PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Παχυσαρκία

tasrek
19-06-2010, 21:51
Μιας και δεν το είδα σαν θέμα σε προηγούμενες συζητήσεις είπα να το θίξω αφού έχω στην κατοχή μου κανάρα Gloster η οποία έχει έντονο πρόβλημα πάχους.

Μετά από μακρά προετοιμασία για ζευγάρωμα και αφού δεν ευδόκισε η προσπάθεια η κανάρα μου μπήκε σε ένα κλουβί μόνη της για να περάσει ήσυχη το καλοκαίρι χωρίς περιπέτειες.
Σε έναν έλεγχο που πραγματοποίησα για να δω την κατάστασή της είδα αρκετό λίπος συγκεντρωμένο στην κοιλιά της. Η διατροφή της κατά την προετοιμασία ήταν αυγό, μήλο και μείγμα σπόρων.

Το πουλί είναι δραστήριο αλλά καταλαβαίνω πως το πάχος μόνο καλό δεν κάνει.(ασε που δεν την χωράει και το μαγιό πια, πως θα πάει για τα μπάνια της; :-P )

Το αυγό το έχω σταματήσει τουλάχιστον ένα μήνα τώρα τρώει μόνο σπόρους και αγγούρι ή μαρούλι. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ή είναι αρκετό αυτό;

Διαφωτίστε με. :pc:

Κωνσταντίνος.
19-06-2010, 22:06
Καλό είναι να την έχεις σε 1 ευρύχωρο κλουβί με αρκετές πατηθρες και να μην είναι όλες η μια μπροστά απο την άλλη , βάλε μερικές πλάγια καθός και καλάμια πλάγια ... Επίσεις δόσε της με αυτό τον τρόπο την ευκαιρία να δέχεται την ακτινοβολία του ήλιου με διαφορετική έντοση ανάλογα με το πως κρίνει καλύτερα αυτή . Θα ήταν καλό να βρείσκεται σε ζεστό μέρος αλλά να έχει και υγρασία (ψέκαζε με ψεκαστήρι) .
Με μια καλή διατροφή θα γίνει καλά ;-) .

Antigoni87
19-06-2010, 23:23
Τι εννοείς πλάγια; Κάθετα με τις άλλες; Αν ναι, πιστεύω πως είναι καλύτερα να είναι όλες οι πατήθρες παράλληλες μεταξύ τους, γιατί αλλιώς χάνεται χώρος που δε μπορούν να εκμεταλλευτούν τα καναρίνια και δεν τα βολεύει, εκτός αν μιλάμε για τεράστια κλούβα. Αλλά για κανονικό κλουβί αρκεί να είναι παράλληλες οι πατήθρες.
Ορίστε ένα ενδιαφέρον άρθρο του Δημήτρη για την παχυσαρκία: viewtopic.php?f=34&t=712&p=5771&hilit=%CE%BB%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%82+%CE%BA%CE%B1% CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9#p5771 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=34&t=712&p=5771&hilit=%CE%BB%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%82+%CE%BA%CE%B1% CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B9#p5771)

Κωνσταντίνος.
20-06-2010, 11:21
Όταν λέω πλάγια εννοώ να μην είναι όλες η μια μπροστά απο την άλλη . Πυστεύω οτι θα ήταν καλύτερα να μπεί σε μεγαλύτερο κλουβάκι . Αν οι πατήθρες είναι οριζόντια , άλλες πλάγια ... τ'οτε το πουλάκι αναγκάζεται να χρησιμοποιεί τους μύες του περισσότερο και έτσι χάνει βάρος . Επίσεις έτσι μπορεί να δέχεται την ακτινοβολία του ήλιου σε διαφορετικές εντάσεις ;-) .

Antigoni87
20-06-2010, 11:34
Κωνσταντίνε δεν είναι της παρούσης αλλά δεν καταλαβαίνω πώς βοηθάνε οι πλάγιες πατήθρες να παίρνει ακτινοβολία το πουλί σε διάφορες εντάσεις. :dontknow:
Επιμένω ότι πρέπει οι πατήθρες να είναι όλες παράλληλες μεταξύ τους, γιατί με τον άλλο τρόπο δε γυμνάζεται περισσότερο το πουλί, απλώς δυσκολεύεται. Μειώνεται πολύ ο χώρος πετάγματος, απλώς θα χοροπηδάει από εδώ κι από εκεί το καναρίνι και δε θα γυμνάζεται περισσότερο.
Το μεγαλύτερο κλουβί είναι πάντα καλή ιδέα, τότε ναι, έχει περισσότερο χώρο για πέταγμα και γυμνάζονται περισσότερο οι μύες. Αλλά οι πατήθρες, είναι νούμερο 1 κανόνας (αυτό έμαθα μέσα από αυτό το φόρουμ) ότι πρέπει να είναι παράλληλες.
Καλό είναι να επιμείνουμε στη συζήτηση περί διατροφής περισσότερο, γιατί σε ένα κανονικό κλουβί καλώς ή κακώς το πουλί δε μπορεί να αδυνατίσει με γυμναστική! Η λύση έχει τη βάση της στη διατροφή, τώρα αν μπορεί να αγοραστεί μεγαλύτερο κλουβί, έχει καλώς :hi:

Κωνσταντίνος.
20-06-2010, 12:02
Λοιπόν αν οι πατ'ηθρες είναι όλες παράληλες τότε είναι εύκολο για το πουλί και δεν χάνει πολύ βάρος ούτε χρησιμοποιεί πολύ τους μύες . Ενώ αν οι πατήθρες δεν είναι όλες παράληλες τότε το πουλί αναγκάζεται να χρησιμοποιήσει τους μύες , γυμνάζεται και χάνει βάρος .
Θα το θέσω αλλιώς , κάποιος θα χάσει περισσότερο βάρος κάνοντας jogging σε μια πλατία ή στην Πεντέλη ?
Επίσεις οι πατήθρες πρέπει σε αυτές τις περιπτώσεις να αλλάζουν θέση συχνά ώστε το πουλί να χρησιμοποιεί τους μύες του και να μην κάνει συνέχεια την ίδια διαδρομή .
Ας μιλήσει ομως και κάποιος άλλος για να πει τη γνώμη του .
Για τι κλουβί μιλάμε ? Μια φωτογραφία θα βοηθούσε να δούμε και το μέγεθος και τις εναλακτικές λύσεις :welldone: .

tasrek
20-06-2010, 13:51
Κοίτα αυτήν την στιγμή βρίσκεται σε ένα κλουβί 35χ20χ30 το οποίο για ένα πουλί νομίζω πως είναι μια χαρά. Αντικειμενικά δεν νομίζω πως είναι δυνατόν να βάλω πάνω από 3 πατήθρες διότι μετά δεν θα μπορεί να κινηθεί.

Το θέμα είναι το εξής ότι πολλά καναρίνια όπως θα έχεις παρατηρήσει και εσύ συνήθως αποφεύγουν τους πολλούς ελιγμούς και προτιμούν να κινουνται με μικρά πηδηματάκια στον πάτο του κλουβιού.

Σε περίπτωση που θέλουμε να πραγματοπιούν πτήσης μακράς εμβέλειας τότε χρειάζεται κλούβα για το πουλί και καινούργιο διαμέρισμα για εμένα. :-P

Κατά προτίμηση ρετιρέ να μην με τρώει και το καυσαέριο του δρόμου.

vagelis76
20-06-2010, 22:27
Μιας και δεν το είδα σαν θέμα σε προηγούμενες συζητήσεις είπα να το θίξω αφού έχω στην κατοχή μου κανάρα Gloster η οποία έχει έντονο πρόβλημα πάχους.

Μετά από μακρά προετοιμασία για ζευγάρωμα και αφού δεν ευδόκισε η προσπάθεια η κανάρα μου μπήκε σε ένα κλουβί μόνη της για να περάσει ήσυχη το καλοκαίρι χωρίς περιπέτειες.
Σε έναν έλεγχο που πραγματοποίησα για να δω την κατάστασή της είδα αρκετό λίπος συγκεντρωμένο στην κοιλιά της. Η διατροφή της κατά την προετοιμασία ήταν αυγό, μήλο και μείγμα σπόρων.

Το πουλί είναι δραστήριο αλλά καταλαβαίνω πως το πάχος μόνο καλό δεν κάνει.(ασε που δεν την χωράει και το μαγιό πια, πως θα πάει για τα μπάνια της; :-P )

Το αυγό το έχω σταματήσει τουλάχιστον ένα μήνα τώρα τρώει μόνο σπόρους και αγγούρι ή μαρούλι. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο ή είναι αρκετό αυτό;

Διαφωτίστε με. :pc:

Το ίδιο θεματάκι αντιμετώπισα κι εγώ πριν λίγο καιρό με το αρσενικό μου που είχε ώς αποτέλεσμα 2 άσπορες γέννες.Τους παρείχα όλα τα απαραίτητα κατα τη αναπαραγωγική προετοιμασία και εκείνος είχε πέσει τα μούτρα στο φαϊ....Δε τον είχα παρατηρήσει με τι ρυθμό έτρωγε και όταν πλέον το χώρισα από τη κοπέλα είδα οτι ήταν παχύσαρκος....(τόφαλος...)το κίτρινο λιπάκι έκανε μπάμ και φυσικά μπήκε σε λυτή διατροφή,μόνο με σπόρους και λαχανικά(πιπεριά,μαρούλι)
και για να μη νιώθει μόνος....τον ακολούθησα για συμπαράσταση.... :lol: :lol: :lol: (χιούμορ)

tasrek
21-06-2010, 00:44
Με τι συχνότητα προτείνεις την χορήγηση των λαχανικών;

vagelis76
21-06-2010, 00:54
2-3 φορές την εβδομάδα....απλά τις τελευταίες μέρες το μαρούλι το έχω αντικαταστήσει με γλιστρίδα(ή αντράκλα) που είναι η εποχή της και πολύ καλη!!!!!

fadom1
21-06-2010, 01:18
διατροφή με σπόρους 8α κάνεις.. όχι φρουτα γιατί έχουν ζάχαρη.. μαρουλι-αγκούρι βάζε.. πρέπει να είναι σε μεγάλο κλουβί για να πετά (τα πουλιά καταναλώνουν το μεγαλύτερο ποσό της ενέργειάς τους όταν πετάνε, όχι όταν περπατάνε)αν δεν έχεις μεγάλο κλουβί, να τη βγάζεις να πετά μέσα στο δωμάτιό σου, αρκεί να είσαι εκεί και να πάρεις προφλάξεις... σε πολύ λίγο καιρό θα είναι οκ!!

jk21
21-06-2010, 02:17
αυτο που κυριως πρεπει να προσεξεις ειναι η ποσοτητα των σπορων που εχει στη διαθεση του καθε μερα.ακομα και αμυλουχους μονο να τρωει αν ειναι αρκετοι και δεν τους καιει συντομα μετατρεπονται σε λιπος στον οργανισμο του .παντως αραιωσε με κεχρι το μιγμα ωστε να αυξηθει το ποσοστο των αμυλουχων σπορων ενατι των λιπαρων.διαβασε το αρθρακι που σου εδωσε λινκ η αντιγονη και ρωτα με αν θες συγκεκριμενες αποριες.

* η φρουκτοζη ειναι υδατανθρακας που αργει να απορροφηθει και εχει τη δυνατοτητα το πουλι να την καψει αν κινειται.το αμυλο των σπορων μεταβολιζεται πιο γρηγορα σε λιπος ,οχι βεβαια οσο η γλυκοζη της πραγματικης ζαχαρης

η ληψη τροφων που φαιρνουν συχνη αφοδευση στο πουλι (οχι βεβαια σε βαθμο διαρροιας) βοηθουν στο αδυνατισμα αφου η γρηγορη διελευση του λιπους το εμποδιζει να απορροφηθει πληρως απο το εντερο.

*αν εχεις μιγμα με ρουπσεν μεσα ,ειτε γιατι δεν συνισταται στα καναρινια εμφανισης και στα μιγματα τους ,ειτε γιατι παχαινει αρκετα,ειτε γιατι εχω λογους να πιστευω οτι μπορει και να δημιουργει προβληματα στο συκωτι λογω του ερουκικου οξεος που εχει (αρα και στην σωστη αφομοιωση του λιπους) καλα ειναι να αλλξεις μιγμα

tasrek
21-06-2010, 17:32
Ήδη έχω αραιώσει το μείγμα με κεχρί. Ρούπσεν δεν έχει το μείγμα.

Η αλήθεια είναι ότι περιέχει καναβούρι που από ότι θυμάμαι έιναι λιπαρός σπόρος. Πάντως με την αραίωση του μείγματος πέφτει και το ποσοστό των λιπαρών σπόρων. Θα παρακολουθήσω την πρόοδο της διαίτης και θα σας πω τα αποτελέσματα.

Να της βάλω και κανένα μασαζοκαλσόν για τους γοφούς τουλάχιστον; :-P

fadom1
21-06-2010, 18:16
jk21 συμφωνώ μαζί σου για τη φρουκτώζη.. το πρόβλημα είναι πως, αν και δεν αποθυκεύεται, εμποδίζει στο αδυνάτισμα.. ο οργανισμός του πουλιού (όπως γείνεται και στον άνθρωπο) καταναλώνει πρώτα την εύκολη ενέργεια, τους υδατάνθρακες, τους οποίους έτσι και αλιώς δε μπορεί εύκολα να αποθυκεύσει και μετά αρχίζει να διασπά το λύπος.. έτσι γενικά, όταν μιλάμε για δίετα και όχι για πρόληψη, να μειώνουμε ζάχαρη(φρουκτωζη) ώστε ο οργανισμός να καταναλώσει περισσότερο λίπος. το μαρούλι και το αγκούρι έχουν κυρίως νερό, και όπως γράφεις βοηθάνε και στη αφόδευση.. όπως και γενικά τα πράσινα λαχανικά..

απλά ταρσεκ θέλει προσοχή.. όχι κάθε μέρα....

jk21
21-06-2010, 22:38
το ρουπσεν το ανεφερα οχι τοσο για τα λιπαρα του που και αλλοι σποροι εχουν ,οσο γιατι φοβαμαι την περιεκτικοτητα του σε ερουκικο οξυ

γιωργο η φρουκτοζη βρισκεται στα φρουτα .τοσο αυτη οσο και το αμυλο των σπορων αν δεν καταναλωθουν μεταρεπονται σε λιπος στον οργανισμο.ομως η ιδια ποσοτητα φρουτου (πχ 4γρ) αν καταναλωθει σε σπορους ή φρουτα δινει στην πρωτη περιπτωση (σπορους) περισσοτερες θερμιδες αφου ενα μεγαλο μερος των φρουτων ειναι νερο.ο ογκος ομως των φρουτων σε σχεση με το ιδιο βαρος σπορων ειναι μεγαλυτερος κατι που δημιουργει πιο ευκολα κορεσμο στο στομαχι και οχι επιπλεον ληψη τροφης .ετσι εμμεσα τα φρουτα ειναι πιο διαιτητικα.σκεψου μισο κιλο ψωμι (που εχει και νερο κιολας) ειναι πιο παχυντικο ή μισο κιλο βερικοκα;

τα παντα βεβαια εχουν λογο υπαρξης στη διατροφη των πουλιων και οι σποροι ειναι η βαση της διατροφης τους.να μην παρεξηγηθω.απλα τα φρουτα μπορουν να δινονται (τωρα το καλοκαιρι περισσοτερο) συχνα στα πουλια και τοσο ωστε να μην δημιουργουν διαρροια περαν του φυσιολογικου