PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Επώαση αυγών Cockatiel

stefg
14-07-2010, 09:06
Γεια σας και από μένα και συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε στο φόρουμ!

Χρειάζομαι την βοήθειά σας σε ένα θέμα. Έχω ένα ζευγάρι Cockatiel το οποίο έχει ζευγαρώσει και έχει κάνει 2 αυγουλάκια στην φωλιά που τους έφτιαξα. Κανονικά η θηλυκιά έκανε 4 αυγά, αλλά τα 2 της έπεσαν εκτός φωλιάς(!) και έσπασαν. Το πρόβλημα είναι ότι τα αυγά τα έκαναν περίπου στις 20-22 Ιουνίου και σήμερα έχουμε 14 Ιουλίου. Έχουν περάσει δηλαδή 22-24 μέρες... Να σημειώσω ότι τα αυγά δεν τα έχουν αφήσει λεπτό. Πάντα κάποιο βρίσκεται μέσα και τις περισσότερες φορές και τα δύο. Έχω διαβάσει ότι ο χρόνος επώασης είναι μέχρι 24 μέρες. Μήπως τα αυγά δεν είναι γονιμοποιημένα και έχουν ταλαιπωρηθεί άδικα; Ειδικά η θηλύκια φαίνεται πολύ κουρασμένη. Τι να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

giovas
14-07-2010, 09:30
μην ανησηχας και τα δικα μου κοκατιλ ετσι ήταν περάσαν μέχρι 27-28 μέρες να βγουν τα αυγά...αν είναι ένσπορα θα βγούνα δώστους χρόνο

michael
14-07-2010, 09:34
γιατι δεν τους κανεις ωοσκοποιση?>??

alkisti
14-07-2010, 09:37
αμα σε 6 μέρες δεν βγουν μωρά να τους τα πάρεις , γιατί η αναπαραγωγή τώρα το καλοκαίρι είναι πολύ επικίνδυνη και επώδυνη , κάνει ζέστη και θα πρέπει να κάθονται όλη μέρα μέσα άδικα άμα δεν τα αφαιρέσεις (όχι τώρα) επίσης μπορεί στη χειρότερη περίπτωση να χάσεις κάποιον από τους δυο , μπορεί το θηλυκό επειδή λες ότι φαίνεται κουρασμένο ! (στην χειρότερη περίπτωση! )

stefg
14-07-2010, 10:04
μην ανησηχας και τα δικα μου κοκατιλ ετσι ήταν περάσαν μέχρι 27-28 μέρες να βγουν τα αυγά...αν είναι ένσπορα θα βγούνα δώστους χρόνο
Αν είναι έτσι τότε υπάρχει ελπίδα!

Πως μπορώ να το κάνω; Το θέμα είναι ότι είναι πολύ προστατευτικά με τα αυγά τους και αν πλησιάσεις μπαίνουν μέσα στην φωλιά και δεν σε αφήνουν να πλησιάσεις!

αμα σε 6 μέρες δεν βγουν μωρά να τους τα πάρεις , γιατί η αναπαραγωγή τώρα το καλοκαίρι είναι πολύ επικίνδυνη και επώδυνη , κάνει ζέστη και θα πρέπει να κάθονται όλη μέρα μέσα άδικα άμα δεν τα αφαιρέσεις (όχι τώρα) επίσης μπορεί στη χειρότερη περίπτωση να χάσεις κάποιον από τους δυο , μπορεί το θηλυκό επειδή λες ότι φαίνεται κουρασμένο ! (στην χειρότερη περίπτωση! )
Το καλό είναι ότι μέχρι τώρα δεν είχε κάνει υψηλές θερμοκρασίες. Βέβαια τώρα αρχίζει να ανεβαίνει και γι'αυτό θα βρω το πιο δροσερό μέρος να τα βάλω. Ελπίζω τουλάχιστον να είναι ένσπορα και να μην πήγε χαμένος ο κόπος τους.

alkisti
14-07-2010, 10:18
βρεξε ενα σεντονι και καλυψε το κλουβι , ολο ισα ισα κατω κατω να εχει κενο για να ανεβει ο δυκτης υγρασιας διοτι τωρα το καλοκαιρι δεν υπαρχει πολυ υγρασια και ετσι δυσκολευονται τα μωρα και να βοηθησεις τα μωρα να βγουν απο το αυγο , αν ειναι ενσπορα ! και το σεντονι να το κρατας παντα υγρο μεχρι να βγουν , εγω ετσι εκανα που ειχε εγλκοβιστει ενα μωρο στο αυγο !

stefg
14-07-2010, 10:22
Θα το δοκιμάσω!

alkisti
14-07-2010, 10:23
αμα ειναι ενσπορα το πιο πιθανο ειναι να πετυχει ! αντε καλη συνεχεια ! και καλο σκασιμο αυγων ! :lol:

stefg
14-07-2010, 10:49
Πως μπορώ να το κάνω; Το θέμα είναι ότι είναι πολύ προστατευτικά με τα αυγά τους και αν πλησιάσεις μπαίνουν μέσα στην φωλιά και δεν σε αφήνουν να πλησιάσεις!
Εντάξει, βρήκα πως την κάνουμε. Ελπίζω να βγούνε κάποια στιγμή και τα δύο για να το δοκιμάσω. Αν και μάλλον θα το κάνω πριν τα βγάλω οριστικά.

michael
14-07-2010, 12:48
περιμενουμε αποτελεσματα κα΄λη τυχη!!! ;-)

Antigoni87
14-07-2010, 15:36
βρεξε ενα σεντονι και καλυψε το κλουβι , ολο ισα ισα κατω κατω να εχει κενο για να ανεβει ο δυκτης υγρασιας διοτι τωρα το καλοκαιρι δεν υπαρχει πολυ υγρασια και ετσι δυσκολευονται τα μωρα και να βοηθησεις τα μωρα να βγουν απο το αυγο , αν ειναι ενσπορα !

Έχει δίκιο η Άλκηστη, είναι σημαντική η υγρασία (εγώ πριν ένα μήνα και λόγω έλλειψης υγρασίας που δεν το είχα καταλάβει, έχασα νεοσσό καναρινάκι έτοιμο, που είχε εγκλωβιστεί στο αυγό γιατί δε μπορούσε να το ανοίξει).
Καλή επιτυχία εύχομαι! Αν βρεις ευκαιρία κάνε ωοσκόπηση και πριν τα πάρεις οριστικά, και ψέκαζε με συννεφάκια νερού τα πουλιά για έξτρα δροσιά :biiiggrin:

stefg
16-07-2010, 19:49
Τελικά έκανα ωοσκόπηση. Το ένα αυγό είναι διάφανο. Το άλλο φαίνεται να μαυρίζει κάτι, αλλά όχι κάτι που να δείχνει παρουσία μικρού. Μάλλον θα τα αφήσω ως την Κυριακή και θα τα βγάλω. Κρίμα γιατί κουράστηκαν τα καημένα! Πρώτη τους απόπειρά ήταν, ελπίζω η επόμενη να είναι επιτυχημένη. Όταν τα βγάλω, αφαιρώ την φωλιά έτσι;

stefg
19-07-2010, 10:27
Τελικά τα αυγουλάκια, ήταν απλά αυγουλάκια! Δεν ήταν ένσπορα. Την επόμενη φορά θα κάνω όταν πρέπει ωοσκόπηση. Έβγαλα και την φωλιά.

Βλέπω ότι ξαναζευγαρώνουν... Έτσι συνηθίζουν αυτά; Γιατί δεν θέλω πάλι καλοκαιριάτικα να τους βάλω την φωλιά.

alkisti
19-07-2010, 11:18
αστα να ζευγαρωνουν , αλλα μην τους βαλεις φωλια παλι .