PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Άρρωστο καναρίνι

lila
13-07-2010, 02:08
γεία σας!
νομιζω οτι το καναρινι μου δεν ειναι καλα. το εχω παρει εδω και ενα μηνα περιπου και απο την αρχη κελαηδουσε.(αρσενικο ενος ετους). τις τελευταιες 2 μερες περιπου ειναι λιγοτερο δραστηριος, κελαηδαει αλλα λιγοτερο απο οσο μεχρι τωρα, και το βραδυ οταν κοιμαται αντι να γινεται "μπαλα", κοιμαται και το κεφαλι του κρεμεται κατω(!!!). το εχω στο μπαλκονι και δεν κανει κρυο. γενικα φαινεται ανησυχος και τρωει λιγοτερο. πριν απο καμια βδομαδα του ειχα βαλει και εφαγε απο αυτα τα ξυλακια με τα σπορια πανω τους(απο pet shop) και φανηκε να του αρεσει. λετε να το πειραξε;
επειδη δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις αναφορικα με τα καναρινια θα ηθελα την γνωμη σας!
ευχαριστω!

xXx
13-07-2010, 03:06
Λίλα, αν θέλεις διάβασε αυτό το ποστ να ενημερωθείς, τοποθέτησε για αρχή μία λευκή κόλλα Α4 κάτω στο κλουβάκι να δούμε τα κόπρανα του πουλιού πώς είναι και βάλε μας και μερικές φωτογραφίες σε παρακαλώ αν γίνεται

lila
13-07-2010, 13:13
γεια και παλι! ελπιζω να βοηθησουν οι φωτογραφιες. σημερα απλα καθεται στο κλαδακι του(δεν φαινονται τα ποδια του) και δεν κελαηδαει. σε καποια φαση τον ειδα να τρωει λιγο. :( στις φωτογραφιες φαινεται πιο ζωηρος γιατι ειχε τρομαξει με την μηχανη.

jk21
13-07-2010, 13:46
αν μπορεις βγαλε μια φωτο και δες και συ την κοιλιτσα του (χρωματισμο και αν ειναι διογκωμενη) πουλιου και αν εχει εντονο το κοκκαλο στο στηθος πεταγμενο(καρινα)

τι τρωει χθες και σημερα το πουλι εκτος απο το μιγμα σπορων;το σκετο καφε δεν μου αρεσει αλλα δεν παραπεμπει και σε αιμοραγια απο κοκκιδια ή κατι αλλο γιατι θα ηταν ποιο σκουρο ή κοκκινο.λειπει το λευκο γυρω γυρω (εχει ελαχιστο και πολυ υδαρο) που δειχνει μαλλον προβλημα σε καποια εσωτερικα οργανα.πριν ξεκινησεις αντιβιωση ανεφερε αυτα που σε ειχα ρωτησει (μπορει και καποια τροφη να δημιουργει το καφε..)

και δωσε 1 κουταλακι ρηχο μηλοξυδο (οχι ξυδι) βιολογικο σε μια ποτιστρα νερου .το μηλοξυδο ειναι ανστολεας (οχι γιατρικο) για βακτηρια και μηκυτες λογω του οξινοπυ περιβαλλοντος που επαναφερει στο γαστρεντερικο του πουλιου που δεν διευκολυνει την εξαπλωση των βακτηριων αλλα και κτυπα (εκει πιο αποτερλεσματικα ) τους τυχον μηκυτες.στο νερο στο οποιο θα το διαλυσεις να εχεις σπασει μια σκελιδα σκορδο και να την αφησεις μεσα.αν το πουλακι δεν πινει συχνα νερο δωστου λιγα ml με συρριγγα σταζοντας το στην μυτη του εξωτερικα αν δεν ανοιγει το ραμφος.αν το ανοιγει μην βαζεις τη συρριιγα (εννοειται χωρις βελονα) βαθεια και μην δινεις με πιεση το νερο

θα βρεις πολυ ευκολα και μπορεις να το δινεις περιδιοδικα σε ολα σου τα πουλια σε μικροτερη καπως δοση

lila
13-07-2010, 14:21
σε ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες. φοβαμαι να το πιασω γιατι απο την μια νομιζω οτι θα παθει καμια ανακοπη απο την τρομαρα του και απο την πως θα καταλαβω αν αυτο που πιανω ειναι φυσιολογικο ή οχι; ουτως ή αλλως ο θωρακας των καναρινιων ειναι πτηνοειδης και το στερνο προεχει απ'οτι ξερω(ή τα λεω λαθος;) αν μπορειτε να μου περιγραψετε ακριβως πως πρεπει να ειναι ....
δεν εχει φαει τιποτα περα απο μειγμα σπορων τις τελευταιες μερες.
επισης καλο ειναι να αναφερω οτι το μπαλκονι το επισκεπτονται διαφορα πουλια(σπουργιτια κυριως, αλλα που και που χελιδονια , περιστερια).
θα ψαξω να βρω μηλοξυδο, αλλα λετε να θελει και καμια ευρεως φασματος αντιβιωση;

xXx
13-07-2010, 14:35
Καρίνα αποκαλούμε την έντονη εμφάνιση του κόκκαλου του στέρνου ενός πουλιού λόγω κάποιας ασθένειας που προκαλεί αδυνάτισμα. Είναι σύμπτωμα και όχι ασθένεια. Πιάσε το πουλάκι και βγάλε μία φωτογραφία το στέρνο του αφού το βρέξεις από κάτω με νερό, έτσι ώστε να φαίνεται καλά ο χώρος του στέρνου παραμερίζοντας δεξιά και αριστερά τα φτεράκια στο στήθος του .Δυστυχώς το να καταλάβεις την καρίνα είναι θέμα εμπειρίας βλέποντας-αγγίζοντας ένα πουλί που έχει και ένα που δεν έχει για να κρίνεις. Θα ψάξω να βρω φωτογραφίες να βάλω από το ίντερνετ ή να κοιτάξω τα δικά μου πυλιά μήπως έχω κάποιο άρρωστο με καρίνα να τραβήξω φωτογραφίες.

xXx
13-07-2010, 14:43
Προς το παρόν, δες αυτή τη φωτογραφία και φαντάσου ότι έτσι εξέχει το κόκκαλο σε ένα άρρωστο καναρινάκι

jk21
13-07-2010, 15:02
λιλα κανε οπως σου λεει ο βασιλης.το μηλοξυδο σου το προτεινα γιατι εχει επιδραση θετικη και σε μηκυτες και σε βακτηρια .αναλογα με το αν δουμε καποια βελτιωση στα κοπρανα θα δουμε.αν δωσεις αντιβιωση σε προβλημα με μηκυτες θα επιδεινωσεις περισσοτερο την κατασταση (ισως να καταλαβαινεις τι σου λεω γιατι οι γυναικες εχετε προβλημα συχνα με μηκυτες μετα απο καποια αντιβιωση) .

αν το πουλακι εχει καρινα (ή μαλλον ετσι κι αλλιως γιατι εχει υδαρες κουτσουλιες) παρε απο το φαρμακειο φακελακια ηλεκτρολυτων και παροχης ενεργειας almora plus.διλευσε ενα φακελλο σε μισο λιτρο νερο και κρατα το στο ψυγειο και αλλαζε καθε μερα (ανακινοντας το )

κανε ερευνα αγορας απλα να μας πεις πια αντιβιωση μπορεις να βρεις για πουλια .

lila
13-07-2010, 15:12
το καναρινι πλεον με μισει...αυτο ειναι το μονο σιγουρο.δεν καταφερα να βγαλω φωτογραφιες ,αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα αδυνατο,πιανω στρωμα λιπους πανω απο τα οστα του θωρακα, στη μεση γραμμη και προς τα κατω πιανεται το στερνο που προεχει,αλλα ελαχιστα. νομιζω οτι δεν εχει καρινα.
δεν ειμαι σιγουρη οτι εχει διαρροια, απλα οταν τρομαζει αφοδευει και τις κουτσουλιες στις φωτογραφιες τις εκανε σε μισο λεπτο αφου του εβαλα το χαρτι(χμ)το χτεσινο χαρτι εχει στερεες κουτσουλιες με ασπρο τμημα.
γιατρος ειμαι(αναφορικα με τους μυκητες μηπως θελει και αντιμυκητιασικα; μπορουν να παρουν τα πουλια τετοιου ειδους φαρμακα;), αλλα στον τομεα των πτηνων δεν εχω ιδεα. λεω να δοκιμασω και το almora.
συγνωμη που σας εχω ζαλισει αλλα απ'οτι εχω ψαξει στο internet και οτι εχω διαβασει, συνηθως δεν εχουν καλη πορεια οι αρρωστιες των πτηνων.

xXx
13-07-2010, 15:32
Λίλα, αν θέλεις διάβασε αυτό το ποστ να ενημερωθείς, τοποθέτησε για αρχή μία λευκή κόλλα Α4 κάτω στο κλουβάκι να δούμε τα κόπρανα του πουλιού πώς είναι και βάλε μας και μερικές φωτογραφίες σε παρακαλώ αν γίνεται

Λίλα χίλια συγνώμη πάνω στη βιασύνη μου ξέχασα να βάλω το λινκ με τα κόπρανα

viewtopic.php?f=67&t=741 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=741)

jk21
13-07-2010, 15:56
παρατηρησε λοιπον την πορεια των κοπρανων μην ειναι κατι παροδικο.το μειγμα σπορων ειναι το ιδιο που εδινες εδω και καιρο ή ψωνισες τωρα τελευταια;

ναι υπαρχει σκευασμα για μηκυτες αλλα καλα ειναι πρωτα να δουμε για σημερα την εξελιξη .δινουμε το nystamisin .αφου εισαι γιατρος θα το γνωριζεις.εχει νυστατινη.η δοση για καναρινι ειναι για 10 μερες 0.05 ml στο στομα με συρριγγα ινσουλινης 2 φορες την ημερα.αλλα να δουμε τις κουτσουλιες ξανα.

lila
13-07-2010, 18:05
σε ευχαριστω πολυ! αυτο θα κανω! ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο. αλλα αν δεν φτιαξει λεω να το παω σε κτηνιατρο και βλεπουμε.
το μειγμα ειναι το ιδιο που ειχα παρει απο την αρχη μαζι με το καναρινι.

lila
14-07-2010, 14:51
επιστροφη απο τον κτηνιατρο. δεν εχει συμπτωματα απο γαστρεντερικο, αναπνευστικο, εχει καλο βαρος και η τροπιδα του ειναι καλη. 10 ημερη αγωγη με πολυβιταμινες και σκονη για εξωπαρασιτα και βλεπουμε. ή ειναι κατι που θα διορθωθει με αυτα ή ειναι κατι σε λανθανουσα μορφη για την ωρα. μακαρι να μην εχει τιποτα.

jk21
14-07-2010, 15:42
ειδε τετοιες κουτσουλιες και δεν εκρινε απαραιτητο να κανει καλλιεργεια τους; και χρωμα περιεργο εχουν και ελαφρως υδαρες εναι.το καταλαβαινω να μην χορηγησει αμεσα καποιο φαρμακο αλλα την <<λανθανουσα μορφη>> οταν την υποψιαζονται την ψαχνουν

lila
14-07-2010, 16:15
ειδε τις κουτσουλιες απο χτες(μου ειχε πει να μην το καθαρισω) και για να ειμαι δικαιη με τον ανθρωπο ειναι σκουροχρωμες, με ασπρο και στερεες. μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικες οπτικα τουλαχιστον. μου ειπε ομως να τις παρακολουθησω.
απο την πειρα σου θεωρεις οτι ειναι απιθανο να βγηκαν ετσι οι κουτσουλιες στις φωτογραφιες επειδη ειχε τρομαξει;
δηλαδη να τις εκανε οχι επειδη ηταν η ωρα του να αφοδευσει αλλα επειδη τρομαξε. δηλαδη κατι σαν ευερεθιστο εντερο. οι ανθρωποι τουλαχιστον μπορει να κανουν διαρροια απο stress. γιατι το καναρινι τρομαξε οταν του εβαλα το χαρτι και τις εκανε αμεσως.
αμα ειναι να βαλω χαρτι σημερα και να το φωτογραφισω αυριο. θα βοηθησει αυτο ή μηπως οχι επειδη θα εχουν στεγνωσει;

xXx
14-07-2010, 16:29
Λίλα ναι ισχύει αυτό που λες...μπορεί απλά από στρες ή από λαχανικό να κάνει διάρροια αλλά και πάλι εγώ σχετικά στερεές τις είδα...λίγο το χρώμα με προβλημάτισε επειδή ήταν καφέ-κόκκινο αλλά αυτό μπορεί να είναι πχ αν έφαγε καρότο ή αυγοτροφή κόκκινη

lila
14-07-2010, 16:34
δυστυχως δεν ειχε φαει κατι που να δικαιολογει το χρωμα. μονο σπορια ειχε φαει τις τελευταιες μερες.
αμα ειναι θα δοκιμασω να ανεβασω καινουριες αφου το αφησω να ηρεμησει αφου του βαλω το χαρτι μεσα.

jk21
14-07-2010, 22:25
λιλα αν ειδε νορμαλ κουτσουλιες ο ανθρωπος τα παιρνω ολα πισω.νομιζα ειδε τις καφε που και μενα με ανησυχησαν γιατι ειπες οτι ετρωγε μονο σπορους.απο κει και περα παρακολουθηση και βλεπουμε.σωστα σου ειπε να μην το φορτωσεις χωρις αλλο συμπτωμα φαρμακα.αν η διαφοροποιηση της κουτσουλιας δεν ειναι μονιμη μπορει και να συμβαινει και αυτο που λες.ουτε γιατρος ειμαι να το αξιολογησω ουτε καμμια μεγαλη εκτροφικη πειρα ;-)

Ηλιας Σαββαϊδης
15-07-2010, 11:22
ΜΠΟΡΕΙ ΑΜΑ ΕΧΕΙ ΖΕΣΤΕΙ ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΙΤΕ ΑΠΟ ΤΙ ΖΕΣΤΙ ΑΜΑ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΜΠΟΛΑΚΙ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΤΑ ΠΕΤ ΜΠΑΝΙΕΡΕΣ ΓΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΑ ΝΑ ΜΙΝ ΑΓΟΡΑΖΙΣ

lila
15-07-2010, 15:10
καινουριες φωτογραφιες...πως σας φαινονται;
του εχω βαλει και μπανιερα και που και που πλενεται. ναι κανει πολυ ζεστη αλλα δεν τον εχω να τον χτυπαει ο ηλιος πανω του.
αλλα ο τροπος που συνεχιζει να κοιμαται με το κεφαλι να κρεμεται κατω, με ανησυχει!

jk21
15-07-2010, 15:24
λιλα απλα μην ανησυχεις! δωσε τις βιταμινες αφου σου ειπε ο γιατρος και συχνα μπανακια ;-)

οι κουτσουλιες δεν ειναι πια ανησυχιτικες

lila
15-07-2010, 15:26
σε ευχαριστω. αλλα ο τροπος που κοιμαται με ανησυχει! εχεις καμια ιδεα γι'αυτο;

jk21
15-07-2010, 16:38
λιλα πιστευω ειναι λογω ζεστης .αν ηταν και στο ξυπνιο του ετσι μονο τοτε θα φοβομασταν εγκεφαλικο επεισοδειο κατι που και ο γιατρος θα το εβλεπε απο την πρωτη στιγμη που θα περνουσες την πορτα του ιατριου .ηρεμησε ολα θα πανε καλα