PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ανυσηχω...

rodrigo
19-06-2010, 17:48
ρε παιδια βλεπω αλλα θεματα με παιδια που εχουν 3 μερες τα πουλια τους και τα πανε περιφιμα... εμενα το δικο μου ουτε που καθεται να του αλλαξω τροφη..... :( :( :( :( :( :(

Κωνσταντίνος.
19-06-2010, 17:54
Εγώ δεν έχω παράπονο , η Φίφη είναι πολύ καλή , απλά έπρεπαι να δει λίγο το χώρο στην αρχή ;-) . Βέβαια το δικό μου είναι ακόμα μικρό και τώρα μπένει στην ενηλικίωση . και εποίσεις είναι ταϊσμένο στο χέρι απο την ιδιότη που το αγόρασα .Το δικό σου πόσων μηνών είναι ? Νομίζω πως είχες πει 8-10 μηνών αλλά δεν ξέρω αν το λεγραψες εσύ ή αν το μπερδεύω με άλλο post .
Προσπάθησε να δώσεις λίγο κεχρί μέσα απο το κλουβί με το χέρι σου και δες αντιδράσεις . Αν ησυχάσει λίγο μπορείς να του ψαλιδήσεις τα φτερά και να το αφήνεις για περισσότερη ώρα έξω δίπλα σου . Με αυτόν τον τρόπο θα σε συνηθήσει και δεν θα χτυπάει και γύρω γύρω όπως θα έκανε με ολόκληρα τα φτερά .
Επίσεις έχει σημασία και ο χαρακτήρας του πουλιού , δεν είναι όλα τα πουλιά ίδια , Πάντως σε καμία περίπτωση να μην ανοισηχείς , κάποτε θα σε συνηθήσει .

rodrigo
19-06-2010, 18:10
το πουλακι ειπα πως ειναι 9-11 μηνων κ ειναι απο πετ σοπ.........δλδ εσ μ λες πως πρεπει να το αφησω ελευθερο μεσα στο σπιτι για να ηρεμησει???? εσενα ποσο καιρο πηρε για να ηρεμισει?? ομως οπως ειπα πιο πανω το πουλακι δεν καθεται ουτε για να του αλλαξω τροφη, θα κατσει να φαει απο το χερι μου????? :( :( :( :( :(

Niva2gr
19-06-2010, 18:20
Βαγγέλη, αν προσέξεις στα θέματα που έχεις διαβάσει, πολλά απο τα πουλιά είναι ήδη ήμερα. Σε περιπτώσεις που είναι αγορασμένα απο πετ σοπ τα ποστ έχουν διαφορά αρκετές μέρες μεταξύ τους.

Όπως σου είπαν τα παιδιά σε άλλο θέμα, αφού το πουλάκι είναι αγορασμένο απο πετ σοπ, δεν πρέπει να το ενοχλείς καθόλου για τουλάχιστον 10-15 μέρες. Αν το βγάλεις τώρα έξω το μόνο που θα καταφέρεις είναι να το τρομάξεις πολύ.
Μην βάζεις χέρια μέσα στο κλουβί και μην προσπαθείς να το πιάσεις. Αφού περάσουν αυτές οι μέρες μπορείς να αρχίσεις να το δελεάζεις για να σε πλησιάσει, ενώ αυτό είναι μέσα στο κλουβί, πλησιάζοντας απο την έξω μεριά του κλουβιού κάτι που αρέσει στο πουλί, όπως π.χ. κεχρί. Αν ακόμα και έτσι τρομάζει σημαίνει οτι θα χρειάζεται ακόμα περισσότερο χρόνο.
Έχε στο νου σου οτι οι παπαγάλοι για να αρχίσουν να εξημερώνονται χρειάζονται μεγάλη υπομονή, και επίσης οτι άλλοι εξημερώνονται νωρίτερα, άλλοι αργότερα, και μερικοί ίσως και ποτέ.

Κωνσταντίνος.
19-06-2010, 18:24
Όχιι , δεν είπα οτι πρέπει να το βγάλεις για να ηρεμίσει .
Ούτε να φάει εεε ?
Εμένα ηρέμισε σε μισή μέρα η Φίφη "fullyhappy" αλλά όπως είπα είχε ταϊστεί με κρέμα και είναι μικρή ακόμα . Στο pet shop προφανός και μέχρι να φτάσει σε εσένα θα πέρασε πολλά το καϊμένο . Εγώ το έβγαλα επειδί είμουνα νιπόμονος αλλά μετά απο μερικά χαδάκια στο λεμό ηρέμισε . Να έχεις το κλουβί σε σημίο στο οποίο να μπορεί να σε παρακολουθεί για αρκετή ώρα και να βλέπει τι κάνεις .
Επίσεις όταν ηρεμίσει λίγο προσπάθησε να της δόσεις 1 τσαμπίκεχρί απο έξω απο το κλουβί .
Κάποτε θα το πάρει (αν όχι την ίδια μέρα ξαναπροσπάθησε) και μετά το επόμενο βήμα είναι να πάρει το κεχρί απο το χέρι σου (μέσα στο κλουβί) !
Όταν το συνηθήσει και αυτό δόσε του τπο αγαπημένο του φρούτο με το χέρι και όταν συνηθήσει το χέρι σου , να το χαϊδεύεις απαλά στο λεμό (αν σε αφήνει μην το πιέσεις).
Το επόμενο βήμα είναι να το βγάλεις με ηρεμία έχψ απο το κλουβί . Όχι κλειστά παράθυρα !(βάλε μόνο τη σίτα) και μην το τσιγκλάς πολύ , λίγα χαδάκια και δίνε του τροφλη με το χέρι . Κάποτε θα σε συνηθήσει . Μπορείς να του ψαλιδίσεις τα φτερά αφούκάνει τα πρώτα βήματα και να το αφήσεις μετά έξω . Βέβαια αφού το δικό σου έχει περάσει πολλά απο τον άνθρωπο θα χρειαστείς υπομονή και αυτό θα το καταλάβεις απο μόνος σου ;-) .

Μαρία μαζί γράφαμε :lol: .

copa
19-06-2010, 18:52
Όπως σου είπαν τα παιδιά σε άλλο θέμα, αφού το πουλάκι είναι αγορασμένο απο πετ σοπ, δεν πρέπει να το ενοχλείς καθόλου για τουλάχιστον 10-15 μέρες. Αν το βγάλεις τώρα έξω το μόνο που θα καταφέρεις είναι να το τρομάξεις πολύ.
Μην βάζεις χέρια μέσα στο κλουβί και μην προσπαθείς να το πιάσεις. Αφού περάσουν αυτές οι μέρες μπορείς να αρχίσεις να το δελεάζεις για να σε πλησιάσει, ενώ αυτό είναι μέσα στο κλουβί, πλησιάζοντας απο την έξω μεριά του κλουβιού κάτι που αρέσει στο πουλί, όπως π.χ. κεχρί. Αν ακόμα και έτσι τρομάζει σημαίνει οτι θα χρειάζεται ακόμα περισσότερο χρόνο.
Έχε στο νου σου οτι οι παπαγάλοι για να αρχίσουν να εξημερώνονται χρειάζονται μεγάλη υπομονή, και επίσης οτι άλλοι εξημερώνονται νωρίτερα, άλλοι αργότερα, και μερικοί ίσως και ποτέ.

Βαγγέλη καλησπέρα και από εμένα.

Σε αυτά που σου είπε παραπάνω η Μαρία να τονίσω ότι θέλει πολλή ΥΠΟΜΟΝΗ. δώσ του χρόνο να συνηθίσει το νέο του περιβάλλον και εσένα. πρέπει να πας βήμα βήμα για να χτίσεις μια υγιής σχέση.
Πρόσεχε μην κάνεις το λάθος να βιαστείς θα τα χαλάσεις όλα. Μην το κάνεις σαν ορισμένους που από την πρώτη μέρα τα αφήνουν ελεύθερα μέσα στο σπίτι και αυτά πάνε και στουκάρουν πάνω σε τοίχους και τζάμια.
δες πως εδώ κατάφερα σιγά σιγά με το δικό μου viewtopic.php?f=10&t=401 (http://www.greekbirdclub.com/viewtopic.php?f=10&t=401)
φιλικά
Κώστας

Κωνσταντίνος.
19-06-2010, 19:18
Μην το κάνεις σαν ορισμένους που από την πρώτη μέρα τα αφήνουν ελεύθερα μέσα στο σπίτι και αυτά πάνε και στουκάρουν πάνω σε τοίχους και τζάμια.

Αυτό λογικά πήγενε σε μένα :biiiggrin: αλλά τουλάχιστον τώρα έχει ηρεμίσει πάρα πολύ :-P

rodrigo
19-06-2010, 19:38
ευχαριστω παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !

vagelis76
20-06-2010, 22:10
Στο είπαν και παραπάνω τα παιδιά,δώσε του όσο χρόνο χρειαστεί και χειρήσου τη κατάσταση με τέτοιο τρόπο που να μη το πιέζεις να κάνει πράγματα που δε θέλει.Μπορεί σήμερα να μη δέχεται το χέρι σου να το χαϊδέψεις και αυριο όταν πλησιάσεις στα κάγκελα μπορεί να έρθει και να τρίβεται...
Εσύ θα πρέπει να του παρέχεις τη καλύτερη δυνατή διαβίωση στο χώρο σου και να το αγαπάς.....να είσαι σίγουρος/η οτι θα το καταλάβει και θα στο ανταποδώσει όταν εκείνο είναι έτοιμο.
Εγώ δε θα σου πρότεινα να του κόψεις τα φτερά αφού δεν έχεις φόβους να σου φύγει,γιατί θα του προσθέσεις μεγαλύτερο στρες και ίσως να χαλάσεις ότι έχεις χτίσει μέχρι τώρα (σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ σας)
Περιμένουμε εξελίξεις και ευχάριστα αποτελέσματα!!!!!!

demis
20-06-2010, 22:54
ειναι αναλογα τον χαρακτηρα του πουλιου, και την υπομονη του ιδιοκτητη.. εγω μετα απο 3 μηνες ξεκινισα να τον βγαζω απο το κλουβι αν το πηρες απο πετσοπ καλυτερα να περιμενεις λιγο καιρο ο κωσταντινος που εχει κοκατιλακι οταν το πηρε ηταν ηδη ηρεμο γι αυτο δεν ειχε παραπωνο με τον χαρακτηρα του πουλιου

Κωνσταντίνος.
21-06-2010, 14:02
Ναί , το πείρα ήρεμο και μικρό και γιαυτό μην προσπαθείς να τα συγκρίνεις γιατί είναι άλλες περιπτώσεις και γιαυτό μην στεναχοριέσε γιατί απλά το πουλάκι σου είναι φοβησμένο απο τον άνθρωπο ... Πάντως σιγά σιγά θα σε συνηθήσει :-P .