PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Απαγορευμένες και επιτρεπόμενες τροφές

vagelis76
01-07-2010, 06:08
Στη διατροφή των παπαγάλων μας τα φρούτα και τα λαχανικά θα πρέπει να καταλαμβάνουν το 45% της τροφής που καταναλώνουν ημερησίως.
Πολλών από εμάς το μεγάλο μας άγχος είναι να μη δώσουμε κάποιο απαγορευμένο φρούτο ή λαχανικό στα πουλιά μας με αποτέλεσμα να τους προκαλέσουμε κακό.
Μία λίστα από τα επιτρεπόμενα και απαγορευμένα φρούτα και λαχανικά είναι η παρακάτω,ίσως έχει κάποιες ελλείψεις ,εδώ είμαστε να κάνουμε διορθώσεις και να συμπληρώνουμε πράγματα.

Δοκιμάζουμε όσα περισσότερα μπορούμε και καταλήγουμε στο τι αρέσει στα πουλιά μας,ανανεώνοντας και δοκιμάζοντας ξανά καινούρια κατά καιρούς.Οι βιταμίνες,πρωτεΐνες,κάλιο, ασβέστιο,φώσφορο,σίδηρο,τα αντιοξειδωτικά που περιέχουν οι επιτρεπόμενες τροφές είναι αναντικατάστατα για τη καλή υγεία και μακροζωία των πτηνών μας.

NaRkIssA
27-01-2011, 11:45
ο κόκα και η τσίκα εχουν αδυναμία στο καροτο. Αυτα δεν ειναι πουλια... κουνελια μου βγηκαν... :rabbit::rabbit::rabbit:

jk21
27-01-2011, 14:42
Αλμυρά & ζαχαρούχα τρόφιμα

λεω εγω τωρα ...αφου τα ζαχαρουχα απαγορευονται να τις κοβαμε και τις ετοιμες αυγοτροφουλες....να μια .για δειτε συσταση...

http://www.birdguys.com/cede-eggfood-baby-bird-food-1kg.html
http://www.midlandparrots.com/cede-egg-food-983-p.asp

μια μονο μαρκα γνωριζω που λεει οτι εχει μελι αντι ζαχαρη .προφανως θα ειναι απο το καλυτερο και καθολου ζαχαρωμενο! τα ζαχαρωμενα μελια τα δινουμε στους ανθρωπους.....

mairi
24-04-2011, 02:02
και για τον λορυ ισχυουν αυτα; ειναι 3 - 4 μηνων. πρεπει να του ξεκινησω λαχανικα;;;

Nikkk
12-07-2011, 13:59
Απορία: Τα φύλλα ελιάς κάνει να τα τρώνε;; γιατί πέρισυ τους έβαζα κλαδιά κ τα "εγδυναν". Δεν έπαθαν κάτι αλλά επιτρέπονται;

vagelis76
12-07-2011, 14:27
Νικη φύλλα δε θα έδινα,κλαδί ελιές όμως έχω δώσει για να πατάνε και να ξεφλουδίζουν.

Nikkk
12-07-2011, 14:32
Οκ, πάντως τους άρεσαν, δεν άφηναν ούτε ένα. Γενικά οτι είναι πράσινο το τσακίζουν! :-)

paris team cae
13-07-2011, 13:37
Το σκορδο γιατι απαγορευεται? Καπου ειχα ακουσει για σκορδονερο και οτι ειναι καλο αραια και που να το δινουμε.....τι ισχυει εντελει?

vagelis76
13-07-2011, 14:22
Πάρη όπως το είπες και μόνος σου σκορδόνερο δίνουμε και συνήθως μια σκελίδα σε 1λίτρο νερό,το οποίο δρα ανασταλτικά σε περίπτωση μυκητιάσεων.
Το κρεμμύδι και το σκόρδο έχουν μια σπιρτάδα που μάλλον προκαλεί στομαχικές διαταραχές στα πουλιά.
Άσε που θα βρωμοκοπάει ο τόπος σκορδίλες αν καταναλώσουν και δε τη μπορώ καθόλου...

Tzive
01-08-2011, 23:17
Χαζή ερώτηση: Και γιατι λένε παπαγάλε θες καφέ? Θέλω αμέ. Παπαγάλε θες μαϊντανο? τον κακο σου τον καιρό

vagelis76
02-08-2011, 01:00
Απλά για να δείξουμε την αντιπάθεια του προς αυτά.

εγώ το ξέρω..."παπαγάλε θες καφέ....ΌΧΙ"
"παπαγάλε θες μαϊντανό....το κακό σου το καιρό"

Nikkk
08-08-2011, 22:26
Μιας κ μάζεψα κάτι λίγα παντζάρια απ'το μποστάνι μου σήμερα, να ρωτήσω: Κάνει να δώσω στα κοκατιλ απ'τα φύλλα να φάνε;;;

vagelis76
08-08-2011, 23:44
Εγώ έχω δώσει και ξετρελάθηκαν Νίκη...κοτσάνι και φύλλο.
Μη τρομάξεις να δεις κόκκινα προσωπάκια και κακάκια ...είναι από τα παντζάρια !!!!

Efthimis98
13-08-2011, 19:55
Να ρωτισω κατι επιτρεποντε οι γλυστριδες;;;

http://www.toronto.ca/wes/techservices/involved/outreach/vsp/images/purslane.jpg

vagelis76
13-08-2011, 19:57
Επιτρέπονται και είναι ευεργετικές πολύ !!!!!!!
Μάλιστα τα δικά μου πουλιά τη τσακίζουν κάθε φορά που τους βάζω...

Efthimis98
13-08-2011, 20:11
Ευχαριστω για την απαντηση σου! :)

paulos
13-08-2011, 20:28
βαγγο συκα τρωνε????????/

vagelis76
13-08-2011, 20:37
Παύλο τα καναρίνια κάνουν σα τρελά,τα παπαγαλοειδή(τα δικά μου) δε τα τιμάνε πολύ.Μάλιστα το Χειμώνα είχα δοκιμάσει να να δώσω στο Σπύρο και ξερά αλλά δε τα ήθελα με τίποτα.Γενικά όμως δε συμπαθεί τροφές που κολλάνε στο ράμφος του....μπανάνα πχ είναι το χειρότερο του.

Δε χάνουμε τίποτα να δοκιμάζουμε να τους προσφέρουμε διάφορα και ανά διαστήματα να ανανεώνουμε τη λίστα μας.

jk21
15-08-2011, 00:07
η γλυστριδα δεν επιτρεπεται μονο αλλα επιβαλλετα ειδικα τωρα στην πτεροροια λογω τω απιστευτα μεγαλω ποσοστων λιπαρων οξεων (ιδιαιτερα του ω3 ) που εχει στη συσταση της .
κατατοπιστικοτατη για την αξια του χορτου αυτου (που οπως θα δειτε δε περιοριζεται μονο στα λιπαρα οξεα της ) ειναι και αυτη η ερευνα http://www.iad.gr/assets/media/PDF/O/88.pdf

το συκο ειναι μια πολυ καλη πηγη ασβεστιου !

jk21
15-08-2011, 00:13
λογω καποιας ουσιας της ( Lactucarium ) ισως ειναι και λυση για να ηρεμησουν τα πουλακια καθως εισερχονται στη πτεροροια και θελουμε να σταματησουν τις γεννες
κοιταξτε και εδω http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?24607-Πυρωμένη-κανάρα/page2&highlight=%CE%B3%CE%BB%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE% B9%CE%B4%CE%B1 στα λινκ του ποστ 13

Athina
15-08-2011, 13:59
Βαγγέλη μαϊντανό είσαι σίγουρος ότι κάνει? :\

vagelis76
15-08-2011, 14:12
Προσωπικά εγώ δε δίνω....κάποια παιδιά έχουν αναφέρει οτι έδιναν χωρίς πρόβλημα.

jk21
16-08-2011, 00:04
To ζητημα μαιντανος και τοξικοτητα στα πτηνα ειναι αμφιλεγομενο
υπαρχουν γνωμες οτι δεν υπαρχει προβλημα και μαλιστα ειναι ιδιαιτερα θρεπτικος (με βιταμινη Α πχ που πλησιαζει αυτη του μουρουνελαιου ! )

http://www.landofvos.com/articles/kitchenxiii.html
Parsley is a particularly nutritious green plant but for whatever reason, it has long been suspected of being poisonous to birds. Parsley is not toxic to birds and can be fed in moderation without any problem. It is a good source of iron, beta carotene and vitamins B1, B2 and C. Parsley contains most of the amino acids that are the "building blocks" of protein. Medicinal benefits: Parsley is useful as a blood purifier. It detoxifies harmful contaminants, promotes healthy skin and feathers, tones the digestive system, prevents kidney ailments and treats arthritis. It also acts as a natural antibiotic.]

http://www.oldworldaviaries.com/text/miscellaneous/toxicoses.html

Parsley has often been reported as toxic in birds, but it has only been shown in ducks and ostriches to cause a sensitivity to the sun. No evidence exists to show this effect in pet birds, and many diets contain small amounts with no harmful effects.
καποιες αλλες μιλανε για τοξικοτητα

http://www.sunlandherbs.com/about/all-about-parsley

Parsley’s health benefits are legion. According to Audrey Wynne Hatfield in A Complete Culinary Herbal, parsley leaves contain 3 times the vitamin C of oranges
http://www.sunlandherbs.com/wp-content/uploads/2010/07/parsley.flatleaf.HZell2009.WikiCom-150x150.jpg (http://www.sunlandherbs.com/wp-content/uploads/2010/07/parsley.flatleaf.HZell2009.WikiCom.jpg)Flatleaf Italian Parsley

and nearly as much vitamin A as most grades of cod liver oil. While poisonous to birds, especially parrots, fresh parsley makes a good addition to other animal feeds.

http://birds.about.com/od/livingwithabird/tp/poisonousplants.htm

If you are a bird owner, however, it would probably be best to leave parsley out of your recipes. It is highly toxic to pet birds and can cause serious health problems leading to death.

ομως η αληθεια πιστευω οτι βρισκεται σε δημοσιευσεις που αναλυουν το θεμα περισσοτερο .ο μαιδανος περιεχει καποιες ουσιες που προκαλουν φωτοευαισθησια σε 2 ειδη πτηνων .ισως και σε περισσοτερα αφου μονο για 2 ειχε γινει η ερευνα .τπ προβλημα ειναι σοβαρο κυριως σε πουλια που μετα απο διατροφη τους με σημαντικη ποσοτητα εκτιθονται σε ισχυρο ηλιακο φως .δεν πρεπει ομως να ειναι τοξικος .δεν εχω δοκιμασει και δεν το ξερω στην πραξη .

http://www.naturalbird.com/mcwatters/parsley.htm
http://www.pjbs.org/ijps/fin1665.pdf
http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/03079458808436437

paulos
16-08-2011, 00:13
εγω τους δινω μαιδανο τον τσακιζουν.

Athina
16-08-2011, 11:57
ευχαριστώ :)

Epicouros
16-08-2011, 18:37
Ρε παιδιά,…στις χάντρες του ροδιού είναι ενσωματωμένα τα σποράκια,…αν του δώσω δεν νομίζω να έχει πρόβλημα έτσι;

Dream Syndicate
16-08-2011, 23:30
Ρε παιδιά,…στις χάντρες του ροδιού είναι ενσωματωμένα τα σποράκια,…αν του δώσω δεν νομίζω να έχει πρόβλημα έτσι;

όχι δεν υπάρχει πρόβλημα.Ο δικός μου τρελαίνεται για ρόδι.

jk21
16-08-2011, 23:56
περα απο το οτι τα σπορακια θα περασουν αχωνευτα στις κουτσουλιες γιατι δεν νομιζω να τα σπασουν ,να ξερεις οτι οι ταννινες που περιεχουν μονο σε μεγαλες ποσοτητες μπορει να ενοχλησουν .σε μικρες ισως ειναι και θετικες για την προληπτικη αντιβακτηριακη προστασια των πουλιων και ειναι συγχρονως αντιοξειδωτικες.για την υπολοιπη θρεπτικη αξια του ροδιου δεν χρειαζεται να επεκταθω.σημαντικοτερα αντιστοιχα φρουτα εντος ελλαδος δεν ξερω.ισως μονο τα βατομουρα που και αυτα εχουν αρκετες ανθοκυανινες .Μονο απο την ασια ερχονται τα coji και τα acai berries με αντιστοιχες κατα πολυ μεγαλυτερες ιδιοτητες .ουκ εν τω πολλω το ευ ! αλλα λιγα κοκκινα ( με το χυμο που τα περιβαλλει δηλαδη ) καθε μερα δεν πειραζουν .αν παρατηρησεις ομως οτι σπαει τα λευκα εσωτερικα σπορακια τοτε να του δινει μονο χυμο στο νερο του αραιωμενο

Dream Syndicate
17-08-2011, 14:59
Τα σποράκια από τα ρόδια δεν τα τρώνε απλά ρουφούν το χυμό σπάζοντας τα.

katerina1979
23-08-2011, 12:38
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Το μπρόκολο μπορούμε να το δώσουμε ωμό ή πρέπει να το βράσουμε;

vagelis76
23-08-2011, 12:41
Ωμό είναι καλύτερο....με το βράσιμο καταστρέφονται κάποιες βιταμίνες .

mitsman
23-08-2011, 12:41
Ωμο Κατερινα!

katerina1979
23-08-2011, 12:43
Ευχαριστώ πολύ!!!!

panaisompatsos
23-08-2011, 12:57
΄Κατ αρχή ευχαριστόυμε για το άρθρο σας, πολύ κατατοπιστικό.
Εχω μερικές απορίες και θα ήθελα αν μπορείτε να μου απαντήσετε.

1 Όσον αφορά τα όσπρια που ανάφερατε ΄φαντάζομαι βραστά έτσι?
2 Το λάδι (σε μικρή ποσότητα εννοείται) βλάπτει τα πουλιά?
3 Εβαλα στα δικά μου μακαρόνια και τα καθαρίσανε( σκέτα βραστά όμως χωρίς σάλτσες κλπ)
Ευχαριστώ.

vagelis76
23-08-2011, 13:17
Παναγιώτη,ναι βρασμένα τα όσπρια.
Ελαιόλαδο ελάχιστο και ωμό ....βοηθάει στο λαμπερό φτέρωμα.
Μακαρόνια της αγοράς σπάνια...περιέχουν πολύ αλάτι που κάνει κακό στα πουλιά.Μπορείς όμως να φτιάξεις τα Μακαρόνια της Σίσσυς... Φρέσκα χειροποίητα ζυμαρικά για τους παπαγάλους μας (http://www.greekbirdclub.showthread.php?26263-%CE%A6%CF%81%CE%AD%CF%83%CE%BA%CE%B1-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%C E%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B6%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF%C F%85%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82)

warlock
23-08-2011, 14:59
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Το μπρόκολο μπορούμε να το δώσουμε ωμό ή πρέπει να το βράσουμε;

Εγώ το βράζω 2-3 λεπτά ,να σκοτωθεί ότι μικρόβιο μπορεί να υπάρχει πάνω και μετά το προσφέρω ,επειδή καλλιεργείται χαμηλά στο έδαφος και μπορεί κάποιο ζώο να ουρήσει πάνω του κλπ (για τον ίδιο λόγο και με το μαρούλι που καλό είναι να το αποφευγουν οι έγκυες γυναίκες )

Efthimis98
23-08-2011, 18:54
Να κανω μια ακομη ερωτηση....καλαμποκι βραστο κανει να τρωνε τα καναρινια,οι παπαγαλοι και τα παραδεισια!!!;;;;???!!!

mitsman
23-08-2011, 18:59
Ευθυμη γιατι να το βρασεις απο την στιγμη που η πλειοψηφια των πουλιων το τσακιζει ωμο???

Δινε το φρεσκο καλυτερα!!! καλα πλυμενο και καλα στεγνωμενο!!!

Efthimis98
24-08-2011, 10:02
Αααα,ενταξει..........

ROULA
06-09-2011, 11:42
Καλημέρα σας να ρωτήσω σε τι θερμοκρασία σερβίρω τα φρούτα και πόσα την ημέρα;ο παπαγάλος μου είναι 5 μηνών african grey.

BeHappy
06-09-2011, 12:21
Ρούλα καλημέρα, καλό θα είναι να του δίνεις φρούτα μέρα παρά μέρα σε θερμοκρασία δωματίου, για δοσολογία περίπου 2-3 κουταλιές της σούπας.

ROULA
06-09-2011, 12:28
Ρούλα καλημέρα, καλό θα είναι να του δίνεις φρούτα μέρα παρά μέρα σε θερμοκρασία δωματίου, για δοσολογία περίπου 2-3 κουταλιές της σούπας.
Ευχαριστώ πολύ.

ROULA
06-09-2011, 12:36
Σε παρακαλώ αν μπορείς πες μου και για τα λαχανικά κάθε πότε και πόσο όπως και για ξηρούς καρπούς όπως καρύδια, αμύγδαλα κ.λ.π. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:|

BeHappy
06-09-2011, 14:41
Λαχανικά και κάθε μέρα μια χαρά καλά είναι! Ξηρούς καρπούς το καλύτερο μόνο ωμούς την ημέρα γύρω στα 2 καρύδια / 4 αμύγδαλα ή φυστίκια.

ROULA
06-09-2011, 14:56
Λαχανικά και κάθε μέρα μια χαρά καλά είναι! Ξηρούς καρπούς το καλύτερο μόνο ωμούς την ημέρα γύρω στα 2 καρύδια / 4 αμύγδαλα ή φυστίκια.
Ευχαριστώ και αγνόησε σε παρακαλώ το πμ που σου έστειλα για το ίδιο θέμα.

jk21
06-09-2011, 15:35
οι ξηροι καρποι να χορηγουνται με μετρο και ιδιαιτερη προσοχη να ειναι φρεσκιοι γιατι ο κινδυνος των αλφατοξινων και του ασπεργιλλου ειναι μεγαλος !
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_aflatoxins.htm
http://www.foodsafetywatch.com/public/482.cfm

... και εδω μια πληρη και εγκυρη αναλυση του προβληματος : http://dspace.aua.gr/xmlui/bitstream/handle/10329/73/Georgiadou.pdf?sequence=1

με μετρο λοιπον και προσοχη στην αγορα ,προελευση και ποιοτητα των καρπων αυτων !

serafeim
06-09-2011, 15:40
τα μπισκοτα πτι-μπερ ************** κανει να τα τρωνε? γιατι η δικια μου εφαγε 3 μπισκοτα οταν κοιμομουνα!!!

jk21
06-09-2011, 16:04
σαν σνακ οχι συχνα γιατι εχει ζαχαρη και κατω του 5% της ημερησιας διατροφης γιατι εχουν και γαλα ,ναι

jk21
23-09-2011, 00:08
αυτο νομιζω ειναι χρησιμοτατο
http://www.uwhealth.org/files/uwhealth/docs/pdf/poisonous_plants.pdf

Oneiropagida
03-10-2011, 22:59
Να κάνω μια ερώτηση; το λάχανο και τα παντζάρια είναι στις επιτρεπόμενες τροφές;

vagelis76
03-10-2011, 23:05
Ναι και μάλιστα τα φύλλα από τα παντζάρια είναι πολύ καλά για τα φτερωτά.
Εγώ τα δίνω και τα 2 λαχανικά.

Oneiropagida
03-10-2011, 23:13
Και ακόμα μια ερώτηση... Κάπου είχα διαβάσει ότι ο κρόκος Κοζάνης έχει αντιοξειδωτικές ιδιότητες ακόμα και για τα πουλιά. Ισχύει κάτι τέτοιο;

vagelis76
03-10-2011, 23:38
Προσωπικά δεν έχω τέτοια "εξειδίκευση" και γνώσεις,θα σου πουν τα παιδιά που ξέρουν Φανή.

mitsman
03-10-2011, 23:45
Ο κρόκος Κοζάνης ή σαφράν (Crocus sativus L.) θεωρείται ένα φυτό με εξέχουσες αντιοξειδωτικές, αντιθρομβωτικές και αντικαρκινικές ιδιότητες.

Oneiropagida
03-10-2011, 23:53
Άρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν του δώσω. Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

vagelis76
04-10-2011, 01:01
Για τον άνθρωπο ξέρω οτι είναι πολύ ωφέλιμο,για τα φτερωτά και παπαγαλοειδή που βρισκόμαστε εδώ,είναι επιτρεπτή η χρήση του??
Και πως θα μπορούσαμε να κάνουμε χρήση? Απευθείας ή ως συστατικό κάποιας αυγοτροφής?

Oneiropagida
04-10-2011, 14:00
Για τον άνθρωπο ξέρω οτι είναι πολύ ωφέλιμο,για τα φτερωτά και παπαγαλοειδή που βρισκόμαστε εδώ,είναι επιτρεπτή η χρήση του??
Και πως θα μπορούσαμε να κάνουμε χρήση? Απευθείας ή ως συστατικό κάποιας αυγοτροφής?

Βαγγέλη, πάντως αυτό που διάβασα έλεγε ότι τους το δίνουμε στο νερό. Από βραδύς σε 1 1/2 λίτρο νερού ρίχνουμε 5-6 στήμονες και την άλλη μέρα τους δίνουμε από το διάλυμα.

katerina1979
07-10-2011, 08:56
Βαγγέλη το παντζάρι φαντάζομαι το βράζεις; Γιατί ωμό είναι πολύ σκληρό, δεν νομίζω να μπορούν να το φάνε. Γενικά έχω ένα θεματάκι με το βράσιμο των λαχανικών. Δεν μπορώ να διακρίνω πότε πρέπει να τα βράσουμε και πότε όχι!!! Και δεν είμαι ξανθιά (χωρίς παρεξήγηση για τις ξανθιές του φόρουμ :p)!!

Nikkk
07-10-2011, 21:49
Να κάνω κ εγώ βρε παιδιά μια "Κρητικιά" ερώτηση;;; :) Χαρούπια;;;; Πειράζει αν τους βάλω κανένα να το ροκανίσουν;;;

Nuttelita
11-10-2011, 18:51
μελι κανει να τρωνε οι παπαγαλοι?

mitsman
11-10-2011, 18:53
μελι σκετο????????

το μελι κανει καλο και το βαζουμε στην παρασκευη αυγοτροφης!! αλλα σκετο ποσο να φαει να προσεχεις γιατι στον ανθρωπο το δινουν για την δυσκοιλιοτητα!!! μην τρεχει το πουλακι! με μετρο!

DooMDiveR
11-10-2011, 19:02
χαχαχαχα !!! σκετο! ρωταω γιατι το μελι ειναι ο μονος τροπος για να με πλησιασει !!!!! το βαζω σε ενα καλαμακι κ τσουπ!! ερχεται!!! αλλιως .... απο μακρια και αγαπημενοι!!! :(

mitsman
11-10-2011, 19:04
σε μικρες ποσοτητες μια χαρα ειναι!!!! καλο κανει!!!

Nuttelita
11-10-2011, 19:08
ok !!! ευχαριστωωωω!!!!!!!!

DooMDiveR
11-10-2011, 19:57
χαχαχαχα !!! σκετο! ρωταω γιατι το μελι ειναι ο μονος τροπος για να με πλησιασει !!!!! το βαζω σε ενα καλαμακι κ τσουπ!! ερχεται!!! αλλιως .... απο μακρια και αγαπημενοι!!! :(

Νάντια να προσεχείς με ποιο account postareis... Έλεος μέλι σκέτο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

mitsman
11-10-2011, 20:19
Νάντια να προσεχείς με ποιο account postareis... Έλεος μέλι σκέτο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

χα χα χα α α α χα χα α χα

κορυφαιο!!! χα χα χα χα χα χα

aeras
11-10-2011, 22:13
Το μέλι, μπορεί να προκαλέσει μυκητιασική λοίμωξη στις γλώσσες των πουλιών
Το μέλι μπορεί να περιέχει το βακτήριο clostridium botulinum, το οποίο προκαλεί αλλαντίαση

vagelis76
11-10-2011, 22:21
Βαγγέλη το παντζάρι φαντάζομαι το βράζεις; Γιατί ωμό είναι πολύ σκληρό, δεν νομίζω να μπορούν να το φάνε. Γενικά έχω ένα θεματάκι με το βράσιμο των λαχανικών. Δεν μπορώ να διακρίνω πότε πρέπει να τα βράσουμε και πότε όχι!!! Και δεν είμαι ξανθιά (χωρίς παρεξήγηση για τις ξανθιές του φόρουμ :p)!!

Κατερίνα εγώ προσπάθησα να του προσφέρω βρασμένο κεφάλι και δεν ενθουσιάστηκε....μάλιστα τα έκανε μαντάρα με τα κόκκινα ζουμια που έτρεχαν.
Πλένω καλά τα κοτσάνια και τα φύλλα και αυτά τους προσφέρω ωμά....ξετρελαίνονται !!!!!

Προσωπικά σχεδόν όλα τα λαχανικά προσπαθώ να τα δώσω ωμά..ελάχιστα από αυτά που προσφέρω είναι βρασμένα.

Να κάνω κ εγώ βρε παιδιά μια "Κρητικιά" ερώτηση;;; :) Χαρούπια;;;; Πειράζει αν τους βάλω κανένα να το ροκανίσουν;;;

Έχω δώσει,ξερα χαρούπια...έπαιξε λίγο και τα πέταξε.Του αδερφού μου ο Ζακό ασχολήθηκε παραπάνω ώρα...

vikitaspaw
12-10-2011, 10:08
παιδια καπου λετε φρουτα καθε μερα παρα μερα...εμενα τρωει καθε μεραα...μεχρι στιγμης μηλο κ αχλαδι μαζι με λαχανικα αγγουρι κ λαχανο κ σπορια...η αληθεια ειναι οτι οι κουτσουλιες πρασινισαν αλλα δεν ανησυχησα γιατι προφανως ειναι απ το πολυ φρουτο-λαχανικο. Δεν κανει δλδ καθε μερα??

jk21
12-10-2011, 10:51
να δινεις << κανονικα και με το νομο >> καθε μερα !!!! αν δεν τα ειχε συνηθισει απλα θα τα αυξανες σταδιακα μεχρι να τα συνηθισει .οχι αποτομα .η αυξημενη ποσοτητα κουτσουλιας και το πρασινο χρωμα (στο στερεο τμημα της κουτσουλιας ) ειναι φυσιολογικο με τετοια διατροφη

για το μελι εχει διαοπιστωθει πραγματι οτι σε νεογνα ανθρωπων κατω τους ενος ετους ειναι επικιδυνο για την μεταδοση του γλοστριδιου .μετα το ενα ετος ειναι επιτρεπτο σε ολους τους ανθρωπους .για τα πουλια δεν εχω υποψην μου καποια ερευνα αλλα πολλες αναφορες οτι εκτροφεις καναρινιων και παπαγαλων το δινουν (σε λογικες παντα ποσοτητες ) στα πουλια τους ,χωρις να αναφερθει καποιο προβλημα .ομως αυτο θα ηταν οχι και τοσο ισχυρο σε μενα σαν αποδειξη οτι δεν υπαρχει προβλημα ,αν αρκετο καιρο πριν μαθω το πιθανο προβλημα εδινα και δινω ακομα μελι μεσω της αυγοτροφης .ειτε ψημενο οταν ετοιμαζω το αυγοψωμο (που σιγουρα δεν δημιουργει προβλημα γιατι το ψησιμο σκοτωνει το πιθανο μικροβιο ) ειτε ωμο .μαλιστα ειναι μελι απο παραγωγους οχι επεξεργασμενο που συνηθως βραζεται (αρα αποστειρωνεται αλλα χανει και σε αξια )

aeras
12-10-2011, 14:30
Το συσκευασμένο μέλι δεν βράζεται, εάν βραστεί η ψηθεί καλύτερη είναι η ζάχαρη .

jk21
12-10-2011, 15:09
να το πω αλλιως ... οποιο συσκευασμενο μελι που δεν ειναι προιον μελιτωματος (πευκομελο ,ελατομελο ) αλλα ανθομελο ,δεν πηζει σε ενα χρονο μεσα ,ειναι βρασμενο σιγουρα .εξαιρεση νομιζω το θυμαρι και ενα δυο αλλα ανθομελα που σφιγγουν αλλα δεν πηζουν εντελως .τα αγνα μη βρασμενα μελια αργα ή γρηγορα πηζουν .....

αλλο λες εσυ ,αλλο εγω αλλα στην πορεια του χρονου τα μελη που εχουν συσκευασμενα μελια ,ισως με θυμηθουν (σε καποια απο αυτα )

* στο οτι χανει την αξια του σε σημαντικα διατροφικα σημεια συμφωνω μαζι σου απολυτα

Nikkk
13-10-2011, 23:17
Κατερίνα εγώ προσπάθησα να του προσφέρω βρασμένο κεφάλι και δεν ενθουσιάστηκε....μάλιστα τα έκανε μαντάρα με τα κόκκινα ζουμια που έτρεχαν.
Πλένω καλά τα κοτσάνια και τα φύλλα και αυτά τους προσφέρω ωμά....ξετρελαίνονται !!!!!

Προσωπικά σχεδόν όλα τα λαχανικά προσπαθώ να τα δώσω ωμά..ελάχιστα από αυτά που προσφέρω είναι βρασμένα.

Έχω δώσει,ξερα χαρούπια...έπαιξε λίγο και τα πέταξε.Του αδερφού μου ο Ζακό ασχολήθηκε παραπάνω ώρα...

Λοιπόν, εγώ κρέμασα ένα χαρούπι κ έμεινε μισό, μάλλον τους άρεσε. Επίσης το τόλμησα γιατί ξέρω οτι η τροφή για μάινα έχει αλεσμένο χαρούπι κ σταφίδα οπότε, είπα δε θα τους κάνει κ κακό... :)

kaveiros
14-10-2011, 12:43
Σας ενημερωνώ οτι δοκίμασα να δώσω σε ρινγκνεκ και κονούρες ρίζες τζίντζερ και φινόκιο και τα τσάκισαν. Για το τζίντζερ είπε και ο Κωνσταντίνος ότι δίνει στον Πάρη και σε ξένες σελίδες είδα ότι δίνουν και σε άλλα είδη παπαγάλων και το τρώνε, απλώς λένε όχι υπερβολικές ποσότητες και όχι πολύ συχνά. Και το φινόκιο τους άρεσε πολύ.

katerina1979
19-10-2011, 11:36
Να ρωτήσω κάτι ακόμα (δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ήδη): λαχανικά όπως φασολάκια και αρακάς, πειράζει να είναι κατεψυγμένα ή πρέπει να είναι οπωσδήποτε φρέσκα; Ρωτάω γιατί τον αρακά ειδικά για εμάς μαγειρεύω τον κατεψυγμένο οπότε θα είναι πιο εύκολο να βάζω λίγο και στον μικρό.

vagelis76
19-10-2011, 11:54
Κατερίνα,φασολάκια τους δίνω φρέσκα,αρακά όμως που πιο δύσκολα τον βρίσκω φρέσκο,τους δίνω από το κατεψυγμένο.
Το ξεπλένω καλά και ξεπαγώνει τελείως πριν το προσφέρω.

katerina1979
19-10-2011, 12:00
Κατερίνα,φασολάκια τους δίνω φρέσκα,αρακά όμως που πιο δύσκολα τον βρίσκω φρέσκο,τους δίνω από το κατεψυγμένο.
Το ξεπλένω καλά και ξεπαγώνει τελείως πριν το προσφέρω.

Ευχαριστώ Βαγγέλη. Και τα φασολάκια το χειμώνα δεν τα βρίσκεις φρέσκα οπότε μάλλον θα του βάζω κατεψυγμένα. Τα βράζεις (φασολάκια+αρακά) ή τα δίνεις ωμά;

vagelis76
19-10-2011, 12:18
Εγώ εδώ βρίσκω (φασολάκια) σε μανάβικα και σε μεγάλο Μάρκετ(στο τμήμα με τα λαχανικά).
Εσύ θα δοκιμάσεις πως τα τρώνε πιο ευχάριστα.Δοκίμασα "ωμα"(έχουν ήδη ένα μικρό βρασμό πριν καταψυχθούν) και ελαφρώς βρασμένα(1 λεπτό στο φούρνο μικροκυμάτων) προτίμησαν τα ωμά.

vas
23-10-2011, 10:54
2 πράγματα θελω να ρωτησω..
1.αν θελουμε να φτιαξουμε σαλατα με ρυζι και λαχανικα βρασμενα μαζι,για ποσο καιρο μπορουμε να τη διατηρησουμε στο ψυγειο και ποσο συχνα να τρωνε;
2.διαβασα σε αλλο φορουμ οτι μελος εδινε στα πουλια του καρπους με ριζες... δεν καταλαβα ακριβως,μπορουμε πχ να δωσουμε σπορακια απο φακες ή φασολια με μικρες ριζες οπως τα καναμε στο δημοτικο; και δε χρειαζεται να τα βρασουμε ή κατι τετοιο; επισης ποση ποσοτητα και καθε ποτε δινουμε;

jk21
23-10-2011, 13:09
για τα φυτρα θα βρεις οτι θες εδω

Φύτρα-βλαστημένοι σπόροι για τα πουλιά μας (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?22233-%CE%A6%CF%8D%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B2%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AD%C E%BD%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC-%CE%BC%CE%B1%CF%82)
φυτρα για παπαγαλους (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?21478-%CF%86%CF%85%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C F%85%CF%82)

vas
23-10-2011, 14:24
ευχαριστω πολυ!

vas
23-10-2011, 14:36
σορρυ δεν καταλαβα..δηλαδη αν το κανω ετσι http://astropeleki.files.wordpress.com/2008/10/dsc03217.jpg?w=300&h=225
και οταν βγαλουν μικρες ριζες τις δωσω θα ειναι κακο;και κατι ακομα,αν μεγαλωσουν αρκετα και βγαλουν βλασταρια(3-4 δαχτυλα)αυτα μπορουμε να τα δωσουμε ή οχι;

vagelis76
23-10-2011, 15:28
Το καλύτερο και πιο θρεπτικό για το πουλάκι ,ξέρω οτι είναι πριν βγάλει πράσινους βλαστούς.Έχει περισσότερα θρεπτικά και ωφέλιμα συστατικά Βασιάννα μου.
Περίμενε όμως να στο επιβεβαιώσουν τα παιδιά που ξέρουν με σιγουριά.

jk21
23-10-2011, 16:03
Βασιαννα η στιγμη που το φυτρο εχει την καλυτερη θρεπτικη αξια ειναι οταν εχει βγει το ριζιδιο και μολις παει να ξεπροβαλει το βλασταρι .μην το αφησεις να μεγαλωσει γιατι α) πικριζει περισσοτερο β) χανει καπως σε θρεπτικη αξια .η στιγμη εκεινη ειναι η στιγμη που ο ρυθμος δημιουργιας πρωτεινων (για την συνθεση του υλικου του βλαστου ) στο φυτο ειναι μεγιστος .ομως και αλλες ουσιες ειναι στην καλυτερη τους φαση

εφιστω ομως την προσοχη : τα φυτρα ειναι οτι πιο θρεπτικο .τα προχειρα ετοιμασμενα φυτρα ,οχι με σωστο ξεπλυμα (τακτικο,σχολαστικο συμφωνα με τις οδηγιες ) ειναι πηγη αναπτυξης μυκητων που δεν ειναι απαραιτητο παντα να φαινονται

vas
23-10-2011, 17:49
δηλαδη λες οτι ειναι επικινδυνο να το κανω ετσι;

jk21
23-10-2011, 19:27
οχι λεω οτι αν κανεις τα φυτρα με το σωστο τροπο ,οπως περιγραφετε στους συνδεσμους ,εχεις μια ανωτερη πηγη διατροφης !

vas
23-10-2011, 20:15
εντάξει,ευχαριστώ πολύ

giotakismille
21-01-2012, 13:51
το βουτηρο επιτρεπεται?

mitsman
21-01-2012, 16:05
Το λαδι σιγουρα!!! το βουτυρο??? το γαλα σε μεγαλες ποσοτητες σιγουρα οχι!

jk21
22-01-2012, 19:19
Παναγιωτα τωρα ειδα αυτο το ποστ αλλα μαλλον σε καλυψα μερικως στο αλλο θεμα που εχεις ανοιξει ,στην προταση της λιχουδιας με βουτυρο .το λαδι κυριως εχει ακορεστα λιπαρα οξεα .το βουτυρο κυριως κορεσμενα .και το λαδι θελει μετρο γιατι ειναι καθαρα λιπος ,πολυ περισσοτερο το βουρυρο με τα κορεσμενα λιπαρα του .στην προταση σου ,αν τα πουλια το τρωνε ,ειναι μεγαλη η ποσοτητα .το φυτικο <<βουτυρο >> τυπου βιταμ για να πηζει χρειαζεται ειδικη επεξεργασια με υδρογονωση του λιπους που το καθιστα και αυτο οχι αθωο

tolisapost
28-01-2012, 12:44
Η ρόκα επιτρέπεται

jk21
28-01-2012, 15:43
αν ρωτας (λειπει το ερωτηματικο ) ναι ! εννοεις το χορταρικο που μπαινει σε σαλατα .. ναι;

theofanis
04-05-2012, 21:03
Καλησπερα και απο εμενα ...τα φυλλα απο το δεντρο γιουκα επιτρεπονται?

mitsman
04-05-2012, 23:28
δεν υπάρχει λογος να το ταισουμε.... προτιμούμε οχι....

theofanis
05-05-2012, 09:49
ευχαεριστω για την απαντηση...θα γινουν κομποστ τοτε...

jk21
06-05-2012, 19:08
τοξικη !