PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Budgie, τα μωρά μου!!

Marin
31-07-2010, 16:11
Πριν μερικά χρόνια, μια παπαγαλίνα βρέθηκε παρατημένη σε ένα μπαλκόνι, σε ένα μικρό κλουβάκι. Ο ιδιοκτήτης της, είχε φύγει διακοπές και επί τρεις εβδομάδες το παπαγαλάκι έζησε από θαύμα καθώς δεν είχε νερό ούτε τροφή.

Ένας φιλόζωος έκλεψε το κλουβάκι και μου το έφερε. Η μπλε παπαγαλίνα ήταν στεναχωρημένη πολύ και καθόταν σε ένα σημείο μόνιμα. Έτσι αποφάσισα να της πάρω παρέα και έκτοτε μπήκα στον κόσμο των budgie.

Στις 12 Ιουλίου η κυρία μας έκανε δύο μωρά!! Σήμερα 31 Ιουλίου, τα μωρά της είναι έτσι!!

:lovebird:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
31-07-2010, 18:37
:bliss: μπραβο!!!
να σας ζησουν τα μωρα!!!!θελουμε φωτο οσο μεγαλωνουν...
προσοχη με την ζεστη μονο...

Dream Syndicate
31-07-2010, 19:00
Καταπληκτική ιστορία δεν ξέρεις από που σου ήρθε.Να σου ζήσουν τα μωρά άντε να τα δούμε και στο κλαρί.

Marin
31-07-2010, 21:44
:bliss: μπραβο!!!
να σας ζησουν τα μωρα!!!!θελουμε φωτο οσο μεγαλωνουν...
προσοχη με την ζεστη μονο...

Τι να κάνω με τη ζέστη? Τα έχω μέσα στη κουζίνα, όχι με τα άλλα έξω στο μπαλκόνι, γιατί φοβάμαι μη τα τρομάξουν οι γάτες μου, ούτε στο υπόλοιπο σπίτι γιατί έχει πάντα δροσιά. Έχει αρκετή ζέστη μέσα στη κουζίνα αλλά αν χρειάζονται δροσιά, να αφήνω λίγο τη πόρτα ανοιχτή για να μπαίνει δροσούλα...?

Έχω καταχαρείιιι :) :) :)

Marin
31-07-2010, 21:46
Καταπληκτική ιστορία δεν ξέρεις από που σου ήρθε.Να σου ζήσουν τα μωρά άντε να τα δούμε και στο κλαρί.

Ευχαριστώωω!!! :)

angelfarm
31-07-2010, 22:39
καλως ορισες και καλη διαμονη!!!!
ευχομαι να αποβουν ολα ομαλα και ευκολα.....(τα δυσκολα περασαν βεβαια....και για τις αθλιες συνθηκες που ζουσε το πουλακι πριν ερθει σε σενα και για την καλοκαιριατικη γεννα)
να τα χαιρεσαι!!!!!
οσο για την ζεστη....δεν ξερω ποσο μεγαλη ειναι η κουζινα σου η αν εχει σωστο εξαερισμο........παντως κατ εμε ειναι μεγα λαθος το μερος που τα εχεις........η συχνη επισκεψιμοτητα του χωρου αναστατωνοντας τα πτηνα το λαδι την ωρα που τηγανιζεις..το αντικολλητικο τηγανη που καιγεται....η ζεστη απο την εστια......το υγρο περιβαλλον (ατμοι,νεροχυτης κτλ...)σιγουρα δεν συμβαλλουν στην καλη υγεια των πτηνων σου....νομιζω πως την πορτα καλυτερα να μην την εχεις ανοιχτη λογω του οτι εχεις γατες......αλλα ενα παραθυρο με καγκελο καλο θα ηταν........

Marin
01-08-2010, 01:29
καλως ορισες και καλη διαμονη!!!!
ευχομαι να αποβουν ολα ομαλα και ευκολα.....(τα δυσκολα περασαν βεβαια....και για τις αθλιες συνθηκες που ζουσε το πουλακι πριν ερθει σε σενα και για την καλοκαιριατικη γεννα)
να τα χαιρεσαι!!!!!
οσο για την ζεστη....δεν ξερω ποσο μεγαλη ειναι η κουζινα σου η αν εχει σωστο εξαερισμο........παντως κατ εμε ειναι μεγα λαθος το μερος που τα εχεις........η συχνη επισκεψιμοτητα του χωρου αναστατωνοντας τα πτηνα το λαδι την ωρα που τηγανιζεις..το αντικολλητικο τηγανη που καιγεται....η ζεστη απο την εστια......το υγρο περιβαλλον (ατμοι,νεροχυτης κτλ...)σιγουρα δεν συμβαλλουν στην καλη υγεια των πτηνων σου....νομιζω πως την πορτα καλυτερα να μην την εχεις ανοιχτη λογω του οτι εχεις γατες......αλλα ενα παραθυρο με καγκελο καλο θα ηταν........

Αχχχ άσε τι έχω πάθει... στη κουζίνα μπαίνω πια σαν επισκέπτης σε ξένο σπίτι. Αν θέλω να μαγειρέψω - σπάνιο πια -, τα βγάζω στο μπαλκόνι με επίβλεψη λόγω γατιών και μετά μόλις αεριστεί τα ξαναβάζω μέσα. Γενικά το πρωί που είμαι σπίτι τα βγάζω λίγο έξω γιατί χαίρεται και λίγο η μαμά που τα έχει δει όλα η κακομοίρα. Υγρασία και έξτρα ζέστη δεν έχει δλδ, μόνο την υγρασία και τη ζέστη ενός σπιτιού αρκετά δροσερού για καλοκαίρι. Τώρα, αν πιστεύεις ότι τα ενοχλεί, το ότι πηγαίνουμε και φτιάχνουμε καφέ, αυτό να το κοιτάξω... είναι ένα θεματάκι γιατί πίνουμε αρκετούς... χα χα.

Η μαμά ήρθε σε μένα πριν 3 χρόνια περίπου (και παραπάνω), δεν είναι πρόσφατη η υιοθεσία της, οπότε έχει δυναμώσει για τα καλά, αυτό δεν με αγχώνει. Και τα μωρά τα έχει μεγαλώσει δίνοντας τους κάθε μέρα αβγό + τροφή κτλ.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, θέλω τα μωρά μου να γίνουν τα ομορφότερα και δυνατότερα! :bliss:

Antigoni87
01-08-2010, 04:02
Η ιστορία της παπαγαλίνας σου είναι συγκινητική! Σώθηκε από αργό και βασανιστικό θάνατο το πουλάκι, και μπράβο στον καλό "κλέφτη" που την έσωσε και σε σένα που την υιοθέτησες! Τον πρώην ιδιοκτήτη μάλλον τον απαλλάξατε από το να ασχολείται με το θέμα μετά την επιστροφή από τις διακοπές.... :(
Αν η κουζίνα είναι όπως την περιγράφεις, και όποτε μαγειρεύεις βγαίνει έξω το κλουβάκι, τότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα!
Να τα χαίρεσαι τα μικρά σου!! Σύντομα στο κλαρί! :bliss:
Να μας δείχνεις φωτό με την ανάπτυξή τους

angelfarm
01-08-2010, 06:25
Τώρα, αν πιστεύεις ότι τα ενοχλεί, το ότι πηγαίνουμε και φτιάχνουμε καφέ, αυτό να το κοιτάξω... είναι ένα θεματάκι γιατί πίνουμε αρκετούς... χα χα.

:lol: :lol: :chocolate: :chocolate:

marlene
15-08-2010, 06:25
Γλύκα τα μικρά σου!!!! Χι, χι διακρίνεται ήδη γαλάζιο στις ουρές τους! Με το καλό να μεγαλώσουν οι φτερομπαλίτσες...! "fullyhappy"

Καλά αυτό με το δωμάτιο της γέννας έχει πολύ πλάκα... Τα κοκατιλάκια μου, που έχουν επίσης κάνει αυγουλάκια, τα έχω στο υπνοδωμάτιο γιατί είναι το πιο ήσυχο μέρος του σπιτιού. Τον καιρό που η θηλυκιά γεννούσε, πραγματικά νομίζω πως εκτίμησε την ησυχία...και εγώ την άνεση του ύπνου στον καναπέ...! Κάθε φορά που πήγαινα να δω πως τα πάνε και να τους κάνω κ λίγο παρέα, μου έριχνε ένα απαυδισμένο βλέμμα του τύπου: "παράτα με, προσπαθώ να συνέλθω!.." Τώρα όμως, που οι γέννες έχουν περάσει κ τα μικρούλια θα σκάσουν σε λίγο μύτη, τα πράγματα έχουν αλλάξει..! Όχι μόνο η θηλυκιά έχει ξανά όρεξη για παιχνίδια (ο αρσενικός δε σταμάτησε κ ποτέ...) αλλά ανησυχεί αν το πρωί δε με βρει στο κρεβάτι μου...!! Κι όταν επιτέλους μπω στο δωμάτιο με.. πρωινό, το βλέμμα είναι αυστηρούτσικο και παραπονεμένο: "πού νυχτοπερπατούσες, κυρία μου????" .....χι, χι νομίζω πως το απολαμβάνει να με ξυπνάει το πρωί!