PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πέταξε ο Ρίκο...

birdie
13-07-2010, 10:22
Με παίρνει στη δουλειά η γυναίκα μου χθές το μεσημέρι και μου λέει... Το κλουβί είναι ανοικτό και ο Ρίκο δεν είναι μέσα... :cry:
Παίρνω λοιπόν την κόρη από το σταθμό, πάμε σπίτι και πράγματι, ο Ρίκο είχε γίνει μπουχός...
Όποιος έχει παιδί, μπορεί να καταλάβει τι επακολούθησε...
Βγαίνουμε μες το μεσημέρι σαν τους τρελούς και ψάχνουμε (με την κόρη μου)..., τίποτα :cry: ! Βγαίνουμε το απόγευμα..., τίποτα :cry: ! Βγαίνω εγώ σήμερα το πρωϊ..., τίποτα :cry: !
Μπουχός ο Ρίκο. Δεδομένου ότι ήταν με όλα τα φτερά του (είμαι εντελώς ενάντια στην οποιαδήποτε παρέμβαση στην φυσική ομορφιά τους) και μιά ουρά νααα, μπορεί να έχει φτάσει οπουδήποτε...
Κρίμα. Μπορεί να είμασταν λίγο καιρό μαζί αλλά τον είχαμε αγαπήσει :cry: :cry: :cry:
Τα ερωτήματα λοιπόν είναι τα εξής:
α) Υπάρχει πιθανότητα να ξαναγυρίσει ή να τον βρούμε γενικά?
β) Πόσο πιθανό είναι να άνοιξε μόνος του το κλουβί? (Είναι το κλασικό που μαγκώνει η πόρτα σε κάποιο καγκελάκι του κλουβιού αλλά θέλει λίγη δύναμη για να ανοίξει). Τα παιδιά (η κόρη μου 4 ετών κι ο ανηψιός μου 7 ετών υποστηρίζουν ότι δεν πείραξαν καθόλου το κλουβί όταν ήταν μόνοι τους στο μπαλκόνι)
γ)Επειδή η μικρή έχει φρικάρει, να πάρουμε κάποιον άλλο τώρα, να το αφήσουμε γι' αργότερα, ή να το αφήσουμε για καμιά 2ετία (υπάρχει και οικονομική κρίση...)?

Σκέφτηκα να πάω στα κοντινά pet shop και να τους πώ ότι αν τους ζητήσει κάποιος κλουβί για τέτοιο πουλί, να με ενημερώσουν αλλά ο ξάδελφος μου είπε ότι "...και να σε ενημερώσουν (χλωμό) σιγά να μη στον δώσει πίσω ο νέος ιδιοκτήτης (αν υπάρχει)".
Είδομεν...

Υ.Γ. Κι ότι τέλειωσα το μεγάλο κλουβί ρε γαμ_το ...

vagelis76
13-07-2010, 10:33
Μάνο είναι από τα γεγονότα που κανείς μας δε θέλει να ζήσει....το έχει όμως στο πισω μέρος του μυαλού του πάντα.
Αν έχεις φωτογραφία του,ή βρες μια παρόμοια του,τύπωσε αφισούλες και κόλλα τες στη τριγύρω περιοχή και αν τυχόν το ακούσει κάποιος να σε ειδοποιήσει.
Συνέχισε να ψάχνεις τις πρωινές ώρες και λίγο πριν το σούρουπο συνήθως φωνάζουν περισσότερο.Το πουλί είχε δαχτυλίδι???Αν ναι και το θυμάσαι μπορείς να το πεις στο πετσοπα και αν κάποιος πάει να πάρει κλουβί και κάνει συζήτηση να τον ενημερώσει ότι εσύ το έχασες και το ψάχνεις...
Να πούμε οτι πρόκειται για το Ρινκ νεκ έτσι???Δεν είναι κανένα μικρό πουλί που θα περάσει απαρατήρητο στη γειτονιά ή το μπαλκόνι μας...

CyberPanos
13-07-2010, 11:34
Λυπαμει= πολυ για τον παπαγαλο σου φιλε Μανο,παντως αυτο πιστευω να σου γινει μαθημα οπως εγινε και σε μενα ,παντα ενα μικρο λουκετο

birdie
13-07-2010, 12:03
Λυπαμει= πολυ για τον παπαγαλο σου φιλε Μανο,παντως αυτο πιστευω να σου γινει μαθημα οπως εγινε και σε μενα ,παντα ενα μικρο λουκετο

Υπολόγιζα να βάλω στο μεγάλο κλουβί, αλλά με πρόλαβε...

Μόλις γύρισα από τα γύρω pet shop, όπου έκανα σχετική ενημέρωση κι άφησα τηλ. Ο ένας με τον οποίο έχω μεγαλύτερη οικειότητα μου είπε την πικρή αλήθεια, ότι "... κοίτα να δείς, από την μία έχω εσένα που μάλλον θα πάρεις άλλο πουλί, από την άλλη έχω τον ενδεχόμενο νέο ιδιοκτήτη ο οποίος θα μου αφήνει επιπλέον λεφτά, για ποιο λόγο να μπώ στην διαδικασία να τον βρώ για σένα και να χάσω κάποια φράγκα τη σήμερον ημέρα?". Εννοείται ότι μου τα είπε φιλικά και αφορούσαν τα υπόλοιπα μαγαζιά...
Τι να γίνει, θα κάνω λίγη υπομονή μήπως και τον βρούμε (ήταν πολύ φωνακλάς...) κι έπειτα βλέπω. Όσο για την μικρή, της είπα στο τηλ. ότι πήγε μάλλον καμιά βόλτα στους γονείς του και θα ξαναέρθει. Φυσικά με άδειασε λέγοντας να πάμε να τους γνωρίσουμε κι εμείς...
Θα σας ενημερώσω για τυχόν εξελίξεις...
Ευχαριστώ για όλα!

vagelis76
13-07-2010, 12:10
Για άλλη μια φορά αποδεικνύουν οι πέτσοπες το πως βλέπουν όλα τα ζώα και εμάς....σκέτο εμπόρευμα και πελάτες.
Δε μπαίνουν καν στη διαδικασία να σκεφτούν ότι κάποιος άλλος αυτό που εκείνοι θεωρούν μια τιμή σε ευρώ,για κάποιους άλλους είναι κομμάτι της ζωής τους :cry:
Μακάρι να βρεθεί και να επιστρέψει στη μικρή που ανησυχεί φίλε μου.Γιατί εκείνη ανησυχεί πραγματικά και αθώα μη ξέροντας τιμές,πελάτες και το αλισβερίσι που γίνεται....

birdie
13-07-2010, 12:19
Μάνο είναι από τα γεγονότα που κανείς μας δε θέλει να ζήσει....το έχει όμως στο πισω μέρος του μυαλού του πάντα.
Αν έχεις φωτογραφία του,ή βρες μια παρόμοια του,τύπωσε αφισούλες και κόλλα τες στη τριγύρω περιοχή και αν τυχόν το ακούσει κάποιος να σε ειδοποιήσει.
Συνέχισε να ψάχνεις τις πρωινές ώρες και λίγο πριν το σούρουπο συνήθως φωνάζουν περισσότερο.Το πουλί είχε δαχτυλίδι???Αν ναι και το θυμάσαι μπορείς να το πεις στο πετσοπα και αν κάποιος πάει να πάρει κλουβί και κάνει συζήτηση να τον ενημερώσει ότι εσύ το έχασες και το ψάχνεις...
Να πούμε οτι πρόκειται για το Ρινκ νεκ έτσι???Δεν είναι κανένα μικρό πουλί που θα περάσει απαρατήρητο στη γειτονιά ή το μπαλκόνι μας...

Ναι για τον Ring Neck πρόκειται...
Το δαντυλίδι εννοείται πως το ξέρω (είχα και σχετικό ερώτημα στον ιστότοπο),
Ρωτήσαμε γείτονες, περαστικούς, τους ταξιτζήδες που κάνουν πιάτσα λίγο πιο πέρα, τίποτα... :(
Όντως δεν μπορείν περάσει απαρατήρητος..., ήταν και πολύ φωνακλάς...
Τι να πώ, ελπίζω για το καλύτερο, το κλουβί του είναι ανοιχτό (σιγά μη ξαναμπεί μέσα...) :(

vagelis76
13-07-2010, 12:25
Οι αφίσες βοηθάνε,αν τις βάλεις σε σημεία που περνάει κόσμος μια κραυγή του δε θα περάσει απαρατήρητη....όλο και κάποιος θα κοιτάξει προς τα πάνω να δεί αν είναι το πουλί που είδε στην αφίσα.
Εύχομαι το καλύτερο!!!!!!
**σημαντικό που έχεις το νούμερο του δαχτυλιδιού,σε περίπτωση που τον βρεί κάποιος θα μπορείς να αποδείξεις οτι είναι δικό σου.

Niva2gr
13-07-2010, 15:27
Δεν αποκλείεται καθόλου να άνοιξε μόνος του το κλουβί. Οι ρίγκνεκ έχουν πολύ δυνατό ράμφος.

Πάντως, αν αποφασίσεις να πάρεις άλλο πουλί, καλύτερα να επιλέξεις κάποιον εκτροφέα, και να μην πάρεις απο το μαγαζί. Εκτός του οτι δεν ξέρεις απο πού κρατάει η σκούφια του (του πουλιού), πλέον δεν θα μπορείς να είσαι σίγουρος οτι ο πετσοπάς θα είναι απολύτως ειλικρινής σε αυτά που θα σου πει για να σου το πουλήσει. Τουλάχιστον εμένα θα μου έμπαιναν ψύλλοι στα αφτιά με αυτά που είπε.

Για τώρα, κάνε μιά καλή προσπάθεια να βρεις το πουλί, και αν δεν γίνει τίποτα, εδώ είμαστε για να βρούμε κάτι.

Antigoni87
13-07-2010, 17:07
Λυπάμαι πολύ.... :( Πες στη μικρή σου ότι είναι κρίμα να βιαστείτε να αντικαταστήσετε με άλλο πουλάκι τον Ρίκο, ο οποίος αν γυρίσει από τους γονείς του θα στεναχωρηθεί πολύ που τον ξεχάσατε και δώσατε σε άλλον τη θέση του, κι έτσι άφησε να περάσει λίγος καιρός (αν δε γυρίσει) ώστε να μη σου πεσουν τόσα μαζεμένα έξοδα.
Εγώ έχω μια απορία... Ρίνγκνεκ με τα φτερά του κανονικά, και να το βρει κάποιος (εκτός κι αν το πουλί μπει μες στο σπίτι του) πώς θα το πιάσει;; :dontknow: Σίγουρα θα κάθεται σε κάνα ψηλό δέντρο.
Υπάρχει το ενδεχόμενο να πεινάσει και να μη βρίσκει αλλού να φάει, και αν δεν έχει χαθεί ή θυμάται τη διαδρομή θα γυρίσει στο κλουβί του. Περιμένετε λιγάκι, ελπίζω να βρεθεί...
Μήπως να έδινες μια μικρή αμοιβή στις αφισούλες; Αν και αυτός που θα τον επέστρεφε, θα το έκανε και χωρίς λεφτά. Πάντως εγώ αν έβρισκα τέτοιο πουλί (ή οποιοδήποτε) και δεν είχε πουθενά αφίσες ότι χάθηκε, προφανώς θα το κρατούσα γιατί αλλιώς θα έμενε αδέσποτο. Ενώ με αφίσα δεν το συζητώ ότι θα το γύριζα σπίτι του! Οι αφίσες θα βοηθήσουν όσους θέλουν να το γυρίσουν αλλά δεν ξέρουν πού.

birdie
14-07-2010, 01:13
Δεν αποκλείεται καθόλου να άνοιξε μόνος του το κλουβί. Οι ρίγκνεκ έχουν πολύ δυνατό ράμφος.

Πάντως, αν αποφασίσεις να πάρεις άλλο πουλί, καλύτερα να επιλέξεις κάποιον εκτροφέα, και να μην πάρεις απο το μαγαζί. Εκτός του οτι δεν ξέρεις απο πού κρατάει η σκούφια του (του πουλιού), πλέον δεν θα μπορείς να είσαι σίγουρος οτι ο πετσοπάς θα είναι απολύτως ειλικρινής σε αυτά που θα σου πει για να σου το πουλήσει. Τουλάχιστον εμένα θα μου έμπαιναν ψύλλοι στα αφτιά με αυτά που είπε.

Για τώρα, κάνε μιά καλή προσπάθεια να βρεις το πουλί, και αν δεν γίνει τίποτα, εδώ είμαστε για να βρούμε κάτι.

Τελικά ο ανιψιός μου την έκανε τη δουλειά... Ε! η αλεπού 100 και το αλεπουδάκι 101 δε γίνεται... Τον ψάρεψα (και ψάρωσα) κανονικά και του ξέφυγε.

Ότι μου είπε, το είπε με ειλικρίνεια, γιατί είμαστε καλοί... γνωστοί και αφορούσε τα άλλα μαγαζιά. Αυτός είμαι σίγουρος ότι αν τύχει κάτι ύποπτο θα με ενημερώσει...

Σ' ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση. "fullyhappy"

birdie
14-07-2010, 01:20
...Εγώ έχω μια απορία... Ρίνγκνεκ με τα φτερά του κανονικά, και να το βρει κάποιος (εκτός κι αν το πουλί μπει μες στο σπίτι του) πώς θα το πιάσει;; :dontknow: Σίγουρα θα κάθεται σε κάνα ψηλό δέντρο.
Υπάρχει το ενδεχόμενο να πεινάσει και να μη βρίσκει αλλού να φάει, και αν δεν έχει χαθεί ή θυμάται τη διαδρομή θα γυρίσει στο κλουβί του. Περιμένετε λιγάκι, ελπίζω να βρεθεί...
Μήπως να έδινες μια μικρή αμοιβή στις αφισούλες; Αν και αυτός που θα τον επέστρεφε, θα το έκανε και χωρίς λεφτά. Πάντως εγώ αν έβρισκα τέτοιο πουλί (ή οποιοδήποτε) και δεν είχε πουθενά αφίσες ότι χάθηκε, προφανώς θα το κρατούσα γιατί αλλιώς θα έμενε αδέσποτο. Ενώ με αφίσα δεν το συζητώ ότι θα το γύριζα σπίτι του! Οι αφίσες θα βοηθήσουν όσους θέλουν να το γυρίσουν αλλά δεν ξέρουν πού.

Σ'αυτό υπολογίζω κι εγώ και λέω ότι ίσως γυρίσει, εκτός αν μπήκε σε κάνα σπίτι ή πήγε σε κανέναν άλλο με πουλιά...
Σωστή η συμβουλή που ανέφερες κι εσύ με τις αφίσες, αλλά από την άλλη σκέφτομαι και τα καλόπαιδα που ίσως πάρουν τηλ για ψιλή ή χοντρή πλάκα... Μάλλον θα το ρισκάρω κι ελπίζω να μην το ρίξουν στην πλάκα. Μόνο αυτό θα μου έλειπε τώρα...

petros
14-07-2010, 10:03
λυπαμαι πολυ για το πουλακι και ευχομαι να το βρειτε.....να ρωτησω κατι???μενετε κοντα στο ατικο παρκο η στο χαλανδρι???γιατι εχω ακουσει πως εκει μενουν οικογενοιες ρινκνεκ αν μενεται κοντα ισος να τους ακουσε η να τους ειδε και να πηγε εκει...

birdie
14-07-2010, 11:46
λυπαμαι πολυ για το πουλακι και ευχομαι να το βρειτε.....να ρωτησω κατι???μενετε κοντα στο ατικο παρκο η στο χαλανδρι???γιατι εχω ακουσει πως εκει μενουν οικογενοιες ρινκνεκ αν μενεται κοντα ισος να τους ακουσε η να τους ειδε και να πηγε εκει...

Όχι, δεν είμαστε κοντά, αλλά έχει μια ρεματιά στον Άλιμο, όπου έχουν μαζευτεί πολλοί παπαγάλοι (κι ακριβές ράτσες...). Δεν αποκλείεται να έχει καταλήξει κι εκεί...

Χθές μου είπε η γυναίκα μου "Άντε και τον βρήκες σε κάνα δέντρο, τι θα κάνεις? Πώς θα τον κατεβάσεις? Θα το παίξεις ταρζάν..., ή μήπως νομίζεις ότι με χαρά θα ξαναμπεί στο κλουβί?" :lol: "Πάει αυτός..., στον επόμενο κοίτα να βάλεις κάνα λουκετάκι."

asteratos
14-07-2010, 18:18
Λυπαμαι πολυ που τον εχασες φιλε Μανο...Ρίξε σπορους εξω στο μπαλκονι και υπαρχει μια πιθανοτητα να ξαναγυρισει οταν αναζητησει τροφη...Παλιοτερα ειχα κι εγω ringneck και το ειχα παρει μαζι με το ξαδερφο μου...Μια μερα του ξαδερφου μου το εσκασε και ηρθε στο κλουβι που ειχα το δικο μου εξω στο μπαλκονι και καθοταν ...δεν αποκλειεται και ο δικος σου να πηγε καπου που να ειχε παρεα δηλαδη...Επεισης αλλη φορα να βαζεις ενα λουκετακι οπως ειπε και ο φιλος πιο πριν με κωδικο που θα τον ξερουν λιγοι ωστε να μη τον βγαζει οποιοσδηποτε απο το κλουβι...

vagelis76
22-07-2010, 00:09
Μάνο έχουμε κανένα νεότερο από το δραπέτη ή ούτε κραυγή, ούτε ακρόαση???
Σκέφτεσαι να πάρεις κάποιο άλλο πουλί ή θα το αποφύγεις προς το παρόν???
Τελικά το νέο κλουβί που του ετοίμασες δε μας το έδειξες,τουλάχιστον να το χαρούν τα μάτια μας ρε φίλε αφού ο μικρός σου δε πρόλαβε κατοικήσει σ αυτό.....
Περιμένουμε νέα σου :waiting: :waiting:

demis
22-07-2010, 17:55
να βαλεις αφυσες κοντα στη γειτονια που μενεις και στα πετσοπς

birdie
26-07-2010, 10:31
Μάνο έχουμε κανένα νεότερο από το δραπέτη ή ούτε κραυγή, ούτε ακρόαση???
Σκέφτεσαι να πάρεις κάποιο άλλο πουλί ή θα το αποφύγεις προς το παρόν???
Τελικά το νέο κλουβί που του ετοίμασες δε μας το έδειξες,τουλάχιστον να το χαρούν τα μάτια μας ρε φίλε αφού ο μικρός σου δε πρόλαβε κατοικήσει σ αυτό.....
Περιμένουμε νέα σου :waiting: :waiting:

Βαγγέλη σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
Ναι είχαμε νεότερα..., τον είδαν 4 τετράγωνα πίσω και πιο πέρα από το σπίτι μας πρίν 6 μέρες, σε μία λεύκα, στα 15 μέτρα περίπου, να πλακώνεται με κάτι καρακάξες για το βραδινό πόστο...
Μόλις με ενημέρωσαν πήγα την επόμενη μέρα αλλά τίποτα... Μετά μου είπαν ότι δεν τον ξαναείδαν οπότε χάσαμε τα ίχνη του...
Πρός το παρόν, δεν πρόκειται να πάρουμε άλλο και ειδικά μεγάλο (ίσως αργότερα κάνα bugie ή love bird) οπότε το κλουβί μου έμεινε αμανάτι. Δυστυχώς δεν θα χαρούν τα μάτια σου γιατί το μόνο που πρόλαβα να βάλω ήταν τα κλαδιά ελιάς για πατήθρες :(
Δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται κανένα μέλος της κοινότητας...
Παραθέτω την φωτό κι αν ενδιαφέρεται κανείς, μπορώ να του δώσω λεπτομέρειες. Είναι καθαρών διαστάσεων 1μ (μήκος) Χ 0,70μ (πλάτος) Χ 1μ (ύψος) + 15πόντους τα ποδαράκια με τα ροδάκια.

birdie
27-07-2010, 00:24
Ρε παιδιά..., επιδημία έπεσε...?
Καθόμασταν το απόγευμα στο μπαλκόνι μας και ξαφνικά ακούμε κραξίματα..., γυρνάμε, και βλέπουμε 2 πράσινους Ring Neck σε χαμηλή πτήση (φούλ φτερά και ουρές και οι δύο), μες στην καλή χαρά...
Τι 'ναι αυτοί ρε παιδιά? Αν το σκάνε τόσο εύκολα, δεν είναι για κλουβί..., θα πρέπει να φτιάξει κανείς το αλκατράζ των Ring Neck για να τους κρατήσει μέσα. (και πάλι θα είχε αμφιβολίες...)
Δηλαδή, τελικά μπορεί να μην ήταν ο δικός μου αυτός που είδανε αλλά κανενός άλλου...!

vagelis76
27-07-2010, 01:30
Να εύχεσαι να συνάντησε τη μεγάλη παρέα των παπαγάλων που πετάνε πάνω από τη πόλη.Βρίσκονται σε διάφορες περιοχές και πετούν ανα σμήνη ....
Δες εδώ το θέμα που έχει συζητηθεί κατά καιρούς.
viewtopic.php?f=13&t=577 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=13&t=577)