PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Κομμένα φτερά: πόση ασφάλεια προσφέρουν τελικά??

vicky_ath
11-07-2010, 23:55
Το 3ημερο πηγα στο εξοχικο μου μαζι με τα μικρα μου!Ειχαμε ενα ατυχες συμβαν, οπου ο Λιο, το 3 μηνων κοκατιλ μου, εκανε μια αποπειρα αποδρασης η οποια ευτυχως ειχε αισιο τελος!
Ο μικρος πεταξε απο τη βεραντα μας κ προσγειωθηκε σε γειτονικη αυλη, που απεχει γυρω στα 50 μετρα!Μετα απο 2 ωρες ψαξιματος τον βρηκα να παιζει στα λουλουδια της γειτονισσας!!
Το απιστευτο της ολης υποθεσης ειναι οτι εχει κομμενα φτερα κ θεωρητικα δε θα επρεπε να εχει τη δυνατοτητα να φυγει τοσο μακρια!Πως το εξηγειτε αυτο??Ειχε καποιος παρομοια εμπειρια?
Εμενα μου κοπηκαν τα ποδια με αυτο που εγινε σημερα κ τωρα πια φοβαμαι να τον βγαλω ακομα κ μεσα στο σπιτι μην τυχον κ μας φυγει!!

Niva2gr
11-07-2010, 23:59
Βίκυ, πόσο κοντά κομμένα τα έχει, και πόσα φτερά είναι ψαλιδισμένα;

vas
12-07-2010, 00:04
κ εγώ όταν είχα κόψει τα φτερά στο σάμμυ την πρώτη φορά πετούσε όπως και πριν του τα κόψω,ίσως έπρεπε να τα κόψεις λίγο πιο μέσα

vicky_ath
12-07-2010, 00:11
Μαρια αυτη τη στιγμη δεν θυμαμαι καθολου ποσα του εχω ψαλιδισει, θα το δω το πρωι κ θα σου πω στα σιγουρα!Αλλα τα πιο μεγαλα τα εχω κοψει μεχρι το σημειο που αρχιζουν τα καλυπτηρια φτερα των φτερων πτησης, νομιζω δηλαδη οτι πιο μεσα δεν γινεται....κ του εχω παρει κ μερικα απο τα επομενα που ειναι πιο κοντα, αλλα οχι πολυ βαθια!

Windsa
12-07-2010, 00:34
...εγω κόβω 5 πρώτα φτερά πολυ ψιλά. Ετσι δεν μπορεί να πετάξει πάνω απο 3-4 μέτρα.
Αν θα κόψεις ψιλά 7 φτερά θα πέσει σαν πέτρα κάτο - είναι επικίνδυνο.
Αν κόβεις 4-5 φτερά στη μέση μπορεί να πετάξει 50 μέτρα...απλα κουράζετε γρήγορα.

vicky_ath
12-07-2010, 00:39
Πωλινα οταν λες πολυ ψηλα ποσο ψηλα εννοεις?Γιατι κ εγω ψηλα θεωρω οτι τα εχω κοψει αλλα απ'οτι φαινεται δεν φτανει!Κ σιγουρα του εχω κοψει πανω απο 5 φτερα, 6-7 νομιζω αλλα θα το δω κ το πρωι κ θα σας πω σιγουρα!

Windsa
12-07-2010, 00:46
δηλαδή το κομμένο φτερό (αυτο που μείνει στο δέρμα) είναι περίπου 3 εκατοστά.
Αμα έχεις κόψει 5-6 φτερά τόσο ψιλά δεν μπορεί να πεταρίσει τόσο πολύ.
:dontknow: Εκτός αν πέταξε απο πέμπτο όροφο...

Φάμπιο
12-07-2010, 09:54
Βικυ μην τα κοψεις αλλο δεν εχει νοημα...

Ειχα ακριβως την ιδια εμπειρια με σενα περυσι το καλοκαιρι στο εξοχικο με ενα κοκατιλ με τερμα κομμενα φτερα! :eek:

Λιγο κατηφορικα να ειναι λιγο αερακι να φυσηξει πεταριζουν απλα αντε να πανε μεχρι 50 μετρα οποως ειπες δεν θα φυγουν μακρια,αλλα οπως ειδες εστω και λιγο φευγουν :dontknow:

vicky_ath
12-07-2010, 10:58
Λοιπον τα ειδα μολις τωρα!Του εχω ψαλιδισει τα 10 πρωτα φτερα, ετσι ωστε εχουν ολα το ιδιο μεγεθος!Δηλαδη τοσο οσο λες Πωλινα(εχουν μεινει 3 εκατοστα περιπου)!
Οχι δεν ημασταν στον 5ο οροφο!!!Μονοκατοικια ειναι το σπιτι, δηλαδη η βεραντα ειναι στα 2-3 μετρα απο το εδαφος!Απλα μαλλον ειναι αυτο που λεει κ η Νικη...επειδη το εδαφος ειναι αρκετα κατηφορικο, γιατι μενουμε σε προποδες βουνου, πηρε την κατηφορα κ οπου βρηκε σταματησε!!!
Νικη κ να ηθελα να τα κοψω αλλο δε νομιζω να γινεται...οποτε θα τον αφησω ετσι!Απλα λυπαμαι που δε θα μπορεσω να τον ξαναβγαλω εξω!Ολο το Σαββατοκυριακο ηταν βολτιτσες μαζι μου στη γειτονια κ στα δεντρακια της γιαγιας...κριμα! :(

CyberPanos
12-07-2010, 11:25
Μην ξεχνας Βικυ και το bird harness.. ;-) (Ρειξε και μια ματια στο google )
Σχετικο θεμα :
http://tinyurl.com/3667g5n

vicky_ath
12-07-2010, 11:44
Παναγιωτη ευχαριστω!Το εχω υποψιν μου κ αυτο που εννοουσα πριν οτι δεν θα το ξαναβγαλω, εννοουσα οπως το εβγαζα μεχρι τωρα!
Ειναι καλη ευκαιρια να παρω το bird harness τωρα που ειναι μικρουλης κ εχει αρκετες πιθανοτητες να το συνηθισει!