PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αγορά μεγάλου παπαγάλου

asteratos
01-07-2010, 19:30
Καλησπερα παιδες...Ειμαι λατρης των παπαγαλων απο μικρος..Μεχρι περυσι ειχα ενα conure το οποιο το χαρησα στο ξαδερφο μου επειδη του αρεσε..για να πω την αληθεια δεν ημουν πολυ δεμενος με αυτον το παπαγαλο διοτι τον ειχα αγορασει σε μεγαλη ηλικια και ηταν αγριος...επεισης εκανε υπερβολικη φασαρια και ειχα διαμαρτυριες απο γειτονες...ισως δεν ασχοληθηκα οσο επρεπε με τον συγκεκριμενο αλλα anyway...Ακομα πιο παλια ειχα budgies τα οποια τα αγαπουσα και ειχαν γεννησει κιολας 2 φορες...Τωρα παλι μετα απο καιρο μου καρφωθηκε η ιδεα να αγορασω εναν ζακο ή ενα eleonora cackatoo που μ αρεσει εξίσου ...εχω διαβασει πολλα σχετικα αρθρα εδω στο forum αλλα και σε βιβλια και γνωριζω για τις ευθυνες ενος μεγαλου παπαγαλου κτλ ..Επεισης τωρα αν παρω παπαγαλο θα τον παρω μωρο ταισμενο στο χερι για να ειναι πιο ηρεμο...θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας περι του θεματος και αν εχετε κανενα καλο εκτροφερα ή οτιδηποτε να μου προτεινεται...ευχαριστω :)

Kostas297
01-07-2010, 20:46
είναι τα μόνα εκτροφεία που γνωρίζω ως τώρα και έχουν τα είδη που ψάχνεις. Δεν ξέρω αν έχουν μωρά αυτή την περίοδο αλλά δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις! Για περισσότερα θα βοηθήσουν και οι σπεσιαλίστες εδώ.. :welldone:

Μ'έσκιαξες με αυτά που είπες για το conure γιατί είμαι στη φάση του να πάρω εγώ ένα. Τί είδος conure είχες και φώναζε έτσι και πόσο καιρό το είχες αν επιτρέπεται;

asteratos
01-07-2010, 21:05
τα ξερω κ εγω αυτα τα εκτροφεια...εστειλα προχ8ες και στους 2 mail..ο πρωτος μου ειπε οτι 8α εχει σε κανενα μηνα και ο αλλος σε κατι βδομαδες...ωστοσο απο οσο ξερω και παλια που εψαχνα μπορω να παραγγειλω απο pet shop και να μου φερουν ζακο μωρο ταισμενο στο χερι στην ιδια περιπου τιμη με αυτη που μου ειπαν τα εκτροφεια..οσο για το παπαγαλο ηταν patagonian conure...το ειχα 5 μηνες ...σε σχεση με οταν το πηρα ειχε βελτιωθει λιγο η συμπεριφορα του αλλα εκραζε υπερβολικα...γενικα εχω ακουσει οτι τα conure βγαζουν υψηλη ενταση φωνης

vagelis76
01-07-2010, 21:20
Βγάζουν...βγάζουν και αμα τα πιάσει και η "υστερία" μιμούνται το κόρακα :lol: :lol: :lol:
Για τα patagonian conure μιλάω που έχω....
Φίλε Γιώργο καλώς όρισες στη παρέα,Ο Ζάκο είναι καλή επιλογή,πανέξυπνο πουλί με πολλές δυνατότητες>Αν έχεις και χρόνο να ασχολήσαι μαζί του ή κάποιον στο σπίτι που θα του μιλάει θα δείς σύντομα αποτελέσματα στην ομιλία του.Ο αδερφός έχει ένα και είναι τσακάλι!!!
Καλή επιλογή και ψάξτο καλά το θέμα....από που και πως θα φτάσει στα χέρια σου.

asteratos
01-07-2010, 21:34
να εισαι καλα φιλε και να χερεσαι το παπαγαλο σου...απο παλια ηθελα να αγορασω ενα ζακο αλλα λογω του οτι δεν διεθετα τοσα χρηματα ειχα παρει το conure ...ενος φιλου μου που εχει conure ειναι πολυ ηρεμο και φιλικο λογω του οτι τον ειχε παρει απο μωρο ... μια ερωτηση..εσυ τον ειχες αγορασει μικρο το patagonian? τον εχεις εκπαιδευσει να μιλαει κτλ?

vagelis76
01-07-2010, 21:45
Εγώ τον έχω 1 χρόνο κοντά μου και είναι 3 ετών υπολογίζουμε γιατί δεν έχει δαχτυλίδι.Έφτασε στα χέρια μου γιατί δεν άντεχαν τις φωνές του και ΄γενικά δεν ήταν συνεργάσιμος με το πρώην ιδιοκτήτη του.Βασικά εκείνος δεν ασχολήθηκε όσο έπρεπε,γιατί μαζί τα πάμε πολύ καλά....είμαστε κολλητάρια και κάνουμε τα πάντα μαζί.Έχει μειώσει τις φωνές αλλά δε τις έχει κόψει τελείως...του έχουν γίνει πλέον συνήθεια πιστεύω.Δε μιλάει,εγ΄ω μόνο καταλαβαίνω τη γλώσσα του...έλα,μπράβο,μωρό,Σπύρο.. .πιστεύω οτι κάνει προσπάθειες.

asteratos
02-07-2010, 14:00
μια χαρα εξηγιεσαι...και κατι ασχετο..ξερετε μηπως τα φτερα του παπαγαλου σε τι ηλικια μπορεις να τα κοψεις για να μη πεταει μακρια ? εσυ τα εχεις κοψει στο δικο σου?

vagelis76
02-07-2010, 14:17
Όταν μου το πρωτοφέρανε είχε τα φτερά του κανονικά γιατί δεν έβγαινε καθόλου από το κλουβί του...εδώ μαζί μου όμως είμαστε συνέχεια παρέα(εκτός κλουβιού).Και επειδή έχουμε 2 δυσάρεστα γεγονότα στην οικογένεια με δραπέτες Άφρικαν Ζάκο....ο 1ος δε βρέθηκε ποτέ και ο 2ος πέρυσι το καλοκαίρι ένα μια βόλτα πάνω από τη πόλη(Ρέθυμνο) και μετά από πολύ αγώνα και ένα χαρτζιλικάκι επέστρεψε στον αδερφό μου,αρκετά στρεσαρισμένος.Μετά τη κοπάνα λοιπόν του Ντέννη αποφασίσαμε να τα κόψουμε στο Σπύρο(κονούρα)για ασφάλεια.Αφού τα άλλαξε και γύρω στο Πάσχα άρχισε τις πτήσεις μέσα στο σπίτι και τον χαιρόμουν...αλλά επειδή τον έχω μάθει να βγαίνει και εκτός σπιτιού μαζί μου(κάνει σα τρελός),2 φορές το πρόλαβα στο τσακ να βγαίνει από τη πόρτα.οπότε αν και δεν ήθελα τα έκοψα ξανά και ηρεμήσαμε και οι 2 μας.
Η καλύτερη ηλικία που μπορείς να τα κόψεις,αν τον έχεις μεγαλώσει εσύ πιστεύω οτι είναι όταν αρχίζει να μαθαίνει να πετάει.Δηλαδή λίγο πριν τελειωποιήσει τις πτήσεις του αν κοπούν τα φτερά του θα τον "βοηθήσει" να μάθει με τη συγκεκριμένη δυνατότητα πετάγματος και θα αποφύγεις έτσι το τυχόν στρεσάρισμα που θα περάσει από το άρτιο πέταγμα σε εκείνο με τα κομμένα φτερά.
Θα σου πούν όμως και τα παιδιά που έχουν χρόνια μεγάλο παπαγάλο με κομμένα φτερά...

vas
11-07-2010, 09:29
ας παίξω πάλι το δικηγόρο του διαβόλου :-P
οι μεγάλοι παπαγάλοι είναι αυτοί που συνηθως βγάζουν τις δυνατότερες φωνές,δλδ και ο ζακο που θέλεις να αγοράσεις.Απο κει και πέρα αν είσαι διατεθημένος να ασχοληθείς μαζί του και να του μάθεις τους κανόνες του σπιτιού είναι κατα τη γνώμη μου ο πιο όμορφος και πιο γλυκός απο τους μεγάλους παπαγάλους μαζί με το κοκατού με το κίτρινο λοφείο.Περιμένουμε νέα