PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Εμπειρια απο ταισμα Parrotlet στο χερι.

panosg983
25-06-2010, 11:57
Φετος ειχα τη χαρα τα 2 ζευγαρακια parrotlet που ειχα να μου κανουν νεοσσους. Απο αυτους τους νεοσσους αποφασισα καποιους να τους μεγαλωσω στο χερι. Εχω μεγαλωσει στο χερι 1 νεοσσο τον Απριλη-μεσα Μαη και αλλους 5 που τους μεγαλωνω τωρα και οι οποιοι σε 10-15 μερες θα αρχισουν να απογαλακτιζονται ενας ενας. Επειδη τον απριλη το ταισμα στο χερι μου φαινοταν ακατορθωτο ηθελα να μοιραστω τα οσα διαπιστωσα ωστε αν καποιος το σκεφτεται να δει τι παιζει και να πραξει αναλογως.

Γενικα θα ηθελα να πω πως ειναι μια διαδικασια αρκετα ευκολη αλλα λιγο κουραστικη, αλλα ας μπουμε στο ψητο. Τα πουλια τα πηρα απο τους γονεις οταν ηταν 11-14 ημερων ενω το τελευταιο το πηρα 8 ημερων επειδη γονεις δεν το ταιζαν σωστα και υπηρχε κινδυνος να χαθει. Οι 3 πρωτες μερες ειναι οι πιο δυσκολες. Ολα τα πουλια ψιλοαρνουνται να φανε (δεν αναγνωριζουν τη συριγγα ως φαγητο) και δινεις μια μικρη μαχη για να ανοιξεις το στομα τους και να τα κανεις να φανε. Ευχαριστη εκπληξη αποτελεσε μονο ο νεοσσος που τον πηραμε 8 ημερων. Ετρωγε απο μονος του αλλα ηταν τοσο μικρο το ραμφος του που τον ταιζαμε με οδοντογλυφιδα. Μετα την τριτη μερα ομως, τα πουλια τρωνε ευκολα και οσο περνανε οι μερες η διαδικασια γινετε ολο και πιο ευκολη. Τωρα κυνηγανε τη συριγγα σε ολο το τραπεζι και τσακωνονται ποιο θα φαει πρωτο. Τα πουλια τα εχω σε πλαστικο ταπερακι. Κατω εχω πριονιδι πανω στο οποιο εχω βαλει χαρτι κουζινας (για να το αλλαζω) και αντι για καπακι βαζω μια μαυρη μπλουζα.

Στην αρχη τα ταιζουμε 5 φορες την ημερα και αργοτερα κοβουμε ενα ταισμα τη βδομαδα. Αυτος ομως, ειναι πολυ γενικος κανονας και θα πρεπει να βλεπουμε κι εμεις αν το πουλι αντεχει ή αν πειναει νωριτερα. Η κρεμα πρεπει να ειναι παχυρρευστη αλλα στην αρχη πρεπει να ειναι πιο νερουλη απο οτι τις τελευταιες εβδομαδες. Η θερμοκρασια της κρεμας (γνωμη μου) δε θελει και τρελο ψαξιμο. Σε καμμια περιπτωση κρυα, αλλα ουτε και καυτη. Ζεσταινεις νερο ριχνεις τη σκονη, μετα τσεκαρεις με το χερι και πραττεις αναλογα.

Τωρα τα δυσκολα: Το μονο δυσκολο ειναι ο χρονος. Στην αρχη πρεπει να ταιζουμε καθε 4-5 ωρες αν και τα δικα μου μια
(το τονιζω...μια) μερα (επειδη δουευα και εγω και η συζυγος ιδια ωρα) αντεξαν 8 ωρες χωρις κανενα προβλημα. Στο σημειο αυτο ηθελα να τονισω οτι χωρις τη συζυγο μου Ελσα, δε θα γινοταν τιποτα. Χρειαζεται ενα δευτερο ατομο να ταισει οταν θα λειψουμε για πολλες ωρες.

Σας αφηνω ομως γιατι εχω 5 στοματα να θρεψω. 3 πρασινα και 2 μπλε!

Υ.Γ. 1 Εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα 2 κρεμες αλλα δεν τις ανεφερα μην θεωρηθει διαφημιση. Οποιος θελει με ρωταει σε πμ.
Υ.Γ. 2 Οποιος εχει οποιαδηποτε απορια ή θελει σε αυτη την αναρτηση να προσθεσουμε πραγματα για να ειναι πιο πληρης το λεει.

elena1996
25-06-2010, 12:08
Μπραβο,παρα πολυ κατατοπιστικος!!Να σου ζησουν τα μικρουλια!!

Κωνσταντίνος.
25-06-2010, 12:23
Συγχαρητίρια , πολύ καλογραμένο άρθρο και κατατοπιστικό όπως προαναφέρθηκε .

vicky_ath
25-06-2010, 12:36
Πολυ ωραια τα οσα μας περιγραφεις!Αλλα δε θα τη γλιτωσεις χωρις να δουμε φωτο απο τα μικρα σου!!!! :lol: :lol:

Εγω να πω μονο για τη θερμοκρασια της κρεμας, οτι στις πρωτες ημερες ζωης παιζει πολυ σημαντικο ρολο!Αν ειναι λιγο πιο κρυα απ'οσο πρεπει μπορει να μην αδειαζει ο προλοβος του μωρου κ φυσικα αν ειναι πιο ζεστη να το καψει!!
Μετα τον ενα μηνα, που σιγα σιγα αρχιζουν να δοκιμαζουν στερεα τροφη δεν τα ενδιαφερει κ τοσο...
Επισης να πω οτι η ζεστη κρεμα ειναι κ πιο επιθυμητη απο το πουλακι, οπως αντιστοιχα γινεται κ στον ανθρωπο!Το ζεστο φαγητο , μυριζει καλυτερα κ εχει πιο ωραια γευση!! ;-)

vagelis76
25-06-2010, 14:54
Αν όλα τα παραπάνω συνοδευόταν και από ένα βιντεακί...ή έστω μια σειρά από φωτογραφίες θα ήταν σούπερ :wave: ,(όχι οτι τώρα δεν είναι)
Μία παρατήρηση....όσο αραιώνουμε τα γεύματα και δοκιμάζουν σποράκια δε προσφέρουμε πιο αραιή κρέμα? ή εγώ έχω καταλάβει λάθος από προηγούμενα θέματα?
Περιμένουμε ντοκουμέντα και φάτσες να χαρούμε!!!!

vicky_ath
25-06-2010, 15:18
Μία παρατήρηση....όσο αραιώνουμε τα γεύματα και δοκιμάζουν σποράκια δε προσφέρουμε πιο αραιή κρέμα? ή εγώ έχω καταλάβει λάθος από προηγούμενα θέματα?
Βαγγελη η αληθεια ειναι οτι αυτη την απορια που εχεις την εχω κ εγω!Εγω ηξερα οτι οσο περναει ο καιρος κανουμε το μιγμα πιο πηχτο, το ειχα διαβασει κ στις οδηγιες τη κρεμας που αγοραζω!Αλλα μετα διαβασα οτι οταν αρχιζουν να τρωνε σπορακια θελουν πιο αραιη!Εγω εκανα το πρωτο στο κοκατιλ μου κ μεγαλωσε μια χαρα παντως!
Σκεφτομαι οτι μαλλον αυτο ειναι γιατι θελουμε να προσλαμβανουν περισσοτερο νερο απο την κρεμα, λογο της στερεας τροφης που καταναλωνουν πια!Οποτε μαλλον γινεται μεχρι τα πουλακια να αρχισουν να πινουν νερο μονα τους!Εμενα ο δικος μου αρχισε να πινει νερο απο οταν εγινε 5 εβδομαδων οποτε δεν ειχα κανενα προβλημα!
Καποιος που εχει περισσοτερες γνωσεις ας μας κατατοπισει!! :biiiggrin:

panosg983
28-06-2010, 01:10
Φιλε Βαγγελη (αν και δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος να δωσω συμβουλες), συμφωνα με τις οδηγιες που εχει κρεμα για νεοσσους, αλλα και την εμπειρια φιλων που ασχολουνται πιο πολλα χρονια με εκτροφη και σε πιο "δυσκολα" ειδη, την κρεμα, οσο περναει ο καιρος την κανουμε πιο σφιχτη σε σχεση με τις πρωτες ημερες. Δεν μου ανεφερε κανεις για πιο αραιη τις τελευταιες μερες. Παντως επειδη ειναι πολυ καλη και πολυ λογικη απορια (συμφωνα και με τα οσα συμπληρωνει η Βικυ) οταν επικοινωνησω με ενα φιλο που εχει πολλες γνωσεις στο θεμα αυτο θα τον ρωτησω και θα ποσταρω την απαντηση του (μακαρι να μας προλαβει καποιος αλλος).

Βικυ, για τη θερμοκρασια της κρεμας εχεις απολυτο δικιο και επρεπε να εξηγησω καλυτερα τι εννοω. Το μονο που προτεινω ειναι να μη τρεξουμε να αγορασουμε ειδικο θερμομετρο και να αρχισουμε να παιζουμε με τα δεκατα. Η δοκιμη της κρεμας στο χερι μας ειναι αρκετη για να μας εξασφαλισει το σωστο ταισμα του νεοσσου.

Σας ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια και αυριο ελπιζω να καταφερω να ανεβασω φωτογραφιες με τους νεοσσους και ισως βιντεο με ταισμα.

Φάμπιο
28-06-2010, 11:03
Παναγιωτη πολυ καλη η πρωτοβουλια σου να παραθεσεις τις εμπειριες σου!
Θα ειναι πολυ χρησιμο γαι καποιον που θα το χρειαστει!

Στο θεμα της κρεμας εγω στα δικα μου πουλια,μολις σιγουρευτω οτι τρωνε και στερεα τροφη κι οχι απλα παιζουν τους την κανω πιο αραιη την κρεμα τους και την θερμοκρασια δεν την αλλαζω ποτε!Παντα ζεστη οπως ειναι και το σωμα του πουλιου!

vicky_ath
28-06-2010, 16:46
Νικη γιατι ομως την αραιωνεις??Για το λογο που υπεθεσα εγω πιο πανω ή για κατι αλλο??

michael
28-06-2010, 18:34
παναγιωτη πρωτα απο ολα ευχαριστουμε που μοιραστηκες της εμπειριες σου μαζι μας!!!εισαουν πολυ κατατοπστικος μπραβο!! "fullyhappy"

Φάμπιο
28-06-2010, 18:50
Σωστα υπεθεσες Αντιγονη!

Αφου τρωνε και σπορακια μια πολυ πηχτη κρεμα ισως τα "μπουχτισει" που λεμε..

Κι αν παρατηρησες στο μωρο που μεγαλωσες,οταν εφτασε σε ηλικια που αρχιζε να παιζει με στερεα τροφη,σταματαγε απο μονο του να θελει κρεμα στην διαρκεια του ταισματος ενω πιο μικρα πρεπει εσυ να σταματησεις για να μην σκασουν,δεν καταλαβαινουν αυτα τον κορεσμο!

vicky_ath
28-06-2010, 19:10
Σωστα υπεθεσες Αντιγονη!

Αφου τρωνε και σπορακια μια πολυ πηχτη κρεμα ισως τα "μπουχτισει" που λεμε..

Κι αν παρατηρησες στο μωρο που μεγαλωσες,οταν εφτασε σε ηλικια που αρχιζε να παιζει με στερεα τροφη,σταματαγε απο μονο του να θελει κρεμα στην διαρκεια του ταισματος ενω πιο μικρα πρεπει εσυ να σταματησεις για να μην σκασουν,δεν καταλαβαινουν αυτα τον κορεσμο!

Εγω την ειχα κανει την ερωτηση, οχι η Αντιγονη!!

Ευχαριστουμε για την απαντηση!!!

Φάμπιο
28-06-2010, 20:45
:doh: :doh: :doh: :doh:

και το αστειο ειναι οτι η Αντιγονη δεν εχει παραθεσει καποιο ποστ σε αυτοτο θεμα να πεις οτι τα μπερδεψα... :eek:

:pc: :pc: :pc:

Συγνωμη βρε Βικυ μου!

pamela
29-06-2010, 21:36
συμπλιρωματικα αν μου επιτρεπεται κοριτσια να πω οτι την δινουμε προς το τελος οταν τρωει σχεδον μονο του το μωρο πιο αραιη την κρεμα για να συγουρευτουμε οτι εχει παρει υγρα κ να μην κινδηνευει απο αφιδατοση

vicky_ath
29-06-2010, 22:26
συμπλιρωματικα αν μου επιτρεπεται κοριτσια να πω οτι την δινουμε προς το τελος οταν τρωει σχεδον μονο του το μωρο πιο αραιη την κρεμα για να συγουρευτουμε οτι εχει παρει υγρα κ να μην κινδηνευει απο αφιδατοση

Βασιλικη αν δεις στο δευτερο μου ποστ το λεω κ εγω κ μετα το επιβεβαιωνει κ η Νικη! :welldone:

vagelis76
30-06-2010, 01:04
Περιμένουμε να δούμε τι θα μας πεί και ο Πάνος από τους φίλους που μας ανέφερε.Αν και δε έχω ταΐσει μικρό με σύριγγα,βάζοντας την λογική και μόνο θα κατέληγα στο ότι αραιώνουμε τη κρέμα λίγο όταν το μικρό τσιμπολογάει σπόρους και δεν έχει αρχίσει να πίνει νερό μόνο του.Γιατί όμως οι οδηγίες στο κουτί να λένε διαφορετικά πράγματα?

Φιλε Βαγγελη (αν και δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος να δωσω συμβουλες), συμφωνα με τις οδηγιες που εχει κρεμα για νεοσσους, αλλα και την εμπειρια φιλων που ασχολουνται πιο πολλα χρονια με εκτροφη και σε πιο "δυσκολα" ειδη, την κρεμα, οσο περναει ο καιρος την κανουμε πιο σφιχτη σε σχεση με τις πρωτες ημερες. Δεν μου ανεφερε κανεις για πιο αραιη τις τελευταιες μερες. Παντως επειδη ειναι πολυ καλη και πολυ λογικη απορια (συμφωνα και με τα οσα συμπληρωνει η Βικυ) οταν επικοινωνησω με ενα φιλο που εχει πολλες γνωσεις στο θεμα αυτο θα τον ρωτησω και θα ποσταρω την απαντηση του (μακαρι να μας προλαβει καποιος αλλος).

περιμένουμε ενημέρωση και φυσικά φώτο και βίντεο!!!!!!!

pamela
01-07-2010, 16:21

Βασιλικη αν δεις στο δευτερο μου ποστ το λεω κ εγω κ μετα το επιβεβαιωνει κ η Νικη! :welldone:
σε ευχαριστω βικη τωρα το ειδα εχεις δικιο στην ουσια την αραιωνουμε οταν ξεκινουν να τρωνε κ μονα τους κ απλα δινουμε υγρασια στον οργανισμουλι τους μεχρι να σιγουρευτουμε οτι πινουν νερακι τουλλαχιστων μεχρι τωρα εγω αυτο κανω κ μεγαλωσαν πολυ καλα τα μωρακια μου :party: