PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : καινούριο κλουβί για το Σαμμυ(lovebird)

vas
09-08-2010, 16:46
Σε μερικές ώρες θα πάω να αγοράσω ένα μικρότερο κλουβί για το Σάμμυ..οι λόγοι που πήρα αυτή την απόφαση ήταν γιατί :
1.Το κλουβί είναι πολύ μεγάλο,η πόρτα πολύ μικρή,και παιδεύομαι πολύ μέχρι να το καθαρίσω απο κουτσουλιές κλπ (δε μιλάω για τον πάτο,αλλά για το υπόλοιπο,πχ παιχνίδια πατήθρες)
2.Θέλω κάτι μικρότερο έτσι ώστε να μπορώ να του βάλω ενα τραπεζάκι απο κάτω για να πέφτουν τα σπόρια κλπ και να το ξαναπάρω στο δωμάτιό μου.
Αυτοί ήταν οι δυο κυριότεροι.Φυσικά και θα φροντίσω το κλουβί να είναι πάλι αρκετά μεγάλο για το είδος του,ελπίζω να μη του κακοφανεί πολύ,έτσι και αλλιώς βγαίνει για πτήση κάθε μέρα και απο τη στιγμή που θα είναι στο δωμάτιό μου θα κάθεται και περισσότερο έξω.Αν και όποτε του πάρω ταίρι,αν κρίνω πως το καινούριο κλουβί είναι μικρό θα τα βάλω μαζί στο μεγάλο,αυτός είναι και ο λόγος που θα το κρατήσω.Ελπίζω όλα να πάνε καλά.Θα ξαναγράψω για νεότερα και φωτογραφίες

petros
10-08-2010, 17:50
με γεια το καινουριο του κλουβακι νομιζω πωσ θα του κακοφανει αλλα ας ελπισουμε πως θα το συνηθισει.Τι διαστασεις σκεφτεσαι να παρεις..???

vas
10-08-2010, 18:04
το πήρα οι διαστάσεις είναι 35χ37χ54, κάπως στενό όμως δεν είχε μεγαλύτερο.Χθες που το έβαλα πρώτη φορά μέσα έκανε φιλότιμες προσπάθειες να φύγει και έτσι το ξαναγύρισα στο παλιό κλουβί,σήμερα το πρωί καλύτερα,έκανε βόλτες μέσα και τσίριζε,θα δούμε,σιγά σιγά..

demis
10-08-2010, 22:30
υπομονη σιγα σιγα θα το συνηθισει... μου φενεται καλη ιδεα που το βαζεις μεσα στο καινουριο κλουβι που και που και οχι αμεσως! να εισαι προετοιμασμενη γιατι σιγουρα για λιγο καιρο θα σου κρατησει μουτρα αλλα θα το συνηθισει!!!! ενταξει δε λεω τα μεγαλα κλουβια ειναι ο,τι καλυτερο για τα πουλια αλλα πανω απο ολα πρεπει να ειναι βολικο και στο καθαρισμα και στη μεταφορα... οντως δεν ειναι πολυ βολικο το παλιο κλουβι απο ο,τι εχω δει σε φωτογραφιες που εχεις βαλει παλια, το ιδιο κλουβι το πουλαει και το πετσοπ στη γειτονια μου και η πορτα ειναι εξερετικα μικρη με το ζορι χωρουσε το χερι μου μεσα.. :lol: οκ μπορει εγω να εχω πολυ μεγαλα χερια παντως δεν μου φανηκε βολικο, για τα πουλακια μου ηταν ο,τι πρεπει αλλα οχι για μενα !!!!!!!!!

vas
10-08-2010, 23:47
Το κύριο θέμα ήταν οτι δε μπορούσα να το έχω στο δωμάτιό μου,αλλιώς θα ύδρωνα λίγο παραπάνω αλλά θα το καθάριζα οκ,δεν ήταν τόσο τραγικό.Όπως είχε πει και ένας φίλος κάποτε "τι παει να πει <<τελικά δεν είμαι κατάληλλος για το σκύλο μου>> ? να κόψεις το κεφάλι σου και να γίνεις " ,λοιπόν τι και αν το κλουβί δεν είναι στα μέτρα μου για καθάρισμα?αφου είναι για το Σάμμυ τόσο καιρό το καθάριζα και μπορώ να πω πως ποτε δεν ήρθε στιγμή να πω "δε το κάνω,κουράστηκα" -ακομα και αν επρεπε να αποσυνδέσω το κλουβί τις περισσότερες φορές-γιατί ήξερα πως είναι για το μικρό,όμως στο δωμάτιο δε χωρούσε με τίποτα έτσι όπως έχω κάνει τη διαρύθμιση .Βλέπεις τότε δεν ήταν στα σχέδια ο παπαγάλος :-P

angelfarm
11-08-2010, 03:55
1.Το κλουβί είναι πολύ μεγάλο,η πόρτα πολύ μικρή,και παιδεύομαι πολύ μέχρι να το καθαρίσω απο κουτσουλιές κλπ (δε μιλάω για τον πάτο,αλλά για το υπόλοιπο,πχ παιχνίδια πατήθρες)
2.Θέλω κάτι μικρότερο έτσι ώστε να μπορώ να του βάλω ενα τραπεζάκι απο κάτω για να πέφτουν τα σπόρια κλπ και να το ξαναπάρω στο δωμάτιό μου
3 όμως στο δωμάτιο δε χωρούσε με τίποτα έτσι όπως έχω κάνει τη διαρύθμιση .Βλέπεις τότε δεν ήταν στα σχέδια ο παπαγάλος

αυτοι ανωθεν ειναι οι λογοι τους οποιους μας προσκομιζεις ως τα αιτια αλλαγης του κλουβιου σε μικροτερο........
απ οτι διαπστωνω ολοι αφορουν την ιδικη σου πιο "ανοδυνη"συμβιωση με το εν αιχμαλωσια ζωο.....

1 να παρεις ενα εξισου μεγαλο(αν οχι μεγαλυτερο)το οποιο να διευκολυνει και εσενα στο καθαρισμα (υπαρχουν στο εμποριο .που αποσπατε η οροφη)

2 για τα σπορια που πεφτουν να παρεις μια σκουπα....

3 ναι..αλλα τωρα εχεις παπαγαλο!!!!δεν ειναι ουτε μπιμπελο ,ουτε διακοσμητικο,να του μικραινεις την ποιοτητα ζωης κι αλλο........(στριμωχνοντας το σε μικροτερο κλουβι)
επειδη αλλαξες διαριθμιση!!!!!!

offtopic φτανει πια να κανουμε εν ασυνειδησια και εγωπαθεια πραγματα που εχουν αμεσα ή εμμεσα κακο αποτελεσμα στην φυση-ζωα....

vas
11-08-2010, 10:34
χαχαχαχ
Άγγελε 1 αν έπαιρνα μεγαλύτερο τότε θα κατάληγε στον κήπο,αυτό που έχει είναι ήδη πολύ πολύ μεγάλο.Και το θέμα είναι το μέγεθος όχι το καθάρισμα(αν έριχνες και μια ματιά στο παραπάνω ποστ ;-) )
2.Αν παρακολουθούσες παλιότερα θέματά μου(και δεν έκρινες τόσο αυστηρά χωρίς να ξέρεις που ακριβώς είναι το πρόβλημα) είχα αντιμετωπίσει παλιότερα πρόβλημα με το σκύλο και ο κτηνίατρος το απέδωσε στον παπαγάλο,κάτι που εγώ δεν πίστεψα όμως οι υπόλοιποι της οικογένειας πανικοβλήθηκαν.Είπε πως τρώει τα σπόρια που πέφτουν,δε μπορώ να μαι συνεχώς μπροστά απο το κλοιυβί ούτε και βρήκα κάποια σακούλα πχ όπως βάζουν στα καναρινόκλουβα αρκετά μεγάλη ώστε να πέφτουν μέσα τα σπόρια.
3.Αν ήθελα να το στριμώξω θα το βαζα σε αυτό που έχω για καναρίνια και τελείωσε η υπόθεση,δε θα μπαινα και σε έξοδα.Λοιπόν με την αλλαγή του κλουβιού καταφέρνω ο παπαγάλος να είναι πιο πολλές ώρες έξω απο το κλουβί απ'οσες ήταν πριν έτσι ώστε να πετάει και να παίζει στο εξωτερικό stand,συνεπώς δε μιλάμε για στρίμωγμα όπως καταλαβαίνεις.Και πίστεψέ με,δε θα έκανα τίποτα για να υποβαθμίσω την ποιότητα ζωής του,,κάνω ότι νομίζω καλύτερο για αυτό.

petros
11-08-2010, 11:51
βαλε μας και καμια φοτο αν μπορεις ;-)

vas
11-08-2010, 12:49
Πέτρο αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με το κινητό μου,όταν αποκατασταθει θα ανεβάσω

Antigoni87
11-08-2010, 13:16
Βασιάννα με γεια το κλουβάκι!
Μην ανησυχείς, θα συνηθίσει μια χαρά το νέο σπίτι του, και στην τελική είναι τυχερό που το βγάζεις ώρες έξω από το κλουβί. Άλλοι τα κλείνουν σε κλουβιά για καναρίνια και δεν τα βγάζουν και ποτέ για πτήση. Μια χαρά τα φροντίζεις τα ζωάκια σου!
Το μέγεθος του κλουβιού (μικρό) γίνεται πρόβλημα όταν δε χωράει μέσα παιχνίδια και γενικά κάνει το πουλάκι να νιώθει στενάχωρα.
Όμως η πτήση έξω μετράει για μένα περισσότερο από το μέγεθος του κλουβιού! Αν μπαίνει για φαϊ, ξεκούραση και ύπνο, αλλά τις ώρες που είναι δραστήριο τις περνάει έξω, είναι πιστεύω χαρούμενο

vas
11-08-2010, 13:18
Βασιάννα με γεια το κλουβάκι!
Μην ανησυχείς, θα συνηθίσει μια χαρά το νέο σπίτι του, και στην τελική είναι τυχερό που το βγάζεις ώρες έξω από το κλουβί. Άλλοι τα κλείνουν σε κλουβιά για καναρίνια και δεν τα βγάζουν και ποτέ για πτήση. Μια χαρά τα φροντίζεις τα ζωάκια σου!
Το μέγεθος του κλουβιού (μικρό) γίνεται πρόβλημα όταν δε χωράει μέσα παιχνίδια και γενικά κάνει το πουλάκι να νιώθει στενάχωρα.
Όμως η πτήση έξω μετράει για μένα περισσότερο από το μέγεθος του κλουβιού! Αν μπαίνει για φαϊ, ξεκούραση και ύπνο, αλλά τις ώρες που είναι δραστήριο τις περνάει έξω, είναι πιστεύω χαρούμενο
φυσικά και χωράει παιχνίδια,απλώς όχι τόσα πολλά όσα το αλλο

vas
15-08-2010, 20:29
τελικά το κλουβί δε βόλεψε :noway: δε το συνηθίζει το Σάμμυ,και εμένα δε μ'άρεσε πολύ το θέαμα γιατί στεναχωριόμουν να του αλλάξω σπίτι και να το βάλω σε κάτι μικρότερο που απ'οτι φαίνεται δε συμπάθησε και πολύ..Το καινούριο κλουβί θα χρησιμοποιηθεί για την καραντίνα του καινούριου λοβ που θα κάνει παρέα στο Σάμμυ και για τις μέρες μέχρι τη γνωριμία τους ωσπου να μπορέσω να τα βάλω μαζί.

demis
15-08-2010, 23:37
τι να κανεις το σαμμυ να ειναι καλα και ολα τα αλλα θα γινουν!!! τουλαχιστον θα μπορεσεις να αξιοποιησεις καπως το καινουριο κλουβι γιατι οντως θα σου χρειαστει.. η κααραντινα ειανι πολυ σημαντικο κεφαλαιο πραγματικα το λεω απο προσωπικη μου πειρα και θα το λεω σε οποιον ετοιμαζεται η σεκφτεται να παρει δευτερο πουλακι.. αν δεν τειρουσα την καραντινα ο νεμο θα ειχε σοβαρο προβλημα τωρα

vas
16-08-2010, 09:56
Θέμη,λόγω του οτι όπως είπα και παραπάνω το κλουβί δε με βολεύει στην καθαριότητα σήμερα θα βάλω το Σάμμυ στο μικρό μαζί με το αγαπημένο του παιχνίδι και ένα πέλλετ για 2-3 ώρες,θα αδειάσω τελείως το μεγάλο κλουβί και θα του αλλάξω διαρύθμιση..Ελπίζω να πάνε όλα καλά :party:

demis
16-08-2010, 12:16
κι εγω ελπιζω να πανε ολα καλα.. μην αγχωνεσαι ομως, αν δεν κανω λαθος απο τοτε που το πηρες ειναι στο μεγαλο κλουβι οποτε θελει αρκετο χρονο! βαλε τα αντικειμενα που ειπες στο μικρο κλουβι και διατηρησε την υπομονη σου και την επιμονη σου γιατι μαλλον δεν μπορεις να του αντισταθεις και δεν θες να το κανεις να αισθανεται ασχημα και ειναι λογικο για οποιον ιδιοκτητη αγαπαει το κατοικιδο του μην ανυσηχεις εγω πιστευω πως σε 2 μερες θα ειναι ενταξει βεβαια δεν θα χει συμβιβαστει αλλα θα χει συνηθισει στην ιδεα οτι αλλαξε σπιτι

vas
16-08-2010, 16:06
μα δε θα αλλάξει σπίτι :p το Σάμμυ θα συνεχίσει να μένει στο μεγάλο κλουβί,όταν πάρω το ταίρι θα το βάλω στο μικρό κλουβί για καραντίνα και μετά θα το βάλω κ αυτό στο μεγάλο με το σάμμυ

demis
17-08-2010, 18:58
εννοουσα για το νεο το κλουβι. πριν ειπες οτι θα βαλεις το σαμμυ στο μικρο κλουβι με 1 αγαπημενο του παιχνιδι και ενα πελλετ και ομολογω πως μπεδρευτικα λιγακι! ο,τι και να γινει λπιζω να πανε ολα καλα

vas
17-08-2010, 19:56
είπα επίσης "για 2-3 ώρες" μέχρι να τελειώσω τη διαρύθμιση του μεγάλου κλουβιού

demis
18-08-2010, 15:10
:lol: :lol: :doh: εγω νομιζα πως εννοουσες θα το βαλεις γενικα :doh: δεν προσεξα καλα τι ειχες πει "fullyhappy"