PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Να βάλω μαζί τα καναρίνια;

Antigoni87
01-07-2010, 20:01
Ελπίζω να ταιριάζει εδώ το θέμα!
Έχω την Τιάρα, γκλόστερ κορώνα, τον Σωπέν, μάλλον κοινό καναρίνι, και τα μωρά της Τιάρας που είναι μαζί της σε ζευγαρώστρα. Ο Σωπέν δεν έχει μπει ποτέ μαζί της, αλλά σίγουρα γνωρίζονται πλέον καλά, αφού εδώ και μήνες είναι δίπλα δίπλα τα κλουβιά.
Τις τελευταίες μέρες, που έχουν μεγαλώσει και τα μωρά, ο Σωπέν κολλάει στα κάγκελα και προσπαθούν να αγγίξουν ράμφη με την Τιάρα. Για να μην ταλαιπωρούνται και στεναχωριούνται, απομάκρυνα το κλουβί και το έβαλα σε ψηλότερο σημείο στη διπλανή βιβλιοθήκη, αλλά ο καημένος τεντωνόταν όσο μπορούσε και παραπατούσε, προσπαθώντας να έχει οπτική επαφή με τη μεγάλη παρέα. Όσες φορές απομάκρυνα τα κλουβιά, πάντα ο Σωπέν κουραζόταν θέλοντας να πλησιάσει, η Τιάρα όχι γιατί απασχολείται με τα τέκνα. Όταν τα ξαναβάζω δίπλα, πλησιάζουν και τα πουλάκια τον Σωπέν, και αυτός κολλάει στα κάγκελα.
Τον λυπάμαι όπως καταλαβαίνετε... Σκέφτηκα να τα έβαζα όλα μαζί στη ζευγαρώστρα (κάποια στιγμή σύντομα θα φύγουν μάλλον τα 2 από τα τρία μωρά, και θα κρατήσω ένα μωρό-Τιάρα-Σωπέν). Τι λέτε; Να το δοκίμαζα;
Οι ενδοιασμοί μου:
1)τα μικρά δεν τρώνε ακόμη μόνα τους. Μπορεί η Τιάρα να μην ταϊσει αν αρχίσει τις ερωτοτροπίες;
2) Μπορεί ο Σωπέν να επιτεθεί στα πουλάκια; Είναι 23 ημερών περίπου τα μικρά, φαίνονται τέλεια καναρίνια απλώς είναι πιο μικρά σε μέγεθος.
3) Μπορεί και να ζευγαρώσει με την Τιάρα. Αν γίνει αυτό, θα θελήσει να ξεπαστρέψει τα παιδιά που δεν είναι δικά του;

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, θα προτιμούσα να τον βάλω μαζί τους για την παρέα, γιατί είναι μόνος συνέχεια, τα κοιτάει συνέχεια και πιστεύω θα ήθελε κι αυτός να είναι με άλλα καναρίνια! Τι λέτε; Να περιμένω να αδειάσει το κλουβί από τα πολλά μωρά ή να τον βάλω τώρα; :chick:

EVI.1968
01-07-2010, 20:11
Να σου πω. Ιδέα δεν έχω!!! Αλλά θα μπορούσες, λέω, να δοκιμάζεις λίγες ώρες κάθε μέρα, υπό επιτήρηση, και να δεις. Δηλαδή κάτι σαν επίσκεψη!!
Εμείς ποτέ δεν τηρήσαμε τους αποκλεισμούς και τις καραντίνες και δεν είχαμε προβλήματα.
Αλλά πάλι δεν ξέρω γιατί δειν είμαι καθόλου ειδική.
Μόνο μια μέρα στο forum, τι να σου κάνει? :lol:

Κωνσταντίνος.
01-07-2010, 20:17
Καλύτερα να περιμένεις λίγο μέχρι να απογαλακτιστούν τα μικρά .
Επίσεις αν ζευγαρόσουν τώρα ενώ η Τιάρα είναι σίγουρα εξουθενομένη απο το μεγάλομα των μικρών πιθανόν να την χάσεις ή να βγουν μικρά χωρίς γερό οργανισμό .

fadom1
01-07-2010, 20:39
όχι δε θα τα βάλεις μαζί.. τα μικρά γενικά όσο θα είναι με τους γονείς θα τρώνε από αυτούς και λιγότερο, ή και καθόλου, μόνα τους.. σε 3-4 μερούλες δε θα έχεις πρόβλημα να τα χωρήσεις.. τώρα για ζευγάρωμα, δύσκολο το βλέπω..είναι πολύ αργά... πλέον έχει πολλές ζέστες και δεν είναι καθόλου εύκολο και σήγουρα είναι επικύνδνο γ τ πουλάκια(αν τελικά ζευγαρώσουν).... όπου νάναι μπαίνουν και σε πτερορ οπότε τώρα συντήρηση....

Antigoni87
01-07-2010, 21:27
Ναι, ούτως ή άλλως το ζευγάρωμα θέλω να το αποφύγω σίγουρα, και γιατί δε μπορώ να φροντίσω το καλοκαίρι μωρά, και φυσικά για τα ίδια τα πουλιά και την υγεία τους. Άρα είναι δεδομένο το ζευγάρωμα αν τα βάλω μαζί, σωστά; Επομένως δεν τα βάζω για να μη ζευγαρώσουν...
Ο Σωπέν φαίνεται ότι θα σμίξει με την Τιάρα μετά την πτερόρροια :dontknow:

xXx
02-07-2010, 00:47
Οι ενδοιασμοί μου:
1)τα μικρά δεν τρώνε ακόμη μόνα τους. Μπορεί η Τιάρα να μην ταϊσει αν αρχίσει τις ερωτοτροπίες;
2) Μπορεί ο Σωπέν να επιτεθεί στα πουλάκια; Είναι 23 ημερών περίπου τα μικρά, φαίνονται τέλεια καναρίνια απλώς είναι πιο μικρά σε μέγεθος.
3) Μπορεί και να ζευγαρώσει με την Τιάρα. Αν γίνει αυτό, θα θελήσει να ξεπαστρέψει τα παιδιά που δεν είναι δικά του;

Στο 1 δεν μπορώ να απαντήσω αφού είναι θέμα χαρακτήρα πουλιού
Το 2 είναι πολύ πιθανό να συμβεί και πάλι έχει να κάνει με το χαρακτήρα του Σωπέν
Το 3 το θεωρώ σχεδόν σίγουρο αφού η Τιάρα ''οργάζει'' σίγουρα μιας και έχει κάνει μία μόνο γέννα και αυτός δεν θα πει όχι στο να την καβαλήσει.Το αν θα θελήσει να ξεπαστρέψει τα μωρά σε παραπέμπω στο 2 "fullyhappy"

SAKIS X
02-07-2010, 15:18
Καλά είναι να μην τα βάλεις μαζί. Τα προβλήματα που ίσως προκύψουν να είναι περισσότερα από την τωρινή κατάσταση.
Υπάρχει περίπτωση ο Σωπέν να επιτεθεί στα μικρά για να διεκδικήσει χώρο για ζευγάρωμα και φυσικά υπάρχει μεγάλη περίπτωση η θηλυκιά να αφήσει τα μικρά για να κάνει νέα γέννα.
Θα σου πρότεινα και αργότερα να μην βάλεις μαζί το ζευγάρι. Να το ενώσεις την περίοδο της αναπαραγωγής. Ολες τις άλλες εποχές αρσενικά-θηλυκά χωριστά και φυσικά όχι δύο αρσενικά στο ίδιο κλουβί.!!!