PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ατύχημα με το cockatiel μου

h3342
02-06-2010, 21:15
μαγκες δυστηχώς πατησα τον παπαγάλο! κακή στιγμή, και έχει πάθει κάταγμα..
τον πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε οτι είναι κάταγμα και οτι θα δέσει μόνο του αλλά ισως στραβα το πόδι του!!!

υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?? μονο το ένα του πόδι χρησημοποιεί, το άλλο ισα ισα το ακουμπάει

ευχαριστώ

vagelis76
02-06-2010, 23:16
:doh: :doh: :eek: :eek: :doh: :doh:
:bliss: :bliss: :bliss: :bliss: :bliss:
καλά κι εκείνος δε σου πάτησε τη κόρνα??????

h3342
03-06-2010, 00:28
Η δημοσίευση διαγράφηκε λόγω κακής γλώσσας. Σύμφωνα με τους Όρους Συμμετοχής στο φόρουμ:

"1. Απαγορεύεται το άνοιγμα συζητήσεων θρησκευτικού, ή πολιτικού περιεχομένου, καθώς και η καθ’ οιονδήποτε τρόπο προσβολή των προσωπικών πεποιθήσεων των μελών σύμφωνα με τα αντίστοιχα άρθρα του Ελληνικού Συντάγματος και με την ισχύουσα νομοθεσία. Ομοίως απαγορεύονται οι ρατσιστικές εκφράσεις, καθώς και κάθε έκφραση που προβάλλει την προσωπικότητα των μελών, όπως οι υβριστικοί χαρακτηρισμοί και οι βωμολοχίες.

4. Παραβίαση των παραπάνω όρων συνεπάγεται κυρώσεις, όπως περιορισμό των δικαιωμάτων δημοσίευσης, ή ακόμα και προσωρινή ή μόνιμη διαγραφή του μέλους που τους παραβίασε."

Φάνη, ο Βαγγέλης έκανε πλάκα. Δεν ήθελε να κοροϊδέψει, και σαφώς δεν θα κορόιδευε με τόσο σοβαρά πράγματα. Το βρισίδι δεν ωφελεί πουθενά, και ούτε βοηθάει το πουλί σου.

Μαρία

Niva2gr
03-06-2010, 01:11
Το πουλί χρειάζεται ειδικό πτηνίατρο. Αν είσαι στην Αττική, ή στη Θεσσαλονίκη μπορούμε να προτείνουμε κάποιους που ξέρουμε.
Για τώρα βάλε το σε ένα κουτί με ένα πανάκι απο κάτω, ώστε να πατάει κάπου μαλακά.

Dream Syndicate
03-06-2010, 01:35
Και ένα κτηνίατρος θα μπορούσε να κάνει κάτι αν δεν υπάρχει στην περιοχή σου πτηνίατρος.Αλλιώς πήγαινε Αθήνα να το κάνεις καλά,αξίζει τον κόπο.

h3342
03-06-2010, 02:39
Βλέπω οτι συνεχίζεις την ίδια συμπεριφορά. Αν συνεχίσεις διαγράφεσαι. Απλά τα πράγματα. Είμαστε φόρουμ το οποίο διαβάζουν καί παιδιά, και γι' αυτό προσέχουμε τη γλώσσα μας.

Μαρία

ευχαριστώ για την απάντηση αλλα δυστηχώς είμαι απο Κρήτη και είναι δυσκολο να ανέβω
θα ψάξω και άλλους κτηνίατρους εδω στο Ηράκλειο να δω τη θα μου πούνε, αλλα φαντάζομαι δεν είναι και πολλά που μπορούν να κανουνε, μήπως ξέρει κανείς πόσο καιρο θα χρειαστεί για να γίνει καλα?το βλέπω που κουτσαίνει και έχω τρελαθεί απο την στεναχώρια μου!!

Niva2gr
03-06-2010, 10:07
Κάποιο μέλος παλιότερα είχε επισκεφτεί έναν πτηνίατρο στο Ηράκλειο. Ο Βαγγέλης ίσως να θυμάται τα στοιχεία του.

vagelis76
03-06-2010, 12:58
Απάντησα αυθόρμητα και με ένα ιδιαίτερο χιούμορ που δεν άρεσε,ο.κ.
Με στόλισες με κοσμητικά επίθετα και μου έδωσες ευχές που μόνο σε εσένα ταιριάζουν.Εγώ θα στη θέση σου θα έτρεχα να βρώ το πρώτο κτηνίατρο έστω και να προσπαθήσω να βγάλω μια ακτινογραφία για να δώ τι συμβαίνει στο πουλί,παρά να κάθομαι να βρίζω εδώ.
Ούτε μέγας είμαι ,ούτε έχω μεγαλώσει πολλά πουλιά για να έχω γνώσεις,η απλή λογική μου λέει οτι όταν έχω ένα ελεύθερο πουλί στο σπίτι έχω και τη προσοχή μου σε αυτό συνέχεια για να μη του συμβεί τίποτα κακό.
Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας....έχω ακούσει για ένα στη πλατεία Ελευθερίας στο Ηράκλειο, που έχει πολλές γνώσεις πάνω στα πουλιά και τον εμπιστεύονται πολλοί.
Επίσης ένα κτηνίατρος στο Ρέθυμνο που έχει καλή φήμη είναι ο Καραϊσκος Αθανάσιος και έχω κινητό τηλ του,αν επιθυμείς στείλε μήνυμα να στο δώσω,μήπως και σε βοηθήσει ή σου προτείνει κάποιον που ασχολείται με πουλιά στο Ηράκλειο.

h3342
03-06-2010, 19:06
Απάντησα αυθόρμητα και με ένα ιδιαίτερο χιούμορ που δεν άρεσε,ο.κ.
Με στόλισες με κοσμητικά επίθετα και μου έδωσες ευχές που μόνο σε εσένα ταιριάζουν.Εγώ θα στη θέση σου θα έτρεχα να βρώ το πρώτο κτηνίατρο έστω και να προσπαθήσω να βγάλω μια ακτινογραφία για να δώ τι συμβαίνει στο πουλί,παρά να κάθομαι να βρίζω εδώ.
Ούτε μέγας είμαι ,ούτε έχω μεγαλώσει πολλά πουλιά για να έχω γνώσεις,η απλή λογική μου λέει οτι όταν έχω ένα ελεύθερο πουλί στο σπίτι έχω και τη προσοχή μου σε αυτό συνέχεια για να μη του συμβεί τίποτα κακό.
Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας....έχω ακούσει για ένα στη πλατεία Ελευθερίας στο Ηράκλειο, που έχει πολλές γνώσεις πάνω στα πουλιά και τον εμπιστεύονται πολλοί.
Επίσης ένα κτηνίατρος στο Ρέθυμνο που έχει καλή φήμη είναι ο Καραϊσκος Αθανάσιος και έχω κινητό τηλ του,αν επιθυμείς στείλε μήνυμα να στο δώσω,μήπως και σε βοηθήσει ή σου προτείνει κάποιον που ασχολείται με πουλιά στο Ηράκλειο.

Βαγγέλη σίγουρα δεν ήταν σωστός ο τρόπος που απάντησα,

Αλλά επειδή είδα οτι είσαι και μεγάλος,δεν είσαι κανένα παιδάκι(όπου πραγματικα τότε απλα θα τον αγνοούσα), Θα έπρεπε να ξέρεις οτι στον πόνο του άλλου δεν ρίχνουμε αλάτι, οπότε οταν περιμένω με αγωνία να δω καμια σοβαρή απάντηση να δω τι θα κάνω, και μου γράφεις την παραπάνω ειρωνία χώρίς έστω να προτείνεις 1 λύση όπως μου έγραψες τώρα... κατα ένα μέρος δικαιολογούμαι πιστεύω.

Αν σε δω π.χ στο δρόμο να περπατάς κα σκοντάψεις και πέσεις και σε κοροιδέψω μετα, εσυ θα μου πεις και ευχαριστω δλδ?? δεν πιστεύω...

τεσπα στο θέμα μας

ο Κτηνίατρος στο Ηράκλειο που τον πήγα,τον ξαναπήρα τηλ και μου είπε με σιγουριά οτι δεν υπάρχει κάτι που μπορεί κάποιος να κάνει, μόνο του λέει θα φτιάξει.. αν έχει δίκιο θα ηταν κρίμα να τον ταλαιπωρώ άδικα, πραγματικά δεν ξέρω.
Θα ψάξω πάντως στην πλατεία Ελευθερίας μπας και τον βρώ τον κτηνίατρο που μου πρότεινες
πάντως ο παπαγάλος σήμερα, απο τον πόνο του, δείχνει λίγο στεναχωρημένος αν και ασχολούμαι πολλές ώρες μαζί του να του κάνω παρέα.
διάβασα στο φορουμ κάτι άτομα που είχαν βάλει κατι καλαμακια-οδοντογλυφίδες σε ενα πτηνό σε σπασμένο πόδι αλλα είμαι σίγουρος οτι αυτο θα του χειροτέρευε την υγεία του

ο παπαγάλος είναι περίπου 4.5- 5 μηνών

Antigoni87
03-06-2010, 19:16
Εγώ έχω ακούσει για νάρθηκα σε κατάγματα παπαγάλων... Ρώτα τον δεύτερο γιατρό μήπως είναι σε θέση να του το δέσει. Και μια απορία, μπορεί κανείς να δώσει παυσίπονο σε ζωάκι; Γιατί αν πονάει (που σίγουρα πονάει) μπορεί ίσως ο γιατρός να το ανακουφίσει με κάποιο ειδικό παυσίπονο. Το λέω επειδή έχει κατσουφιάσει όπως λες. Μπορεί βέβαια να μην επιτρέπεται κάτι τέτοιο :dontknow: