PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Το κοκατίλ μου τρέμει...

marlene
27-06-2010, 16:49
Καλησπέρα! Με συγχωρείτε εκ των προτέρων αν υπάρχει ήδη ανάλογο θέμα, αν ναι, παρακαλώ κατατοπίστε με.

Το κοκατίλ μου είναι αρσενικό, μάλλον 11 χρονών. Το μάλλον γιατί δεν έχει καρτελάκι κ έχει αλλάξει 3 φορές χέρια δίχως να γνωρίζω τον αρχικό ιδιοκτήτη..
Θεωρώ λοιπόν την ηλικία του ίδια με αυτή της συντρόφου του, που έχει καρτελάκι στο πόδι.

Εδώ και δύο μέρες τρέμει, έχω την εντύπωση ολοένα κ εντονότερα.. τρώει ελαφρώς λιγότερο κ δεν είναι όσο δραστήριος ήταν πριν.. σαν να κάθεται ήσυχος κ να περιμένει να περάσει.....
πέρα από αυτό, δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό. Εξακολουθεί να είναι καθαρός και να φροντίζει το φτέρωμα του, κοιμάται στο ένα πόδι, τα κόπρανα του είναι φυσιολογικά..
βρήκα επίσης, μέσα σε ένα θέμα με χρήσιμα link, μία καρτέλα για την εξέταση συμπτωμάτων της Kaytee. Ούτε κάτι από εκεί..

Τα κοκατιλάκια τα έχω εδώ και 8 μήνες και είναι η δεύτερη φορά που του συμβαίνει. Η προηγούμενη ήταν το χειμώνα, και σε μία εβδομάδα του είχε περάσει.

Εχει τύχει σε κάποιον από εσάς κάτι ανάλογο?

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον καλό πτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη?

Κωνσταντίνος.
27-06-2010, 16:55
Μήπως κρυολόγησε ? Επίσεις αν το κλουβί του είναι αυτό στη φώτο , ίσως χρειαστεί 1 μεγαλύτερο . Το οτι κοιμάται στο 1 πόδι δεν σημένει τίποτα πάντως . Αν με το οτι δεν έχει καρτελάκι εννοείς δαχτυλίδι , δεν μπορείς να ξέρεις την ακριβή ηλικία του .

vicky_ath
27-06-2010, 17:17
Μαρλεν δεν ξερω τι ειναι αυτο που εχει το πουλακι σου κ ελπιζω να μην ειναι κατι σημαντικο!
Εγω σου προτεινω να το πας, στην Κτηνιατρικη Σχολη!Εχουν πολυ καλο γιατρο, εξειδικευμενο στα πουλια κ το κοστος ειναι μικρο σε σχεση με ιδιωτες γιατρους!Πληρωνεις μονο ενα παραβολο, 20 ευρω κ αυτο μονο την πρωτη φορα που θα το πας!Αν χρειαστει επαναληπτικη θεραπεια δεν πληρωνεις τις επομενες δλδ!Λειτουργουν Δευτερα-Πεμπτη, 9-11(ή 12, δε θυμαμαι) το πρωι κ δεν χρειαζεται ραντεβου για να πας!Ο γιατρος που σου λεω λεγεται Γρηγορης κ ειναι πολυ ευγενικος!Αν θες να με ρωτησεις οτιδηποτε αλλο στειλε μου ενα πμ!
Περαστικα στο κοκατιλακι σου ευχομαι!!! :welldone:

marlene
27-06-2010, 17:25
Γεια σου, Κωνσταντίνε!

Ναι, με συγχωρείς, με το καρτελάκι εννοούσα όντως το δαχτυλίδι! Σχετικά με τον ύπνο στο ένα πόδι, είχα διαβάσει ότι αποτελεί ένδειξη υγιούς πουλιού.. δε γνωρίζω με σιγουριά κατά πόσο ισχύει.

Απλώς αν πρόκειται για ένα κρυολόγημα, θέλω μία αίσθηση του πόσο σοβαρό είναι... οκ για μένα ένα κρυολόγημα δεν είναι τπτ για τον παπαγάλο μου όμως?? κ επίσης δεν είναι σίγουρο ότι είναι αυτό.. :cry:

'Οσο για το κλουβάκι, για τσέκαρε τι τους ετοίμασα χθες...! "fullyhappy"
(μην παρεξηγηθώ, το κλουβί δεν το έχω φτιάξει κυριολεκτικά εγώ, απλώς... επιμελήθηκα τη διαμόρφωση!)

marlene
27-06-2010, 17:27
Βίκυ, ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!

Θα το τσεκάρω άμεσα!!!

Χε, χε με την ευκαιρία τα παπαγαλάκια θα κάνουν βόλτα στην πόλη!

και πάλι ευχαριστώ!!! :star:
θα σας ενημερώσω μόλις έχω κάτι νεότερο...!

Κωνσταντίνος.
27-06-2010, 19:43
Ελπίζω να μην είναι κάτι το συμαντικό και να επανέλθει σύντομα η υγία του . Απλά τα στρογγυλά κλουβιά σαν αυτο στη φωτογραφία σου (άβαταρ) δεν βολεύουν τον παπαγάλους απο πολλές απόψεις .

ΕΥΑ ΛΟΥΚ
27-07-2014, 12:56
Γεια σε όλους... πήρα ένα κοκατιλακι πριν περίπου 3-4 μέρες αλλά όποτε με βλέπει τρέμει και βγάζει έναν περίεργο ήχο.
Επίσης χθες που πήγα να το πιάσω με δάγκωσε και μάλιστα άσχημα μήπως ξέρει κανείς πως να το ηρεμήσω....

thanos52
27-07-2014, 14:02
Θα πρεπει να το αφησεις να ηρεμισει!Εχει περασει ενα σοκ και πρεπει σιγα σιγα να συνιθησει!Αστο 1-2 βδομαδες ηρεμο!Μην κανεις αποτομες κινησεις κοντα στο κλουβι!Ο ηχος ειναι σαω βρυχιθμος?

ΕΥΑ ΛΟΥΚ
28-07-2014, 06:30
Χίλια ευχαριστώ