PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Απογαλακτισμός καναρινιών

Antigoni87
04-07-2010, 17:50
Δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα κι έτσι ανοίγω καινούριο!
Έχω κάποιες απορίες σε σχέση με τον απογαλακτισμό των καναρινιών, και σκέφτηκα ότι θα μπορούσαμε να τα συζητήσουμε εδώ, και ίσως φανούν χρήσιμες οι πληροφορίες και σε άλλα μέλη.
1) σε ποια ηλικία σταματούν εντελώς να ταϊζουν οι γονείς;
2) καθυστερεί ο απογαλακτισμός αν η κανάρα αρχίσει να κάνει αυγά και πάλι, ή ενισχύεται επειδή οι νεοσσοί αναγκάζονται να δοκιμάσουν μόνοι τους τροφή; Αν υπάρχει και αρσενικός, τα ταϊζει αυτός, αλλά αν έχουμε μονογονεϊκή οικογένεια (μάνα-παιδιά);
3) πότε (τυπικά) πρέπει να αρχίσει να δίνει κανείς στους νεοσσούς διάφορες τροφές πέρα από σπόρους και αυγοτροφή; Πότε μπορεί να ανταπεξέλθει το έντερό τους σε λαχανικά και φρούτα;
4) πρέπει να χωρίζονται οπωσδήποτε από τους γονείς μόλις αρχίσουν να τρώνε μόνα τους, ή μπορούν να παραμείνουν στο κλουβί για ένα διάστημα όλοι μαζί; Αν πρέπει να χωρίζονται, για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό;

Αυτά είχα να ρωτήσω! Μπορεί όποιος άλλος θέλει να προσθέσει απορίες και να τις συζητήσουμε. :pc:

[Τα καναρινάκια μου είναι 26 και 27 ημερών, πίνουν νερό, παίζουν απλώς με τους σπόρους αλλά φαίνεται να τρώνε αυγοτροφή μόνα τους -δεν είμαι σίγουρη- και πριν 3 μέρες έδωσα μαρούλι αλλά απλώς το "έγλυφαν", δεν το δάγκωναν. Τέλος, η μαμά τους έκανε 2 άσπορα αυγά, τα αφαίρεσα σήμερα, συνεχίζει να κάθεται στη φωλιά και να την κλωσάει άδεια (και να ταϊζει τα μικρά λίγο ή καθόλου) και τα τάισα 2 φορές χτες, θα το ξανακάνω σήμερα. Μήπως απλώς προσπαθεί να τα απογαλακτίσει;]

Πάνος κ
04-07-2010, 19:51
Αντιγόνη τα μικρά καλύτερα είναι να χωρίζονται στην 30 μέρα τις ζωής τους.Μία σίγουρη τακτική που χρησιμοποιό στην 13 με 14 μέρα βάζω δευτερη φωλιά και νήμα στο κλουβί ώστε η κανάρα να φτιάξει τη φωλιά της χωρίς να μαδίσει τα μικρά.Οταν η κανάρα γεννήσει το δεύτερο αυγό χωρίζω τα μικρά με τον κανάρο και τον βάζω μέσα στην κανάρα 2 μέρες πριν σκάσουν τα αυγά.Με αυτό τον τρόπο αποφεύγουμε πολλά δυσάρεστα αποτελέσματα.

fadom1
04-07-2010, 21:18
γενικά δεν είναι στάνταρ..εξαρτάται από το κάθε πουλί.. αλλά συνήθως μπορείς να τα βγάλεις από την 24-26 ημέρα χρίς πρόβλημα..πάντως να ξέρεις, πως όσο είναι με τους γονείς δε προσπαθούν να φάνε μόνα τους, πα΄ρα μόνο αν αρχίσουν ν πινάνε γιατί δεν τα προλαβαίνουν και τότε τρώνε πιο πολύ συμπληρωματικά... σαν τους ανθρώπους... δε θα μαγείρευε κάποιος αν γνώριζε πως θα το κάνει κάποιος άλλος γι' αυτόν και μάλιστα πολύ καλά, αφού έχει την εμπειρία... έτσι τα πουλιά τελειωποιούν την τεχνηκή τους στο άνοιγμα σπόρων όταν είναι μόνα τους.. αυτό που κάνω εγώ( έχω χωρίσει και από 22 ημερών επιτυχώς πουλιά) είναι : τις πρώτες 4-5 μέρες τους έχω αβγοτρωφή, που την ελατώνω κάθε μέρα, ενώ τους σπόρους τους σπάω λίγο..( μπρείς εύκολα με ένα πλάστη ή με ένα γουδί) δε τους αλέθω.. απλά τους χτυπάω λιγάκι ώστε να ξεφλουδίζουν πιο εύκολα( μόνο το τσόφλι σπάω στην ουσία)

Antigoni87
04-07-2010, 22:33
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Δεν ήξερα ότι όσο τα αφήνεις με γονείς, τόσο αποφεύγουν να φάνε μόνα τους γιατί φυσικά προτιμούν την εύκολη λύση :lol:
Τα δικά μου είναι με τη μαμά τους σε μια ζευγαρώστρα 55x28 εκ, και έχω έναν αρσενικό, τον Σωπέν (όχι ζευγάρι της Τιάρας) μόνο του σε μικρό κλουβί 35x22 εκ. περίπου. Όταν λέμε χωρισμό εννοούμε να μπουν όλα τα μικρά μαζί, χώρια από τη μαμά τους; Αν ναι, πρέπει να βρω τρόπο να τα μοιράσω τα πουλιά σ' αυτά τα 2 κλουβιά γιατί δεν έχω τρίτο κλουβί αλλά και δύσκολα χώρο για τρίτο. Εξάλλου ένα μωρό θα κρατήσω μόνο, αλλά ως τότε...
Πάντως είναι ωραία λύση το να σπάμε λίγο τους σπόρους στην αρχή μέχρι να συνηθίσουν! Σήμερα τα τάισα 1 φορά με τη σύριγγα και έφαγαν το φαϊ τους πολύ λαίμαργα και πρόθυμα. Όμως από αύριο αυγοτροφή, σπόροι και λαχανικά.
* Τελικά ο χωρισμός μωρών-μαμάς γίνεται καθαρά για να μάθουν να είναι αυτόνομα και να τρώνε μόνα τους; Αν τα αφήσεις μαζί της, και πάλι δε θα μάθουν να τρώνε αναγκαστικά, αφού εκείνη θα κόψει το τάισμα;

fadom1
06-07-2010, 13:42
΄ποχι μόνο.. αν πρόκειτε να ξαναζευγαρώσει η μαμα δεν είναι εύκολο όταν είναι τα μικρά, γιατί από τη μία την ενοχλούν και μπορει ακόμη και να σπάσουν τα νέα αβγά, έτσι ατσούμπαλα που είναι, αλλά μπορεί να τα κνηγήσει και ο αρσενικός.. αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις το θλικό με τον Σωπέν, τότε, νομίζω πως δε θα υπάρχει πρόβλημα να είναι μαζί με τη μανα τους, αρκεί να είναι αρκετά μεγάλο το κλουβί, γιατί ειδικά σε αυτή την ηλκία πρέπει οπωσδήποτε να πετάνε για να γίνουν δυνατά και υγειή

Antigoni87
06-07-2010, 16:36
Έτσι κι αλλιώς δε θα την έβαζα για αναπαραγωγή τέτοια εποχή, αλλά και δεν επρόκειτο να μπει με τον Σωπέν, άρα θα τα αφήσω μαζί της στη ζευγαρώστρα μέχρι να τα δώσω. Είναι 55x28 εκ η ζευγαρώστρα όπως προείπα, και τα βλέπω άνετα εκεί μέσα, οπότε οκ ;-) .
Η Τιάρα έκανε 4ο άσπορο αυγό, θα το αφαιρέσω κι αυτό (τα αφαιρούσα μέσα στην ίδια μέρα που έκανε το καθένα) κι ελπίζω να σταματήσει κάπου :eek:
Κατά τ' άλλα τα μικρά πρέπει να έχουν σχεδόν απογαλακτιστεί (αν και μαρούλι πχ δε μπορούν να κόψουν καλά-καλά :-P ).

angelfarm
06-07-2010, 16:40
Αντιγονη βαλε και new φωτο.......να τα καμαρωσουμε κι εμεις..!!!!

Antigoni87
06-07-2010, 17:39
"fullyhappy" "fullyhappy" "fullyhappy" Θα μου λείψουν όταν φύγουν! Αλλά πρέπει κι εγώ να απογαλακτιστώ απ' αυτά μου φαίνεται :biiiggrin:

angelfarm
06-07-2010, 21:00
καλε αυτα εγιναν κοτζαμ καναρινια!!!!! :welldone: :welldone: !!!!!ειναι μουρλια......(με την καλη εννοια :-P ).....μπραβο Αντιγονη!!!!!!!!

Antigoni87
08-07-2010, 16:33
Τα δυο σκουφάτα τσακώνονται συνέχεια μεταξύ τους! Τσιρίζουν κι επιτίθενται, και το ένα κάθεται φύλακας πάνω στο κεχρί και όποιος πλησιάσει την έβαψε. Μέχρι και τη μάνα του διώχνει! Ακόμα κι όταν πάει να φάει κοιτάει συνέχεια το κεχρί, και αν πλησιάσει κανείς πάει και τον ρίχνει κάτω :-P

Παιδιά σταμάτησε η Τιάρα να γεννάει αυγά, χτες και σήμερα δεν είχαμε άλλο (έκανε 4 συνολικά τα οποία αφαίρεσα). Μιας και τα μικρά είναι πια 30 ημερών, μπορώ να βγάλω τη φωλιά; Δεν τη χρησιμοποιούν παρά μόνο σαν πατήθρα ή παίζουν με το νήμα.

tasrek
08-07-2010, 16:46
Το έχει πιάσει το νόημα ο μικρός!! Εγώ νομίζω πως μπορείς να βγάλεις την φωλιά και τα μικρά. Μάλιστα για τον πρώτο καιρό και για να είσαι ήσυχη μπορείς να τους έχεις παράλληλα με τους σπόρους και αυγοτροφή. Με λίγη παρατήρηση θα σου λυθεί η απορία για το αν τρώνε μόνα τους. Λογικά πάντως δεν θα έχεις πρόβλημα. Της θηλυκιάς κόψε της την αυγοτροφή μην της δίνεις άλλο.

Antigoni87
10-07-2010, 13:34
Το ένα σκουφάτο, που έχει το δαχτυλίδι στο αριστερό πόδι (το άλλο στο δεξί, έτσι τα ξεχωρίζω μόνο :-P ) είναι αρσενικό!! "fullyhappy" "fullyhappy"
Κάθεται και τραγουδάει πολύ χαμηλόφωνα, αλλά συνεχόμενα, και φουσκώνει το λαιμό του. Ξεκίνησε χτες, δηλαδή στις 31 ή 32 μέρες. Ελπίζω να έπεται συνέχεια, χεχε :-P

tasrek
10-07-2010, 14:08
Που ξέρεις μπορεί να εμπνευστεί και ο Σωπέν! Τελικά πότε έχεις σκοπό να τα χωρίσεις;

Antigoni87
10-07-2010, 14:17
Την εβδομάδα που έρχεται, Πέμπτη-Παρασκευή! Τότε θα φύγουν 2 από τα 3 μωρά για τα καινούρια τους σπίτια ( :cry: ) και θα κρατήσω εγώ ένα! Θα χάσει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα, αλλά τι να κάνουμε... Εν τω μεταξύ περιμένω μήπως μου βγει αρσενικό και το φαντασματάκι :-P
Ο Σωπέν εδώ και καιρό φουσκώνει το λαιμό και ανοίγει το στόμα αλλά τίποτα. Μακάρι να ζηλέψει και να το ρίξει στο τραγούδι! Για την ώρα μου αρκεί που τέλειωσε η ιστορία με το δαχτυλίδι :biiiggrin: