειτε τοσο το καλλυτερο για εμενα και για τον Σωτο.
Πειτε μου οτι ειναι για την καλλυτερη συμβιωση του και την εξημερωση του.
Γενικοτερα για την διατροφη του κτλ.

vicky_ath
21-08-2010, 12:28
Μανο καλωσηρθατε με τον φτερωτο σου φιλο!
Θεωρω οτι μια περιηγηση στα διαφορα θεματα κ ενοτητες του φορουμ θα καλυψει πληρως τις αποριες σου σχετικα με την διαβιωση του κοκατιλ σου καθως η πλειοψηφια των μελων εχουμε αυτο το ειδος κ θεματα οπως διατροφη, φροντιδα κ ολα τα αλλα εχουν συζητηθει πολλες φορες!
Αν δεν σε καλυψουν τα ηδη υπαρχοντα θεματα εδω ειμαστε να συζητησουμε κ να λυσουμε καθε απορια σου! :welldone:

Antigoni87
21-08-2010, 13:55
Ορίστε και μερικά ενδεικτικά θέματα!
viewtopic.php?f=29&t=2905 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=29&t=2905)
viewtopic.php?f=29&t=2858 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=29&t=2858)
viewtopic.php?f=29&t=54 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=29&t=54)
viewtopic.php?f=8&t=391 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=8&t=391)
Όπως είπε και η Βίκυ, αν μπεις στην ενότητα των παπαγάλων, σε κάθε κατηγορία θα βρεις ενδιαφέρουσες συζητήσεις για σχεδόν όλα τα θέματα που μπορεί να σε απασχολούν τώρα στην αρχή! Περιμένουμε απορίες και ερωτήσεις σου! :wave:
Καλώς ορίσατε!

Antigoni87
21-08-2010, 13:59
Α! Και να προσθέσω ότι το μυστικό για να εξημερώσεις το πουλάκι (μιας και είναι μικρό ακόμη και δε θα είναι κάτι πολύ δύσκολο!) είναι η υπομονή! Το προσεγγίζεις για αρκετές μέρες ή εβδομάδες πολύ διακριτικά, μέχρι να σου δείξει ότι νιώθει άνετα με την παρουσία σου. Πχ αν σε φοβάται, μη βάζεις το χέρι στο κλουβί για να το πιάσεις. Δίνε του λιχουδιές απ' έξω! Το να έρθει να τις πάρει είναι καλό βήμα!
Δώσε του χρόνο να συνηθίσει εσένα και το νέο του σπίτι χωρίς να νιώθει στρες. Μόλις σε μάθει, θα μπορέσεις να το βγάλεις κι από το κλουβί.
Εκτός κι αν είναι ταϊσμένο στο χέρι-ήμερο!

Sotos
21-08-2010, 20:25
Σαν να μην μου καθοταν καλα ενα Κοκατιλ...και ετσι αποφασισα σημερα και πηγα και του πηρα παρεουλα...ενα κοριτσακι που ακομα δεν εχει ονοματακι...

vicky_ath
21-08-2010, 22:28
Μανο...απο που να αρχισω τωρα?
Ειναι τοσα πολλα αυτα που επρεπε να μαθεις πριν παρεις 2ο πουλακι!
Καταρχας θα ξεκινησω απο το πολυ σημαντικο θεμα της καραντινας το οποιο απ'οτι καταλαβαινω δεν τηρησες...αν το θηλυκο που πηρες απο το πετ σοπ εχει καποια αρρωστια(που δεν ειναι κ καθολου απιθανο..) κ κολλησει το αρσενικο υγιες κοκατιλακι σου, αυτο πως θα σου καθησει?
Κατα δευτερον το πρωτο σου κοκατιλ καλα καλα δεν προλαβε να γνωρισει εσενα, το χωρο κ φυσικα δεν εφτασες καν σε σημειο να το εξημερωσεις..τωρα με 2 πουλακια μην σου φανει περιεργο αν δε σου δινουν καμια σημασια κ ασχολουνται μονο μεταξυ τους!
Θεωρω οτι βιαστηκες λιγο, μακαρι να βγω λαθος!

Antigoni87
22-08-2010, 00:58
Καλώς το δέχτηκες και το δεύτερο πουλάκι!
Όμως σίγουρα θα είναι πολύ δύσκολο να εξημερωθούν τώρα, αφού δε σε γνωρίζουν καθόλου και άρα θα γνωριστούν και θα "κολλήσουν" μεταξύ τους. Εκτός αν δε σε ένοιαζε τόσο η εξημέρωση-εκπαίδευση. Τότε, έχει καλώς! Αλλιώς θα έχεις ένα "άγριο" ζευγαράκι στο κλουβί, ίσως χωρίς να μπορείς να τα βγάλεις στο δωμάτιο για πτήση.
Για την οποιαδήποτε εξημέρωση (ακόμη και το να μη σε φοβούνται) ίσως θα χρειαστείς πολύ χρόνο και υπομονή...
Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς για τα νεοφερμένα πουλάκια, ώστε να μην τους λείψει τίποτα, και να σου ζήσουν!

demis
22-08-2010, 01:56
καλως τα δεχτηκες!!! εγω οταν παιρνω 1 πουλι παντα λεω οτι αν του παρω ταιρι θα πρεπει να περιμενει τουλαχιστον 3 χρονια.. (φυσικα ποτε δεν το εννοω).. και εσυ πηρες δευτερο μεσα σε 3 μερες? σε παρακαλω να τηρησεις καραντινα.. μπορει και το αρσενικο να κολησει κατι στο θυλικο.. παλι καλα που τηρησα την καρατνινα στα μπατζυ μου γιατι το δευτερο σε ενα μηνα πεθανε απο βαρια αρωστια που ηταν κολητικη μαλλον και ευτυχως δεν τα εβαλα μαζι τα μπατζυ μου. τις πρωτες δυο ευδομαδες ηατνατελειο και μετα μου εβγαλε ενα σορο προβληματα μεχρι που πεθανε το καημενο.. δεν το λεω για να σε φοβισω ουτε και υποννοω πως θα γνει το ιδιο και με σενα απλα αυτη η στραβη που επαθα με στυγματισε και θα το λεω σε οσους παιρνουν δυο η και περισσοτερα πουλια.. α τοτε καταλαβα πραγματικα ποσο σιμαντικο να υπαρχει η υγεια παντου!

Sotos
22-08-2010, 08:46
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια αλλα ειχα ακουσει πως τα κοκατιλ ζουνε παρεουλα και φοβηθηκα μηπως μου πεθανει απο μοναξια η μελαγχολια.Για αυτο το λογο πηρα και ενα να εχει παρεουλα.Μηπως να τα χωρισω για αρκετο καιρο?Για να προσαρμοστουν καλυτερα και να με μαθουν?
Τελος να πω πως με ενδιαφερει η εξημερωση.
Να τα εχω σε ξεχωριστα δωματια και να ασχολουμαι και με τα δυο μεμονομενα?

Antigoni87
22-08-2010, 12:18
Δεν παθαίνουν κατάθλιψη τα κοκατίλ χωρίς ταίρι, ούτε μελαγχολούν, αν εσύ ασχολείσαι μαζί του και δεν το έχεις παρατημένο στο κλουβί χωρίς παιχνίδια και ανθρώπινη επαφή!
Αν στα είπε αυτά ο πετσοπάς, το έκανε για να πουλήσει. Τα lovebirds συνηθίζουμε να τα παίρνουμε ζευγαράκια από ο,τι ξέρω, αλλά για τα κοκατίλ δεν ισχύει καθόλου κάτι τέτοιο!

Αν τα έχεις ήδη βάλει μαζί, η καραντίνα δεν ξέρω πια αν έχει νόημα... Βασικά αν τα πήρες από το ίδιο πετ σοπ, μπορεί να μην είχε νόημα έτσι κι αλλιώς, γιατί αν έχουν κάποια αρρώστια θα την έχουν και τα 2!

Όσο για την εκπαίδευση, τι να σου πω... Από τη μια μπορείς να τα έχεις χωριστά σε άλλα δωμάτια για αρκετούς μήνες μέχρι να εξημερωθούν παράλληλα, και μετά να τα γνωρίσεις που θα είναι πια ήμερα (πάλι με πιθανότητες να κολλήσουν μεταξύ τους και να σε αγνοούν περισσότερο) ή να τα αφήσεις μαζί και να δουλέψεις πολύ και με τα 2.

Κρίμα όμως που βιάστηκες να πάρεις και το 2ο! Αν τα συζητούσαμε πρώτα εδώ, θα ήταν πιο εύκολη η εξημέρωση. Όμως αδύνατη δεν είναι. Εγώ ίσως στη θέση σου να τα άφηνα μαζί μιας και πήρα 2ο, και θα ασχολιόμουν πολλές ώρες τη μέρα μαζί τους (αυτό δεν σημαίνει βάζω τα χέρια, τα πιάνω, τα πιέζω να δεχτούν το χάδι μου!) μήπως και καταφέρω να εξημερώσω μαζί το ζευγάρι. Τα μέλη με κοκατίλ θα ξέρουν όμως καλύτερα να σου πουν αν "πιάνει" αυτή η μέθοδος ή αν πρέπει να τα έχεις χωριστά!

Πάντως το σίγουρο είναι ότι η εκπαίδευση θα ήταν παιχνιδάκι αν δεν έπαιρνες το 2ο. Αν ο χαρακτήρας των πουλιών όμως το επιτρέπει, μπορεί και να ημερέψουν εύκολα σχετικά. Θα δείξει!
Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς για την εκπαίδευση και την προσέγγιση που πρέπει να ακολουθήσεις, σε αυτή την ενότητα: viewforum.php?f=10 (http://www.greekbirdclub.com/viewforum.php?f=10)
Γιατί αν τώρα, που είναι και 2, τα προσεγγίσεις βιαστικά και πιεστικά, δε θα εξημερωθούν με τίποτα! Αν σε φοβηθούν, θα προσκολληθούν το ένα στο άλλο και δε θα θέλουν σχέσεις μαζί σου :-P

vicky_ath
22-08-2010, 13:48
Συμφωνω με τα οσα ειπε η Αντιγονη!
Δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω σχετικα με την εξημερωση ενος ζευγαριου καθως δε μου εχει τυχει τετοια περιπτωση, αφου κ τα 2 κοκατιλ μου τα πηρα με χρονικη διαφορα κ αρα προλαβε να με μαθει πολυ καλα το 1ο κ ακολουθησε το δευτερο κ εκτος αυτου επροκειτο για 2 πουλακια ταισμενα στο χερι που αυτο δεν ισχυει εδω!
Ελπιζω καποιος με αντιστοιχη εμπειρια να σε βοηθησει! :welldone:

Sotos
22-08-2010, 20:22
Δεν μου ειπαν κατι απο το pet shop αλλα οτι ειχα ακουσει.Για αυτο και πηρα και το δευτερο.Φανταστηκα πως θα ηταν καλυτερα.

Τελικα τα χωρισα τα κοκατιλ σε ξεχωριστα δωματια και θα τα αφησω ετσι μεχρι να δω πως θα τα πανε.
Πειτε μου σας παρακαλω πως θα αρχιζω να βλεπω πως αρχιζουν και συνηθιζουν το χωρο μου και εμενα?

Εντωμεταξυ δεν βγαζουν ουτε μιλια ουτε λαλια.Μηπως ειναι νωρις?
Και επισης πως να τα προσεγγιζω για να με ματθαινουν?Να τους μιλαω?