PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Έφυγε η μικρή Ολλανδέζα μου.

vagelis76
10-07-2010, 11:32
Σήμερα το πρωί βρήκα τη μικρή μου λευκή θεά(Μικρή Ολλανδέζα),νεκρή στο πάτο του κλουβιού της.
Εχτές το απόγευμα παρατήρησα κάποια αδιαθεσία και μια αλλαγή στο χρώμα του ράμφους της...
viewtopic.php?f=67&t=2996 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=67&t=2996)
Δυστυχώς δε πρόλαβα να κάνω κάτι :cry: :cry:
Αισθάνομαι άσχημα γιατί ίσως τη ταλαιπώρησα με της 3 (αποτυχημένες) γέννες που έκανε τους περασμένους μήνες.Της πρόσφερα,θέλω να πιστεύω ότι καλύτερο μπορούσα όσο καιρό ήταν στα χέρια μου.
Να είναι καλά και να πετάει ελεύθερη πλέον με τα φτερά των αγγέλων.....

douke-soula
10-07-2010, 11:49
δεν το πιστευω ...........
παει και η μικρη Ολλανδεζα :cry: :cry: :cry:
λυπαμαι ειλικρινα Βαγγελη μου :cry: :cry: :cry:
αχχ μικρο μου κοριτσακι ....
μικρο μου ασπρο αγγελακι
καλο ταξιδι να εχεις
να προσεχεις εκει που πας
και μην ξεχασεις να μου φιλησεις την Πινελια

vassilis29
10-07-2010, 11:53
Λυπάμαι πολύ Βαγγέλη, ήταν πολύ όμορφο πουλί, να τη θυμάσαι με αγάπη. Είμαι σίγουρος πως έκανες γι αυτή ότι καλύτερο μπορούσες, όμως και αυτά μεσα στη ζωή είναι. Καλό της ταξίδι.

tasrek
10-07-2010, 12:19
Κρίμα και ήταν όμορφο πουλί.. :( :( :(

angelfarm
10-07-2010, 13:15
Λυπαμαι .............αυτη ειναι η φυσικη ροη των πραγματων....(δι εμε οπως εχω πει πολλες φορες τα ζωα ειναι αψυχα ....αλλα παρ'αυτα οταν βλεπω κατι που υπηρχε και επεστη φθορα θανατου......πραγματι λυπουμαι για την απολεια...)
Βαγγελη εσυ εκανες ο,τι καλυτερο για το πουλακι... :( :( ............ευχομαι ολοψυχα , αυτα τα γεγονοτα να σπανιζουν στην εκτροφη σου....και παντα να περιβαλονται τα πουλακια σου με αγαπη,σεβασμο,και "ελευθερια"....................

Antigoni87
10-07-2010, 14:04
:cry: :cry: Βαγγέλη μου λυπάμαι πολύ... Τρεις γέννες δεν πρέπει να είναι τόσο άσχημα, μην το ρίχνεις απάνω σου. Ήσουν πάρα πολύ καλός στη φροντίδα της (και όλων των πουλιών σου) και δε θα έπρεπε να νιώθεις άσχημα. Όλοι αυτό νιώθουμε βέβαια όταν χάνουμε ένα πλάσμα που φροντίζουμε, λόγω της αγωνίας μας να προσφέρουμε τα πάντα, αλλά στην αρρώστια και στο θάνατο δε μπορούμε να επέμβουμε... :(
Ήταν τόσο ραγδαία η εξέλιξη της αρρώστιας που δε θα μπορούσες να είχες κάνει κάτι παραπάνω. Καλό ταξίδι μικρή ομορφούλα...

jk21
10-07-2010, 16:29
βαγγελη ισως σε αλλη περιπτωση να το ελεγα αλλα να μην το ενοιωθα τοσο βαθεια και ειλικρινα οσο τωρα ,μια μερα μετα την απωλεια της δικιας μου καναρινουλας...καταλαβαινω πληρως πως νοιωθεις και λυπαμαι πολυ :cry:

οι γεννες δεν παιξανε ρολο να το βγαλεις απο το μυαλο σου.η μονη περιπτωση ειναι να ειχε καποιο προβλημα ηδη ,οχι να δημιουργηθηκε αλλα να επιβαρυνθηκε ισως απο τις γεννες που τοσο η δικια σου επιθυμια αλλα ειμαι σιγουρος και η δικια της αν εκφραζε την γνωμη της ,ηταν να προσπαθησει...

αγγελε μαλλον εννοεις αυτο που θα διευκρινισω ή τουλαχιστον θα πω σαν δικια μου αποψη :

τα πουλακια εχουν ψυχη : <<ψυχη ζωσα>> οπως καθε πραγμα που δημιουργησε ο Κτιστης αλλα δεν εχουν Πνευμα ΘΕΟΥ .Ειναι η μοναδικη διαφορα τους απο τους ανθρωπους που τα αποκλειει απο το <<κατ'όμοιωσην>> .ειναι ζωντανα πλασματα << προγραμματισμενα >> να ζουνε συμφωνα με το θελημα Του και μονο ή αν θες για να ικανοποιησουμε καθε γνωμη ,συμφωνα με τους νομους της Φυσης .εμεις ειμαστε ελευθεροι εχοντας ηδη Πνευμα Θεου μεσα μας ειτε να επιλεξουμε την εξελιξη μας προς Εκεινον ή προς την απωλεια του.αλλα σε καθε περιπτωση μπορουμε να εξελιχθουμε χωρις περιορισμο και οχι με αναλογικη (γραμμικης συναρτησης ,για να μας καταλαβουν και οι μαθηματικοι ... ;-) )προοδο (οπως τα ζωα που ακολουθουν τους νομους της εξελιξης που Εκεινος ή η Φυση θεσπισε ) αλλα με γεωμετρικη προοδο (αποτομη ) προς Εκεινον ή το << τιποτα >>

vicky_ath
11-07-2010, 23:30
Βαγγελη μου λυπαμαι για τη μικρη σου...ηταν τοσο ξαφνικο που δεν προλαβαινες να αντιδρασεις!Ελπιζω η απωλεια της να καλυφθει απο αλλα ομορφα γεγονοτα που αξιζουν να σου συμβαινουν καθημερινα κ να το ξεπερασεις γρηγορα!
(Off topic:Μην αρχισουμε παλι να συζηταμε το θεμα με τις ψυχες...ποσο μαλλον εδω που δεν εχει καμια απολυτως θεση!)

Niva2gr
12-07-2010, 10:21
Τί συμβαίνει τώρα τελευταία ρε παιδιά; Θάνατοι, ατυχήματα, χασίματα...
Βαγγέλη, ήταν μιά κούκλα! Και εγώ είμαι σίγουρη οτι εσύ δεν έχεις καμία ευθύνη για το θάνατό της, επομένως άφησε τις τύψεις πίσω!