PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δαχτυλίδια πτηνών... Τι; Πώς; Πότε; Γιατί;

angelfarm
08-04-2010, 00:19
δαχτυλιδια πτηνων............τι ειναι?γιατι τα τοποθετουμαι?ποτε & πως?πως δυναμαι να τα "διαβαζω"?χρησιμοποιουνται μονο απο εκτροφεις?ποιο το σχετικο νομοθετικο πλαισιο?.........

vicky_ath
08-04-2010, 01:27
Αγγελε το δαχτυλιδι ειναι ουσιαστικα η ταυτοτητα του πουλιου. Τα τοποθετει ο καθε εκτροφεας οταν το πουλακι ειναι μολις λιγων ημερων κ επανω αναγραφεται το ετος γεννησης, η χωρα προελευσης του πουλιου κ ενας κωδικος ο οποιος αντιστοιχει στον καθε εκτροφεα.

vagelis76
08-04-2010, 03:21
Με το δαχτυλίδι είσαι σίγουρος για την ηλικία του και τη καταγωγή του.Μπορείς να μάθεις πληροφορίες γι αυτό και τους γεννήτορές του από αρχείο που κρατάει ο εκτροφέας του.
Τοποθετήτε στο πόδι του πτηνού στις πρώτες μέρες γεννησης του και το ακολουθεί για όλη του τη ζωή,πρέπει να είναι κλειστού τύπου (είναι πιο έγκυρο)και ανόλογου μεγέθους με το πουλί.
Έχοντας τον αριθμό του δαχτυλιδιού και την απόδειξη αγοράς του μπορείς να αποδείξεις οτι σου ανήκει σε τυχόν κλοπή ή σε περίπτωση που σου φύγει και τον βρεί κάποιος.
Επίσης θα είσαι σίγουρος οτι προέρχεται από εκτροφή και δεν είναι άγριο πιασμένο....
Εχω την εντύπωση ότι στη χώρα δε μπορεί να εισέλθει νόμιμα τέτοιου είδους πτηνό χωρίς δαχτυλίδι(διορθώστε με αν κάνω λάθος)

angelfarm
08-04-2010, 10:08
ευχαριστω για την βοηθεια........αλλα εγω ειμαι παντελως ασχετως με το θεμα.......................τιειναι το κλειστο τυπου?εγω μπορω -πρεπει να βαλω σε περιπτωση γεννας?αν ναι αποπου τα αγοραζουμε?αν αποκτησω παπαγαλακια απο γεννα και τα χαρισω ή παραμεινουν στην κατοχη μου πως θα αποδειξω οτι οντως ειναι δικα μου κι οχι "παρανομα" χωρις δαχτυλιδι?...........

Diamante de Gould
08-04-2010, 13:58
Αγγελε κλειστου τυπου ειναι αυτα που ειναι μεταλλικα και φερουν στοιχεια χρονολογιας, προελευσης και διαμετρου τους.
Λογω του οτι ειναι μεταλλικα και κλειστα περνονται στο ποδι μονο οταν το πουλακι ειναι νεογεννητο και καθως αναπτυσεται μενουν μονιμα.
Για τον ιδιο λογο υπαρχει διαφορετικη διαμετρος δαχτυλιδιου για καθε ειδος.
Μια καρδερινα δηλαδη με δαχτυλιδι 2,9 mm και οχι 2,5 mm δεν θεωρειται "εκτροφης" γιατι το 2,9 μπορει να περαστει και σε ενηλικο του ειδους.
Το ιδιο ισχυει αντιστοιχα για καθε ειδος.
Αυτα τα δαχτυλιδια τα προμηθευεσαι απο πιο εξειδικευμενα μαγαζια κατοικιδιων ή απο συλλογους εκτροφεων.

Μετα υπαρχουν και διαφορα "περαστα" τα οποια μπορουν να περαστουν σε οποιδηποτε ηλικια και αρα δεν αποτελουν ταυτοτητες αλλα ειναι απλα για να ξεχωριζεις το φυλλο, τις συγγενειες αν εχεις πολλα και αλλα τετοια.

Σου επισυναπτω και μια φωτογραφια με ενα δακτυλιδι "ταυτοτητας" κλειστου τυπου και ενα ανοικτου τυπου αν και το δευτερο φαινεται σαν κλειστου επειδη εφαρμοζει πολυ καλα το ανοιγμα του.

Windsa
08-04-2010, 15:09
Συνήθως τα δακτυλίδια κλειστού τύπου χρησιμοποιούν οι εκτροφεοι και διαφορετικοί σύλλογοι των πουλιών. Το δακτυλίδι αυτό περιέχει εξής πληροφορίες:

1) Η χρονολογία γέννησης, η οποία εκφράζεται με ένα διψήφιο αριθμό που αντιστοιχεί στο έτος π.χ. 09 για το έτος 2009.
2) Τα αρχικά της ομοσπονδίας της χώρας από την οποία προέρχεται το πουλί π.χ. FPO (Πανελλήνια Ομοσπονδία Ορνιθολογίας ΠΟΟ) ή ΕΟΟ (Ελληνική Ορθολογική Ομοσπονδία), για την Ελλάδα.
3) Ο κωδικός του συλλόγου στον οποίο ανήκει ο εκτροφέας και ακριβώς δίπλα ο αριθμός μητρώου του εκτροφέα.
4) Ο αύξων αριθμός δακτυλιδιού, που αντιστοιχεί σε καθένα από τα δαχτυλίδια που έχει στην κατοχή του ο εκτροφέας.

abscanary
08-04-2010, 20:21
Παραθέτω Φωτογραφίες των δακτυλιδιών κλειστού και ανοικτού τύπου για να γίνουν οι διαφορές, οπτικά, ξεκάθαρες

Πηγή Φωτογραφιών: www.culpret.gr (http://www.culpret.gr)

angelfarm
11-07-2010, 16:34
περι δαχτυλιδιων απο την Ε.Ο.Ο.