PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Budgies(οι νεοσσοί μου)

mlt
19-07-2010, 14:45
Ζευγάρια 3
22/02/10 Τοποθετήθηκαν φωλιές και στα 3 ζευγάρια
Ενδιαφέρθηκε μόνο το ένα ζευγάρι (Γκρίτζι το αρσενικό, χρώματος ανοιχτού θαλασσί, προς το γκρί-εξ ού και το όνομα, Τζιτζίκα το θηλυκό χρώματος σκούρο θαλασσί προς το μπλέ)
13/03/10 Το 1ο αυγό
15/03/10 Το 2ο αυγό και αρχή της επώασης
21/03/10 4 τα αυγά

03/04/10 Λίγο πριν την Ανάσταση εκκολάφτηκε ο 1ος νεοσσός και μοναδικός νεοσσός
11/04/10 Το ζευγάρι έβγαλε από μόνο του εκτός φωλιάς τα 3 άσπορα αυγά
04/05/10 Το μωρό έκανε την πρώτη πτήση του στο κλουβί, οπότε και αφαιρέθηκε η φωλιά. Βασικά έχει το χρώμα του πατέρα του, εκτός από το στήθος και την κοιλιά του που είναι πιό σκούρα και πλησιάζουν στο χρώμα της μητέρας του
17/05/10 Απέκτησε το δικό του κλουβί

18/05/10 Τοποθετήθηκε εκ νέου η ίδια φωλιά, στο ίδιο ζευγάρι
04/06/10 Το 1ο αυγό και η αρχή της επώασης
06/06/10 Το 2ο αυγό
09/06/10 Το 3ο αυγό
12/06/10 Το 4ο αυγό
16/06/10 το 5ο αυγό

22/06/10 Εκκολάφτηκε ο 1ος νεοσσός
24/06/10 Ο 2ος
29/06/10 Ο 3ος (μάλλον από το 4ο αυγό, το 3ο αυγό ήταν άσπορο)
01/07/10 Ο 4ος

Περιμένω τώρα να βγούνε από την φωλιά τους με την σειρά που γεννήθηκαν, ο 1ος στις 22/07, ο 2ος στις 24/07, ο 3ος στις 29/07 και ο 4ος στις 31/07
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι οι γονείς άλλοτε μαλώνουν "σαν κοκόρια" μεταξύ τους και άλλοτε είναι αγαπημένοι
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι μαλώνουν για το ποιό θα πάρει πρώτο θέση στην πατήθρα της φωλιάς.

vicky_ath
19-07-2010, 15:02
Μιλτιαδη ευχαριστουμε για το χρονικο γεννησης κ αναπτυξης των μικρων!Αλλα γιατι δεν μας βαζεις κ καμια φωτο να τα χαρουμε???

mlt
19-07-2010, 15:18
Λυπάμαι, η λήψη φωτογραφιών δεν με ενθουσιάζει (γενικώς) :dontknow:

budgiefun
19-07-2010, 15:24
Πολυ καλή η περιγραφή σου αν και κάποιες φωτογραφιες θα ηταν οτι έπρεπε ωστόσο αν πιστεύεις στην γρουσουζιά μας αρκεί και η περιγραφή

mlt
20-07-2010, 09:40
Πολυ καλή η περιγραφή σου αν και κάποιες φωτογραφιες θα ηταν οτι έπρεπε ωστόσο αν πιστεύεις στην γρουσουζιά μας αρκεί και η περιγραφή
Δεν τίθεται θέμα γρουσουζιάς (δεν είμαι προληπτικός), αλλά ιδιοσυγκρασίας

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να ρωτήσω αν ανάμεσα στα μέλη του site υπάρχει κάποιος από Βόλο που ενδιαφέρεται να του χαρίσω κάποιον νεοσσό (προς το τέλος του Οκτωβρίου)
Έχω ήδη 3 ζευγάρια, σε 3 μεγάλα κλουβιά, ένα κίτρινο με κόκκινα μάτια σε ένα άλλο μεγάλο κλουβί, καθώς και αυτό που γεννήθηκε στις 3 Απριλίου που το έχω σε μικρό κλουβί, σύνολο 8 παπαγαλάκια. Με τους 4 νεοσσούς θα είναι 12, αριθμός αρκετά μεγάλος για μένα, σε ένα δωμάτιο, όπου περνάω και εγώ τις περισσότερες ώρες της ημέρας.

mlt
23-07-2010, 13:46
Με καθυστέρηση μιας ημέρας, ο πρώτος νεοσσός βρίσκεται σήμερα στο "κλαρί"
Έχει τα χρώματα της μαμάς του, εκτός από το κεφαλάκι του που είναι άσπρο, αντί του ώχρα της μαμάς του.
Δυστυχώς δεν ήμουν παρών κατά την πρώτη του πτήση.
Κάθεται εδώ και 2 ώρες περίπου στην ίδια θέση, στην ψηλότερη πατήθρα, αλλά υποθέτω ότι κάποια στιγμή θα "ξεθαρρέψει"
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι ο 1ος που γεννήθηκε, ή ο 2ος.
Το "κακό" είναι ότι ο μπαμπάς του ο Γκρίτζι είναι ερωτομανής και προσπαθεί πάλι να ζευγαρώσει με την μαμά Τζιτζίκα και δεν μπορώ να αφαιρέσω την φωλιά, που έχει ακόμη 3 νεοσσούς μέσα και δεν θέλω να τον βάλω σε άλλο κλουβί, επειδή βοηθάει αρκετά στο τάϊσμα των μικρών.

mlt
23-07-2010, 15:25
3 δεν ήταν τα παπαγαλάκια μου μέσα στο κλουβί, περίπου μια ώρα πρίν? Τώρα είναι 2!!!
Εδώ μωρό, εκεί μωρό, πού είναι το μωρό? :dontknow:
Το μωρό μπήκε ξανά στην φωλιά και εξαφανίστηκε μέσα σε αυτή :eek: :(
Είχα συνηθίσει με τον Πασχαλάκο (αυτό που γεννήθηκε 3 Απριλίου, λίγο πριν την Ανάσταση και το Πάσχα-εξ' ού και το όνομα) που μόλις βγήκε από την φωλιά την αφαίρεσα οπότε τώρα η συμπεριφορά του νέου, μου φαίνεται περίεργη.
Αντί να προτιμήσει την ελευθερία και την δροσιά του κλουβιού, προτίμησε την λάβρα και το καμίνι της φωλιάς?
Και οι δύο οι γονείς κάθονται έξω από την φωλιά σε αναμονή....
Ο Πασχαλάκος πάντως, ελεύθερος μέσα στο δωμάτιο ασχολείται με την Κιτρινούλα (αυτό με τα κόκκινα μάτια), γαντζωμένος στο κλουβί της

mlt
25-07-2010, 18:03
Μεταξύ 10.00 το πρωί και 1.00 το μεσημέρι είχαμε και το δεύτερο μωρό στο κλαρί. Ο μπαμπάς του ως φαίνεται του έχει αδυναμία, ίσως επειδή έχει τα ίδια χρώματα με αυτόν (εκτός της ουράς που έχει τα χρώματα της μαμάς του). Ασχολείται συνεχώς μαζί του και "καυγαδίζει" με το πρώτο όταν βρεθεί ανάμεσά τους.
Πάντως και τα δύο τα μωρά, είναι ακόμη αρκετά αδέξια.

mlt
30-07-2010, 12:58
Και ο 3ος νεοσσός σήμερα στο κλαρί :lol:
Έχει τα χρώματα της μαμάς του.
Με την πρώτη του πτήση, βρέθηκε στον πάτο του κλουβιού.
Αμέσως οι γονείς έτρεξαν να του διδάξουν πως θα πετάξει για να βρεθεί στην πατήθρα.
Μετά από δύο προσπάθειες τα κατάφερε :bliss:
Χαμός γίνεται μέσα στο κλουβί με 5 παπαγαλάκια. Δύσκολα ξεχωρίζουν πλέον με ποιά σειρά βγήκαν από την φωλιά.
Την Κυριακή μάλλον θα βγεί και ο τελευταίος

mlt
31-07-2010, 12:38
Δυστυχώς η κατάσταση δεν είναι ομαλή.
Υποχρεώθηκα πριν λίγο και μετά από αρκετό κυνηγητό (το κλουβί είναι μεγάλο 60x50x50 να χωρίσω το αρσενικό (τον πατέρα) από τα άλλα επειδή προσπαθούσε μετά μανίας να ζευγαρώσει με το μωρό :doh: που μόλις εχθές βγήκε από την φωλιά και τα έχει ακόμη αρκετά χαμένα. :angry:
Ελπίζω η μαμά να τα καταφέρει μόνη της με τα 4 μωρά της.

Antigoni87
31-07-2010, 14:48
Καλά έκανες και τον έβγαλες πιστεύω! Ειδικά αφού πήρε στο κυνήγι τα μικρά του :-P
Καλές πτήσεις σας εύχομαι, να τα χαίρεσαι όλα!

mlt
03-08-2010, 09:39
Επιτέλους, βγήκε σήμερα στο κλαρί και το στερνοπούλι ο Βενιαμίν!!!
Έχει τα χρώματα του μπαμπά του που είναι ακόμη "τιμωρία" μόνος του στο μικρό κλουβί.
Έτσι στην "οικογένεια" υπάρχουν τώρα δύο μωρά που μοιάζουν στον μπαμπά τους και άλλα δύο που μοιάζουν στην μαμά τους.
Μετά από 2-3 ημέρες σκέπτομαι να βγάλω την φωλιά και να ξαναβάλω στο κλουβί τον μπαμπά τους, ελπίζοντας ότι "έβαλε μυαλό"
Το κακό είναι ότι από 10 έως 18 Αυγούστου είμαι υποχρεωμένος να βρίσκομαι μακρυά, πολύ μακρυά εκτός Ελλάδος και δεν θα μπορώ να τα παρακολουθώ.
Βέβαια υπάρχει ο φίλος που θα τα φροντίζει όσο θα λείπω (φαγητό-νερό) καθημερινά, αλλά όλη την επόμενη ημέρα θα είναι μόνα τους.
Ελπίζω να μην συμβεί κάτι κακό, έως ότου επιστρέψω και χωρίσω τα μικρά από τους γονείς.

mlt
04-08-2010, 07:31
Έβγαλα άρον άρον την φωλιά εχθές το μεσημέρι λόγω του ότι η μαμά Τζιτζίκα έμπαινε μέσα συνεχώς και ακουγόταν να την ξύνει.
Επίσης και ο πρώτος νεοσσός έμπαινε συχνά στην φωλιά και καθόταν αρκετή ώρα εκεί μέσα.
Όπως αποδείχθηκε καλώς έπραξα αφαιρώντας την φωλιά, επειδή σήμερα το πρωί βρήκα ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού, το οποίο φυσικά και αφαίρεσα.
Θέλω να πιστεύω ότι το έκανε η Τζιτζίκα και όχι κάποιο από τα μωρά που σε κάποια στιγμή (δεν είμαι και όλη την ημέρα στο σπίτι!) ο τιμωρημένος ακόμη μπαμπάς Γκρίτζι, ζευγάρωσε μαζί του, πριν τον βγάλω από το κλουβί.
Ά ρε Γκρίτζι, τί παίρνεις και δεν μας δίνεις :doh: