PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Έχει άγχος το κοακτίλ μου;

Κοκατιλομανούλα
01-03-2010, 20:42
καλησπερα κ παλι, ειμαι σε απογνωση, το παπαγαλακι μου απο χθεσ το βραδυ κανει μονο ενα πραγμα ξεκιναει απο τη μια πλευρα του κλουβιου κ τρεχει ως την αλλη μετα παλι πισω κ ξανα το ιδιο , σταματαει να ανεβει στο καγκελο πηδαει κατω κ συνεχιζει το ιδιο.ειναι φυσιολογικο??. υπαρχει περιπτωση να το κανει λογω αγχους??? (το πηρα προχθες.) τονιζω οτι το κανει ασταματητα απο χθες το βραδυ. στην αρχη μου φανηκε καπως αστειο αλλα τωρα ανησυχω... :cry:

Niva2gr
01-03-2010, 21:07
Και εμένα σας άγχος μου φαίνεται...

Βάλε το για λίγες μέρες σε ένα ήσυχο σημείο, με το κλουβί να ακουμπάει σε γωνία, και χωρίς να το ενοχλείτε πολύ.
Έτσι θα του δώσετε χρόνο να ηρεμίσει και να αρχίσει να μαθαίνει τον καινούριο του χώρο.

Κοκατιλομανούλα
01-03-2010, 21:48
να το αφησω τελειως μονο η να μπαινω που κ που να το βλεπω? παντως σημερα που καθοταν στην πατηθρα του αρκετα κοντα στα καγκελα κ πλησιασα κ του μιλουσα καθοταν πολυ ησυχο κ με ακουγε δεν εκανε καν κινηση προσ τα πισω η καποιο δειγμα οτι φοβαται. εχω μπερδευτει :dontknow:

Dream Syndicate
01-03-2010, 22:57
Να φέρεσαι φυσιολογικά Έλενα για να μάθει την ρουτίνα σου τους ήχους του σπιτιού.Δεν είναι καλό να κάνεις ησυχία τώρα και μετά από μια εβδομάδα χαμός.Κοιμάται το βράδυ σε ήσυχο περιβάλλον;Σκέψου ότι μπορεί να ήταν ζευγάρι και το χώρισαν.Καλό θα είναι τις πρώτες μέρες να του βάζεις νερό και τροφή και τίποτα άλλο.Άστο να εξερευνήσει το χώρο σου μόνο του.Εσύ αν σε πήγαιναν χωρίς την θέλησή σου σε ένα άγνωστό σπίτι με άγνωστους ανθρώπους θα αισθανόσουν καλά;

Κοκατιλομανούλα
01-03-2010, 23:15
απλα δεν ξερω τι να κανω απο το αγχος μου να του φερθω οσο πιο σωστα κ καλα γινεται. χθες ενω ειχε απολυτη ησυχια πηγαινοερχοταν στο κλουβι, τωρα ενω εχει ελαχιστο φως στο δωματιο κ σχετικη ησυχια κοιμαται. μ εχει μπερδεψει πολυ.... συμπεριφερεται πολυ παραξενα τη μια πλησιαζει στο κλουβι σαν να θελει να παω διπλα του κ την αλλη ενω δεν το ενοχλω πηγαινοερχεται συνεχεια στο πατο του κλουβιου. γενικοτερα δεν το πιεζω απλα το πλησιαζω 2-3 φορες κ του μιλαω σιγα κ αυτο καθεται.μολις φυγω αρχιζει παλι να ειναι ανήσυχο

Antigoni87
02-03-2010, 12:46
Γεια και από μένα! :hi:
Νομίζω είναι καθαρά θέμα συνήθειας... Μην αγχώνεσαι και του το μεταδίδεις! Αν είναι υγιές, όλα τα άλλα λύνονται. :biiiggrin:

Βάλε του καμιά λιχουδιά στα καγκελάκια μια φορά τη μέρα (δες στην ενότητα με τη διατροφή ποιες είναι οι κατάλληλες "εκπληξούλες"!) και έτσι θα συνδέσει πιο γρήγορα τον ερχομό σου κοντά του με μια ευχάριστη λιχουδιά. Πιάνει σε όλα τα μικρά ζωάκια, γιατί όχι κι εδώ; ;-) Εγώ πάντως αυτό θα έκανα! Και εννοείται μιλάω για λιχουδιές πέρα από την κανονική τροφή, που θα την έχει συνέχεια!

Πες μας εξελίξεις :star:

Κοκατιλομανούλα
02-03-2010, 15:28
αυτο το δοκιμασα απο την πρωτη κιολας μερα αλλα το μικρο μου δεν ανταποκριθηκε. αυτες τις 4 μερες που το εχω προσπαθησα να βαλω καθε μερα απο καποια καινουρια λιχουδια (φρουτο η λαχανικο) αλλα εμειναν ανεγγιχτα. παρολα αυτα η προσπαθεια συνεχιζεται που θα μου παει.... ;-)